عوارض رنگ مو در بارداری روی جنین

۰
(۰)

رنگ مو در بارداری سوالی است که برای تمامی مادران پیش می آید و از زمان قدیم در این باره گفته های زیادی وجود دارد مبنی بر تاثیر منفی و مخرب به سلامتی جنین. بعضی از پزشک ها معتقد هستند که مواد شیمیایی موجود در رنگ مو از طریق پوست سر جذب می شود، باعث خطر آفرینی برای جنین می شود؛ در صورتی که خیلی دیگر از پزشکان معتقدند اندازه جذب مواد شیمیایی از پوست سر اونقدر نیست که بخواهد باعث آسیب رساندن به جنین بشود.

به گفته بیشتر پزشکان رنگ مو در بارداری باعث آسیب رساندن به جنین می شود به این صورت که پوست سر خیلی راحت مواد را جذب می کند و از خود عبور می دهد. رنگ کردن مو در بارداری زمانی که مقداری از مواد بر کف سر زده می شود از طریق پوست سر جذب و وارد گردش خون می شود و همین امر خطرآفرین است.

دانشمندان در مورد رنگ مو در بارداری، آزمایشات بسیاری انجام دادند. بر اساس آزمایشات انجام شده بر روی حیوانات متوجه شدند رنگ مو در بارداری باعث نقص های جنین می شود. خطرات مخرب تر زمانی اتفاق می افتد که به مکرر مادران این کار را انجام بدهند و پوست سر در معرض مداوم مواد شیمیایی قرار بگیرد.

از سوی دیگر دانشمندان و پزشکان معتقد هستند با توجه به آزمایشاتی که انجام دادند هیچ خطری جنین و مادر را تهدید نمی کند اما با اینحال به علت کمتر بودن تست های آسیب نرساندن رنگ مو در بارداری توصیه پزشکان به مادران این است که رنگ کردن مو در بارداری در سه ماه اول رخ ندهد. در سه ماه اولیه که جنین در حال شکل گیری و رشد پیدا کردن سلول های اولیه می باشد بهتر است از رنگ کردن مو خودداری کنید تا هم به سلامت فرزندتان و هم خودتان آسیبی وارد نکرده باشید.

بیشترین خطر آسیب رسیدن به فرزندتان در سه ماه اول است پس رنگ کردن مو در بارداری را به سه ماه دوم و یا سوم موکول کنید.

نکات مهم رنگ مو در بارداری

رنگ مو در بارداری

بهتر است که رنگ مو را به فرصت بعد انتقال دهید اما برای استفاده از رنگ مو نکاتی وجود دارد که بهتر است آنها را رعایت کنید.

  • رنگ مو را مستقیماَ بر روی سر خود نگذارید.
  • از برند های مطمئن استفاده کنید.
  • در زمان رنگ کردن مو اگر خودتان این کار را انجام می دهید حتماَ دستکش بپوشید.
  • رنگ مویی را انتخاب کنید که عاری از آمونیاک می باشد.
  • برای تست و بررسی اول قسمت کمی را رنگ کنید.

مطلب پیشنهادی: بهترین ورزش بارداری چیست؟

اگر مطمئناَ قصد رنگ کردن دارید و نمی توانید منصرف بشوید، می شود از های لایت کردن به جای رنگ کردن کل مو استفاده کنید. های لایت احتیاج به مواد بیشتری ندارد و باعث رنگی شدن کف سر شما نمی شود و تماس کمتری با پوست سر دارد.

رنگ مو در بارداری اگر به گفته پزشکان هیچ ضرری نداشته باشد باید به این موضوع توجه کرد که در دوران بارداری داروهای متعددی که محدودیت دارند، استفاده می شود. اگر شما دچار حساسیت از رنگ مو شوید مدت زمان زیادی طول می کشد که بهبود یابید.

الزاماَ نباید از رنگ هایی که مواد شیمیایی دارند برای رنگ مو در بارداری استفاده شود. مادران می توانند از رنگ های گیاهی نیز استفاده کنند. برخی پزشکان توصیه می کنند حتی در دوران شیردهی هم از رنگ مو های گیاهی استفاده شود.

استفاده مجاز رنگ مو در بارداری

  • رنگ مو در بارداری با استفاده از حنا و رنگ های گیاهی مجاز می باشد.
  • های لایت کردن مو به علت تماس کمتر با پوست سر بهتر از رنگ کردن کلی است.
  • اتاقی با تهویه مناسب برای رنگ مو در بارداری داشته باشید.
  • اگر خود مادران رنگ را استفاده می کنند و می زنند از دستکش پلاستیکی حتماَ استفاده شود.

زنان در هنگام بارداری سیستم ایمنی پایینی پیدا می کنند و بدن حساس تری پیدا خواهند کرد. طبق گفته پزشکان و تحقیقات گفته می شود در هنگام رنگ کو در بارداری مقدار کمی از رنگ مو از منافذ پوست سر وارد بدن مادران باردار و جنین داخل رحم آن ها می شود.

خطر تنفس بخار شیمیایی رنگ برای مادر و جنین تهدید حساب می شود. به همین علت گفته می شود رنگ مو در بارداری باعث کاهش رشد جنین در رحم مادر است. در بعضی از رنگ موها آمونیاک استفاده می شود. آمونیاک تاثیرات منفی زیادی بر چشمان مادران می گذارد و به مرور تاثیرات مخرب تری خواهد داشت.

موارد مجاز رنگ مو در بارداری

مطلب پیشنهادی: هفته هجدهم بارداری

اگر مشتاق رنگ مو در باداری هستید می توانید از روش های کاملا طبیعی جایگزین استفاده کنید. حنا یک ماده طبیعی در طبیعت است که قدرت رنگ دهی خیلی بالایی دارد. ماده حنا امن ترین روش جایگزین برای رنگ مو در بارداری است.

حنا هیچ واد شیمیایی سرطان زا و یا آسیب رسان به مادر و جنین ندارد به همین علت هیچ منعی در دوران بارداری ندارد و به جنین داخل رحم صدمه ای وارد نمی کند. اگر از استفاده حنا در سه ماهه اول بارداری خود مطمئن نیستید و فکر می کنید امکان دارد باعث آسیب رساندن بشود بهتر است از برگ خود حنا استفاده کنید.

برای آماده کردن برگ حنا ابتدا برگ های آن را در ظرفی آهنی بریزید و اجازه دهید کاملا خیس شوند. خمیر بدست آمده بعد از خیساندن را به مدت یک شب بر روی سر خود بگذارید و بعد از آن برس بزنید.

بعضی برای تفاوت رنگ دهی از عصاره تخم مرغ و یا چای استفاده می کنند. حنا به غیر از استفاده رنگ مو در بارداری به عنوان تقویت کننده موهای خانم های باردار مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از عوارض بارداری ریزش مو است که حنا درمانی برای ریزش و تقویت مو است.

عوارض رنگ مو در بارداری

کلام آخر

رنگ مو در بارداری مسئله مهمی برای خانم ها هست چون علاوه بر نگرانی در مورد آراستگی، نگران سلامتی فرزندشان هستند. جایگزین های طبیعی برای رنگ مو در بارداری وجود دارد که مادران می توانند از آنها استفاده کنند. هر چند منعی برای رنگ در سه ماهه دوم و سوم وجود ندارد اما بهتر است رنگ مو در بارداری با جایگزین های بهترین مارک رنگ موی گیاهی انجام شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

ویدا جامی

ویدا جامی هستم. علاقه مند به حوزه تولید محتوا. سالها در زمینه ترجمه و تولید محتوا اطلاعات عمومی مشغول به فعالیت هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *