بهترین متخصص ارتودنسی دندان در تهران【سال ۱۴۰۲】❤

افرادی که به دنبال اصلاح دندان های نامنظم و ناهماهنگ خود هستند، به یک متخصص ارتودنسی نیازمند می باشند. با توجه به تعداد زیاد ارتودنتیست ها در سطح شهر، انتخاب بهترین دکتر ارتودنسی کار آسانی به نظر نمی رسد.

اگر به دنبال متخصص ارتودنسی هستید و قصد انجام اصلاحاتی بر روی دندان ها و فک خود را دارید، رسانه سلامتی ویکی درمان در این امر شما را یاری می کند. ما قصد داریم در ادامه مطلب شما را با خدمات درمانی و ویژگی های بهترین متخصص ارتودنسی آشنا کرده و در انتها شما را در انتخاب بهترین ارتودنتیست راهنمایی کنیم.

ارتودنسی دندان چیست؟

بهتر است پیش از بررسی و راهنمای انتخاب ارتودنتیست، شما را با ارتودنسی دندان آشنا کنیم. یکی از تکنیک های تخصصی دندانپزشکی که به پیشگیری و درمان ناهماهنگی های دندان و فک پرداخته می شود، ارتودنسی است. با انجام ارتودنسی، فرم دندان ها، دهان و فک مرتب شده و در بهبود زیبایی چهره و لبخند نقش شخص به سزایی دارد.

بنابراین افرادی که به دنبال اصلاح فرم دندان ها و فک خود هستند، اقدام به ارتودنسی می کنند. پیشنهاد می شود برای آشنایی با انواع، مراحل انجام، قیمت و انواع این تکنیک دندانپزشکی، به صفحه ارتودنسی دندان مراجعه کنید.

بهترین متخصص ارتودنسی دندان کیست؟

متخصص ارتودنسی دندان کیست؟

متخصص ارتودنسی که به آن ارتودنتیست هم می گویند، شخصی است که دوره ۷ ساله دندانپزشکی عمومی را گذرانده باشد و پس از آن به صورت تخصصی ۳ الی ۴ سال دوره بالینی و تئوری را سپری کرده باشد. لازم به ذکر است دوره بالینی و تئوری، در خصوص اصلاح و بررسی ناهنجاری های فک و نامرتبی فرم دهان و دندان ها است.

 بهترین متخصص ارتودنسی کسی است که علاوه بر داشتن مدارک تحصیلی مربوطه، سابقه طولانی و درخشانی در این زمینه داشته و اکثر مراجعه کنندگان آن، از خدمات وی رضایت بالایی داشته باشند.

مطلب پیشنهادی: بهترین متخصص ارتودنسی در کرج

تفاوت متخصص ارتودنسی با دندانپزشک عمومی

بسیاری از افراد برای انجام ارتودنسی، اشتباهاً به دندانپزشک عمومی مراجعه می کنند؛ درست که هر دو حرفه جهت مراقبت از دهان و دندان است اما باید به این نکته توجه کرد که هر دندانپزشکی، ارتودنتیست نیست. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، دندانپزشکان عمومی برای اینکه به یک ارتودنتیست تبدیل شوند، باید پس از گذراندن دوره تحصیلی ۷ ساله خود، یک دوره تخصصی بالینی و تئوری بگذرانند.

دندانپزشکان عمومی جهت ورود به دوره بالینی، باید در آزمونی سخت شرکت کنند. معمولا تعداد اندکی از دندانپزشکان در این آزمون موفق هستند؛ به همین دلیل است تعداد دندانپزشکان عمومی از متخصصان ارتودنسی بیشتر است. لازم به ذکر است در طول دوره بالینی، پزشکان به فراگیری مهارت های لازم و ضروری در خصوص ارتودنسی می پردازند. بنابراین پیشنهاد می کنیم با توجه به توضیحات داده شده، برای انجام ارتودنسی حتما به ارتودنتیست مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر: نخ دندان ارتودنسی

تفاوت متخصص ارتودنسی با دندانپزشک عمومی

چرا باید به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی باشیم؟

بهبود زیبایی چهره و لبخند زیبا، باعث ایجاد حس خوب و افزایش اعتماد به نفس در افراد می‌شود. رضایت بیمار از نتیجه نهایی درمان بستگی به نحوه کار ارتودنتیست دارد. علاوه بر این، درمان ارتودنسی حدود یک و نیم تا دو سال طول می‌کشد و در این مدت سیم‌های ارتودنسی در دهان بیمار قرار دارند.

ارتودنسی دندان اگر به درستی اجرا نشود، سیم‌ها ممکن است پاره شوند و به بافت دهان یا لثه آسیب برسانند. با انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب و آگاه می‌توانیم با خیال راحت زمان و هزینه خود را در مکان مناسب سرمایه گذاری کنیم و با اطمینان از انجام بهترین ارتودنسی از این استرس‌ها جلوگیری کرده و دوره درمان را در آرامش سپری کنیم.

انتخاب بهترین ارتودنتیست ضروری است؛ زیرا ارتودنسی فرآیندی پرهزینه و زمان‌بر است. طبیعی است که در انتخاب بهترین متخصص وسواس داشته باشید. در طول جلسه مشاوره، یک ارتودنتیست خوب تمام روش‌های درمانی مانند ارتودنسی با بریس‌های فلزی، ارتودنسی نامرئی با لاینرهای شفاف یا بریس‌های سرامیکی بی رنگ را توضیح می‌دهد.

نوع درمان و هزینه هر روش متفاوت است. به عنوان مثال، هزینه ارتودنسی نامرئی با یک لاینر شفاف بیشتر از هزینه ارتودنسی با براکت فلزی معمولی است. یک ارتودنتیست خوب همه چیزهایی را که باید قبل از شروع درمان بدانید به شما می‌گوید.

انواع روش های مختلف ارتودنسی

تهران یکی از بهترین مقاصد جهانی برای درمان نقص های دندانی و فکی در حوزه ارتودنسی است. تعداد زیادی متخصص ارتودنسی با تجربه و مهارت بالا درمانگاه ها و مراکز مختلف مشغول فعالیت هستند. اما ارتودنسی دارای انواع گوناگونی است؛ مانند ارتودنسی کلاسیک یا فلزی، ارتودنسی لینگوآل، ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی دیمون که در ادامه به شرح آنها پرداختیم:

ارتودنسی کلاسیک: در این روش از براکت های فلزی یا سفید استفاده میکنند و آنها را روی دندان ها میچسبانند. قوس های فلزی به وسیله بند ها به براکت متصل میشوند و با اعمال فشار و کشش جایگاه دندان ها را اصلاح میکنند.

ارتودنسی لینگوآل: در این روش ارتودنسی براکت ها روی سطح زبانی دندان ها قرار میگیرند؛ یعنی به سمت  داخل دهان چسبانده میشوند.

ارتودنسی نامرئی:  در این روش از براکت های شفاف و نامرئی استفاده میشود که جایگزین براکت های فلزی هستند. این براکت ها تقریبا در دندان ها مخفی میشوند؛ چراکه از مواد شفاف تشکیل شده اند.

ارتودنسی دیمون:  در این روش ارتودنسی تنظیم براکت‌ها روی دندان‌ها به صورت اتوماتیک انجام میشود و به مراجعه مستمر به دندانپزشکی نیازی ندارید. افرادی که مشغله زیادی دارند معمولا از این روش استفاده میکنند.

بهترین نوع ارتودنسی در تهران

از آنجایی که ارتودنسی در تهران انواع مختلفی دارد، هر فرد با توجه به نیاز خود میتواند بهترین نوع را متناسب با شرایط خود انتخاب کند و به انجام آن بپردازد. به عنوان مثال ممکن است افراد بزرگسال از قرار گرفتن ارتودنسی روی دندان آنها دچار کاهش اعتماد به نفس و خجالت شوند؛ که در این صورت ارتودنسی هایی که کمتر قابل مشاهده هستند مانند ارتودنسی نامرئی میتواند گزینه مناسبی برای این افراد باشد.

خدمات درمانی متخصص ارتودنسی چیست؟

از جمله خدمات درمانی یک دکتر ارتودنسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصلاح ناهماهنگی های دندان (شامل جلو زدگی بیش از حد فک بالا به پایین و بالعکس، وجود فاصله میان دندان ها، بیرون زدگی یک طرف از فک، ازدحام دندان ها، اندازه دندان ها)
 • اصلاح فرم لبخند
 • درمان ناهنجاری های مربوط و فک

خدمات درمانی متخصص ارتودنسی چیست؟

همانطور که احتمالا نیز متوجه آن شده اید، متخصص ارتودنسی در درمان و اصلاح ناهنجاری های دندان، دهان و فک تخصص دارد. در ادامه به بررسی برخی از این ناهنجاری ها می پردازیم:

ناهنجاری های ساده و پیچیده دندانی

درمان ناهنجاری هایی همچون آندربایت، اوربایت، اپن بایت، کراس بایت، دیپ بایت و کرادوینگ، دندان نهفته (معمولا دندان های عقل و نیش) در این دسته قرار می گیرد. این ناهنجاری ها علاوه بر اینکه بر زیبایی تاثیر می گذارد، می تواند باعث ایجاد مشکلاتی همچون جویدن غذا، صحبت کردن و اختلال در تنفس شخص شود.

شکاف کام و لب

لب شکری از ناهنجاری های مادرزادی است که یک ارتودنتیست می تواند نسبت به اصلاح و درمان آن، اقدام کند.

درمان ناهنجاری های فک

انحراف فک، بزرگی و کوچکی فک بالا و پایین و ناهنجاری های فک کلاس ۲ و ۳، از جمله اقدامات متخصص ارتودنسی در این زمینه است.

لازم به ذکر است، میزان ناهنجاری های ذکر شده میان افراد متفاوت است؛ پزشک متخصص باید با انجام معاینات لازم، اقدام به اصلاح آن کند. به عنوان مثال در صورت تشدید ناهنجاری های فک، نیاز به انجام عمل جراحی است.

مزایای ارتودنسی دندان

برای بهبود تراز و ترتیب دندان‌ها و فک‌ها یکی از روش‌های مؤثر و پرکاربرد، ارتودنسی دندان میباشد. این روش دارای مزایا و فواید زیادی است که در زیر مشاهده میکنید:

 • بهبود ظاهر و زیبایی:
 • بهبود عملکرد و توازن دهان
 • بهبود بهداشت دهان و دندان
 • اصلاح نقص‌های فکی
 • کاهش ریسک مشکلات فکی و دندانی

ارتودنسی دندان مناسب چه کسانی است؟

به طور کلی کسانی که دارای نقص های دندانی و فکی مختلف هستند، به ارتودنسی نیاز دارند. همچنین در زیر لیستی از کسانی که ارتودنسی برای آنها مناسب است آمده است:

 • کسانی که نامنظمی‌های دندانی دارند.
 • کسانی که دارای تروماهای فکی هستند.
 • کسانی که فشارهای نامتناسب روی دندان هایشان وارد میشود.
 • افرادی که دارای نقص‌های مفصل فکی مانند دندان‌های گیر کرده، دندان‌های کج، درد یا مشکلات دیگر هستند.
 • افرادی که نیازمند بهبود زیبایی لبخند خود هستند.

ویژگی های متخصص ارتودنسی خوب

یک ارتودنتیست خوب با مطالعه و بروز رسانی دانش خود، در تلاش است تا با بهترین متدها به درمان مراجعه کننده خود بپردازد. در ادامه به معرفی ویژگی های یک متخصص ارتودنسی خوب می پردازیم:

 • دارای مهارت لازم و تخصص در ارتودنسی.
 • بهره گیری از مواد با کیفیت و مرغوب.
 • استفاده از بهترین و جدیدترین تکنیک ها و تجهیزات درمانی.
 • با تجربه و سابقه درخشان.
 • داشتن تسلط کامل برای درمان انواع ناهنجاری های مربوط به دندان و فک.
 • مشاوره دادن به مراجعه کننده در خصوص ناهنجاری ها دندان و فک و اصلاح آن.
 • رضایتمندی مراجعه کنندگان سابق وی.
 • ارائه دادن نمونه کارهای سابق به مراجعه کنندگان.

ویژگی های متخصص ارتودنسی خوب

راهنمای انتخاب دکتر ارتودنسی خوب در تهران

در انتخاب بهترین ارتودنتیست، باید چند نکته و معیار مهم که در ادامه به بررسی آن پرداختیم، در نظر بگیرید.

متخصص: مهم ترین معیار در انتخاب ارتودنتیست این است که فرد دارای تخصص در زمینه ارتودنسی باشد. همانطور که گفتیم متخصصان یک دوره ۴ ساله تئوری مرتبط با ارتودنسی را گذرانده اند.

با تجربه: بهترین پزشک ارتودنسی باید سابقه زیادی در درمان ناهنجاری های فک و دندان داشته باشد. پیشنهاد می کنیم در صورت مراجعه به متخصص ارتودنسی، نمونه کارهای سابق وی را مشاهده کنید.

مشاوره با مراجعه کنندگان: در صورت امکان، حتما با مراجعه کنندگان سابق پزشک گفت و گو کنید و از میزان رضایت مندی آنها آگاه شوید.

کلینیک و مطب: اکثر متخصصان ارتودنسی در بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران و مطب ها مشغول کار هستند. در صورت امکان پیشنهاد می شود پرس و جویی در خصوص فعالیت کلینیک داشته باشید.

آیا ارتودنسی درد دارد؟

در درمان ارتودنسی تجربه درد و ناراحتی خفیف طبیعی است. درمان های ارتودنسی مانند قرار دادن براکت ها و سیم بر روی دندان موجب ایجاد دردی خفیف در بیمار می شوند.

چه مدت زمانی طول می‌کشد تا نتایج ارتودنسی شفاف قابل مشاهده شود؟

روند درمان ارتودنسی شفاف میتواند از ۶ تا ۳۶ ماه طول بکشد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

نوشته های مشابه

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *