معرفی بهترین دمنوش برای پریود شدن

۵
(۱)

قاعدگی یا همان پریود شدن در برخی خانوم‌ها بسیار دردناک است و ممکن است مخل روند زندگی عادی شخص باشد. برخی خانوم‌ها برای تسکین این درد یا برای باز شدن قاعدگی به‌جای مصرف دارو و قرص، سراغ دمنوش‌های گیاهی می‌روند تا به‌ شیوه طبیعی، درد مذکور را تسکین دهند یا باعث تسریع پریود به تاخیر افتاده شوند.

برخی تحقیقات، اثربخشی بعضی از دمنوش‌ها را برای این منظور تایید کرده‌اند. در ادامه ما نیز برای آشنایی شما انواع بهترین دمنوش برای پریود شدن را معرفی می‌کنیم تا در صورت نیاز بتوانید از آن‌ها استفاده کنید تا درد خود را تسکین داده یا موجب پریود شدن، شوید؛ زیرا برخی از آن‌ها به عنوان بازکننده قاعدگی عمل می‌کنند.

مطلب پیشنهادی: علل پریودی نامنظم و راه های درمان آن

علل عقب افتادن یا تاخیر پریود چیست؟

قبل از معرفی بهترین دمنوش برای پریود شدن به مرور علل تاخیر در قاعدگی می‌پردازیم. طول دوره قاعدگی در خانم‌ها معمولا بین ۲۱ روز تا ۳۵ روز است؛ لذا با توجه به چنین زمان‌بندی اگر در زمان مشخص پریود نشدید، باید به دنبال علت آن باشید. برخی از مهمترین دلایل پریود نشدن یا پریود نامنظم عبارتند از:

 • باردار بودن
 • ابتلا به فشار خون
 • داشتن وزن بسیار کم یا وزن بسیار زیاد
 • ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • مصرف داروهای هورمونی ضد بارداری
 • ابتلا به برخی بیماری‌های مزمن مانند دیابت یا سلیاک
 • ابتلا به برخی از بیماری‌های حاد
 • داشتن اختلالات تیروئید مانند کم‌کاری یا پرکاری آن
 • داشتن مشکلات هورمونی
 • یائسه شدن
 • داشتن تومورهای موثر بر تخمدان‌ یا غده هیپوفیز
 • تخمک‌گذاری نامنظم
 • افزایش سطح هورمون محرک فولیکول (FSH)
 • سطوح بالای هورمون پرولاکتین یا هیپرپرولاکتینمی
 • اختلال در عملکرد غده هیپوفیز

دلیل عقب افتادن پریود چیست

روش های بازکننده قاعدگی

راه‌های زیادی وجود دارند که به زودتر پریود شدن و کنترل سیک قاعدگی زنان کمک می‌کنند. در ادامه به برخی از این موارد بازکننده قاعدگی اشاره می‌کنیم.

استفاده از روش‌های هورمونی برای کنترل بارداری

چنانچه پریود شما دارای تاخیر است و به دنبال دارویی برای این مساله هستید، مصرف قرص‌‌های هورمونی ترکیبی استروژن و پروژسترون توصیه می‌شوند. این قرص‌ها به عنوان بازکننده قوی قاعدگی عمل کرده و باعث تنظیم پریود شما نیز خواهند شد. روش مصرف این قرص‌ها بدین شکل است که، ابتدا باید آن‌ها را به مدت ۲۱ روز بخورید، سپس ۷ روز استفاده از آن را متوقف کنید تا پریود شوید. چنانچه مصرف قرص هورمونی را زودتر متوقف کنید، زودتر پریود می‌شوید.

ورزش کردن

انجام ورزش‌‌های سبک و ملایم منجر به شل شدن عضلات می‌شود و در زودتر پریود شدن موثر است؛ به نوعی بازکننده قاعدگی می باشد. البته این موضوع توسط شواهد علمی، تایید نشده است و برخی از بانوان نیز با انجام فعالیت‌های ورزشی شدید، به پریودهای نامنظم دچار می‌شوند. در مجموع ورزش کردن در حد متعادل، به تعادل هورمون‌ها کمک کرده و چرخه قاعدگی را منظم می‌کند.

حفظ آرامش روحی و روانی

طبق تحقیقات علمی، داشتن استرس بر پریود و نظم آن تاثیرگذار است. لذا داشتن آرامش و کاهش استرس به هر روشی، می‌تواند در زودتر پریود شدن موثر باشد. به عنوان مثال انجام یوگای ملایم، استفاده از تکنیک‌‌ نوشتن افکار، مدیتیشن کردن و وقت گذراندن با دوستان ممکن است، باعث کاهش سطح استرس و نظم بخشیدن به پریود شوند.

ارگاسم

داشتن رابطه جنسی و ارگاسم نیز به زودتر پریود شدن کمک می‌کند. ترکیب برخی از هورمون‌هایی که در طول فعالیت جنسی و انقباضات رحم حین ارگاسم، تولید می‌شوند، ممکن است، باعث گشاد شدن دهانه رحم و تخریب دیواره داخلی آن و در نهایت پریود شوند.

استفاده از کیسه آب گرم

حمام آب گرم یا کیسه آب گرم در کاهش انقباض عضلات و استرس موثر هستند؛ لذا اغلب توصیه می‌شود، کمی روغن معطر و آرامش‌بخش را به وان اضافه کرده و مدتی در آب گرم دراز بکشید. استفاده از کیسه آب گرم نیز به ‌عنوان بازکننده قاعدگی موثر است. در واقع، گرما به آرامش فرد کمک کرده و جریان خون را در بدن او افزایش می‌دهد، بنابراین آرام آرام منجر به پریود و تسریع چرخه قاعدگی خواهد شد.

استفاده از کیسه آب گرم در باز شدن پریودگی

مصرف برخی دمنوش‌‌های گیاهی

از دیگر روش‌‌های بازکننده قاعدگی، استفاده از گیاهان دارویی است. برخی از این گیاهان شامل بابونه، جعفری، زعفران و… هستند که مصرف دمنوش آن‌ها باعث نظم دادن به پریود و کاهش درد آن خواهد شد. در ادامه لیستی از بهترین دمنوش برای پریود شدن را برای شما ارائه کرده‌ایم.

معرفی ۸تا از بهترین دمنوش ها برای پریود شدن

همانطور که اشاره کردیم، مصرف بهترین دمنوش برای پریود شدن، تاثیر خوبی در کاهش درد پریود و نیز تسریع پریود به تاخیر افتاده دارد. در ادامه برخی از انواع بهترین دمنوش برای پریود شدن را با هم مرور می‌کنیم.

دمنوش زعفران

دم کرده زعفران بهترین دمنوش برای پریود شدن سریع، کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی و درد آن‌ است زیرا باعث افزایش سطح سروتونینی می‌شود که قبل از پریود کاهش ‌یافته و در نهایت منجر به بهتر شدن خلق و خوی فرد در این دوره خواهد شد. پس چنانچه به دنبال بهترین دمنوش برای پریود شدن و کاهش درد آن هستید، دم کرده زعفران را فراموش نکنید. برای باز شدن قاعدگی، یک هفته قبل از تاریخ شروع آن، کمی زعفران را در آب خیس کنید و صبح‌ آن را بنوشید.

دمنوش جعفری

گیاه جعفری حاوی مقادیر زیاد ویتامین C و آپیول است که منجر به تحریک انقباضات رحمی خواهد شد و یکی از انواع بهترین دمنوش برای پریود شدن است. توجه داشته باشید که مصرف آپیول در مقادیر مشخصی برای بارداری خطرناک است. علاوه بر این، در دوران شیردهی یا در صورت ابتلا به مشکلات کلیوی دارید، نباید دمنوش جعفری بنوشید. برای تهیه این بهترین دمنوشبرای پریود شدن، یک فنجان آب جوش را با دو قاشق غذاخوری جعفری تازه برای ۵ دقیقه دم کنید و سپس آن را بنوشید.

دمنوش زردچوبه

زردچوبه نیز از دیگر گیاهان دارویی و بازکننده قاعدگی است و بر سطوح استروژن و پروژسترون خون تاثیرگذار است اما تحقیقات علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. راه‌های زیادی برای مصرف زردچوبه در رژیم غذایی شما وجود دارد به عنوان مثال می‌توان آن را در حکم ادویه به غذا اضافه کرد یا در ترکیب با آب یا شیر به‌صورت نوشیدنی گرم، میل کرد. دم کرده آن نیز به عنوان بهترین دمنوش برای پریود شدن مصرف می‌شود.

دمنوش جینسینگ

گیاه جنسینگ که بومی کشور چین است، یک داروی موثر برای پریود شدن سریع است و جزء بهترنی دمنوش برای پریود شدن قرار دارد. از صدها سال پیش، جنسینگ برای تسکین علائم یائسگی مورد استفاده بوده است زیرا جریان خون را در لگن بهبود بخشیده و با تحریک ماهیچه‌های رحم و افزایش انقباضات رحمی باعث زودتر پریود شدن خواهد شد. لذا بهترین دمنوش برای پریود شدن است و می‌توان قبل از آغاز پریود آن را تهیه و مصرف کرد. توجه کنید که مصرف آن در دوزهای بالا در بارداری و شیردهی خطرناک است.

دمنوش جینسینگ مفید برای پریود شدن

دمنوش دارچین

بر اساس تحقیقات انجام شده، دارچین، ویژگی‌های ضد اسپاسم دارد و در تسکین گرفتگی عضلات و دردهای قاعدگی موثر است. علاوه بر این به‌ عنوان گشادکننده عروق، منجر به بهبود گردش خون در ناحیه رحم خواهد شد. با این خواص، دم کرده دارچین، بهترین دمنوش برای پریود شدن سریع و تنظیم چرخه قاعدگی است. در مجموع دارچین درد و خونریزی پریود و حالت تهوع و استفراغ را در دختران جوان مبتلا به دیسمنوره اولیه، کاهش داده و عوارض جانبی نیز ندارد.

دمنوش رازیانه

مصرف رازیانه منجر به افزایش تخمک‌گذاری شده و در تنظیم تعادل هورمون‌ها اثر دارد. این گیاه‌‌ دارای مقادیر بالای کاروتن و ویتامین C است و باعث ریزش دیواره‌های رحم و پریود شدن سریع می‌شود. دانه‌های رازیانه به ‌اندازه قرص پاراستامول و ایبوپروفن در کاهش درد پریود موثرند، پس برای درمان درد قاعدگی از بهترین دمنوش برای پریود شدن که دمنوش رازیانه است غافل نشوید.

دمنوش گشنیز

مصرف گشنیز در مقادیر بالا به عنوان بازکننده قاعدگی بسیار موثر است زیرا هورمون‌های سیکل قاعدگی را تنظیم کرده و باعث پریود منظم خواهد شد. در واقع دانه گشنیز بر روی کاهش سطح FSH تاثیر دارد و منجر به خونریزی قاعدگی و بعلاوه کاهش درد آن می‌شود. لذا به عنوان بهترین دمنوش برای پریود شدن می‌توان از دمنوش گشنیز استفاده کرد.

دمنوش شنبلیله

شنبلیله به علت داشتن خواص دارویی بسیار مانند ضد دیابت، ضد سرطان، مدیریت هیپوکلسترولمی، آنتی‌اکسیدان و افزایش سطح ایمنی بدن، شناخته شده است. علاوه بر این اثر تخم شنبلیله در بازکننده قاعدگی نیز تایید شده است. این گیاه منجر به افزایش انقباضات رحمی و تحریک پریود شدن خواهد شد و دانه‌ آن به‌ عنوان دارویی برای کنترل دردهای قاعدگی استفاده می‌شود. بنابراین با بهترین دمنوش برای پریود شدن که دمنوش شنبلیله است باعث تسریع پریود و کاهش درد ناشی از آن شوید.

خوراکی های مناسب برای زود پریود شدن

بسیاری از افراد راهکار استفاده از غذا و برخی خوراکی‌ها را برای تسریع پریود شدن انتخاب می‌کنند. اگرچه هیچ مدرک علمی مبنی بر کارکرد موثر این شیوه‌ها ارائه نشده است، اما خطری نیز نداشته و اغلب بی ضرر هستند. برخی از این خوراکی‌ها موارد زیر هستند:

 • آناناس

این میوه سرشار از آنزیم بروملین است که به اعتقاد برخی محققین بر استروژن و سایر هورمون‌ها تأثیر دارد. تحقیقات نشان داده که این آنزیم باعث کاهش التهاب شده و به درمان پریود نامنظم کمک می‌کند.  اما هیچ سند علمی وجود ندارد که مصرف مکمل‌های آناناس یا بروملین اثر قوی بازکننده قاعدگی داشته باشند.

 • سبزیجات دارای برگ‌های سبز و مرکبات دارای ویتامین C

برخی محققان بر این باور هستند که مصرف مقادیر بالای ویتامین C، منجر به زودتر پریود شدن می‌شود. در واقع ویتامین C بر سطوح استروژن و پروژسترون موثر است که‌‌ این دو هورمون نیز مسئول تنظیم سیکل قاعدگی هستند. البته باز هم هیچ مدرک علمی دال بر صحت این موضوع وجود ندارد اما بالابردن مصرف ویتامین C در رژیم غذایی ضرری نخواهد داشت.

 • ساقه کرفس

آب کرفس، یک نوشیدنی کاملاً طبیعی و ایمن است که پزشکان مصرف آن را برای زودتر پریود شدن توصیه می‌کنند. نوشیدن روزانه دو بار آب کرفس تازه، جریان خون در لگن و رحم را افزایش می‌دهد و منجر به تسریع پریود شدن، می‌شود. بعلاوه آب کرفس مانع از رشد و گسترش کیست‌های PCOS خواهد شد.

خوردن ساقه کرفس باعث باز شدن قاعدگی می شود

آیا برای زود پریود شدن باید به پزشک مراجعه کنیم؟

گاهی مصرف برخی قرص‌های ضدبارداری برای تسریع و تنظیم پریود، برای فرد عوارضی به همراه خواهد داشت که در صورت مشاهده آن‌ها باید به پزشک مراجعه کرد:

 • دل درد و سر درد شدید
 • احساس تنگی نفس یا درد در قفسه سینه
 • درد و قرمز شدن یا تورم ساق پا
 • بروز علائم بارداری
 • تاخیر در پریود برای ۳ ماه
 • توقف سیکل قاعدگی قبل از ۴۵ سالگی
 • تداوم پریود شدن بعد از یائسگی
 • داشتن پریود شدید و ناگهانی

جمع بندی

همانطور که اشاره شد، راهکار‌های بسیاری وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای تسریع پریود شدن یا کاهش درد آن استفاده کرد. شاید روش‌های کنترل هورمونی بارداری، تنها روش‌های مطمئن برای تنظیم چرخه قاعدگی باشند. اما برخی بانوان با انتخاب رژیم غذایی مناسب، انجام ورزش‌های مفید و استفاده از متد کاهش استرس، قاعدگی منظم و بدون دردی را تجربه می‌کنند. در این میان مصرف بهترین دمنوش برای پریود شدن نیز بسیار موثر خواهد بود که در این مقاله انواع بهترین دمنوش برای پریود شدن را معرفی کردیم.

سوالات متداول بهترین دمنوش پریود شدن

چند روز تاخیر پریودی طبیعی است؟

چنانچه پریود بین ۳ تا ۴ روز عقب بیفتد، طبیعی است.

آیا قرص well woman روی پریود شدن تاثیر می گذارد؟

این کپسول برای زنانی که پریود نامنظم دارند، مناسب است زیرا دارای ترکیبات ویتامین، مواد معدنی و ریزمغذی‌های ضروری است و پس از یک دوره ۳ ماهه مصرف، همزمان با تقویت سیستم ایمنی، به منظم شدن چرخه قاعدگی نیز کمک می‌کند.

بهترین قرص برای پریود شدن فوری چیست؟

قرص‌های اورژانسی پریود مانند قرص ال‌دی و قرص مدروکسی پروژسترون برای پریود شدن فوری استفاده می‌شوند.

آیا باز شدن پریود با گلاب صحت دارد؟

گلاب در واقع به تنهایی اثری بازکننده قاعدگی ندارد اما طبع گرم آن می‌تواند باعث تسکین درد پریود شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

سمیرا حسن آبادی

من متخصص سئو و بهینه سازی سایت هستم. جزو نفرات اول تیم ویکی درمان بوده ام و خوشحالم که توانسته ایم محتوای به روزی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همیشه برای بالا بردن کیفیت محتواها و خدمات ویکی درمان در تلاش خواهیم بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *