انحراف میدلاین چیست؟

۰
(۰)

به خط قوسی شکلی که در دندان‌های بالا و پایین وجود دارد میدلاین یا خط وسط دندان‌ها گفته می‌شود. در صورت وجود انحراف در قوس‌ها، به راحتی قابل مشاهده است. این انحراف بر اثر عواملی چون ژنتیک و از دست دادن یک دندان در یک طرف صورت به وجود می‌آید؛ در نتیجه، این امر باعث حرکت دندان‌های دیگر و انحراف آن‌ها می‌شود. از دیگر عوامل غیر ژنتیکی بروز میدلاین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضربه خوردن فک
 • درآمدن دندان در وضعیت نامناسب
 • پوسیدگی دندان
 • عادت‌های فردی
 • اندازه دندان‌ها
 • داشتن دندان‌های کم یا اضافه به صورت مادرزادی
 • افتادن سریع دندان‌های شیری
 • دندان غائب
 • جوش خوردن ریشه دندان با استخوان کنار خود (آنکیلوز دندان‌های آسیاب اولیه)

در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با میدلاین در اختیارتان قرار دهیم.

نحوه تشخیص انحراف میدلاین

در مواقعی این انحراف به صورت ارثی ایجاد شده و پس از رشد دندان‌های دائمی کودک، قابل تشخیص است. اگر میدلاین شیفت در کودکی تشخیص داده شود، به وسلیه ارتودنسی به سادگی و در کوتاه مدت و نیز هزینه کمتر قابل درمان است.

در صورتی که میدلاین در بزرگسالی ایجاد شود، به وسلیه دستگاه‌های ارتودنسی ثابت می‌توان آن را درمان کرد، اما اگر مشکل اسکلتی شکل گرفته باشد، باید جراحی فک صورت پذیرد. این مشکل زمانی برای افراد بزرگسال پیش می‌آید که، یکی از دندان‌های یک طرف دهان را ار دست داده باشد.

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین جراح فک و صورت در تهران

میدلاین شیفت چیست

انواع میدلاین شیفت

وقوع خط دندان انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن اشاره کرده‌ایم:

 • دیپ بایت: در این نوع، دندان‌های فک بالایی بیش از حد ممکن دندان‌های فک پایین را پوشش می‌دهند.
 • ایپ بایت: در این مدل از انواع میدلاین، دندان‌های فک بالا و پایین به خوبی روی یکدیگر قرار نگرفته و هنگام بستن دهان، بین دندان‌ها فاصله ایجاد می‌شود.
 • اورجت: در صورتی که دندان‌های جلویی فک بالا بیش از حد به سمت جلو آمده باشند، اورجت ایجاد می‌شود.

روش های درمان انحراف میدلاین

همانطور که در بالا اشاره کردیم، بهترین درمان برای از بین بردن این  انحراف، ارتودنسی است، اما در صورتی که این روش به تنهایی کافی نبود، از جراحی فک نیز باید استفاده کرد. در ادامه راجع به هر یک از این روش‌ها توضیحاتی داده‌ایم.

 • ارتودنسی دندان: ارتودنسی جهت اصلاح انحراف میدلاین به این صورت است که، باعث ایجاد تقارن و هماهنگی کامل دندان‌ها می‌شود. لازم به ذکر است، انتخاب نوع روش درمانی بنا به شرایط و سن بیمار انجام می‌شود.
 • جراحی فک: همانطور که گفتیم، جراحی فک زمانی صورت می‌گیرد که ارتودنسی قادر به رفع مشکلات اسکلتی نباشد. نکته مهم این است که، ارتودنسی دندان قبل و بعد از جراحی فک نیز باید مورد استفاده قرار بگیرد.

نکته: افرادی که در سمت دهان خود دندانی را کشیده باشند، ممکن است این انحراف گریبان‌گیر آن‌ها شود؛ چرا که دندان‌های دیگر تمایل دارند که به سمت فضاهای خالی حرکت کنند، پس کشیدن دندان یا به وجود آمدن تغییرات ساختاری در دندان باعث وجود انحراف می‌شود.

درمان انحراف فک با ارتودنسی

جمع بندی و سوالات متداول

در این مطلب از ویکی درمان سعی کردیم هر آنچه در رابطه با انحراف میدلاین وجود دارد خدمت شما عزیزان شرح دهیم. امیدواریم این مطالب مورد پسند شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید یا به دیگر مقالات مراجعه نمایید.

چه راه هایی برای درمان میدلاین وجود دارد؟

ارتودنسی و جراحی فک

میدلاین چیست؟

میدلاین به خط قوس دندان های بالا و پایین گفته می شود. اگر یکی از قوس ها دچار انحراف شود، این نوع انحراف مشاهده می شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

حمید حیدری

حمید حیدری هستم دانشجوی رشته دندانپزشکی. شما را با جدیدترین مقالات منتشر شده در زمینه بهداشت دهان و دندان، بیمارهای دندان و.. آشنا می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *