لیزر فرکشنال co2 چیست؟ (کاربردها و مزایا + عوارض)

۰
(۰)

چروک‌های پوستی که بر اثر گذر زمان بر روی پوست و ظاهر افراد تاثیر می‌گذارد باعث کمرنگ شدن روند زندگی و از دست دادن حس زیبایی و جذابیت در بسیاری افراد می‌شود. آنچه این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته مقابله با این چروکها و پیری پوست و در حقیقت جوانسازی پوست است. امروزه لیزر فرکشنال co2 یکی از موثر ترین دستگاه‌هایی است که می‌تواند در از بین بردن چروک‌ها و پیری پوست استفاده شود.

لیزر فرکشنال co2 چیست؟

لیزرها در پزشکی زیبایی به دو دسته کلی لیزر لایه بردار و لیزر غیر لایه بردار تقسیم می‌شوند. لیزر لایه بردار، شامل لیزر فراکشنال و غیر فراکشنال هستند. لیزر فرکشنال co2 یکی از معروف ترین لیزرها در پزشکی است. لیزر co2 فرکشنال تنها نواحی خاصی از پوست را مورد هدف قرار داده و سایر نواحی که مشکل خاصی ندارند، عملا بدون آسیب دیدگی باقی می‌ماند.

ولی لیزرهای لایه بردار غیر فرکشنال، کل ناحیه هدف را تخریب می‌‌کند. در نتیجه لیزر فرکشنال تنها باعث آسیب جزئی به پوست شده و پوست بسیار سریع‌تر از حالت غیر فرکشنال ترمیم پیدا می‌کند.

به نظر می‌رسد که لیزر فرکشنال برای لایه برداری پوست مانند لیزر غیر فرکشنال به نتایج خوبی در بهبود پوست، با عوارض جانبی کمتر، دست پیدا می‌کند. در این روش‌ها یک ناحیه از پوست توسط نور هدف قرار داده شده و تخریب می‌شود.

لیزر فرکشنال co2 برای درمان‌هایی تحت عنوان جوان سازی و لایه برداری پوست به کار می‌رود که جهت درمان بسیاری از درمان‌های پوستی از قبیل رفع چین و چروک پوست، بهبود چین و چروک‌های عمیق، ترمیم پوست آسیب دیده صورت، گردن، شانه‌ها و دست‌ها، کاهش لکه‌های پیری، اسکار آکنه و هایپرپیگمانتاسیون کاربرد دارد.

مطلب پیشنهادی: معجزه جوانسازی پوست با هایفوتراپی

روش انجام لیزر فرکشنال co2

 • به طور کلی ابتدا پوست تمیز شده و در صورت نیاز از بی حسی موضعی استفاده می‌شود.
 • سپس لیزر فرکشنال بر روی سطح ناحیه مورد نظر به صورت یک سری حرکات افقی و عمودی عبور می‌کند.
 • با اثر گذاری لیزر سوراخ‌های میکروسکوپی زیادی بر روی پوست ایجاد می‌شود و فرآیند بازسازی و بهبود پوست را فعال می‌کند. این ویژگی باعث ایجاد پوستی سالم و جوانتر می‌شود.
 • لیزر فرکشنال co2 برای به دست آوردن نتایج مطلوب غالبا نیاز به ۳ تا ۵ جلسه درمانی به صورت ماهیانه دارد.

نتایج لیزر فرکشنال co2 از کی قابل مشاهده است؟

برخی نتایج درمان به شکل فوری قابل دیدن است ولی برای دیدن نتایج کامل بین سه تا شش ماه زمان لازم است، پس از شروع درمان یک دوره ۴ تا ۶ هفته ای ممکن است پوست کمی به حالت صورتی رنگ باشد، در طول دوره پوست شما صاف می‌شود و شما به سمت بهتر شدن پیش خواهید رفت.

تفاوت لیزر فرکشنال با لیزر فرکشنال co2

تفاوت لیزر فرکشنال و لیزر معمولی چیست؟

در لیزر فرکشنال co2 بر خلاف لیزر معمولی، نیاز به بیهوشی و تزریق بی حسی نیست. فقط استفاده از یک کرم بی حسی کافی است. همچنین در لیزر فرکشنال، نیاز به استفاده از پانسمان نیست. بیمار فقط از کرم‌های ترمیم کننده استفاده می‌کند و دو روز بعد می‌تواند از کرم‌های پوشاننده و آرایشی استفاده نماید.

ترمیم پوست در لیزر فرکشنال co2 حداکثر ۶-۵ روز طول می‌کشد، در حالیکه در لیزر co2 معمولی بین ۲ تا ۳ هفته زمان نیاز است. در لیزر co2 فرکشنال ، پوست فرد فقط برای ۳-۲ روز قرمز است در حالیکه در لیزر co2 معمولی بین ۲ تا ۶ ماه قرمزی می‌تواند ادامه داشته باشد. احتمال تیره شدن پوست در لیزر فرکشنال co2 بسیار نادر است. در حالی که در co2 معمولی این ریسک بالا است.

لیزر fractional CO2 را می‌توان در گردن و پشت دست‌ها و یا قسمت‌های دیگر بدن نیز برای درمان انواع ضایعات پوستی مانند جوانسازی پشت دست‌ها، لکه‌های پوستی و ترک‌های شکم، اسکارهای سوختگی و یا جراحی نیز بکار برد.

مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر فرکشنال co2

قبل از لیزر فرکشنال co2

 • حداقل تا ۲ ماه قبل از جلسه‌ی درمانی باید از آفتاب مستقیم دوری کنید. عدم رعایت این توصیه می‌تواند به ایجاد لکه‌های دائمی ختم شود.
 • لیزر درمانی می‌تواند در افرادی که سابقه‌ی تبخال زدن دارند، باعث فعال شدن ویروس و ایجاد تبخال شود. به همین علت داروهایی برای پیشگیری از این عارضه برای شما تجویز خواهد شد.
 • ممکن است به شما توصیه شود که تا ۴ هفته پیش از جلسه‌ی درمانی از رتینوئیدهای موضعی استفاده کنید.

بعد از لیزر فرکشنال co2

 • بلافاصله بعد از جلسه درمانی ممکن است پوست شما متورم و قرمز باشد. پزشک پوست شما را با محلول ویژه‌ای می‌پوشاند و ممکن است بر روی آن پانسمانی هم قرار دهد.
 • ممکن است کمی درد داشته باشید که به خوبی با داروهای مسکن ساده و کمپرس سرد مدیریت می‌شود.
 • متخصص نحوه‌ی مراقبت‌های پوستی بعد از درمان را به طور دقیق به شما توضیح خواهد داد.
 • دوره‌ی نقاهت بین ۴ تا ۷ روز زمان می‌برد و بهتر است این مدت را در خانه باشید.

درمان لک صورت با لیزر فرکشنال co2

لیزر فرکشنال برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • خانم‌های باردار از جمله افرادی هستند؛ که انجام این گونه لیزرها به آن توصیه نمی‌شود و نباید آن را انجام دهد.
 • افرادی که دارای بیماری حساسیت پوستی هستند.
 • افرادی که دارای پوستی حساس هستند.

عوامل موثر در تعیین هزینه لیزر فرکشنال co2 چیست؟

قبل از اینکه به بررسی عوامل تاثیرگذار در مشخص کردن هزینه لیزر فرکشنال co2 پرداخته شود، ابتدا باید به این موضوع توجه شود که، اگر در همان ابتدا میزان هزینه مورد نیاز برای انجام فرایند لیزر درمانی مشخص نشود، به دلیل نیازمند بودن به تعداد جلسات درمانی متعدد، ممکن است فرایند به صورت نصفه و نیمه انجام شود. یا حتی در بعضی از شرایط کاملا رها شود.

عواملی نظیر: نوع دستگاه استفاده شده در لیزر فرکشنال co2، میزان تخصص، مهارت و تجربه پزشک در کار با دستگاه های مختلف لیزر، محل جغرافیایی و میزان امکانات کلینیک انتخاب شده، از جمله مواردی می باشند که در تعیین هزینه تاثیرگذارند.

سوالات متداول

انجام لیزر CO2 فرکشنال چند دقیقه طول می‌کشد؟

لیزرco2 فرکشنال یکی از روش‌های لایه برداری و جوانسازی پوست بسیار سریع می‌باشد. در کمتر از نیم ساعت کل صورت را لیزر کرده و نتایج قابل قبولی بر جای بگذارد. البته در صورتی که نواحی که نیاز به درمان دارند متعدد باشند، انجام لیزر فرکشنال co2 ممکن است تا یک ساعت نیز طول بکشد. گاهی اوقات برای سریع تر شدن درمان و مشاهده نتایج بهتر از دستگاه رادیو فرکانس همراه با لیزر فرکشنال co2 استفاده میشود.

لیزر فرکشنال CO2 چند جلسه نیاز است؟

هر چند مدت زمان یک جلسه لیزر فرکشنال co2 کوتاه است و نتایج پس از همان جلسه اول نیز تا حدودی قابل مشاهده است اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید چند جلسه درمانی انجام گیرد. تعداد جلسات درمان با این لیزر به شرایط فیزیکی بیمار ناحیه‌ای که قرار است لیزر شود و نوع مشکلات پوستی بستگی دارد. معمولاً تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر فرکشنال در جلسه مشاوره توسط متخصص تعیین می‌شود.

آیا لیزر فرکشنال CO2 دردناک است؟

دردناک بودن روش لیزر فراکشنال CO2 تا حد زیادی به آستانه درد بیمار بستگی دارد. البته در اکثر موارد پزشک متخصص پیش از شروع درمان از کرم‌های بی حس کننده روی صورت یا بدن و یا از قطره‌های بی حسی در چشم برای درمان پلک‌ها حدودا یک ساعت قبل از شروع لیزر استفاده می‌کند تا درد و ناراحتی بیمار کاهش پیدا کند.

آیا فردی که کل صورتش را با لیزر CO2 فرکشنال درمان کرده، می‌تواند تزریق بوتاکس داشته باشد؟

ترکیب لیزر CO2 فرکشنال برای درمان چین و چروک‌ها، از بین بردن جای زخم و جای جوش با روش بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک‌های عضلانی مانند خط اخم و پیشانی تاثیر فوق العاده ای در جوانسازی پوست خواهد داشت. بنابراین با تشخیص پزشک میتوان بوتاکس و لیزر CO2 فرکشنال را همزمان انجام داد.

سخن نهایی

لیزر فرکشنال یک تکنولوژی بسیار پیشرفته در درمان اسکارهای آکنه (جوش)، سوختگی، منافذ باز، جوانسازی و سفت کردن پوست و ترک‌های پوستی است. در جوامع امروز با توجه به این که اکثر مراجعه کنندگان نمی‌توانند با لیزر co2 معمولی مدت چند هفته صورت خود را پوشیده و یا پانسمان کنند، روش بسیار محبوبی در درمان انواع ضایعات پوستی است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

آمنه ابراهیمی

آمنه ابراهیمی هستم مترجم متون در زمینه سلامت پوست و مو و مسائل مربوط به زیبایی. حدود 5 سال در زمینه تولید محتوا به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی مشغول به فعالیت هستم. جدیدترین روش های زیبایی و درمانی که در سراسر دنیا منتشر می شود را با علاقه دنبال میکنم. آنها را ترجمه میکنم و در قالب محتواهای متنی درمیآورم و در اختیار شما عزیزان قرار میدهم. ممنون میشم محتواهای بنده را مطالعه کنید و نظرات خودتون را در قالب کامنت با من به اشتراک بزارید.

نوشته های مشابه

۴ دیدگاه

 1. سلام . به هیچ وجه لیزر فرکشنال co انجام ندهید مگر اینکه پوستتون واقعا سفید سفید باشه. چون احتمال بسیار بالا ایجاد لک میکنه براتون و جبرانش شاید دیگه ممکن نباشه. من خودم به شخصه تجربه کردم و دکترها عموماً بخاطر کسب درآمد خودشون عارضه واقعی را به بیمار توضیح نمیدن . این رو من خودم به چشم دیدم. اگه این پیام رو میخونید به هیچ وجه انجام ندید. تجربه گر را تجربه کردن خطاست

  1. سلام عزیزم خوبی
   ****************
   این پیج اینستای منه میشه خاهش کنم پیام بدی یه چنتا سوال ازت داشتم
   من روز یکشنبه لیزر کردم برای جای جوش و بستن منافذم
   ممنون میشم پیام بدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *