جوانسازی پوست با هیدرودرم ابریژن

۰
(۰)

پوست ما اولین و مهمترین خط دفاعی بدن ماست و همچنین جلوه گر سلامتی و زیبایی ما است. رسیدگی به پوست و جوان و شاداب نگه داشتن آن یکی از مطلوب ترین حس هایی است که هر فردی به دنبال آن است. خوشبختانه راه های زیادی برای رسیدگی به پوست و زیبا نگه داشتن آن وجود دارد و این روش ها روز به روز پیشرفته تر می شود. یکی از روش های جوانسازی پوست هیدرودرم ابریژن است که در این مقاله قصد داریم به بررسی این روش بپردازیم.

هیدرودرم ابریژن چیست؟

هیدرودرم ابریژن به طور کلی اینگونه معرفی می شود: یک روش برای پاکسازی و آبرسانی عمیق پوست است که با استفاده از دستگاهی به نام دستگاه هیدرودرمی انجام می شود. در این روش لایه برداری، پاکسازی و آبرسانی پوست به طور همزمان انجام می شود. پوست به علت قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، مواد آلاینده موجود در هوا، استرس های روزانه، بالا رفتن سن، هوای خیلی سرد، استفاده بیش از حد از مواد آرایشی و یا رژیم غذایی نامناسب، استعمال سیگار و غیره، مستعد از دست دادن آب و خشکی می شود.

در اثر این پدیده، پوست شادابی اولیه خود را از دست می دهد و کدر، تکیده، پیر و بیمار به نظر می رسد. هیدرودرم ابریژن روشی در دسترس و بسیار موثر است که برای پیشگیری و درمان این عارضه ها استفاده می شود. هیدرودرم ابریژن به نام های دیگری نیز شناخته می شود که عبارتند از: (فیوژن صورت – میکرودرم ابریژن آب – آکوا درم ابریژن – میکرودرم ابریژن مرطوب).

همه این نام ها به یک روش پاک سازی پوست اشاره دارد که به دلیل غیر تهاجمی بودن آن و تاثیر بسیاری بر درخشش و زیبایی پوست دارد، افراد زیادی برای انجام این روش به کلینیک های پوست و زیبایی مراجعه می کنند.

هیدرودرم ابریژن چگونه انجام می شود؟

در روش هیدرودرم ابریژن، بدون اینکه سوزنی به پوست وارد شود یا جراحی انجام گیرد، موارد دارویی و موادی که برای شاداب شدن پوست نیاز است را وارد پوست می کنند. هیدرودرم ابریژن با استفاده از دستگاهی به نام گالوانیک فیشال صورت می گیرد. این دستگاه جریان الکتریکی بسیار ضعیفی به پوست وارد میکند و همین جریان الکتریکی کمک می کند مواد جذب پوست شود.

ابتدا ماده ای ژله ای روی پوست قرار می دهند و سپس با حرکت دادن دستگاه گالوانیک فیشال سلول های مرده و آسیب دیده را از روی پوست پاکسازی می کنند. بعد از آن موارد دارویی به مدت ده دقیقه روی پوست باقی می ماند و ماساژ داده می شود.

بعد از ماساژ ماده دیگری که هیدراته نام دارد بر روی پوست قرار می دهند تا وارد پوست شود. در مرحله نهایی یک با ماده مرطوب کننده بسیار قوی سطح پوست پوشانده می شود تا رطوبت سطحی پوست حفظ گردد. در طول انجام این فرایند هیچ گونه دردی احساس نمی شود و تنها حس حرکت کردن سری دستگاه بر روی پوست احساس می شود. به طور کلی مراحل هیدرودرم ابریژن به شرح زیر می باشد:

نحوه انجام روش هیدرودرم ابریژن
طریقه انجام روش هیدرودرم ابریژن

مرحله اول: سم زدایی

این مرحله اگر به درستی انجام شود می تواند اثرات هیدرودرم آبریژن را افزایش دهد و اثرات بلندمدت تری را برای شخص رقم بزند. در این مرحله با کمک روش های مخصوص سیستم لنفاوی پوست تخلیه می شود، که به خونرسانی و آبرسانی پوست کمک می کند.

مرحله دوم: پاکسازی و لایه برداری پوست

در این مرحله سلول های مرده پوست از سطح رویی پوست جدا می شود. این مرحله تنها روی بیرونی ترنی قسمت پوست تاثیر دارد و آن را از وجود آلودگی و سلول هلی مرده پاک میکند. این کار توسط کریستال ها یا نوک الماسی دستگاه هیدرودرم دستی انجام می شود. این دستگاه مجهز به سیستم هوای فشرده است که محلول یا سرم که حاوی گلوکوزامین، اسید لاکتیک و عصاره های گیاهان مفید برای پوست می باشد. این مواد به جداسازی سلول های مرده کمک می کند.

مرحله سوم: درخشان کنندگی پوست

در این مرحله پوست با کمک موادی مثل سالیسیلیک اسید و گلیکولیک اسید پوست شما شفا، درخشان و جوان خواهد شد. این مواد منافذ پوست را باز می کند و مواد به راحتی به پوستتان جذب می شود. یکی از کاربردهای مهم هیدرودرم ابریژن، حفظ و افزایش سلامت پوست است که برای پوست های مستعد آکنه و چرب بسیار مهم و ضروری است.

مرحله چهارم: ساکشن یا استخراج

سیستم پنوماتیک در این دستگاه باعث مکیدن منافذ بسته پوست می شود و کار لایه برداری را به نحو احسن تکمیل خواهد کرد. خارج شدن جوش های زیر پوستی، سر سیاه و ماساژ پوست همزمان با عمل ساکشن انجام خواهد شد.

مرحله پنجم: آبرسانی به پوست

در این مرحله تمام مواد لازم و مهم بپوست را به صورت محلول ویزه به آن می رسانیم. این محلول شامل آنتی اکسیدان های ضروری پوست است که می تواند پوست شما را شفاف و شاداب کند. با توجه به سرمی که برای پوستتان استفاده می شود می تواند تاثیرات مختلفی را شاهد باشید. به عنوان مثال اگر در این مرحله از سرم درمابیلدر استفاده شود، کاهش چین و چروک های عمیق پوستتان را احساس خواهید کرد. اگر از سرم بریتنول استفاده شود، لکه های قهوه ای و تیره پوستتان درمان خواهد شد.

مرحله ششم: جوانسازی با نور درمانی

در مرحله آخر از لامپ های LED و مادون قرمز که موجب افزایش کلاژن سازی و جوانسازی پوست می شوند استفاده می شود و مرحله جوانسازی با هیدرودرم ابریزن را تکمیل می کند.

کاربردهای هیدرودرم ابریژن

تفاوت هیدرودرم ابریژن با میکرودرم چیست؟

یکی از سوالاتی که همیشه از ما می پرسند درباره تفاوت بین هیدرودرم ابریژن و میکرودرم ابریژن است. میکرودرم ابریژن یک روشی است که پیش از روش هیدرودرم ابریژن به عنوان یکی از روش های بسیار موثر و ایمن برای پاک سازی پوست شناخته می شد.

در روش میکرودرم از هندپیس دستگاه، کریستال هایی بر روی پوست پاشیده می شد و روی پوست ماساژ داده می شد و همین امر باعث می شد لایه رویی پوست و لایه های شاخی شده و سلول های مرده از روی پوست برداشته شود. مشکلی که این روش داشت این بود که نمی توانستیم از آن برای نواحی حساس پوست مثل دور چشم استفاده کنیم.

به غیر از این مشکل بعضی از مراجعین شکایت می کردند که تا چند روز در دهانشان احساسی مانند وجود شن داشتند. سپس برای روش میکرودرم ابریژن چاره ای اندیشیده شد و تغییری در سری دستگاه داده شد و با نوک الماسی ساخته شد و با استفاده از آن پوست لایه برداری می شد. اما این روش هنوز یک نقص بزرگ داشت و آن هم این بود که در این روش پوست آبرسانی نمی شد.

برای رفع این مشکل هیدرودرم ابریژن جای خود را در میان روش های جوانسازی و پاکسازی پوست باز کرد و با استفاده از آن پوست به طور همزمان لایه برداری پاکسازی و آبرسانی می شود.

مزایای استفاده از هیدرودرم ابریژن

 • پاکسازی پوست از سلول های مرده، علت تیرگی و کدری پوست وجود همین سلول های مرده است.
 • بستن منافذ باز پوست، بسته شدن منافذ پوست یکی از مهم ترین عوامل یک دست و زیبا به نظر رسیدن پوست است.
 • اکسیژن رسانی به لایه های زیرین پوست.
 • کاهش و رفع چین و چروک پوست
 • درمان جوش ها و آکنه های روی پوست.
 • درمان اسکار ها و کلوئید ها.
 • جوان و شاداب شدن پوست .
 • تقویت جریان خود در پوست.
 • آبرسانی و رفع خشکی پوست.
 • بدون درد و غیر تهاجمی است.
 • نیاز به دوران نقاهت و بستری شدن ندارد.
 • روش نوین و جدیدی است.

کاربردهای هیدرودرم ابریژن چیست؟

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم هیدرودرم ابریژن برای آبرسانی به هر نوع پوستی مناسب است. افراد با هر سن و جنسیتی و همچنین هر نوع پوستی که دارند می توانند از هیدرودرم ابریژن استفاده کنند. با وجود اینکه انجام هیدرودرم ابریژن محدودیت سنی ندارد اما معمولا این روش برای افراد بالای ۱۲ سال و افراد کمتر از ۶۵ سال توصیه می شود. در کل موارد استفاده از هیدرودرم ابریژن در موارد زیر است:

 • درمان چین و چروک ایجاد شده روی پوست.
 • درمان جوش و آکنه.
 • درمان لکه های های قهوه ای روی پوست.
 • لکه های ناشی از آفتاب سوختگی را از بین می برد.
 • هموار کردن و هیدراته کردن پوست صورت.
 • سختی پوست را از بین می برد.
 • شادابی و روشن کردن پوست.
 • جلوگیری از پیری زودرس.
 • ایجاد بافت هایی سالم تر در پوست.

هیدرودرم ابریژن- مزایا

 عوارض هیدرودرم ابریژن

هیدرودرم ابریژن یک روش کاملا بدون خطر و بدون درد است و اگر به دست افراد حرفه ای و متخصص انجام شود عارضه خاصی به همراه ندارد. اما گاهی ممکن است در افرادی که پوست بسیار حساسی دارند باعث ورم و التهاب پوست اطراف چشم و دهان شود. البته قابل ذکر است که با استفاده از کمپرس آب سرد می توان ناحیه ملتهب را درمان کرد و این اتفاق عارضه جدی محسوب نمی شود.

تعداد جلسات مورد نیاز برای هیدرودرم ابریژن

اکثر افراد بعد از انجام جلسه اول نتایج مطلوبی که انتظار دارند را خواهند دید پس اگر پوست شما مشکل خاصی ندارد می توانید برای سرحال شدن پوستتان فقط یکبار مثلا قبل از مهمانی یا جشن خاصی که دارید از هیدرودرم ابریژن استفاده کنید. اما به طور کلی برای درمان کامل با هیدرودرم به ۶ تا ۱۰ جلسه که هر جلسه حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد نیاز است. فواصل زمانی بین هر جلسه حدودا دو هفته یک بار می باشد. البته قابل ذکر است که تعداد دقیق جلسات به دستور پزشک تعیین می شود.

مراقبت های بعد از انجام هیدرودرم ابریژن

 • بعد از انجام هیدرودرم ابریژن نیازی به استراحت و یا گذراندن دوره نقاهت نیست و می توانید بلافاصله کارهای روزمره خود را انجام دهید.
 • مهم ترین کاری که می کنید این است که به طور مرتب هر دو ساعت یکبار از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. به این دلیل که پوست شما تا چند روز حساس است و ممکن است آسیب ببیند.
 • آب فراوان بنوشید و مصرف میوه و سبزیجات خود را بالا ببرید.
 • از مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید.
 • برای شستشوی پوست خود از شوینده های ملایم و بدون عطر استفاده کنید و با استفاده از آب خنک پوست خود را بشویید.
 • از لمس کردن و خراشیدن پوست و یا استفاده از کرم های اسکراب خودداری کنید.

انجام هیدرودرم ابریژن برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • افرادی که تحت درمان آکنه با داروهایی مثل راکوتان (ایزوتریتونین‌ها) رتینول، تتراسایکلین هستند. به این دلیل که این دارو ها حساسیت پوست را بالا می برد.
 • افرادی که دچار اگزما، بیماری های ویروسی مثل HIV  و هپاتیت هستند و یا دچار مشکلات انعقاد خون هستند.
 • زنان باردار و شیرده
 • افرادی که از وکس استفاده کرده اند تا دو روز نباید از هیدرودرم ابریژن استفاده کنند.

هزینه هیدرودرم ابریژن

لازم به ذکر است که تعیین هزینه دقیق هیدرودرمی ابریژن پس از بررسی توسط متخصص، شرایط پوست بیمار، هدف بیمار از انجام درمان و همچنین تعداد جلسات مشخص می شود. گاهی اوقات در بعضی کلینیک‌ها نیز این روش را با روشهای دیگر ترکیب کرده و در یک جلسه انجام می‌دهند. در نتیجه نمی‌توان برای این درمان یک هزینه ثابت تعیین کرد و برای افراد مختلف متفاوت است. اما با توجه به آخرین تعرفه‌ها و قیمت‌های موجود در سال ۱۴۰۲، هزینه هیدرودرم ابریژن در یک جلسه از حداقل ۵۰۰ هزار تومان شروع شده و ممکن است تا ۲ میلیون تومان برسد.

جمع بندی

به جز روش هیرودرم ابریژن روش‌های دیگر بسیاری برای جوانسازی و رفع چین و چروک پوست وجود دارد که از مهم‌ترین ان‌ها می‌توان به هایفوتراپی اشاره کرد. با توجه به نکات گفته شده در ارتباط با هیدرودرم ابریژن، به دلیل اینکه این روش دارای ۳ ویژگی بسیار مهم است، مورد توجه اکثر افراد قرار گرفته است. از جمله این موارد، عبارت است از: ماساژ پوست با سیستم های مکنده، آبرسانی بسیار قوی و میکرودرم ابریژن بدون کرستال.

هزینه درمان هیدرودرم ابریژن چقدر است؟

هزینه این درمان با توجه به سرم انتخابی متفاوت است. اما به طور متوسط بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

آیا هیدرودرم ابریژن موجب افزایش رطوبت پوست می شود؟

خیلی از افرادی که مراجعه کردند شاهد ۷۰%ر رطوبت پوست شان بوده اند.

آیا هیدرودرم ابریژن روی چین و چروک های پوست هم تاثیر دارد؟

بله شما شاهد کاهش چین و چروک های ظریف خواهید بود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

آمنه ابراهیمی

آمنه ابراهیمی هستم مترجم متون در زمینه سلامت پوست و مو و مسائل مربوط به زیبایی. حدود 5 سال در زمینه تولید محتوا به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی مشغول به فعالیت هستم. جدیدترین روش های زیبایی و درمانی که در سراسر دنیا منتشر می شود را با علاقه دنبال میکنم. آنها را ترجمه میکنم و در قالب محتواهای متنی درمیآورم و در اختیار شما عزیزان قرار میدهم. ممنون میشم محتواهای بنده را مطالعه کنید و نظرات خودتون را در قالب کامنت با من به اشتراک بزارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *