نخ دندان ارتودنسی

افرادی که ارتودنسی دندان کرده‌اند بر این باورند که، به دلیل وجود براکت‌های موجود در ارتودنسی، امکان استفاده از نخ دندان ارتودنسی وجود نداشته و تنها با مسواک زدن می‌توانند به پاکسازی دندان بپردازند، اما استفاده از نخ دندان بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا مسواک نمی‌تواند تمام جرم‌ها و مواد داخل دندان را از بین ببرد.

با این که نخ دندان کشیدن در این دوران کمی دشوار بوده و وجود براکت‌ها انجام این امر را سخت می‌کند، اما جهت حفظ سلامت دندان و دهان باید علاوه بر مسواک زدن، از نخ دندان نیز استفاده کرد. توجه داشته باشید، در صورت سهل انگاری در بهداشت دندان و دهان در دوران ارتودنسی مشکلات زیادی مانند پوسیدگی، بیماری‌های لثه و غیره به وجود خواهد آمد، پس استفاده هر روز از نخ دندان بسیار حائز اهمیت است. بهترین زمان استفاده از آن نیز قبل از خواب است.

در صورتی که از دستگاه‌های ارتودنسی استفاده می‌کنید، در زمان استفاده از نخ دندان ارتودنسی یا مسواک می‌توانید دستگاه را از دهان خود خارج کنید. پس هیچ مشکلی برای انجام این امر نخواهید داشت.

مطلب پیشنهادی: ارتودنسی ثابت

نخ دندان ارتودنسی چیست؟

نخ دندان یک نخ تک رشته‌ای است که جنس آن از تفلون یا نایلون می‌باشد. این نخ جهت از بین بردن پلاک دندان و ذرات باقی مانده غذا در دندان استفاده می‌شود. به همین سبب استفاده از نخ دندان به همراه مسواک زدن توصیه می‌شود. لازم به ذکر است، زمانی که شما دندان‌های خود را ارتودنسی می‌کنید، جهت تمیز کردن دندان‌ها باید از نخ دندان ارتودنسی مخصوص مانند نخ دندان مومی استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: بهترین متخصص ارتودنسی

مزایای استفاده از نخ دندان ارتودنسی

 • از بین رفتن پلاک و جرم باقی مانده بین دندان‌ها.
 • کاهش بیماری‌های لثه با از بین بردن پلاک‌ها و جرم‌ها.

نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی

 • استفاده از نخ دندان ارتودنسی به خوش بو شدن دهان کمک می‌کند.
 • در صورتی که از نخ دندان جهت از بین بردن پلاک‌ها و جرم‌ها استفاده نکنید، علاوه بر بیماری‌های لثه‌ای، مشکلاتی از جمله سکته مغزی یا قلبی به سراغتان خواهد آمد.
 • از دیگر نکات مهم در استفاده از نخ دندان، کنترل دیابت است. هنگامی که با استفاده از نخ دندان ارتودنسی باکتری‌ها و ذرات غذایی را از بین می‌برید، راه ورودی باکتری‌ها به جریان خون بسته شده و همین امر سبب کاهش قند خون می‌شود.
 • باکتری‌ها ممکن است به سیستم تنفسی نیز نفوذ کرده و باعث بروز بیماری‌هایی مانند برونیشت و ذات‌الریه شوند. به همین دلیل استفاده از مسواک و نخ دندان ارتودنسی توصیه می‌شود.

نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی

 • حدود ۲۰ تا ۲۵ سانتی متر از نخ را جدا کرده و یک طرف آن را به دور انگشت وسط دست راست و یک طرف آن را به دور انگشت وسط دست چپ ببندید. توجه داشته باشید که، زیاد به انگشت‌های خود فشار نیاورده و باعث بریدگی آن نشوید.
 • قسمت انتهایی نخ دندان را از بین دو دندان خود به شکل مستقیم عبور دهید و نخ را به آرامی بین دندان‌های خود حرکت داده و جا به جا کنید. احتیاط کنید که نخ به لثه شما آسیب وارد نکند.
 • در ادامه، انتهای نخ را بین دو دندان خود به صورت C شکل جا به جا کرده و به صورت عمودی نیز آن را بین دندان‌های خود حرکت دهید.
 • در صورتی که خواستید دندان‌های دیگر را نخ کشی کنید، نخ قبلی را از انگشت خود باز کرده و از نخ دیگری استفاده نمایید.
 • این مراحل را چندین بار تکرار کنید تا تمام پلاک‌ها و جرم‌های باقی مانده از ذرات غذا به طور کامل از دندانتان پاک شوند. نکته‌ای که حائز اهمیت بوده این است که، هنگام استفاده از نخ دندان ارتودنسی حواستان به براکت‌های خود باشد تا آسیبی به آن وارد نشود.

انواع نخ دندان ارتودنسی

مطلب پیشنهادی: ارتودنسی نامرئی

انواع نخ دندان ارتودنسی

نخ دندان ارتودنسی در مدل‌های مختلفی وجود دارد که بنا به تجویز پزشک متخصص مورد استفاده قرار می‌گیرد. حال توصیه‌ای که همواره به افرادی که دندان‌های خود را ارتودنسی کرده‌اند می‌شود این است که، از نخ دندان مومی در این زمان استفاده کنند؛ چرا که این نخ دندان در بین براکت‌های ارتودنسی گیر نکرده و ریش ریش نمی‌شود. انواع نخ دندان ارتودنسی عبارتند از: نخ دندان سوپر فلاس، نخ دندان ایر فلاس و نخ دندان آبی واتر پیک که در ادامه به تعریف هر کدام پرداخته‌ایم.

نخ دندان سوپر فلاس

این نخ از یک تکه نخ معمولی ساخته شده که پلاستیک سفتی در قسمت انتهایی خود دارد. این پلاستیک از نخ بزرگ‌تر نبوده و استحکام بالایی نیز دارد. این نخ می‌تواند بین بریس ارتودنسی و دندان‌ها حرکت کند. همچنین با وجود نخ اسفنجی در این محصول، امکان تمیز کردن خط لثه، اطراف براکت‌ها و سیم ارتودنسی وجود دارد.

نخ دندان ایر فلاس

این نخ مناسب کودکانی است که وقت زیادی برای کشیدن نخ دندان نمی‌گذارند. با استفاده از این محصول، در حدود یک دقیقه بین دندان‌ها را بدون هیچ رشته‌ای تمیز کنید. لازم به ذکر است، نخ دندان ایر فلاس گران‌تر از سایر انواع این محصول است، اما از طرفی کاربردی‌تر نیز می‌باشد.

نخ دندان آبی واتر پیک

این نوع نخ دندان هزینه بالایی داشته و حدود ۹۹ درصد پلاک‌های دندان را از بین می‌برد. متخصصین توصیه می‌کنند، حین ارتودنسی، بهترین نخ دندان، نخ دندان آبی واتر پیک است؛ زیرا به وسلیه آن می‌توان به راحتی دندان‌ها را تمیز کرد.

کلام آخر

سعی کنید حتما در حفظ و نگهداری سلامت دهان و دندان خود کوشا بوده تا از بروز مشکلات جدی جلوگیری کنید. اگر ارتودسنی کرده‌اید، حتما از نخ دندان ارتودنسی استفاده کنید، لازم به ذکر است، استقاده از نخ دندان برای تمام افراد در کنار مسواک زدن، توصیه می‌شود. امیدواریم این مطلب از ویکی درمان مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

سوالات متداول

آیا کشیدن نخ دندان عوارض دارد؟

استفاده از نخ دندان برای حفظ سلامت دهان و دندان بسیار موثر است، اما اگر این کار صحیح انجام نشود، احتمال دارد تا به دندان ها و یا لثه ها آسیبی وارد شود. در برخی مواقع این احتمال وجود دارد که باکتری های مضر وارد جریان خون شوند و عفونت ایجاد کنند

خلال دندان بهتر است یا نخ دندان

خلال دندان تنها می تواند ذرات غذای باقی مانده درشت در اطراف براکت های ارتودنسی را بردارد و در واقع نمی تواند کمک موثری برای تمیز کردن بین دندان ها باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.