مادر و کودک

هرآنچه که باید درباره علائم بارداری پسر بدانید

یکی از اتفاقات زیبا و هیجان‌انگیز در بارداری؛ تشخیص جنسیت جنین است و در اکثر مواقع، زوج‌ها برای دانستن جنسیت فرزندشان عجله دارند. چراکه می‌خواهند بدانند جنسیت فرزندشان چیست تا بتوانند هرچه زودتر اسم فرزند، وسایل اتاق و لباس‌های او را به راحتی انتخاب کنند.

در واقع زمانی که شما متوجه علائم اولیه بارداری می‌شوید و با آزمایش خون بارداری، از آن مطمئن می‌شوید؛ اولین فکری که به ذهن‌تان خطور می‌کند چیست؟
قطعا داشتن یک فرزند سالم است؛ اما جنسیت جنین و اینکه علائم بارداری پسر یا دختر چه تفاوت‌هایی دارند، از دغدغه‌هایی هستند که همان ماه اول بارداری و از همان لحظات اول همراه شماست.

در این مقاله علائم و باورهایی که در مورد علائم بارداری پسر شایع است و همینطور نحوه علمی تشخیص جنسیت در بارداری را توضیح خواهیم داد.

آیا جنسیت جنین در روزهای اول بارداری، تشخیص داده می ‌شود؟

لازم است بدانید که بهترین و علمی‌ترین روش اطلاع از جنسیت جنین این است که در ساده‌ترین روش، تا انتهای هفته ۱۶ بارداری صبر کنید و سپس از طریق سونوگرافی از جنسیت فرزندتان مطلع شوید.
البته در روش دیگر، مادرانی که به هردلیلی از جمله مثبت بودن آزمایش های غربالگری مرحله اول؛ اقدام به انجام CVS، آمنیوسنتز و یا تست سل فری می‌کنند، می‌توانند کمی زودتر از این تاریخ، یعنی تقریبا هفته‌های ۱۳ تا ۱۵ بارداری از جنسیت جنین خود مطلع شوند.

 علائم بارداری پسر چه چیزهایی می ‌باشد؟

با اینکه جنسیت فرزند شما از همان لحظه باردار شدن از نظر ژنتیکی تعیین می‌شود و اندام‌های جنسی آن از هفته یازدهم بارداری شروع به رشد می‌کنند؛ اما حدود ۵ ماه طول می‌کشد تا بتوانید از طریق سونوگرافی جنسیت فرزندتان را تشخیص دهید.
به طور کلی سونوگرافی در دوران بارداری اهداف مختلفی دارد؛ اما بیشتر به خاطر توانایی در تعیین جنسیت جنین مورد توجه قرار می‌گیرد. حال در این میان برخی از مادران باردار، زودتر از سونوگرافی قصد تعیین جنسیت فرزند خود را دارند؛ پس لازم است که از علائم زیر که شایع‌ترین علائم بارداری پسر است، آگاه شوند. قابل ذکر است؛ این علائم و روش‌های تشخیص جنسیت قطعی نبوده و علمی نیستند.

مطلب پیشنهادی: ذخیره خون بند ناف نوزاد

جنین-پسر-در-15-هفته

 • تهوع صبحگاهی کمتر

  مادرانی کهبارداری پسر را تجربه می‌کنند، تهوع و استفراغ صبحگاهی کمتری دارند. زیرا میزان هورمون بالاتر، در نوزادان دختر است که باعث تهوع صبحگاهی می‌شود. اما در نظر داشته باشید که مشکل اینجاست که اگر شما اولین بارداری خود را تجربه می‌کنید، چگونه می‌توانید بفهمید تهوع صبحگاهی‌تان کمتر است یا بیشتر!

 • اشتهای زیاد

  به نظر می‌رسد داستان قدیمی که می‌گفتند مادران هنگام حمل پسر، بیشتر غذا می‌خورند واقعیت دارد. مطالعات نشان داده است که زنان بارداری که فرزندشان پسر است، ۱۰ درصد بیشتر از زنان باردار دیگر غذا می‌خورند و انرژی بیشتری دارند.

 • شکم نوک تیز

  یکی دیگر از باورهای قدیمی این است که نوک تیز بودن شکم مادر از علائم بارداری پسر است و نشانه جنین دختر هم، شکم گرد و باسن پهن مادران است. البته امروزه ثابت شده که شکل برجستگی شکم، کاملا به موقعیت جنین بستگی دارد. بطوریکه اگر پشت جنین در قسمت جلوی شکم مادر باشد؛ شکم نوک تیز می‌شود و در غیر این صورت، شکم گردتر خواهد بود.

 • ظهور جوش و لکه در بارداری

  در دوران بارداری، با زیاد و کم شدن میزان ترشح هورمون‌ها؛ تغییرات فیزیکی و روحی در بدن مادر ایجاد می‌شود که برای مقابله با این تغییرات، بدن ممکن است واکنش‌های مختلفی نشان دهد که یکی از این واکنش‌ها ظهور جوش، آکنه و لکه‌های پوستی است. حال اگر قبل از بارداری، این جوش‌ها و لکه‌ها را نداشته‌اید، این امر می‌تواند یکی از نشانه‌های نوزاد پسر باشد.

مطلب پیشنهادی: هفته اول بارداری

شکل-شکم-در-بارداری-پسر

 • تیره شدن رنگ ادرار

  ممکن است رنگ ادرار مادر در دوران بارداری تغییر کند و رنگ ادرار تیره یکی از علائم بارداری پسر می‌باشد.

 • رشد موها

  در این مورد عده‌ای بر این باورند که افزایش رشد موهای سر و بدن مادر از علائم بارداری پسر است.

 • ویار به مواد خوراکی شور

  اگرچه شواهد علمی برای این موضوع وجود ندارد؛ اما همواره اعتقاد بر این بوده که اگر زن باردار به سمت مواد خوراکی شور تمایل داشته باشد از علائم بارداری پسر می‌باشد.

 • خشکی پوست

یکی دیگر از علائم تغییرات هورمونی در زنان باردار، خشک شدن پوست دست‌ها می‌باشد. مادرانی که احساس خشکی زیادی در پوست دستشان می‌کنند، به احتمال زیاد فرزند آن‌ها پسر است.

 • مو و پوست براق

  یک باور قدیمی وجود داشته که زنانی که جنین پسر در رحم خود دارند، پوستی خالی از جوش و شفاف‌ با موهای ضخیم و براق دارند.

 • ضربان قلب پایین جنین

  یکی دیگر از ادعاهای عموم در مورد تشخیص جنین پسر به تعداد ضربان قلب جنین مرتبط می‌شود. اعتقاد بر این است که اگر ضربان قلب جنین در حدود ۱۴۰ ضربه در دقیقه باشد، جنین پسر می‌باشد.

 • کم‌ تر بودن نوسانات خلق و خوی

  برخی‌ها معتقدند مادرانی که فرزند پسر حمل می‌کنند؛ از علائم بارداری پسر در ماه چهارم این است که نوسانات خلقی کم‌تری را تجربه می‌کنند.

مطلب پیشنهادی: هفته دوم بارداری

آزمایشات پزشکی تعیین کننده جنین پسر

از آنجایی که علائم بارداری پسر، به طور کلی تأییدیه علمی ندارند؛ بهتر است از روش‌هایی استفاده شود که به طور دقیق‌تر و علمی‌تر جنسیت جنین را بررسی می‌کنند. از جمله این روش‌ها می‌توان به آزمایشات خون و ژنتیک اشاره کرد که با اطمینان خیلی بالا و قبل از سونوگرافی، دختر یا پسر بودن جنین را مشخص می‌کنند.

تعیین-جنسیت-صددرصد-پسر

 • آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT) برای تعیین جنسیت جنین
  آزمایش‌هایی نظیر آزمایش NIPT که نوعی آزمایش خون هستند، برای غربالگری سندروم داون و چند نوع بیماری کروموزومی دیگر انجام می‌شوند و علاوه بر این شما می‌توانید از طریق این گونه آزمایش‌ها که کاملا غیر تهاجمی و بی ضرر هستند، در حدود هفته دهم بارداری خود، به جنسیت جنین‌تان پی‌ببرید.
 • آزمایش نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS) برای تعیین جنسیت جنین
  یکی دیگر از آزمایشاتی که جنسیت جنین را تعیین می‌کند، آزمایش نمونه‌برداری از پرزهای جفتی است که نوعی آزمایش ژنتیکی است و کارکرد اصلی آن مشخص کردن اختلالات ژنتیکی یا ناهنجاری‌های کروموزومی است. آزمایش CVS از هفته دهم تا هفته سیزدهم بارداری انجام می‌شود.

قابل ذکر است؛ از آنجایی که این گونه آزمایشات تهاجمی محسوب می‌شوند و خطر سقط جنین را بالا می‌برند، بهتر است از آزمایشات NIPT برای بررسی جنسیت استفاده شود.

مقاله پیشنهادی: علائم سقط جنین

کلام آخر

در این مبحث از ویکی درمان در رابطه با علائم بارداری پسر صحبت شد. امیدواریم مطالبی که در اختیارتان قرار دادیم، مفید بوده باشد. لازم به ذکر است، برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با موضوع بارداری و جنین، می‌توانید به صفحه مادر و کودک مراجعه کنید.

سوالات متداول

آیا پسر بودن جنین می تواند بر خلق و خوی مادر نیز اثر بگذارد؟

بله با بالا رفتن سطح هورمون تستوسترون در بدن مادری که پسر حامله است تغییرات مختلفی در خلق و خوی او اتفاق می‌افتند که از جمله آن‌ها می‌توان به بیشتر شدن صفات مردانه و بالا رفتن جرات و جسارت اشاره کرد.

آیا می توان به کمک علائم جسمانی که در بارداری بروز پیدا می کند به طور حتمی در مورد جنسیت جنین نظر داد؟

این علائم نشانه‌های خوبی برای پیش بینی جنسیت جنین هستند، اما با توجه به شرایط فیزیولوژیکی منحصر به فرد هریک از مادران ممکن است که این علائم در برخی از آن‌ها به طور متفاوتی بروز پیدا کنند. از همین رو نمی‌توان به طور قطع روی آن‌ها حساب کرد.

۳.۱/۵ - (۲۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.