کربوکسی تراپی چیست؟ + (کاربردها، مزایا + هزینه ۱۴۰۲)

۵
(۱)

کربوکسی تراپی Carboxy Therapy یک روش درمانی غیر تهاجمی برای جوانسازی پوست و درمان سلولیت های بدن، رفع افتادگی پوست و از بین بردن جای آکنه، چین و چروک و گودی زیر چشم به کار می رود. در این روش با تزریق CO2 به زیر پوست، عمل را انجام میدهند و مشکلات پوستی را با بیشترین تاثیرگذاری درمان میکنند.

علت این که از این روش، به عنوان روشی غیر تهاجمی یاد میشود این است که، کربن دی اکسید به طور طبیعی در بدن جود دارد و توسط بدن انسان تولید می شود. پس تزریق آن در قسمت های مختلف بدن به منزله یک ماده خارجی نبوده و بدن نسبت به آن واکنش نشان نمی‌دهد و این روش مناسب طیف بسیار گسترده ای از افراد است. چراکه معمولا عوارض بسیار کمی را به دنبال دارد.

همچنین به طور کلی این عمل با درد همراه نبوده و تنها در محل تزریق اندکی سوزش در حد نیش حشرات ممکن است حس شود اما برای افرادی که آستانه درد پایینی دارند از کرم های بی حس کننده موضعی میتوان استفاده کرد.

فهرست محتوا: نمایش

کربوکسی تراپی چگونه عمل میکند؟

در کربوکسی تراپی، کربن دی اکسید به زیر سطح پوست تزریق می‌شود، بدن افزایش غلظت دی اکسید کربن را به دلیل کمبود اکسیژن تلقی می‌کند و با افزایش جریان خون و عوامل رشد به این کمبود اکسیژن واکنش نشان می‌دهند.

به این ترتیب موجی از اکسیژن و مواد مغذی به ناحیه تزریق شده فرستاده می‌شود و گردش خون تا حد زیادی بهبود می‌یابد، در نتیجه این مراحل و عوامل سلول‌ها ترمیم می‌شوند.

از مزایای دیگر تزریق کربن دی اکسید برای پوست این است که افزایش جریان خون تولید کلاژن و الاستین را تحریک می‌کند؛ در اثر افزایش کلاژن چین و چروک‌ها وسیاهی دور چشم به طور چشم‌گیری کاهش می یابد.

بهترین زمان انجام کربوکسی تراپی

تقریباً هشت دهم افراد پس از دو جلسه اول کربوکسی تراپی، تغییرات قابل توجهی در پوست اطراف چشم‌ها را تجربه می‌ کنند. این تغییرات شامل بهبود قابلیت کشسانی پوست، تغییر در رنگ پوست، بهبود بافت، و افزایش درخشندگی پوست می‌شوند. این نتایج نشان می‌دهد که کربوکسی تراپی یک روش موثر و غیر تهاجمی برای بهبود جوانی پوست است.

برای یک فرد سی ساله، اقدام پیشگیرانه مانند کربوکسی تراپی می‌تواند تغییرات قابل توجهی در روند پیری پوست ایجاد کند. با انجام این روش‌های غیر تهاجمی، افراد می‌توانند از پیری جلوگیری کنند تا پوستشان جوان و سالم بماند. این نشان می‌دهد که مراقبت از پوست و استفاده از روش‌های جدید و موثر می‌تواند تأثیر قابل توجهی در جلوگیری از علائم پیری پوست داشته باشد و پوست را جوان‌ تر نگه دارد.

با گذشت زمان و افزایش سن، پوست صورت تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد که ممکن است باعث شود. قابلیت کشسانی آن به میزان قابل توجهی افت می یابد. یکی از عوامل اصلی در این مسئله، جاذبه است که به طور مداوم به پوست صورت فشار و کشش وارد می‌کند. همچنین، تغییرات مرتبط با آسیب نور خورشید نیز نقش مهمی در افتادگی و پیری پوست ایفا می‌کنند.

نواحی اطراف چشم و قسمت پایین فک و غبغب، جزء نواحی حساس از پوست صورت هستند که با گذشت زمان و افزایش سن، موجب افت کشسانی و ایجاد خطوط و چین‌های ناخواسته می‌ شود. اما امروزه، با پیشرفت تکنولوژی و مواردی مانند کربوکسی تراپی و لیزر‌های سفت کننده پوست، امکاناتی برای جوانسازی پوست و سفت کردن آن در این نواحی به مردم ارائه می‌ شود.

کاربردهای کربوکسی تراپی چیست؟

این روش، برای ناحیه های مختلفی از بدن و همچنین اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این موارد، عبارت است از:

کربوکسی تراپی واژن

با افزایش سن، پوست این ناحیه دچار تیرگی و شل شدگی می شود. برای جوانسازی پوست این ناحیه، با توجه به حساسیت بالایی که دارد، کربوکسی تراپی یکی از بی خطرترین روش های ممکن است. نحوه کار آن نیز به این صورت می باشد که این عمل، باعث می شود اکسیژن از هموگلوبین جدا شود و به بافت واژن ورود کند.

کربوکسی تراپی زیر چشم

به دلیل اینکه سرعت گردش خون در ناحیه دور چشم، کندتر از دیگر نواحی می باشد، لذا این قسمت ها زودتر تیره می شوند. برای سرعت بخشیدن گردش خون استفاده از این عمل می تواند مفید باشد.

البته به جز دو مورد ذکر شده، موارد دیگری نیز وجود دارند که از Carboxy Therapy می توان در آن ها بهره گرفت. از جمله این موارد، عبارت است از: کربوکسی تراپی مو، صورت، برای بهبود جای جوش، غبغب، شکم و زیر بغل.

کربوکسی تراپی صورت بدون تزریق

کربوکسی تراپی صورت با افزایش گاز کربن دی اکسید در پوست صورت همراه است و همین امر موجب میشود جریان خون در صورت افزایش یافته و طی این فرآیند هموگلوبین مقادیر اضافی دی اکسید کربن را از بدن خارج میکند. کربوکسی تراپی صورت برای جوانسازی پوست صورت، بهبود فرآیند های بازسازی، از بین بردن حلقه های سیاه زیر چشم، کاهش تورم پوست، حذف سموم پوست و حجیم شدن پوست صورت میشود.

کربوکسی تراپی مو

یکی از روش های موثر برای درمان ریزش مو، کربوکسی تراپی مو میباشد. سال های زیادی از پیدایش این روش درمانی میگذرد و همواره این روش موثر واقع شده است. در این روش، دی اکسید کربن به وسیله سوزنی نازک به پوست سر تزریق شده و ورود کربن دی اکسید به پوست سر باعث افزایش تشکیل رگ های خونی جدید، تحریک متابولیسم و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست میشود. طی این فرآیند، فولیکول های مو به خوبی تغذیه شده و ریزش مو تا حد زیادی مهار میشود و موهای جدید رشد میکند.

کربوکسی تراپی برای لک صورت

در کربوکسی تراپی برای لک صورت با تزریق گاز کربن دی اکسید به لایه های زیرین پوست، گردش خون افزایش پیدا کرده و تولید کلاژن در نواحی مد نظر بیشتر میشود. این کار به پخش بهتر مواد غذایی به پوست کمک میکند و در نتیجه موجب از بین رفتن لک صورت میشود.

کربوکسی تراپی برای ترک پوستی

برای از بین بردن ترک پوستی با کربوکسی تراپی، کربن دی اکسید را به نواحی مورد نظر و ترک های پوست وارد میکنند. این گاز موجب افزایش خون رسانی در نواحی ترک خورده میشود. در نهایت سلول های موجود در این ناحیه، تغذیه بهتری خواهند داشت و با گذشت زمان ترک های پوستی بهبود پیدا میکند.

کربوکسی تراپی زیر بغل

یکی از مشکلات رایج افراد، تیرگی پوست در ناحیه زیربغل میباشد که برای حل این مشکل و رفع تیرگی این قسمت، میتوانید از روش کربوکسی تراپی زیربغل استفاده کنید. این روش قدمت و محبوبیت زیادی دارد. در این روش از کربوکسی تراپی نیز مانند روش های دیگر آن، تزریق کربن دی اکسید به ناحیه مد نظر انجام شده و موجب رفع تیرگی پوست زیربغل میشود.

نتایج مورد انتظار از کربوکسی تراپی

تزریق کربن دی‌اکسید به پوست یک روش درمانی است که از تعدادی مکانیسم مفید برای بهبود وضعیت پوست بهره می‌ برد. این فرآیند به نحوی طراحی شده است که نه تنها سلول‌های چربی زیر پوست را کاهش می‌دهد؛ بلکه همچنین جریان خون در منطقه مورد درمان را تحریک می‌ کند و ارتجاع پوست را بهبود می‌ بخشد. علاوه بر این، اثرات مثبت آن بر روی کاهش سلولیت نیز به چشم می‌ آید. به عبارت دیگر، اگر به دنبال راهی برای بهبود مشکلات پوستی خود هستید، کربوکسی تراپی ممکن است یک گزینه موثر باشد.

مزایای کربوکسی تراپی چیست؟

کاربردها و عوارض کربوکسی تراپی چیست

از روش درمانی کربوکسی تراپی در موارد مختلف و بسیار زیادی میتوان استفاده کرد که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

 • از کربوکسی تراپی میتوان برای از بین بردن جای زخم و جای جوش و آکنه بهره برد.
 • این روش باتحریک کلاژن سازی، در کمک به بهبود شل شدگی و افتادگی پوست تاثیر به‌سزایی دارد.
 • کمک به از بین بردن سیاهی دور چشم و چروک های زیر چشم.
 • کمک به از بین بردن استرچ مارک ها یا همان ترک های پوستی که به علت های مختلف مثل چاقی یا لاغری ناگهانی و یا بارداری به وجود آمده است.
 • کمک به برطرف کردن و جوانسازی قسمت های مختلف بدن مثل صورت، گردن، پشت دست، بازوها و..
 • بهبود نتایج روش های درمانی دیگر مثل میکرونیدلینگ و یا لیپوساکشن.
 • کمک به از بین بردن سلولیت و یا پوست پرتقالی در قسمت های مختلف بدن.
 • کمک به درمان آلوپسی و ریزش مو.
 • کمک به درمان و رفع کردن ناهمواری های پوستی.
 • برای مواردی مثل کوچک کردن غبغب نیز میتوان از کربوکسی تراپی استفاده کرد.

کربوکسی تراپی در پزشکی زنان

در حال حاضر، کربوکسی تراپی به عنوان یک روش موثر برای بهبود و جوان سازی پوست در نواحی حساسی از بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرآیند به ویژه برای روشن سازی و جوان سازی پوست ناحیه تناسلی، نوک پستان و زیر بغل تاثیرگذار است. علاوه بر این کاربردها، کربوکسی تراپی به عنوان یک روش موثر جهت جوانسازی و رفع خشکی درون واژن، درمان ترشحات ناحیه تناسلی، مقابله با عفونت‌های واژینال و حتی درمان  بی‌ اختیاری ادرار در زنان نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد. از دیگر مزایای چشم‌ گیر کربوکسی در ناحیه تناسلی می‌ توان به درمان تیرگی و یا خشکی ناحیه تناسلی اشاره نمود. این روش با ایجاد تحریک و افزایش جریان خون در ناحیه مورد درمان، بهبود وضعیت پوست و رفع مشکلات مرتبط با آن کمک می‌ کند.

چه کسانی باید کربوکسی تراپی انجام دهند؟

کربوکسی تراپی یک روش درمانی است که توانایی درمان انواع مختلف پوست را بدون عوارض قابل توجه و درد دارد. این روش به عنوان یکی از موثرترین روش‌های جوانسازی و بهبود زیبایی پوست شناخته می‌ شود. با تحریک تولید کلاژن در پوست، کربوکسی تراپی در عرض ۲ تا ۶ ماه به بهبودی چشمگیر در وضعیت پوست شما منجر می‌ شود.

