چرا لکه‌های سیاه روی پوست ایجاد می‌شود + راه درمان

۰
(۰)

لکه های سیاه روی پوست یک نوع عارضه‌ی ناراحت کننده میباشد که با رنگ‌های متفاوتی همچون قهوه‌ای روشن، قهوه‌ای متوسط، قهوه‌ای تیره میتوانید بر روی پوست افراد مشاهده نمایید. از جمله عوامل به وجود آورنده این گونه لکه‌ها میتوان به آکنه، نورآفتاب، ژنتیک، تغییرات هورمون و غیره اشاره نمود.

البته لازم به ذکر است که برخی از لکه‌ها خود به خود برطرف میشوند؛ اما برخی دیگر به دلیل مقاومت بسیاری که دارند، امکان دارد تا مدت‌ها بر روی پوست بدن باقی بمانند. در ادامه به بررسی کلی لکه های تیره پوست و انواع آنها میپردازیم. با ویکی درمان همراه باشید.

لکه های تیره پوست
لکه هایی که به صورت تیره بر روی پوست نمایان میشوند، هرکدام درمان متفاوتی دارند

لکه های سیاه پوستی چیست؟

لکه های سیاه پوستی به هر گونه تغییر رنگی که به صورت غیرطبیعی بر روی پوست نمایان شود و به صورت لکه‌های تیره، روشن، با اندازه و شکل‌های مختلف بر روی صورت، بازو، پشت بدن و پهلوها، آنها را مشاهده نمایید، میگویند. عموما این لکه‌های تیره در خانم‌ها و آقایان بالای ۳۰ سال نمایان میگردد. خوشبختانه با گسترش تکنولوژی این بیماری قابل پیشگیری بوده و میتوانید آن را کنترل نمایید.

مقالات مرتبط: ضایعات رنگی پوست 

دلایل ایجاد لکه های سیاه روی پوست

شاید برای خیلی از افراد سوال پیش آید که لکه های سیاه روی پوست چرا به وجود می آیند؟ باید در جواب بگوییم که برخی از لکه‌های تیره روی پوست در اثر تغییرات هورمونی بوده که بیماری‌های خاصی را به وجود می‌آورد. همانطور که در توضیحات بالا به آن اشاره شد، تیرگی‌های پوست شامل لکه‌های قهوه‌ای تیره و یا روشن هستند که بر روی پوست مشاهده میگردند.

همچنین برخی از تیرگی‌ها به وسیله نور خورشید و یا جای زخم و غیره به وجود می‌آیند که برای هر کدام از آنها باید درمان‌های مختلفی را در نظر گرفت.

 لکه های سیاه روی پوست چرا به وجود می آیند؟
بیشتر لکه های پوستی در اثر تابش نورخورشید ایجاد میگردد

انواع لکه های سیاه پوستی

لکه های سیاه پوستی دارای انواع مختلفی هستند که رایج‌ترین آنها شامل ملاسما، لکه‌های بعد التهاب و لکه‌های خورشیدی میباشد. در ادامه به یکایک آنها میپردازیم.

ملاسما

لکه تیره ملاسما یکی از عارضه‌های پوستی است که بر اثر تغییرات هورمونی ایجاد میگردد. ملاسما امکان دارد که در هر نقطه‌ای از بدن آن را مشاهده نمایید. اما در بسیاری از موارد، بر روی شکم و صورت مشاهده میشود. این لکه، طیف رنگی خاکستری، قهوه ای دارد و از موثرترین روش‌های پیشگیری آن میتوان به محافظت پوست دربرابر هر گونه اشعه نور خورشید اشاره نمود.

ملاسما
ملاسما یک عارضه پوستی است که بر اثر تغییرات هورمونی به وجود می آید

 لکه های بعد از التهاب

لکه های بعد از التهاب امکان دارد پس از آسیب، زخم و آکنه به وجود آید. که در صورت مشاهده هر کدام از آنها، حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید. عموما این گونه لکه‌ها سبب تیره شدن پوست میگردند. در صورت مشاهده هر گونه علائم خستگی، درد شکم، درد مفاصل، کاهش وزن، حتما به پزشک مراجعه نمایید.

 لکه های بعد از التهاب
لکه های بعد از التهاب به وسیله آکنه ایجاد میشوند

 لکه های خورشیدی

لکه های خورشیدی را با نام‌های لکه کبدی، لنتیژین خورشیدی نیز میشناسند. این لکه‌های تیره هنگامی پدید می‌آیند که در طولانی مدت در معرض آفتاب قرار بگیرید و عموما در نقاط مختلف بدن از جمله دست ها، پاها، صورت نمایان میشوند.

لکه های خورشیدی
لکه های خورشیدی به وسیله قرار گرفتن طولانی مدت در زیر نورآفتاب ایجاد میگردد.

درمان لکه های تیره روی پوست با دارو

درمان لکه های تیره روی پوست با دارو امکان پذیر است. در ادامه به چند دسته از داروهایی که معمولا برای درمان لکه‌ها استفاده میشوند، میپردازیم.

کرم های ضد لک:

در کرم‌های ضد لک به دلیل آنکه مواد هیدروکینون، ترتینوئین و ازلاکسین موجود است، میتواند در جهت مهار کردن تولید ملانین عمل نماید و لکه‌های موجود را کاهش دهد.

استریوئیدها:

استفاده نمودن از کرم‌هایی که حاوی استریوئید هستند، میتواند به کاهش التهاب و تیرگی پوست، کمک بسیاری نماید. البته این محصولات حتما باید زیر نظر دکتر تجویز گردد، چون ممکن است برای فرد عوارض جانبی را داشته باشد.

رتینوئیدها:

اگر تمایل دارید تولید ملانین را در پوست خود مهار کنید، حتما از داروهایی که دارای مواد رتینوئید و تازاروتن هستند، استفاده نمایید. که به کاهش لکه‌های پوستی کمک بسیاری میکند.

درمان لکه های تیره روی پوست با دارو
درمان لکه های تیره روی پوست با دارو امکان پذیر است

درمان لکه های سیاه پوستی در طب سنتی

لکه های سیاه پوستی را میتوانید به وسیله طب سنتی درمان نمایید. اما قبل از انجام هرگونه اقدامی، حتما با پزشک متخصص خود در این زمینه مشورت نمایید تا درمان مناسبی را در اختیارتان قرار دهد. از روش‌های معمولی که میتوان برای درمان طب سنتی این عارضه پوستی اشاره نمود شامل:

آلوئه ورا:

ژل آلوئه ورا خواص ضدالتهابی و روشن کنندگی پوست دارد که به کاهش لکه‌های پوستی کمک بسیاری میکند. میتوانید این ژل را به صورت مستقیم بر روی پوست ماساژ دهید و پس از مدت زمان تعیین شده، آن را با آب ولرم شستشو دهید. البته استفاده از آلوئه ورا باید هر روز تکرار شود.

ماسک‌های طبیعی:

استفاده نمودن از ماسک‌های طبیعی همچون ماسک عسل و نمک، ماسک زردچوبه و شیر میتواند به روشن کنندگی و تسکین التهاب، کمک بسیاری نماید. این ماسک‌ها را باید به صورت هفته ای در مدت زمان تعیین شده استفاده نمایید تا نتیجه دلخواه خود را بگیرید.

درمان لکه های سیاه پوستی در طب سنتی
لکه های پوستی را به روش طب سنتی میتوانید درمان کنید

روغن‌های طبیعی:

استفاده از برخی از روغن‌های طبیعی نظیر روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن بادام علاوه بر مرطوب کنندگی، سبب روشن شدن پوست میگردد. همین امر باعث میشود تا به کاهش لکه‌های پوستی کمک بسیاری نماید.

برای مطالعه مطالب بیشتر میتوانید مقاله صفر تا صد خواص روغن بادام شیرین و تلخ بر کل بدن چیست؟ را مطالعه نمایید.

تمامی مواردی که در این بخش به آن اشاره شد روش‌های درمانی لکه‌های تیره روی پوست را تضمین نمیکند و هرگونه آلرژی و تحریک پوستی را در نظر بگیرید و با دانش خود، به هیچ عنوان برای درمان بیماری اقدامی نکنید. با داشتن یک پزشک طب سنتی مجرب میتوانید راهنمایی و درمان تضمین شده‌ای را دریافت نمایید.

روش های پیشگیری از بروز لکه های سیاه پوستی

روش های بسیاری برای پیشگیری از بروز لکه‌های سیاه پوستی وجود دارد که میتوانید با استفاده از آنها نتیجه رضایت بخشی را دریافت نمایید. این روش ها عبارتند از:

استفاده از ضدآفتاب: استفاده از ضدآفتاب با SPF مناسب در تمام فصول سال بسیار مهم است و حتما باید هر دو ساعت یکبار آن را تمدید نمایید تا نتیجه بهتری را از کرم ضدآفتاب خود داشته باشید.

رعایت تغذیه سالم: با داشتن تغذیه سالم و استفاده از میوه، سبزیجات و غیره میتوانید به بهبود سلامت پوست خود کمک بسیاری نمایید و با این امر میتوانید لکه های پوستی خود را کاهش دهید.

اجتناب از سیگار و الکل: سیگار و الکل یکی دیگر از موارد هستند که آسیب جدی به پوست وارد میکنند و در طولانی مدت، سبب وجود هر گونه لک بر روی قسمت‌های مختلف پوست میشود. با پرهیز از سیگار و الکل میتوانید به شادابی پوست خود کمک بسیاری کنید.

داشتن روتین پوستی مناسب و منظم: داشتن روتین پوستی مناسب و منظم یکی از نکات بسیار مهم در جلوگیری از هرگونه لک پوستی است که باید به آن توجه ویژه ای نمایید. استفاده از محصولات مراقبت از پوست مانند بهترین آبرسان صورت، میسلارواتر، استفاده از ماسک، اسکراب‌ها سبب میگردد تا پوستی سرحال و جوانی را داشته باشید.

 روش های تشخیص و درمان لکه های پوستی

روش های تشخیص و درمان لکه های پوستی، به وسیله پزشک متخصص انجام میگیرد. پزشکان پوست با توجه به تجربه و دانشی که دارند میتوانند هر گونه لکه پوست را تشخیص داده و راه حلی برای درمان آن تجویز نمایند. در ادامه به برخی از روش‌های تشخیص و درمان لکه‌های پوستی میپردازیم.

روش های تشخیص

بررسی پزشکی: پزشک با توجه به تاریخچه بیمار، علائم مشاهده شده، به بررسی لکه‌های پوستی میپردازد. ممکن است سوالاتی را در خصوص نوع، شدت لکه ها، زمان بروز آنها به همراه عوامل تحریک کننده و سایر علائم دیگر را از بیمار بپرسد.

بیوپسی: در مواردی که تشخیص باید با دقت بسیار بالایی انجام گیرد، پزشک نمونه‌ای از پوست را برداشته و در زیر میکروسکوپ آن را بررسی میکند تا بتواند نوع لکه پوستی را تشخیص دهد و متناسب با آن درمان مناسبی را تجویز نماید.

درمان

استفاده نمودن از کرم و مواد روشن کننده

لکه‌های تیره پوست را میتوانید با استفاده از کرم و مواد روشن کننده درمان کنید. این مواد میتوانند ملانین را کاهش داده و رنگ لکه ها را تغییر دهند.

لیزر و روش های نور درمانی

لیزر و روش‌های نور درمانی یکی دیگر از مواردی است که میتواند به بهبود رنگ پوست کمک بسیاری کند. با استفاده از لیزر میتوانید تمرکز خود را بر روی لکه‌های پوستی قرار دهید تا نتیجه رضایت بخشی را از آن دریافت نمایید.

ترکیب درمانی

در برخی از موارد پزشک تشخیص میدهد که روش ترکیب درمانی را برای عارضه پوستی بیمار انجام دهد. به عنوان مثال: استفاده از کرم‌های روشن کننده به همراه جلسات لیزر میتواند به بهبود لکه های پوستی کمک بسیاری کند.

بهترین دکتر برای درمان لکه های سیاه پوستی

انتخاب بهترین دکتر پوست برای درمان لکه های پوستی نیازمند بررسی و دقت بسیار است. البته این نکته را در نظر بگیرید که بهترین دکتر برای شما بستگی به نیازهای شخصی شما دارد. البته در انتخاب دکتر باید موارد زیر را در نظر بگیرید.

  • تخصص و تجربه
  • نظرات مراجعین
  • مشاوره اولیه
  • ارتباط و اعتماد

ممکن است در محدوده منزل و محل کار شما، دکتران و متخصصان پوست و لیزر باشند، که پیشنهاد میکنیم با مراجعه به پزشکان پوست در نزدیکی خودتان و با دریافت مشاوره از آنها، روند درومان خود را شروع کنید.

 سوالات متداول

لکه های سیاه پوستی نشانه چیست؟

لکه های سیاه پوست میتواند علت های مختلفی داشته باشند. این علت‌ها شامل: هیپرپیگمنتاسیون: با افزایش تولید ملانین، میتوانید لکه‌های سیاه را مشاهده نمایید. جوش های آکنه: جوش ‌های آکنه در صورتی که قدیمی و التهابی باشند سبب بروز لکه‌های پوستی میشوند. آفتاب سوختگی: در صورتی که پوست از آفتاب دچار آسیب شود، ممکن است لکه‌های سیاه را مشاهده نمایید.

چگونه لکه های سیاه پوستی را از بین ببریم؟

برای ازبین بردن لکه‌های تیره پوست میتوانید از این روش‌ها استفاده نمایید. استفاده از کرم‌ها و محصولات روشن کننده پوست، استفاده از لیزر، میکرونیدلینگ، استفاده از انواع ضدآفتاب متناسب با پوست افراد، ترکیب درمانی

جمع بندی

افرادی که دارای لکه های سیاه روی پوست خود هستند، حتما باید تغییر رنگ پوست خود را جدی بگیرند. برای اینکار میتوانید از پزشک معالج خود کمک بگیرید تا بتوانید درمان سریع‌تری را برای بهبود تغییر رنگ پوست خود داشته باشید. امیدوارم مقاله لکه‌های سیاه روی پوست چرا ایجاد می‌شود و راه درمانش چیست؟ برایتان مفید بوده باشد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

آمنه ابراهیمی

آمنه ابراهیمی هستم مترجم متون در زمینه سلامت پوست و مو و مسائل مربوط به زیبایی. حدود 5 سال در زمینه تولید محتوا به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی مشغول به فعالیت هستم. جدیدترین روش های زیبایی و درمانی که در سراسر دنیا منتشر می شود را با علاقه دنبال میکنم. آنها را ترجمه میکنم و در قالب محتواهای متنی درمیآورم و در اختیار شما عزیزان قرار میدهم. ممنون میشم محتواهای بنده را مطالعه کنید و نظرات خودتون را در قالب کامنت با من به اشتراک بزارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *