۱۰ نکته و توصیه طلایی در مورد مراقبت های بعد از عمل بینی

اگر شما قصد انجام عمل بینی و کسب بهترین نتیجه را دارید، علاوه بر انتخاب یک جراح با تجربه و ماهر، انجام مراقبت های بعد از عمل بینی که توسط پزشک به شما توصیه می شود را جدی بگیرید و بطور دقیق انجام دهید؛ چراکه از مهم‌ترین عوامل، برای رسیدن به نتیجه مطلوب از جراحی می‌باشند.

از مهم‌ترین توصیه‌ها برای مراقبت های بعد از عمل بینی می‌توان به تغذیه‌ بعد از عمل بینی، نحوه‌ شستشوی بینی بعد از عمل، نحوه‌ی خوابیدن و یا طریقه‌ درست خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی و مواردی از این جمله، اشاره کرد. در ادامه مطلب از ویکی درمان همراه ما باشید تا به بررسی دقیق‌ تر مراقبت های بعد از عمل بینی و نکات مهمی که پیرامون این موضوع باید بدانید، بپردازیم.

مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل بینی شامل چه مواردی است؟

زمانی که شما عمل جراحی بینی را با موفقیت پشت سر گذاشتید، لازم است بدانید که مراقبت‌های بعد از جراحی بینی در نتیجه نهایی عمل بینی شما نقش حائز اهمیتی دارند و این موضوع در روزها و هفته‌های اول بعد از عمل، اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. مهم ترین مراقبت های بعد از عمل بینی به شرح زیر می‌باشند:

در روزهای بعد از عمل جراحی بینی، به خوبی استراحت کنید : روز اول بعد از عمل بینی را خوب استراحت کنید و از رژیم غذایی مناسب همراه با مایعات سرد استفاده کنید. از کمپرس یخ تا ۴۸ ساعت اول؛ قبل از در آوردن تامپون‌ها، هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودی استفاده کنید. از کمپرس گرم نیز در ۴۸ ساعت دوم؛ بعد از در آوردن تامپون‌ها، برای کم کردن کبودی و تورم به همان صورت استفاده کنید.

مهمترین مراقبت های بعد از عمل بینی

سعی کنید سرتان را به سمت بالا نگه‌دارید : بعد از عمل بینی، به حالت نیمه نشسته استراحت کنید و از دو عدد بالش در زیر سرتان استفاده کنید. توجه داشته باشید که از پایین نگه‌داشتن سر به مدت طولانی خودداری کنید.

هیچگونه فعالیت بدنی شدید یا سنگین انجام ندهید : یکی از مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل بینی این است که تا یک هفته، استراحت نسبی داشته باشید و از فعالیت‌های جسمی زیاد، ورزش کردن و بلند کردن اجسام سنگین، خودداری کنید و سعی کنید که بیشتر استراحت کنید.

بعد از عمل زیبایی بینی به تغذیه‌تان توجه کنید : بعد از عمل بینی شما باید از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد و پرقدرت دارند، بپرهیزید. در هفته‌ اول بعد از عمل، سعی کنید تا حد امکان از مایعات و غذاهای نرم مصرف کنید.

مطلب پیشنهادی : بهترین دکتر عمل بینی

در نظر داشته باشید؛ یکی از مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل بینی، این است که از خوردن غذاهای سفت که به جویدن با قدرت زیاد نیاز دارند، خودداری کنید و حتما از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید.

به هیچ عنوان بعد از عمل بینی از عینک استفاده نکنید : باید بدانید که عدم استفاده از عینک در روزهای بعد از عمل بینی، یکی دیگر از مراقبت‌های مهم بعد از عمل می‌باشد. لازم است که حداقل به مدت ۲ ماه از عینک استفاده نکنید. در صورتیکه عینکی هستید، می‌توانید از روش اتصال عینک با چسب به پیشانی استفاده کنید.

از دوش گرفتن در روزهای اول بعد از عمل، جدا خودداری کنید : بعد از عمل جراحی، ۷ تا ۱۰ روز پانسمان خاصی به صورت گچ، روی بینی شما گذاشته می‌شود. توجه داشته باشید که پانسمان باید خشک بماند و طوری استحمام کنید که رطوبت، به پانسمان روی بینی نرسد. یعنی در واقع قبل از برداشتن گچ، در صورت نیاز به استحمام از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید.

از دوش گرفتن جدا خودداری کنید؛ چرا که استحمام در گرمای زیاد و بخار زیاد موجب تورم بیشتر بینی و خیس شدن پانسمان‌ها خواهد شد.

مراقبت های بعد از عمل بینی چیست ؟

حداقل به مدت دو هفته بعد از عمل بینی، تا حد امکان از خنده و گریه شدید بپرهیزید : یکی دیگر از مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل بینی این است که حداقل به مدت دو هفته از خندیدن، گریه کردن و حرکات اضافی سر و صورت، خودداری کنید. همچنین در هنگام عطسه زدن از دهان استفاده کنید تا به بینی فشاری وارد نشود.

لخته خون داخل بینی‌تان را بعد از عمل به هیچ‌وجه دست‌کاری و خارج نکنید : توجه داشته باشید که خونریزی مختصری به شکل خونابه تا چند روز بعد از عمل بینی امری طبیعی است. شما نباید لخته‌هایی که داخل بینی تشکیل می‌شود را خارج کنید. پزشک جراح شما هفته اول و بعد از خارج کردن تامپون بینی؛ با وسایل خاصی در صورت ضرورت، این لخته‌ها را خارج خواهد کرد.

از رفتن به استخر و شنا کردن و قرارگرفتن در معرض گرما، اجتناب کنید : حداقل به مدت دو ماه از آفتاب، نورهای قوی، گرما و حرارت اجتناب کنید، زیرا موجب تورم بافت‌ها می‌شود. همچنین به مدت دو ماه از شنا کردن و سونا رفتن خودداری کنید.

بعد از عمل بینی، حتما شستشوی بینی با سرم سدیم کلراید را جدی بگیرید : شستشوی بینی بعد از کشیدن تامپون‌ها، می‌تواند از مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل بینی باشد. شما باید به مدت ۶ ماه، بینی‌تان را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار به روشی که پزشک شما تجویز می‌کند، شستشو دهید.

مطلب پیشنهادی :معرفی بهترین جراح بینی در تهران

نکات مطرح پیرامون مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی کدام است ؟

علاوه بر مهم‌ترین مراقبت های بعد از عمل بینی که در بالا ذکر شد؛ نکات مطرح دیگری در جهت تکمیل مراقبت‌های بعد از عمل برای کسب بهترین نتیجه وجود دارد که عبارتند از:

  • از فعالیت‌های ورزشی پس از عمل بینی تا یک ماه خودداری کنید.
  • هنگام عطسه زدن، حتما با دهان این کار را انجام دهید.
  • از حرکات زیاد صورت در زمان خندیدن و گریه کردن بپرهیزید و از حرکات شدید عضلات صورت مانند قهقهه زدن، اجتناب کنید.
  • بعد از عمل بینی بهتر است که از غذاهایی همچون استیک غذاهای گوشتی و ساندویچ دوری کنید
  • مراقب باشید تا هیچگونه ضربه‌ای به بینی شما وارد نشود.
  • چسب بینی را طبق دستور پزشک روی بینی قرار دهید تا فرم بینی شما به نتیجه دلخواهتان برسد.
  • نگران عوض شدن رنگ بینی، ورم و کبودی چشم‌هایتان بعد از عمل بینی نباشید، این عوارض تقریبا تا ۱ ماه بعد از عمل رفع خواهند شد. البته ممکن است ازبین رفتن ورم بینی شما تا یک سال نیز زمان ببرد. پس با صبر و حوصله منتظر حصول نتیجه‌ مورد نظرتان باشید.
  • بعد از گذشت یک هفته از عمل بینی، معمولا درد و ناراحتی شما به کم‌ترین حد ممکن می‌رسد و شما می‌توانید به زندگی عادی خودتان ادامه دهید.

مطلب پیشنهادی : نحوه زدن چسب بینی

جمع بندی 

با همه این تفاسیر؛ همیشه و همواره در خاطرتان باشد که شما با انجام دقیق مراقبت های بعد از عمل بینی، می‌توانید شاهد بهترین نتیجه در بهبودی بینی‌تان بعد از عمل باشید.

آیا بعد از جراحی بینی مواجه شدن با خونریزی زیادی عادی است؟

بعضی از بیماران بعد از جراحی بینی خونریزی را تجربه می کنند. خونریزی می تواند از جلو یا پشت حلق اتفاق بیفتد و این مورد باعث حالت تهوع بیمار می گردد.

برای کاهش تورم بینی چه اقداماتی توصیه می شود؟

استفاده از کمپرس یخ بر روی بینی در ۴۸ ساعت اول تاثیر بسیار بالایی در کاهش تورم دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.