اما توجه داشته باشید که مشاوره پزشکی قبل از انجام کربوکسی تراپی ضروری است. این به دلیل این است که برخی افراد ممکن است مناسبی برای این روش نباشند و نیاز به ارزیابی دقیق توسط پزشک دارند.

کربوکسی تراپی بهتر است یا بوتاکس

در مقایسه با روش‌های دیگر مانند تزریق بوتاکس یا تزریق ژل، کربوکسی تراپی بهتر و ایمن‌ تر می‌باشد. از آنجایی که کربن دی‌اکسید به صورت طبیعی در بدن تولید می‌ شود، این روش به عنوان یک روش درمانی غیرتهاجمی و بدون خطر برای فرد مورد تایید قرار می‌ گیرد. فرآیند کربوکسی تراپی باعث تحریک بدن به تولید بیشتر اکسیژن می‌ شود و از طریق این مکانیسم طبیعی به بهبود وضعیت پوست کمک می‌ کند. این روش از نظر ایمنی بسیار ارتقاء یافته است.

کربوکسی تراپی از تنظیم فرآیند‌های طبیعی بدن استفاده می‌کند تا بهبودی در طولانی مدت در پوست ایجاد کند. به طور کلی، از نظر ایمنی و تاثیر طولانی‌ مدت، کربوکسی تراپی به عنوان یک گزینه ایمن مورد توصیه قرار می‌ گیرد. یکی از دلایل اصلی انتخاب کربوکسی تراپی، عدم وابستگی به مواد شیمیایی است که در تزریق‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌ گیرد. بسیاری از افراد حساسیت‌ هایی نسبت به این مواد دارند و ممکن است بعد از انجام عمل با عوارض متنوعی مواجه شوند. در کربوکسی تراپی، از دی‌اکسید کربن طبیعی استفاده می‌شود، بنابراین خطر حساسیت یا عوارض ناخواسته به حداقل می‌ رسد.

کربوکسی تراپی برای لک صورت

استفاده از کربوکسی تراپی می‌تواند به طور قابل توجهی به بهبود وضعیت پوست کمک کند. این روش توانایی دارد چروک‌های پوستی و لک‌های صورت را به طور موثری کاهش دهد. تحقیقات صورت گرفته نشان داده‌اند که کربوکسی تراپی می‌تواند نتایج بسزایی در کاهش و حتی حذف لک‌های پوستی داشته باشد. یکی از مزایای بزرگ این روش، نتایج قابل توجهی را با کمترین ریسک و عوارض جانبی فراهم می‌ کند. به علت کاربرد ماده طبیعی دی‌اکسید کربن و غیر تهاجمی بودن آن، استفاده از کربوکسی تراپی به عنوان یک گزینه امن و نتیجه‌ بخش برای بهبود پوست پیشنهاد می‌ شود.

عوارض کربوکسی تراپی چیست؟

همانطور که اشاره شد این روش از آنجایی که کربن دی اکسید به طور طبیعی در بدن افراد وجود دارد، عوارض خاصی را به همراه ندارد و تنها ممکن است با کبودی در محل تزریق یا درد خفیف و سوزش تا چند ساعت بعد از انجام تزریق روبه رو شوید که معمولا در همان ساعات اولیه این علائم نیز از بین میروند. اگر کربوکسی تراپی توسط بهترین دکتر پوست انجام شود، عوارض آن به حداقل خواهد رسید.

ورم بعد از کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی به طور عمومی یک روش درمانی مطمئن و بدون عوارض جانبی جدی می‌ باشد. این روش معمولاً با عوارض کوتاه‌ مدت همراه است که بعد از مدت زمان کوتاهی به طور کامل رفع می‌ شوند. در برخی موارد، شنوایی حالتی شبیه به خش‌خش روی پوست در منطقه تزریق ممکن است وجود داشته باشد. این امر نادراً اتفاق می‌ افتد و بی‌ خطر است. منطقه تزریق ممکن است به طور موقت به رنگ قرمز تغییر کند. این تغییر رنگ معمولاً در عرض چند ساعت یا حتی چند روز به طور کامل رفع می‌ شود.  در موارد نادر، رنگ کبودی موقت در نقطه تزریق دیده می‌ شود که بعد از مدت کوتاهی به طور خودبخود رفع می‌ شود.

تعداد جلسات مورد نیاز کربوکسی تراپی

تعداد جلسات درمانی شما به عوامل مختلفی مثل ناحیه تحت درمان، هدف شما، مشکل شما و نظر پزشک معالج شما بستگی دارد.

 • برای مثال برای از بین بردن چربی های موضعی پوست معمولا ۸ تا ۱۰ به جلسه درمان نیاز است.
 • برای درمان سلولیت های پوستی معمولا بین ۶ تا ۸ جلسه درمانی کربوکسی تراپی کفایت میکند.
 • برای ترک های پوستی به ۶ تا ۸ جلسه درمان نیاز است.
 • برای سیاهی زیر چشم و همچنین جوانسازی پوست نیز به ۴ تا ۶ جلسه درمانی نیاز است.

البته همه موارد گفته شده با توجه به نظر پزشک تعیین میشود و ممکن است کربوکسی تراپی در بدن بعضی افراد زودتر تاثیر گذارد و به جلسات کمتری نیاز باشد و یا برعکس. فواصل میان هر جلسه نیز با توجه به هدف مورد نظر و نظر پزشک تعیین میشود و از یک بار در هفته تا یک بار در ماه متفاوت است. علاوه بر این، در این روش محدودیت سنی خاصی وجود ندارد.

مطلب پیشنهادی: تمامی نکات لیزر فرکشنال co2

کربوکسی تراپی برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • افرادی که زخم تازه، فعال و یا عفونت در ناحیه تحت درمان دارند.
 • خانم های باردار یا شیرده
 • افرادی که مبتلا به سرطان بوده و تحت شیمی درمانی هستند.
 • افرادی که مشکلات کلیوی داشته و دیالیز می‌شوند.
 • افرادی که دارای مشکلات مغزی نخاعی و سرع هستند.
 • افرادی که دارای آب‌سیاه هستند.
 • افرادی که مبتلا به کم‌خونی شدید و مشکلات خونی مثل هموفیلی هستند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری های تنفسی حاد هستند.

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

به طور کلی بعد از انجام کربوکسی تراپی نیازی به مراقبت خاصی وجود ندارد ولی بهتر است موارد زیر را تا حد امکان رعایت کنید.

 • تا ۲۴ ساعت پس از کربوکسی تراپی از شستشو و حمام خودداری کنید.
 • تا ۲۴ ساعت قبل و بعد از انجام این عمل از نوشیدن نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. چراکه الکل خون را رقیق کرده و کبودی ها افزایش پیدا میکنند.
 • تا یک هفته قبل از درمان از خوردن داروهای ضدالتهاب و رقیق کننده خون مثل ایبوپروفن خودداری کنید.
 • از ماساژ دادن ناحیه درمان بعد از تزریق خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در نور آفتاب شدید حتی الامکان پرهیز کنید.
 • از انجام ورزش های شدید تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق خودداری کنید.

قیمت کربوکسی تراپی در ۱۴۰۲ چقدر  است؟

ممکن است شما هم این سوال را داشته باشید که قیمت کربوکسی تراپی در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟ اما باید بدانید که قیمت کربوکسی تراپی برای هر بخش از بدن متفاوت بوده و به شرایط شما وابسته است. اما هزینه کربوکسی تراپی نسبت به سایر روش های مرسوم درمانی، بهتر بوده و می توانید برای اطلاع از هزینه های درمانی کربوکسی تراپی با پزشک متخصص خود تماس بگیرید.

قیمت کربوکسی تراپی در سال ۱۴۰۲ حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ تومان برای هر جلسه است. البته باید این مورد را ذکر کنیم که با توجه به سابقه پزشک، کلینیک و ناحیه مورد درمان، می تواند کاملا متفاوت باشد. در ادامه این مقاله سعی کردیم تا هزینه هر یک از  ناحیه ها را بیان کنیم.

قیمت کربوکسی تراپی دور  چشم

عوامل متفاوتی در قیمت کربوکسی تراپی دور چشم تاثیر می گذارد که شامل: کلینیک مراجعه شده، کیفیت مواد مورد استفاده، مهارت و تخصص پزشک، تعداد جلسات و میزان کربن دی اکسید در هر جلسه. برای مثال برخی از مراکز به دلیل انجام تبلیغات گسترده و محبوبیت بین افراد، از هزینه بیشتری برخوردارند.

هزینه کربوکسی تراپی مو

یکی از مواردی که پیش از درمان ریزش مو باید در نظر بگیرید، قیمت کربوکسی تراپی است. هزینه کربوکسی تراپی به میزان ناحیه ای که مورد درمان قرار می گیرد، کلینیک و تکنسین بستگی دارد. پیش از از انجام هر کاری باید به دنبال یافتن کلینیک معتبر و مقایسه آنها با یکدیگر باشید. یکی از عوامل دیگری که بر قیمت کربوکسی تراپی مو تاثیر می گذارد، تعداد جلسات مورد درمان است. قیمت کربوکسی تراپی مو  به صورت جلسه ای دریافت می شود و معمولا بین ۴ تا ۶ جلسه است.

قیمت کربوکسی تراپی واژن

کربوکسی تراپی واژن باید توسط متخصص زنان انجام بگیرد. در صورتی که توسط شخصی غیر متخصص انجام بگیرد، می تواند با عوارض جانبی بی شماری همراه باشد. قیمت کربوکسی تراپی واژن نرخ مصوبی ندارد و  ممکن است از یک شهر تا شهر دیگر متفاوت باشد. به طور میانگین تعداد جلسات کربوکسی تراپی واژن بین ۵ تا ۸ جلسه است که با توجه به شدت مشکل، می تواند کم یا زیاد شود. با برآورد تعداد جلسات، می توان تخمین کلی در مورد هزینه کربوکسی تراپی انجام داد.

آیا نتایج کربوکسی تراپی دائمی است؟

در مواردی مثل جوانسازی، نتایج این روش از ۶ ماه تا یک سال باقی میماند و در مواردی مثل رفع سلولیت اگر با ورزش و مراقبت همراه باشد تا چندین سال باقی خواهد ماند. به طور کلی توصیه پزشکان این است که این روش هر ۶ ماه یکبار تکرار شده و در کنار آن سبک زندگی سالم را پیش گیرید تا نتایج مناسب و ایده آل برای شما نمایان شود.

کلام آخر

در این مطلب از ویکی درمان به بررسی کربوکسی تراپی و مزایا و معایب و مراقبت های قبل و بعد از آن پرداختیم. شما می‌توانید در صورت تمایل به کسب اطلاعات در خصوص دیگر مطالب درمان، سلامت و زیبایی، مقالات دیگر ما در ویکی درمان را مطالعه کنید.

جلسه درمان کربوکسی تراپی چقدر طول میکشد؟

ابن عمل سرپایی و ساده، چیزی در حدود ۱۵ دقیقه تا یک ساعت به طول می‌انجامد.

آیا کربن دی اکسید گازی سمی است؟

خیر کربن دی اکسید گازی کاملا غیر سمی بوده که به طور طبیعی توسط سلول های بدن اما تولید شده وارد خون شده و از طریق ریه ها دفع می شود. پس این گاز به هیچ وجه موجب مرگ سلول ها یا آسیب دیدن به بافت های مختلف بدن نمی شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

آمنه ابراهیمی

آمنه ابراهیمی هستم مترجم متون در زمینه سلامت پوست و مو و مسائل مربوط به زیبایی. حدود 5 سال در زمینه تولید محتوا به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی مشغول به فعالیت هستم. جدیدترین روش های زیبایی و درمانی که در سراسر دنیا منتشر می شود را با علاقه دنبال میکنم. آنها را ترجمه میکنم و در قالب محتواهای متنی درمیآورم و در اختیار شما عزیزان قرار میدهم. ممنون میشم محتواهای بنده را مطالعه کنید و نظرات خودتون را در قالب کامنت با من به اشتراک بزارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *