تفاوت ضدلک و ترمیم کننده چیست؟

۵
(۲)

تفاوت ضدلک و ترمیم کننده در نوع عملکرد، ترکیبات و خواص آنان است. برای حفظ سلامت و زیبایی پوست توجه به نکات مراقبت از پوست اهمیت بسیاری دارد. در اثر افزایش آلودگی‌های محیطی، عدم محافظت از پوست در برابر نور خورشید و تجمع سلول‌های مرده، لکه‌های پوستی ایجاد می‌شوند.

کرم ضد لک و کرم ترمیم کننده دو محصول مهم در زمینه درمان و پیشگیری از لکه‌های پوستی هستند که کارکردهای مختلفی دارند. در ادامه این مقاله از ویکی درمان قصد داریم در مورد مزایا و فرق بین ضدلک و ترمیم کننده توضیحات جامعی ارائه دهیم.

تفاوت ضد لک و ترمیم کننده چیست؟
تفاوت ضدلک و ترمیم کننده در نوع عملکرد، ترکیبات و خواص آنان است

ترمیم کننده چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

از جمله محصولات مراقبت از پوست می‌توان به کرم ترمیم‌کننده اشاره کرد که جهت ترمیم بافت پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. کرم ترمیم‌کننده در رفع جای زخم، جای جوش، بخیه، آفتاب‌سوختگی، التهابات پوستی بعد از لیزر، میکرونیدلینگ و ترمیم سریع‌تر زخم‌ها موثر است. ترکیبات کرم‌های ترمیم‌کننده نقش مهمی در بازسازی پوست و شفاف‌سازی آن دارند که می‌توانند با ازبین‌بردن جای زخم، جوش، رفع سلولیت باعث ایجاد پوستی صاف و یکدست شوند.

مطلب پیشنهادی: مراقبت از پوست در زمستان

ضدلک چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

از دیگر محصولات مراقبت از پوست، کرم ضدلک است که با کاهش لکه‌های پوستی سبب یکنواخت شدن رنگ پوست می‌شود. این کرم با لایه‌برداری پوست و ازبین‌بردن سلول‌های مرده باعث روشن‌شدن رنگ پوست شده و حتی برای کسانی که لک‌های پوستی ندارند مزایای بسیاری دارد. از جمله ترکیبات کرم‌های ضد لک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویتامین C: ویتامین C به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی در مهار تولید ملامین نقش مهمی دارد و با کاهش آن سبب محوشدن لکه‌های تیره می‌شود.
 • کوجیک اسید: اسید کوچیک یکی از ترکیبات رایج در کرم‌های ضدلک است که از قارچ‌هایی مخصوص به دست می‌آید. این ماده با تأثیرگذاری روی آنزیم ساخت ملانین، تیرگی‌های پوست را روشن‌تر می‌کند.
 • هیدروکینون: هیدروکینون که در فرمولاسیون کرم‌های ضدلک وجود دارد؛ به‌عنوان یک ماده روشن‌کننده قوی محسوب می‌شود. این ترکیب با اثرگذاری بسیار بالا در محوشدن لکه‌های قدیمی و عمیق مؤثر است.
 • ترکیبات دیگر: نیاسینامید، آلفا آربوتین، عصاره شیرین‌بیان و رتینول از دیگر مواد موجود در کرم‌های ضدلک هستند که خاصیت روشن‌کنندگی دارند.
ضد لک چیست و چه کاربردی دارد؟
ترکیبات ضد لک شامل ویتامین سی، کوچیک اسیدو هیدروکینون است.

تفاوت ضدلک و ترمیم‌کننده چیست؟

اگرچه این محصولات هر دو باهدف محافظت از پوست و ایجاد شفافیت پوستی مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ ولی کارکردها و مزایای متفاوتی از یکدیگر دارند. از جمله تفاوت‌ ضدلک و ترمیم‌ کننده عبارتند از:

بیشتر بخوانید: ماسک مناسب لک صورت

تفاوت ضدلک و ترمیم کننده در کارکرد

 • کرم ضدلک: این کرم جهت کاهش لکه‌های پوستی، جای اسکار آکنه و… کاربرد دارد که با مهار میزان تولید ملانین باعث محوشدن لکه‌ها می‌شود. ولی کرم ترمیم‌کننده در حذف سلول‌های مرده پوست نقش دارد.
 • کرم ترمیم‌کننده: کرم ترمیم‌کننده با خواص پاکسازی سبب تقویت بافت پوست و باز کردن منافذ پوستی می‌شود که در اثرگذاری بیشتر محصولات مراقبت از پوست مؤثر است.

تفاوت ضدلک و ترمیم کننده در عملکرد

 • کرم ضدلک: کرم ضدلک حاوی موادی مانند هیدروکینون، ریتنوئیدها، کوچک اسید و ویتامین C یا عصاره گیاهی بوده که با اصلاح رنگدانه‌های پوستی سبب کاهش لکه‌ها می‌شود.
 • کرم ترمیم‌کننده: کرم ترمیم‌کننده با داشتن ذرات ساینده ملایم به ازبین‌رفتن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند. کرم‌های ترمیم کننده یا لایه‌بردارهای شیمیایی حاوی موادی مانند آلفاهیدروکسی اسید هستند که نقش مهمی در ازبین‌بردن سبوم اضافی و سلول‌های مرده پوست دارند.

تفاوت ضدلک و ترمیم کننده در نحوه استفاده

 • کرم ضدلک: این کرم تنها در نواحی آسیب‌دیده پوست، مورد استفاده قرار می‌گیرد و در درمان لک‌های پوستی تمرکز دارد. استفاده مداوم از کرم ضدلک به‌عنوان بخشی از روتین مراقبت از پوست می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی در ازبین‌رفتن لک‌ها داشته باشد.
 • کرم ترمیم‌کننده: نحوه استفاده از کرم لایه‌بردار یک الی ۲ بار در هفته است که پس از تمیزکردن و مرطوب کردن پوست می‌توان آن را با حرکات دایره‌ای روی پوست ماساژ داد و از خواص بی‌نظیر آن بهره برد. توصیه می‌شود برای کسب اطلاعات دقیق از نحوه استفاده از کرم ضدلک و ترمیم‌کننده با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

نحوه استفاده ضدلک و ترمیم کننده

تفاوت ضدلک و ترمیم کننده در مزایا

 • کرم ضدلک: در محوشدن لکه‌های تیره، لکه‌های پیری، کاهش علائم آکنه و ازبین‌رفتن سایر موارد هایپرپیگمانتاسیون نقش مهمی دارد.
 • کرم ترمیم‌کننده: کرم لایه‌بردار باعث حذف سلول‌های مرده پوست، بهبود بافت پوست، باز کردن منافذ، بهبود گردش سلولی، کاهش خطوط و چین‌وچروک پوستی می‌شود.

مطلب مرتبط: بهترین مرکز فیشیال پوست تهران

جمع بندی و سوالات متداول

تفاوت ضدلک و ترمیم کننده در نوع هدف درمانی و مزایای این دو محصول است. کرم‌های ضدلک، بخش‌هایی از پوست را که دچار تغییر رنگ یا لکه‌های پوستی شده‌اند مورد هدف قرار می‌دهد و سبب روشن‌شدن لک‌ها و یکنواخت شدن پوست می‌شود.

کرم‌های ترمیم‌کننده با ازبین‌بردن سلول‌های مرده پوست، وظیفه مهمی در بهبود بافت و سلامت پوست دارند که استفاده مداوم از آنها سبب ایجاد پوستی زیبا و درخشان خواهد شد. توجه به تفاوت بین ضدلک و ترمیم‌کننده می‌تواند در انتخاب بهترین محصول برای مراقبت از پوست کمک کند تا باتوجه‌به شرایط پوستی خود از روتین مناسب برای بهبود سلامت پوست بهره ببرید.

نحوه استفاده از کرم ترمیم کننده چگونه است؟

دفعات استفاده از این کرم به نوع زخم و عمق آن بستگی دارد که توسط پزشک تعیین می‌شود. در حالت کلی برای ترمیم زخم، روزانه یک الی ۲ بار مقداری از کرم ترمیم‌کننده را روی پوست تمیز و خشک بزنید و با حرکات دورانی ماساژ دهید.

بهترین کرم ضد لک در داروخانه‌ها چیست؟

از جمله کرم‌های ضدلک قوی می‌توان به کرم ملالیفت درمالیفت، کرم روشن کننده پیگمازوم فیکس دوکس، کرم روشن‌کننده ثمین، کرم روشن‌کننده هیدرودرم، کرم ملادرم درماسیف و کرم هیدروکینون اشاره کرد.

کرم ترمیم‌کننده چه مزایایی دارد؟

کرم ترمیم‌کننده در بهبود جای زخم، بخیه، بریدگی، جای جوش، آفتاب‌سوختگی، ادرار سوختگی پای نوزادان، التهابات پوستی بعد از لیزر و میکرونیدلینگ و سایر موارد دیگر مفید است.

روش استفاده از کرم ضد لک چگونه است؟

ابتدا صورت خود را با یک شوینده ملایم بشویید؛ سپس مقدار کمی از کرم را روی لک‌ها با ملایمت ماساژ دهید. مدت‌زمان درمان با کرم ضد لک حدود ۸ الی ۱۲ هفته است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۲

هنوز رای ثبت نشده است.

آمنه ابراهیمی

آمنه ابراهیمی هستم مترجم متون در زمینه سلامت پوست و مو و مسائل مربوط به زیبایی. حدود 5 سال در زمینه تولید محتوا به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی مشغول به فعالیت هستم. جدیدترین روش های زیبایی و درمانی که در سراسر دنیا منتشر می شود را با علاقه دنبال میکنم. آنها را ترجمه میکنم و در قالب محتواهای متنی درمیآورم و در اختیار شما عزیزان قرار میدهم. ممنون میشم محتواهای بنده را مطالعه کنید و نظرات خودتون را در قالب کامنت با من به اشتراک بزارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *