نکات مهم عمل بینی قبل و بعد + تصاویر

یکی از اولویت‌های زندگی جوانان در کشور ما، انجام عمل بینی است. انجام عمل بینی دو تا سه ساعت زمان می‌برد ولی نتیجه آن همیشگی خواهد بود. در انجام عمل بینی قبل و بعد از آن باید یک سری نکات رعایت شود که در ادامه تلاش می‌کنیم تا این مطالب را پوشش دهیم.

هدف از انجام عمل بینی چیست؟

در انجام عمل بینی قبل و بعد از آن باید هدف از جراحی مشخص شود. در صورت وجود مشکلات روحی باید ابتدا به درمان این موارد پرداخته شود. سپس باید انگیزه از از رینوپلاستی مشخص شود تا متقاضی از نتیجه به دست آمده، رضایت کامل را کسب کند. گاهی برخی افراد با هدف درمان مشکلات بینی، به جراحی بینی، روی می‌آورند که در این صورت، تغییر در عمل بینی قبل و بعد از آن کاملا مشخص است. معمولا رینوپلاستی با این اهداف صورت می گیرد:

 • کوچک یا در مواردی بزرگ کردن بینی
 • درمان پولیپ بینی
 • رفع انحراف بینی
 • برداشتن قوز بینی

نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر هدف از انجام جراحی بینی، تنها مقایسه با فرد دیگر باشد، نتایج به دست آمده قانع کننده نخواهد بود. 

 * * * پیشنهاد ویژه: معرفی بهترین جراح بینی در تهران   * * *

هدف از انجام عمل بینی

در عمل بینی قبل و بعد از آن چه نکاتی رعایت شود؟

در این زمان نکاتی برای عمل بینی قبل و بعد از آن باید رعایت شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 • تنفس از راه بینی: در ماه اول بعد از رینوپلاستی، تنفس از طریق بینی بسیار محدود و سخت است. که این روند ۳ الی ۴ هفته طول می‌کشد. مبادا که در این بین تلاش کنید با فشار آوردن به بینی، این کار را انجام دهید.
 • تمیزی بینی: برای تمیز کردن داخل بینی، استفاده از محلول شستشو است. این محلول حاوی نه دهم درصد نمک یا محلول نرمال سالین است که دو بار در روز، مصرف می‌شود. در این بین از سرنگ ۲۰ سی سی بدون سوزن استفاده کنید.  
 • زخم شدن بینی: برای اینکه از زخم شدن بینی، جلوگیری کنید از فشار دادن و فین کردن خودداری کنید.
 • استحمام: برای جلوگیری از انحراف بینی حتما آتل برای یک هفته باید روی بینی باقی بماند. برای استحمام از فرد دیگر کمک بگیرید و از خیس شدن صورت و پانسمان‌تان خودداری کنید.
 • خواب: در طی دو هفته قبل و بعد از عمل بینی برای اینکه مشکلی ایجاد نشود تلاش کنید از خوابیدن در یک سمت، جدا بپرهیزید. زیرا این کار باعث جابجایی و تغییر شکل در پل بینی می‌شود.

عمل بینی قبل و بعد - نکات

مراقبت های عمل بینی قبل و بعد 

یکی از سخت‌ترین مراحل بعد از انجام جراحی بینی، ۲۴ ساعت اول است که نیاز به ریکاوری دارد. در این مدت ممکن است که سردرد، کبودی، ورم و خونریزی در فرد مشاهده شود. مفیدترین کاری که می‌توانید در این زمان انجام دهید، استراحت و رعایت نکاتی است که پزشکان، توصیه کرده‌اند. در ادامه به ۱۵ نکته مراقبت‌‌های  عمل بینی قبل و بعد از آن اشاره می‌کنیم: 

 1. از پزشک خود در رابطه با زمان استحمام سوال کنید.
 2. تا ۲۴ ساعت بعد از عمل بینی، از کمپرس یخ بر روی کبودی و ورم، استفاده کنید.
 3. از خوردن مواد غذایی که نیاز به جویدن دارند، بپرهیزید و سعی کنید تا غذاهای میکس شده استفاده کنید.
 4.  توجه داشته باشید که در روزهای اول بعد از انجام جراحی بینی، از مسافرت با هواپیما خودداری کنید.
 5. یکی از مواردی که ممکن است باعث خونریزی شود؛ فین کردن است که باید از آن بپرهیزید.
 6. نکته دیگری که باید رعایت کنید، عطسه و سرفه با دهان باز است. 
 7. در این دوران از خوردن مواد غذایی نمکی بپرهیزید.
 8. سعی کنید تا کمتر حرف بزنید و نخندید.
 9. برای زمان استراحت تلاش کنید تا از چند بالش استفاده کنید.
 10.  از مصرف خوراکی‌هایی که باعث کاهش تورم می‌شود، غافل نشوید. این مواد غذایی مثل آب آناناس، کرفس و آلوئه ورا باعث کاهش تورم می‌شود که می‌توانید آب کرفس و آب هویج را با هم مخلوط کنید.
 11. در این زمان باید از لنز استفاده کنید و سعی کنید تا دو ماه از عینک آفتابی و طبی استفاده نکنید.
 12. استفاده از مسواک نرم توصیه می شود در عمل بینی قبل و بعد از انجام آن.
 13.  لازم نیست نگران تورم در دو طرف بینی باشید زیرا کاهش تورم پوست بینی بسیار زمانبر خواهد بود. پس لازم نیست نگران آن باشید.
 14. تا چند هفته اول سعی کنید تا سر خود را پایین نیندازید و از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید. همچنین در این مدت انجام ورزش های سنگین بسیار خطر آفرین است. 
 15. در انجام چسب زدن بینی نهایت دقت را به خرج دهید تا تورم کاهش یابد.

عمل بینی قبل و بعد - نکات

سخن آخر

با گذشت یک هفته از انجام عمل بینی قبل و بعد از جراحی کاملا تفاوت محسوسی می‌یابد. بعد از گذشت یک هفته، اولین ملاقات با پزشک صورت می‌گیرد که ناراحتی و درد تا حد زیادی کاهش می‌یابد.  بعد از طی کردن این مدت، معمولا فرد به زندگی قبل از عمل بینی، باز می‌گردد ولی این نکته را در نظر داشته باشید که این به معنای انجام ورزش‌های سنگین نیست. در آخرین به این نکته توجه کنید که از بین رفتن تورم و ورم بینی ممکن است تا یک سال زمان ببرد که نیاز به صبر و حوصله شما دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *