ممنوعات دوران بارداری (غذاهایی که نباید خورد)

ممنوعات دوران بارداری

۰
(۰)

ممنوعات دوران بارداری دغدغه اصلی دوران بارداری تمامی مادران است و  دوران حساسی می باشد؛ چه از نظر سلامت فرزند و چه سلامت مادر. مادران به ممنوعات دوران بارداری در اوایل بارداری بسیار زیاد دقت می کنند و اولین ممنوعات بارداری، ممنوعیت تغذیه می باشد. تغذیه سالم تاثیر بسیار زیادی بر دوران بارداری و سلامت مادر وکودک دارد و میشه گفت مهمترین ممنوعات دوران بارداری به تغذیه مربوط است.

وقتی صحبت از ممنوعات دوران بارداری می شود مخصوصاَ در موضوع تغذیه مادران فکر می کنند سخت گیری زیادی به وجود می آید، در صورتی که تعداد خوراکی هایی که مادران می توانند میل از تعداد خوراکی هایی که نمی توانند میل کنند بیشتر می باشد.

ممنوعات دوران بارداری

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین دکتر زنان در تهران

تغذیه سه ماه اول بارداری

یکی از مهمترین ممنوعات دوران بارداری در مورد تغذیه به سه ماه اول بارداری مربوط می شود، چون در سه ماه اول جنین در حال رشد و شکل گیری می باشد. اشتباه ترین افکار در مورد مادران این است که خانم های باردار نیاز است به اندازه دو نفر غذا بخورند، در صورتی که مادران باید حواسشان به کالری مصرفی غذای خود باشد چون اضافه وزن در بارداری موجب چاقی، ورم صورت و پاها، دیابت بارداری، فشار خون شود.

مهمترین ممنوعات دوران بارداری تغذیه مصرف نکردن جیوه می باشد. جیوه عنصری سمی می باشد و در آب های آلوده وجود دارد و عدم دارای سطح ایمنی می باشد به همین علت در بارداری مصرف آن ممنوع می باشد. مقدار جیوه بالا بسیار خطرناک برای سیستم ایمنی بدن، سیستم عصبی و کلیه ها می باشد. به علت اینکه جیوه در آب های آلوده پیدا می شود پس ممکن است در ماهی های بزرگ دریایی وجود داشته باشد. انواع ماهی در موضوع ممنوعات دوران بارداری با جیوه بالا به شرح ذیل می باشد:

  • اره ماهی
  • کوسه
  • شاه خال مخالی
  • ماهی تن (ماهی بیگی مهمترین آن است)
  • مارلین
  • لیزابه سر

همچنین مصرف انواع ماهی و گوشت خام در دوران بارداری برای مادران در بخش ممنوعات دوران بارداری قرار می گیرد. گوشت خام، سوشی و صدف می تواند باکتری سالمونلا یا توکسوپلاسموز داشته باشند و خانم های باردار به علت ضعیف تر شدن و حساس تر شدن بدنشان بیشتر در معرض این بیماری ها قرار می گیرند.

بیماری های این چنینی می تواند باعث دهیدراته شدن شدید بدن و تب بالا و از همه مهمتر سپسیس رحم داخل رحمی بشود که حتی کوچکترین اتفاق خطر سقط را برای فرزند دارد. مادران باید ممنوعات دوران بارداری را برای هرگونه مواد غذایی خام بگذارند مانند: تخم مرغ خام مثلاَ در شیرینی پخته نشده و یا حتی سالاد سزار باشد.

ممنوعیت غذایی در بارداری

مطلب پیشنهادی: دلایل لکه بینی در بارداری

یکی دیگر از ممنوعات دوران بارداری تغذیه مصرف کافئین می باشد. کافئین قدرت جذب بسیار سریع دارد و به سرعت به جفت منتقل می شود و چون جنین و جفت آنزیم اصلی که برای متابولیسم کافئین نیاز هست رو ندارند بر اثر زیاد شدن کافئین سریع بالا می رود.

کافئین در دوران بارداری جزو ممنوعات دوران بارداری محسوب می شود؛ چون ثابت شده است کافئین باعث محدود کردن رشد جنین می شود و خطر پایین ماندن وزن جنین هنگام تولد را افزایش می دهد؛ پایین بودن وزن فرزند در هنگام تولد امکان فوت جنین را بالا می برد.

استفاده از محصولات غذایی شسته نشده یکی دیگر از ممنوعات دوران بارداری می باشد. میوه و سبزیجات شسته نشده امکان دارد آغشته به گل و لای باشد که دارای باکتری و انگل است. که این یاکتری و انگل ها دارای توکسوپلاسما هستند.

توکسوپلاسما در نوزادانی که در رحم مادران هستند وقتی متولد می شوند هیچ علائمی ندارند اما در بعضی نوزادان امکان دارد دچار نابینایی و اختلالات ذهنی بشوند.

ممنوعات دوران بارداری شامل مصرف نکردن الکل هم می شود. مصرف الکل در دوران بارداری باعث تغییر شکل صورت، تشنج، مشکلات رفتاری، نقص قلب و عقب افتادگی ذهنی می شود.

مصرف گیاهان دارویی که به عنوان دمنوش استفاده می شوند می تواند یکی دیگر از ممنوعات دوران بارداری باشد که باعث آسیب رساندن به سلامت مادر و فرزند شود.

گلپر گیاهی است که محرک برای رحم است و باید در دوران بارداری از استفاده آن خودداری کنید. دمنوش شنبلیله و ریشه شیرین بیان باعث سقط جنین می شوند، سعی کنید دمنوش ها و گیاهان دارویی جزء ممنوعات دوران بارداری قرار گیرند.

ممنوعیت استفاده مخدر در بارداری

یکی دیگر از ممنوعات دوران بارداری که مهمترین ممنوعیت محسوب می شود مصرف سیگار هست. سیگار کشیدن مادر هم برای خود مادر و هم برای جنین بسیار خطرناک می باشد. مصرف سیگار باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی می شود و مصرف آن در دوران بارداری یکی از ممنوعات دوران بارداری محسوب می شود که باعث زایمان زودرس، سقط جنین، خطر افتادگی جفت و نا هنجاری های جسمی مادرزادی مانند شکاف بالای لب (لب شکری) بشود.

ممنوع ترین در ممنوعات دوران بارداری مصرف مواد مخدر می باشد. مواد مخدری که برای شخص عادی مسئله بسیار خطرناکی می باشد برای خانم های باردار چند برار مضرتر و خطرناک تر کی باشد. استفاده از مخدر می تواند نوزاد را در گیر ناس (NAS) کند؛ ناس باعث کوچک شدن سر فرزند از بقیه فرزندان سالم و به وجود آمدن گریه های شدید، رعشه در خواب فرزند شود.

مصرف سیگار در بارداری

بلند کردن اجسام سنگین در بارداری

بلند کردن اجسام سنگین جزء ممنوعات دوران بارداری می باشد که مادران از انجام آن باید خودداری کنند. بلند کردن اجسام سنگین برای مادران و فرزندشون می تواند بسیار خطر آفرین باشد و باعث خطرات: کشیده شدن عضلات، فتق، کم بودن وزن نوزاد به هنگام تولد، زایمان زودرس و حتی سقط جنین بشود.

ورزش های سخت در بارداری

انجام ورزش های شدید یکی از ممنوعات دوران بارداری محسوب می شود که پزشکان مادران را از آن منع کردند. ورزش های شدید که فعالیت بسیار زیاد جسمی را به همراه دارند باعث جدا شدن جفت از رحم می شوند؛ جدا شدن جفت از رحم باعث سقط جنین یا زایمان زودتر می شود به دلیل اینکه  هورمون های مادران در دوران بارداری عوض می شود، آن ها دچار شل شدگی عضلات می شوند.

رنگ کردن مو در بارداری

یکی از ممنوعات دوران بارداری که از زمان قدیم به همه مادران توصیه می شده است رنگ نکردن مو در دوران بارداری است.

رنگ کردن مو در بارداری

مطلب پیشنهادی: وضعیت جنین در هفته چهارم بارداری

رنگ مو در بارداری یکی از ممنوعات دوران بارداری حساب نمی شود؛ این موضوع درست است که رنگ مو چون از مواد شیمیایی تشکیل شده منع استفاده برای خانم های باردار دارد اما باید بدانید انجام رنگ کردن موها باعث صدمه رسیدن به مادر و فرزند نمی شود، فقط بهتر است در سه ماهه اول بارداری انجام نشود به علت تشکیل و شکل گیری جنین در آن دوران اما اگر در دوران بارداری مادران از رنگ کردن خودداری کنند بهتر است.

کلام آخر

انجام یک سری اعمال که به نوعی باعث آسیب به مادر و فرزند می شود تعریفی از ممنوعات دوران بارداری محسوب می شود. مادران نگران سلامت فرزندشان بهتر است این کارها را رعایت و از انجام آن ها خودداری کنند تا فرزند خود را سلامت در آغوش بگیرند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

الهام کریمی

الهام کریمی هستم. دانشجوی پزشکی، زنان و زایمان. تلاش میکنم شما را با محتواهای صحیح و به روز در زمینه آشنا کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *