جراحی بینی به روش بسته بهتر است یا باز؟

۰
(۰)

امروزه به کمک پیشرفت علم پزشکی می‌توان به رفع نواقص مربوط به زیبایی پرداخت و ظاهر خود را بهبود بخشید. یکی از عمل‌های جراحی بسیار پرطرفدار، عمل جراحی بینی به روش بسته می‌باشد. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که جراحی بینی به روش بسته چیست؟ باید بدانید که جراحی زیبایی بینی فقط به صورت باز انجام نمی‌شود، بلکه به شیوه بسته نیز انجام می‌گیرد.

در جراحی بینی بسته، دو برش در داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود، اما در جراحی باز، دو برش خارجی روی ستون گوشتی بینی و بین سوراخ ها، ایجاد می‌گردد. در این مقاله به شرح جراحی بینی به روش بسته و روش باز می‌پردازیم و تفاوت این دو روش را بیان می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی بینی به روش بسته و مزایا و معایب این روش، این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

جراحی بینی به روش بسته چگونه است؟

در جراحی بینی به روش بسته که به آن رینوپلاستی داخل بینی نیز می‌گویند، برش‎های لازم توسط جراح، در داخل سوراخ‎های بینی ایجاد می‎شود. این امر موجب می‌شود که بینی به طور کامل باز نشود و همه‌ی ساختار زیرین آن نمایان نشود. در این روش، تمام اعمال مربوط به جراحی توسط برش‌های باریکی که جراح داخل بینی ایجاده کرده، انجام می‌شود و این امر به جراح دید محدودی می‌دهد. به همین دلیل پیش از انجام جراحی بینی به روش بسته، باید یک جراح متبحر را انتخاب نمایید.

انجام دادن عمل جراحی به این روش، جای زخمی بر روی بینی نمی‌گذارد، علاوه بر این سرعت بالایی دارد و دوره نقاهت طولانی به همراه ندارد. بهترین جراح بینی در تهران پس از بیهوشی عمومی فرد، شروع به کار می‌کند، زیرا هوشیاری ممکن است باعث تجمع خون در گلو شود که بسیار خطرناک است.

پس از بیهوشی، جراح برش‎های کوچکی را درون سوراخ‎های بینی به وجود می‌آورد. از طریق این برش ها، بخشی از پوست غضروف را جدا کرده و در غضروف یا استخوان تغییراتی مانند افزودن یا تراشیدن انجام می‌دهد.

جراحی بینی به روش باز چگونه است؟

جراح در این روش، پس از بیهوشی عمومی، از طریق ایجاد یک برش در تیغه بین دو سوراخ بینی کار خود را آغاز می‌کند. پس از ایجاد برش، پوست را از ساختار زیر آن جدا می‌کند و تمام آناتومی بینی و اشکالات آن در معرض دید جراح قرار می‌گیرد. جراحی بینی به روش باز دید و دسترسی بهتری برای جراح فراهم می‌کند و این امر کار را آسان‌تر می‌سازد.

رفع اشکالاتی مانند قرینه نبودن دو طرف بینی، افزودن و ثابت کردن پیوندهای غضروفی در جراحی بینی به روش باز، بهتر انجام می­شود، علاوه بر این، اگر پس از عمل جراحی اصلی، به عمل جراحی ثانویه یا ترمیمی نیاز داشته باشید، فقط از طریق عمل بینی باز می‌توانید این کار را انجام دهید.

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین جراح بینی ترمیمی

تفاوت جراحی بینی بسته و باز

مقایسه روش باز و بسته در عمل بینی

تفاوت جراحی بینی بسته و باز چیست؟

برای درک بهتر، در ادامه تعدادی از تفاوت‌های جراحی بینی بسته و باز را بیان می‌کنیم:

 1. تفاوت اصلی این دو روش، در ناحیه ایجاد برش توسط جراح می‌باشد، در جراحی بینی به روش باز، جراح برش را بر روی تیغه وسط دو سوراخ بینی ایجاد می‌کند در حالی که در روش بسته، در روش بسته، برش روی پوست صورت نمی‌گیرد و در داخل سوراخ بینی ایجاد می‌شود.
 2. در جراحی بینی به روش بسته، امکان تحلیل تکیه گاه نوک بینی بیشتر از روش باز می‌باشد.
 3. در جراحی بینی به روش بسته، ورم و کبودی در ناحیه تحت عمل کمتر از روش باز ایجاد می‌شود. (آمپول کورتون برای ورم بینی)
 4. دوره نقاهت جراحی بینی به روش بسته کوتاه‌تر از روش باز است.
 5. در روش بسته، عمل جراحی در مدت زمان کمتری صورت می‌گیرد.
 6. چنان چه هدف از جراحی بینی، برطرف نمودن ایرادات نوک بینی باشد، روش جراحی باز نسبت به روش بسته بهتر عمل می‌کند.
 7. برای جراحی‌های بینی سخت تر، چون دید جراح در روش باز بهتر است، استفاده از این روش ارجحیت دارد.
 8. در روش جراحی بینی باز، احتمال غیر قرینه شدن بینی، نسبت به روش بسته کمتر است.
 9. در جراحی بینی به روش بسته، احتمال ایجاد ضعف عمومی و حال بد، مخصوصا در افراد کهنسال کمتر از جراحی بینی باز می‌باشد.

نحوه عمل بینی به روش بسته چگونه است؟

پیش از عمل جراحی بینی به روش بسته باید بهترین جراح‌های بینی را انتخاب کنید. برای این کار می‌توانید از پرس و جو یا جستجوی اینترنتی استفاده کنید. پس از تهیه لیستی از پزشکان متبحر، به رزومه پزشک توجه کنید و نمونه عمل‌های موفق او را بببینید، سپس برای مشاوره حضوری به کلینیک مورد نظر خود مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید که در جلسه حضوری، درخواست‌ها و نتیجه مورد انتظار خود از عمل بینی را با پزشک درمیان بگذارید و سوالات خود را بپرسید. پس از انجام تمام مراحل، از تمام زوایای بینی شما عکس تهیه می‌شود و می‌توانید بعد از عمل نتیجه را با قبل از جراحی، مقایسه کنید.

در مرجله بعد، باید آزمایشاتی که جراح برای شما توصیه می‌کند، انجام دهید و پزشک با بررسی آزمایش ها، شرایط سلامت شما را می‌سنجد و نکات مورد نیاز را به شما توضیح می‌دهد. داشتن همراه در روز عمل، ضروری است و به شما کمک می‌کند که راحت‌تر دوره نقاهت را بگذرانید.

در هنگام جراحی بینی به روش بسته، جراح برش‌های لازم را داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌کند و پس از آن، یک تکه کوچک از پوست ساختمان غضروفی یا استخوانی بینی را جدا می‌کند. این پوست توسط ابزار مخصوصی بالا قرار می‌گیرد، تا جراح به ساختار بینی اشراف داشته باشد و بتواند به راحتی کار خود را انجام دهد. چنان چه غضروف‌های نوک بینی باید اصلاح شود، از راه برش‌های ایجاد شده اصلاح مورد نظر صورت می‌گیرد.

انوع عمل زیبایی بینی به روش بسته

انواع جراحی بینی به روش بسته عبارتند از:

جراحی بینی به روش بسته پرزرویشن

در این نوع جراحی بینی بسته، جراح ضمن اصلاح ناهنجاری بینی، به دنبال حفظ آناتومی طبیعی بینی می‌باشد و در نتیجه آسیب کمتری متوجه بافت‎های زیرین می‌شود. عوارض جانبی این روش نوین کم است.

گونه های مختلف جراحی بینی به روش بسته
انواع عمل بینی به روش بسته

جراحی بینی به روش بسته پلاسما

این نوع جراحی، بدون ایجاد برشی در ساختار بینی انجام می‌شود. روش کار به این صورت است که بخش خارجی بینی در معرض پلاسما قرار می‎گیرد. پلاسما که گازی با حرارت بالا می‌باشد، با نفوذ به لایه‌های زیرین پوست، ان‌ها را سوزانده و جمع می‌کند؛ به این ترتیب، با کمترین عوارض بینی فرم گرفته و لیفت می‌شود.

مزایای جراحی بینی به روش بسته

جراحی بینی به روش بسته به دلیل مزایای خود، از محبوبیت بسیاری نزد جراحان برخوردار است. از این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدت زمان عمل بینی در این روش کوتاه‌تر است.
 • برشی در ناحیه کلوملا ایجاد نمی‌شود.
 • نوک بینی کمتر ورم می‌کند و در نتیجه با سرعت بیشتری این ورم برطرف می‌شود.
 • گردش خون در نوک بینی بیشتر از روش جراحی باز است.
 • دوره نقاهت آن کوتاه‌تر است.

معایب عمل بینی به روش بسته

 • این نوع جراح به دلیل دید محدود پزشک، نیاز به مهارت بالایی دارد.
 • جراحی بینی به روش بسته در انجام عمل های دشوار مانند عمل بینی ترمیمی، رینوپلاستی کج، جراح را محدود می­کند.
 • اشراف پزشک به بینی و دیدن کل ساختار آن در این روش سخت است.
 • امکان صدمه دیدن ساختار بینی وجود دارد.

کاندیدای مناسب برای جراحی بینی بسته

از آنجایی که در جراحی بینی به روش بسته، تنها نواقص ظاهری بینی رفع می‌شود و به جز آن تغییرات زیادی در ساختار بینی به وجود نمی‌آید، لذا کسانی که می‌خواهند این نوع جراحی را انجام دهند، باید واقع بین بوده و انتظارات ماورایی نداشته باشند. افرادی که دارای بینی متقارنی هستند و ایرادات ظاهری بینی آن‌ها کم و جزئی است، کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی به روش بسته به شمار می‌روند.

مراقبت های مهم بعد از جراحی بینی به روش بسته

رعایت نکات مهم قبل و بعد عمل بینی از اهمیت بالایی برخوردار است. پس از انجام جراحی، پزشک به شما توصیه‌های لازم در خصوص مراقبت های بعد از عمل بینی را توضیح می‌دهد. باید چند روز در منزل استراحت کرده و زمان خواب، سر خود را بالا قرار دهید. برای این کار می‌تواند دو بالش در زیر سر خود قرار دهید و به پشت بخوابید؛ این کار موجب کاهش تورم می‌شود. ممکن است پزشک از شما بخواهد که از موارد زیر دوری کنید:

 • داشتن فعالیت شدید یا ورزش‌های سنگین
 • حرکت دادن بیش از حد صورت
 • شنا کردن و استفاده از سونا و جکوزی
 • نوشیدن الکل
 • دست­کاری کردن بینی و تخت فشار قرار دادن آن
 • خوابیدن روی صورت
 • مصرف غذاهای سرشار از چربی و نمک
 • معمولا پس از یک هفته ورم بینی برطرف می‌شود و می‎توانید به فعالیت‎های روزمره خود بپردازید.
مراقبت های بعد از جرحی بینی به روش بسته
اقدامات بعد از عمل بینی بسته

هزینه عمل بینی به روش بسته در ۱۴۰۲ چقدر است؟

از آنجایی که جراحی بینی به روش بسته، نیاز به جراحان متبحر دارد و جراحانی که حاضر به انجام این نوع عمل‌ها هستند محدود هستند، قیمت این نوع جراحی ممکن است بیشتر باشد. اما به یاد داشته باشید که نباید صرفا به دلیل هزینه به هر پزشکی مراجعه کنید و قبل از انجام جراحی باید تحقیق کافی انجام دهید.

به طور معمول هزینه عمل بینی در سال ۱۴۰۲ در حدود ۱۴ تا ۶۰ میلیون برآورد شده است، اما اکثر جراحی‌های بینی در حدود ۱۵ تا ۲۵ میلیون هزینه دارند. هزینه جراحی بینی به روش بسته بستگی به میزان تبحر پزشک، استفاده از تجهیزات پیشرفته، میزان شهرت پزشک یا کلینیک، موقعیت مکانی کلینیک و… دارد و نمی‌توان مقدار ثابتی برای آن بیان کرد.

جمع بندی

یکی از جراحی‌های زیبایی پرطرفدار در تمام دنیا و همچنین کشور ما جراحی بینی می‌باشد. جراحی بینی به روش بسته یکی از انواع جراحی‌های زیبایی بینی می‌باشد که در آن، برشی بر روی پوست بینی ایجاد نمی‌شود؛ بلکه داخل سوراخ‌های بینی برش زده می‌شود. با استفاده‌ از این روش می‌توان نواقص جزئی بینی را اصلاح کرده و فرمی زیبا به آن بخشید. این کار به دلیل محدودیت در دید جراح، نیاز به تبحر و مهارت زیادی دارد، پس باید در هنگام انتخاب جراح بسیار دقت کنید.

سوالات متداول

جراحی بینی به روش بسته بهتر است یا باز؟

از آنجایی که در روش باز، پوست بینی برش داده می شود و ایرادات ساختاری کلی آن برطرف می گردد، بعد از عمل، بیمار با جای زخم و ورم بیشتری روبه رو می¬شود و نیاز به دوره نقاهت بیشتری دارد. با این جراحی، می توان بینی¬های به شدت نامتقارن را اصلاح کرد. در حالی که در جراحی بینی به روش بسته، دوره نقاهت کوتاه تر است اما نمی توان از آن برای رفع نواقص شدید بینی استفاده کرد و تنها به رفع ایرادات جزئی می¬پردازد. به طور کلی با توجه به نیاز بینی هر شخص، باید یکی از این دو روش را انتخاب کرد و نمی‎توان گفت کدام یک بهترین روش است.

آیا مراقبت های بعد از عمل به روش بسته یا باز فرق دارد؟

خیر، مراقبت¬های بعد از جراحی بینی به روش باز و بسته کاملا شبیه به یکدیگر است و برای رسیدن به نتیجه مورد نظر باید به تمام توصیه های مراقبتی عمل کرد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

احمد ملکی

احمد ملکی هستم. دانشجوی پزشکی. نویسنده و مترجم مطالب در حوزه جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *