چگونه کراتین پوست را کاهش دهیم؟

۲
(۱)

کراتین یکی از پروتئین های پوست است که نقش مهمی در حفظ شادابی پوست ایفا می کند؛ اما گاهی تجمع این پروتئین به همراه سلول های پوست می تواند فولیکول مو را مسدود کند. مسدود شدن فولیکول مو موجب ایجاد پلاگ های کراتین شده و به شکل برامدگی های ریز قرمز رنگ بر روی پوست ظاهر می شود. بعضی اوقات نیز کراتین های معیوب ناشی از ایجاد جهش در ژن تشکیل کراتین، در زیر پوست تجمع پیدا کرده و منجر به عارضه پوستی کراتوز پیلاریس می شوند.

در این مواقع این سوال پیش می آید که چگونه کراتین پوست را کاهش دهیم؟ خوشبختانه می توان با برخی راهکارهای درمانی طبیعی و کلینیکی، میزان کراتین پوست را متعادل ساخت. تمام ما از نقش پوست در سلامت و زیبایی انسان آگاه هستیم. اگر شما نیز به دنبال خلاص شدن از کراتین سطح پوست خود هستید؛ این مقاله برای شماست. تا انتها با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: بهترین کلینیک پوست و مو در تهران

کاهش کراتین پوست با کاهش خشکی پوست

می توان با کاهش خشکی پوست و افزایش رطوبت آن به این سوال که چگونه کراتین پوست را کاهش دهیم، پاسخ مناسبی داد. مرطوب نگه داشتن پوست به ویژه در زمستان یا فصل های سرد که پوست خشک تر می شود؛ بسیار مهم است. برای کاهش خشکی پوست می توانید از راهکارهای زیر بهره ببرید.

مقاله پیشنهادی: علل ایجاد خشکی پوست + روتین مراقبتی

حمام با آب ولرم

عرق کردن می تواند موجب تشدید پلاگ های کراتین بر روی پوست شود. بنابراین لازم است که به صورت روزانه دوش بگیرید. برای دوش گرفتن از آب ولرم و صابون غیر عطری استفاده کنید؛ زیرا آب داغ می تواند با خشک کردن بیش از حد پوست، تولید کراتین را تحریک کند. مطمئن شوید که تمام قسمت های بدن خود را به خوبی تمیز کرده اید؛ سپس با یک حوله تمیز بدن را خشک کنید و پس از آن از مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده نمایید.

مطلب پیشنهادی: تزریق بوتاکس زیر بغل، درمان قطعی تعرق بیش از حد.

از صابون مناسب پوستتان استفاده کنید.

با توجه به اینکه نوع پوست افراد با هم متفاوت است؛ برای اینکه پوست کاملا تمیز شود، بابد از صابون مناسب نوع پوست خودتان استفاده کنید. برای مثال افرادی که دارای پوست چرب هستند به صابون قوی تری برای پاک کردن آلودگی ها و چربی اضافه از سطح پوست خود نیاز دارند. زیرا باقی ماندن چربی بر روی پوست، می تواند موجب تشدید کراتین پوست شود. همچنین به کار بردن صابون نامناسب، ممکن است موجب خشکی بیش از حد در پوست های خشک شود و این امر تجمع کراتین در پوست را افزایش خواهد داد.

مقاله پیشنهادی: بهترین صابون ضد جوش

صابون مناسب پوست برای کاهش کراتین پوست

پوستتان را لایه برداری کنید.

می توان با استفاده از روش های لایه برداری ملایم، سلول های مرده پوست را از سطح پوست رفع کرد. این سلول ها می توانند به همراه کراتین تجمع کرده و فولیکول های مو را مسدود کنند. برای این کار می توان از لایه بردارهای ملایم یا اسکراب های پوست استفاده کرد. همچنین می توان برای لایه برداری فیزیکی از برس‌های نرم صورت و یا لیف بهره گرفت. چنان چه کراتین با این نوع لایه برداری ها رفع نشود؛ پزشک ممکن است پمادهای قوی تری را برای کمک به کاهش کراتین پوست تجویز کند.

مطلب پیشنهادی: بهترین مرکز فشیال صورت

از مرطوب کننده بعد از حمام استفاده کنید

بعد از حمام به دلیل خشک شدن پوست، لازم است که با استفاده از مرطوب کننده ها پوست خود را آب رسانی کنید. این کار به جلوگیری از تجمع کراتین کمک می کند. برای رفع کراتوز پیلاریس می توانید از کرم های استروئیدی مبتنی بر نرم کننده استفاده کنید. توجه داشته باشید که از این کرم ها بیشتر از یک هفته استفاده نکنید.

همچنین ممکن است پزشک معالج شما، استفاده از مرطوب کننده های حاوی اوره، اسید گلیکولیک، اسید سالیسیلیک، ترتینوئین یا ویتامین D را به شما توصیه کند.

در طول روز سه بار از مرطوب کننده استفاده کنید

چنان چه رطوبت پوست کم باشد؛ محیطی مطلوب برای تولید کراتین ایجاد می شود. در واقع خشکی پوست، محرک تولید کراتین می باشد. بنابراین برای حفظ رطوبت پوست در طول روز، سه بار از کرم ها و پمادهای مرطوب کننده یا انواع آبرسان ها استفاده کنید. ممکن است چندین ماه به مرطوب کردن روزانه برای بهبود وضعیت کراتین پوست نیاز داشته باشید. مرطوب کردن پوست مخصوصا برای افرادی که آب و هوای محل زندگی آن ها، خشک تر است؛ بسیار مهم است.

مرطوب کننده پوست

لباس هایی از جنس الیاف طبیعی بپوشید.

یک راهکار مناسب برای اینکه چگونه کراتین پوست را کاهش دهیم ، مراقبت از پوست می باشد. برای این کار از پوشیدن لباس های خیلی تنگ یا چسبان که به پوست اجازه تنفس نمی دهند؛ خودداری کنید. لباس های تنگ یا دارای الیاف مصنوعی می توانند، روی پوست بدن ساییده و موجب تحریک پلاگ های کراتین شوند.

سعی کنید لباس هایی با جنس الیاف طبیعی بپوشید. این لباس ها به هوا اجازه عبور داده و به این ترتیب علاوه بر تنفس پوست، مانع از ایجاد عرق و محیط مناسب برای افزایش کراتین پوست می شوند.

لباس هایتان را با شوینده های طبیعی بشویید.

بسیاری از مواد شیمیایی مانند بورات سدیم و اتانول آمین که در شوینده های کارخانه ای وجود دارند، می توانند موجب آسیب رساندن به پوست، خشک شدن پوست و حساس شدن آن شوند. در حالی که شستن لباس ها با مواد شوینده طبیعی به دلیل گیاهی و طبیعی بودن، هیچ گونه آسیبی به پوست وارد نمی کند.

برای کاهش کراتین پوست، لباس های خود را با شوینده های طبیعی نظیر صابون هایی که از چربی های حیوانی یا روغن های گیاهی ساخته شده اند؛ بشویید و اجازه دهید در هوای آزاد خشک شوند.

شوینده لباس

جمع بندی

کراتین یک پروتئین است که به طور طبیعی در ساختار پوست و موی انسان وجود دارد. سطوح متعادل این پروتئین مشکلی برای پوست ایجاد نمی کند؛ اما هنگامی که کراتین در پوست تجمع پیدا کند، با مسدود کردن فولیکول های مو موجب ایجاد پلاگ های کراتین می شود.

در این مقاله به انواع روش های موثر برای اینکه چگونه کراتین پوست را کاهش دهیم، پرداختیم. توجه داشته باشید که در صورتی که روش های طبیعی به بهبود وضعیت شما کمکی نکرد؛ به یک پزشک متخصص پوست حاذق مراجعه کرده و درمان خود را طبق توصیه پزشک آغاز کنید.

آیا کراتین برای پوست ضرر دارد؟

خیر، کراتین یک پروتئین است که به صورت طبیعی در ساختار مو و پوست انسان یافت می شود. چنان چه کراتین بیشتر از حد طبیعی تولید شود؛ افزایش کراتین می تواند موجب تجمع کراتین به همراه سلول های مرده پوست در فولیکول های مو شود. این امر باعث مسدود شدن فولیکول ها شده و منجر به ایجاد عوارض پوستی برای فرد می شود.

چگونه می توان کراتین پوست را کاهش داد؟

با استفاده از برخی راهکارهای طبیعی که مبتنی بر مرطوب نگه داشتن پوست هستند؛ می توان سطح کراتین را کاهش داد. استفاده از آب رسان ها و مرطوب کننده های مناسب برای هر نوع پوست، دوش آب ولرم، لایه برداری پوست با اسکراب ها و لایه بردارهای ملایم، هیدراته نگه داشتن پوست با نوشیدن آب فراوان، پوشیدن لباس های الیاف طبیعی و... از جمله این راهکارها هستند.

منبع

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۲ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

آمنه ابراهیمی

آمنه ابراهیمی هستم مترجم متون در زمینه سلامت پوست و مو و مسائل مربوط به زیبایی. حدود 5 سال در زمینه تولید محتوا به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی مشغول به فعالیت هستم. جدیدترین روش های زیبایی و درمانی که در سراسر دنیا منتشر می شود را با علاقه دنبال میکنم. آنها را ترجمه میکنم و در قالب محتواهای متنی درمیآورم و در اختیار شما عزیزان قرار میدهم. ممنون میشم محتواهای بنده را مطالعه کنید و نظرات خودتون را در قالب کامنت با من به اشتراک بزارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *