فرق ایمپلنت با دندان مصنوعی چیست؟

۵
(۱)

به احتمال زیاد اصطلاحات ایمپلنت و دندان مصنوعی به گوشتان خورده است و یا دندان‌هایتان به وضعیتی دچار شده است که نیاز داشته باشید هر کدام از روش‌های عنوان شده را به کار بگیرید. دندان مصنوعی و ایمپلنت دندانی هر دو به یک منظور انجام می‌شوند و آن، جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته است. اما با وجود کاربرد مشترک، این دو روش درمان، تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که لازم است آنها را دانسته تا بهترین روش را برای خود انتخاب کنید.

به همین دلیل ما در این مقاله از ویکی درمان فرق ایمپلنت با دندان مصنوعی را بیان می‌کنیم تا با کسب اطلاعات کافی و لازم از این دو فرایند، بهترین روش را با توجه به شرایط تان و با مشورت با بهترین متخصص ایمپلنت انتخاب کنید. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اما قبل از این که به فرق ایمپلنت با دندان مصنوعی و اینکه هر روش برای چه کسانی مناسب است بپردازیم، لازم است تا اشاره مختصری به پروسه هر کدام داشته باشیم و مزایا و معایب هریک را بیان کنیم.

درمان ایمپلنت دندان

ایمپلنت‌ دندان، یک روش دائمی برای جایگزین کردن بر روی لثه به جای دندان‌های از دست‌رفته است. ایمپلنت‌ها مانند دندان‌های طبیعی هستند که معمولا تا آخر عمر، دوام خوبی دارند. ایمپلنت‌ها به حفظ ساختار فک شما کمک کرده و از چروک شدن صورت در ایام پیری که در اثر از دست دادن دندان‌ها اتفاق می‌افتد، جلوگیری می‌کند.

ایمپلنت دندان

قبل از بیان فرق ایمپلنت با دندان مصنوعی، لازم است که توضیح دهیم ایمپلنت‌ روشی است که با توجه به شرایطتان، دندان‌پزشکان می‌توانند آن را به شما توصیه کنند. انجام این جراحی بدین گونه است که پایه‌ی تیتانیومی ایمپلنت در استخوان فک کاشته می‌شود و یک‌ دندان جدید روی قسمت بالای پست یا پایه قرار می‌گیرد. برای اینکه ایمپلنت به خوبی انجام شود، لازم است تا توسط یک متخصص ماهر انجام شود.

مزایای ایمپلنت دندان چیست؟

در بحث فرق ایمپلنت با دندان مصنوعی، لازم است تا ابتدا به مزایای ایمپلنت بپردازیم:

 • درصد موفقیت ایمپلنت‌های دندانی بیشتر از دندان مصنوعی است.
 • معمولا دوام ایمپلنت‌های دندانی بیشتر از بیست سال می‌باشد.
 • مراقبت از ایمپلنت‌های دندانی به سادگی و راحتی مراقبت از دندان‌های معمولی است.
 • ایمپلنت‌ دندان باعث حفظ یکپارچگی ساختار صورت و استخوان‌های فک می‌شود.
 • روش ایمپلنت دندان بگونه‌ای است که می‌توان آن را در یک روز انجام داد.

معایب ایمپلنت دندان چیست؟

 • هزینه ایمپلنت‌های دندان نسبت به دندان‌های مصنوعی بیشتر است.
 • ایمپلنت دندان برای هر کسی مناسب نیست. برای موثر شدن این روش به استخوان و لثه‌های سالم نیاز است تا به خوبی در فک قرار بگیرد.

درمان با دندان مصنوعی

دندان‌های مصنوعی برای جایگزین کردن به جای همه‌ی دندان‌های از دست رفته ساخته می‌شوند. دندان‌های مصنوعی این قابلیت را دارند که آنها را از داخل دهان جدا کرده، تمیز کرده و سر جای خود برگرداند. دندان‌های مصنوعی به جز کاربرد زیبایی، برای تحریک عضلات فک طراحی و ساخته‌شده‌اند که به رشد دوباره‌ بافت کمک کرده، تحلیل لثه را کاهش می‌دهد و ظاهر صورت و فک را زیباتر می‌کند. استفاده از دندان‌های مصنوعی، روشی دائمی است و روش مراقبت از آن، مانند مراقبت از دندان‌های طبیعی است.

دندان مصنوعی

مزایای دندان مصنوعی چیست؟

قبل از تشریح بحث فرق ایمپلنت با دندان مصنوعی، لازم است تا مزایای دندان مصنوعی را بیان کنیم:

 • هزینه استفاده از دندان‌های مصنوعی ارزان‌تر از ایمپلنت‌های دندانی هستند.
 • در حالی که ایمپلنت دندان در استخوان قرار میگیرد، برای کسانی که دچار تحلیل لثه و استخوان هستند از دندان مصنوعی استفاده می‌شود.
 • در روش قرارگیری دندان مصنوعی بر خلاف ایمپلنت دندان، به سوراخ کردن استخوان نیازی نیست.

معایب دندان مصنوعی چیست؟

 • ممکن است نیاز باشد تا دندان‌های مصنوعی، به علت تغییر ساختار صورت و لثه‌ها مجددا تنظیم یا تعویض شوند.
 • عادت کردن به دندان مصنوعی کمی زمان‌بر است؛ به همین دلیل، در روزهای اول و دوم ممکن است بعد از استفاده کردن از آن‌ها، بزاق دهان و مشکل در جویدن و صحبت کردن بیشتر شود.
 • دندان‌های مصنوعی همانند دندان‌های عادی به مراقبت روزانه نیاز دارند. اگر این مراقبت‌ها رعایت نشوند ممکن است لثه‌ها دچار عفونت شوند.

مقایسه ایمپلنت با دندان مصنوعی

پس از معرفی هر یک از روش‌های ایمپلنت و دندان مصنوعی، حال نوبت به آن رسیده است که به فرق ایمپلنت با دندان مصنوعی اشاره کنیم که هر یک چه تفاوت‌هایی باهم دارند. به همین دلیل، بر اساس معیارهای مختلفی به مقایسه این دو می‌پردازیم:

تفاوت در هزینه ها

معمولا ایمپلنت‌های دندانی گران‌تر از دندان‌های مصنوعی هستند. اما با این حال قیمت کلی آنها با توجه به عوامل مختلفی مانند سابقه و مهارت دندانپزشک، محل مطب او، کیفیت متریال هریک از روش‌های استفاده شده ممکن است متفاوت باشد.

شرایط نگهداری

مراقبت از ایمپلنت‌های دندانی همانند مراقبت از دندان‌های طبیعی است. یعنی مسواک زدن با یک برس، نخ دندان کشیدن و سایر مراقبت‌های دندانی. اما برای تمیز کردن دندان مصنوعی باید هر روز، پس از صرف غذا آنها را از دهان خارج کرده و مسواک بزنید. همچنین لازم است تا تکه‌های چسبی را که روی لثه‌هایتان باقی مانده است پاک کنید. اما ایمپلنت‌های دندان فیکسچرهای دائمی هستند که در صورتی نیاز به ترمیم دارند که دچار ترک خوردگی یا شکستگی روکش‌های اصلی شوند.

تفاوت در عوارض

ایمپلنت‌ معمولاً روشی ایمن و مؤثر برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است؛ اما با این وجود، می‌تواند عوارض و مشکلات عفونتی مانند لوله‌های شل شده و تاج‌های ترک خورده را در فرد ایجاد کنند. لازم به ذکر است که احتمال شکست ایمپلنت‌های دندانی تقریباً ۵ تا ۱۰ درصد است. شایع‌ترین عوارض دندان مصنوعی نیز شامل ایجاد زخم بر روی لثه و قرار نداشتن همیشگی در جای خود است.

از بین دندان مصنوعی یا ایمپلنت کدام یک را انتخاب کنیم؟

پس از بیان فرق ایمپلنت با دندان مصنوعی، توجه به عوامل زیر در تعیین این که از بین دندان مصنوعی و ایمپلنت کدام یک را انتخاب کنید بسیار موثر است و پس از مطالعه آنها، می‌توانید متوجه شوید که کدام یک برایتان بهتر و موثرتر خواهد بود:

ایمپلنت یا دندان مصنوعی

 • سن: از آنجایی‌که دوام ایمپلنت‌های دندانی بیشتر است و طول عمر بیشتری دارند، افرادی که کمتر از ۶۰ سال سن دارند ممکن است بخواهند ایمپلنت را انتخاب کنند؛ اما افرادی که سن بالاتری دارند یا تحمل سختی‌های روش ایمپلنت را ندارند، ممکن است دندان‌های مصنوعی را ترجیح دهند.
 • تراکم استخوان: ایمپلنت‌ها به مقدار معینی از استخوان فک نیاز دارند تا از پست‌ها حمایت کنند. بنابراین اگر مواد استخوانی را به هر دلیلی از دست داده‌اید، ممکن است کاندیدای مناسبی برای انجام ایمپلنت نباشید. اگر هم قصد داشته باشید تا پیوند استخوان دندان را برای تقویت تراکم استخوان فک انجام دهید، این فرآیند گران‌تر و پیچیده‌تر خواهد شد.
 • عملکرد و احساس: با توجه به اینکه ایمپلنت‌های دندانی بیشتر شبیه دندان‌های واقعی هستند، جویدن با آنها بهتر از دندان مصنوعی است.
 • بهداشت: اگر برایتان سخت است که مراقبت‌های زیادی را از ایمپلنت دندان خود انجام دهید، باید ایمپلنت‌هایی را انتخاب کنید که تعمیر و نگهداری کمتری دارند، هرچند گران‌تر هستند. پس خیلی مهم است که در مورد تمایل و توانایی خودتان برای مراقبت روزانه از ایمپلنت یا دندان مصنوعی خود صادق باشید.

جمع بندی درباره فرق ایمپلنت با دندان مصنوعی

در این مطلب از ویکی درمان تفاوت دندان مصنوعی و ایمپلنت را بیان کردیم و گفتیم که هر روش برای چه کسانی مناسب است. امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشید انتخاب کنید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است. همانطور که گفتیم فرق ایمپلنت با دندان مصنوعی را می توان از چند جهت بررسی کرد. از نظر هزینه‌ای دندان مصنوعی ارزانتر از ایمپلنت دندان است. همینطور گفتیم که ساخته شدن دندان مصنوعی کمتر از انجام ایمپلنت زمان می‌برد.

از نظر کیفیت نیز ایمپلنت دندان بهتر از دندان مصنوعی است. ایمپلنت دندان علاوه بر کیفیت بالای خود، باعث حفظ بافت استخوانی نیز می شود. مدت زمان ماندگاری دندان مصنوعی در حدود ۸ سال است؛ در حالی که مدت ماندگاری ایمپلنت بسیار بیشتر است. در نهایت لازم است تا با دندانپزشک خود مشورت کنید تا وی از بین دندان مصنوعی و ایمپلنت، بهترین گزینه را برای شما انتخاب کنید.

از بین ایمپلنت یا دندان مصنوعی کدامیک بهتر است؟

در فرق ایمپلنت با دندان مصنوعی به این موضوع اشاره کردیم که همه چیز به شرایط بیمار بستگی دارد؛ یعنی دندانپزشک مربوطه با توجه به شرایط شما می‌تواند تشخیص دهد که کدام روش برای شما مناسب‌تر است.

هزینه انجام ایمپلنت ارزان‌تر است یا دندان مصنوعی؟

بسته به کیفیت متریال هر کدام از روش‌های فوق، قیمت و هزینه آنها ممکن است متفاوت باشد. اما اگر آنها را در یک کیفیت مشابه مقایسه کنیم، هزینه ایمپلنت بیشتر است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

حمید حیدری

حمید حیدری هستم دانشجوی رشته دندانپزشکی. شما را با جدیدترین مقالات منتشر شده در زمینه بهداشت دهان و دندان، بیمارهای دندان و.. آشنا می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *