مراقبت از پوست در فصل پاییز چگونه است؟

۰
(۰)

پوست یکی از بخش‌های مهم بدن است، که علاوه بر حفاظت از بدن انسان در برابر عفونت‌ها و باکتری‌های بیماری زا، در زیبایی انسان نیز نقش مهمی دارد، به همین دلیل مراقبت از پوست اهمیت زیادی دارد. از طرفی مراقبت از پوست در فصل پاییز، حساس‌تر نیز می‌شود؛ زیرا در این فصل هوا سرد شده و پوست صورت و بدن آسیب‌پذیرتر می‌شود. در فصل‌های سرد، پوست به طور طبیعی خشک‌تر شده و استفاده از وسایل گرمایشی نیز رطوبت موجود در هوا را کم می‌کند. این امر موجب تشدید خشکی پوست، خارش و ایجاد چروک پوستی خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین دکتر پوست در تهران

بنابراین مراقبت پوستی در پاییز بسیار مهم خواهد بود. ما در این مقاله از ویکی درمان به نحوه رسیدگی به پوست در فصول سرد و مراقبت پوستی در فصل پاییز می‌پردازیم؛ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

دلایل مراقبت از پوست در فصل پاییز

چرا روتین پوستی در پاییز باید تغییر کند؟

هوا در پاییز سرد است و رطوبت موجود در هوا نیز کمتر از ماه‌های گرم سال است؛ به همین دلیل مراقبت از پوست در فصل پاییز بسیار مهم است. همان طور که می‌دانید، هر چه رطوبت موجود در هوا بیشتر باشد، پوست نرم و لطیف‌تر می‌شود؛ همچنین آب و هوای خشک موجب کمبود رطوبت در پوست شده و آن را خشک می‌کند. به همین دلیل سبک زندگی افراد و مراقبت از پوست در تابستان با پاییز تفاوت دارد.

از طرفی در پاییز هوا متلاطم‌تر شده و باد بیشتر می‌وزد؛ همچنین تغییرات درجه دمای هوا در شب و روز بسیار بیشتر می‌شود. معمولا روزهای پاییزی شاهد آب و هوایی گرم‌تر و مرطوب‌تر، نسبت به شب‌های این فصل هستیم. به همین دلیل، اصول مراقبت از پوست در پاییز با بقیه فصل‌ها متفاوت است.

فصل پاییز، برای فیشیال پوست بسیار مناسب است. به کمک آن می‌توانید پوست خود را مرطوب نگه دارید و از پوسته پوسته شدن و خشک شدن پوست جلوگیری کنید. این روش، برای انواع پوست مناسب است؛ همچنین باعث پاکسازی پوست و بسته شدن منافذ باز می‌شود.

مهمترین نکات مراقبت از پوست در فصل پاییز

نکات مهمی که باید در هنگام مراقبت از پوست در فصل پاییز در نظر بگیرید، شامل موارد زیر است:

استفاده از مرطوب کننده مناسب

با سرد شدن هوا و کاهش رطوبت پوست، اهمیت استفاده از مرطوب کننده بیشتر می‌شود. البته در تمام سال باید از مرطوب کننده استفاده کرد؛ اما در فصل‌هایی مانند پاییز که پوست دچار خشکی می‌شود؛ این کار ضروری‌تر است. دقت داشته باشید که از مرطوب کننده متناسب با نوع پوست خود استفاده کنید.

توصیه می‌شود هنگامی از مرطوب کننده استفاده کنید که پس از شستشو، پوست هنوز خیس است؛ زیرا در این حالت رطوبت بهتر جذب پوست شده و در پوست باقی می‌ماند. بهتر است از مرطوب کننده‌ای استفاده کنید که بر پایه آب است.

پاک کردن پوست با میسلار واتر

یکی از نکات مهم مراقبت از پوست در پاییز، استفاده از میسلار واتر برای تمیز کردن عمیق پوست از هرگونه آلودگی و گرد و غبار است. استفاده از میسلار واترها آسان است و فقط کافی است مقداری از پاک کننده را روی یک پد پنبه‌ای بریزید و سپس با آن پوست خود را پاک کنید. پس از استفاده میسلار واتر باید صورت خود را بشویید.

مراقبت از پوست دست

به دلیل اینکه در فصل‌های سرد، بیماری ویروسی نیز افزایش پیدا می‌کنند؛ افراد بیشتر از قبل دستان خود را می‌شویند. به همین دلیل لازم است که به طور مرتب دست‌های خود را مرطوب کنید. برای این منظور می‌توانید قبل از خواب از کرم مرطوب کننده دست استفاده کنید؛ همچنین برای مراقبت از دست‌ها در روتین مراقبت از پوست در فصل پاییز، چرب کردن ناخن‌های خود با روغن را فراموش نکنید. 

نکات مهم مراقبت از پوست در پاییز

استفاده از ضد آفتاب مناسب نوع پوست

شروع پاییز و سرد شدن هوا به این معنا نیست که دیگر نیازی به محافظت از پوست در مقابل اشعه زیان‌بار خورشید نیست. در فصل پاییز نیز، باید پیش از بیرون رفتن و قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید، از یک ضد آفتاب مناسب نوع پوست خود با حداقل اس پی اف سی یا بالاتر استفاده کنید و هر سه یا چهار ساعت یک‌بار، ضد آفتاب خود را تمدید کنید. 

استفاده از عینک آفتابی 

اکثر افراد تصور می‌کنند که عینک آفتابی یک کالای تابستانی است؛ اما چنین نیست و در تمام فصول باید برای حفاظت از چشم‌ها در برابر اشعه فرابنفش (UV) از آن استفاده کنید؛ بنابراین لزوم استفاده از عینک آفتابی را در اصول مراقبت از پوست در فصل پاییز فراموش نکنید؛ همچنین پیش از قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌توانید از کلاه و لباس آستین بلند برای جلوگیری از سوختگی پوست استفاده کنید.

مراقبت از پاها

از آنجایی که در پاییز علاوه بر خشک شدن هوا، پاها بیشتر در جوراب و چکمه و کفش‌های بسته قرار می‌گیرند و کمتر در معرض جریان هوا هستند، یکی از اصول مهم مراقبت از پوست در فصل پاییز، مراقبت از پاها می‌باشد؛ بنابراین لازم است در فصل پاییز به طور منظم پاها را بشویید و از لایه‌ بردار برای برطرف کردن سلول‌های مرده پوستی پا و پاکسازی منافذ پوست آن استفاده کنید.

همچنین یکی از مشکلاتی که افراد در فصول سرد بیشتر با آن درگیر می‌شوند، پاشنه‌های خشک و ترک خورده است. برای بهبود خشکی پاشنه پا می‌توانید از کرم ترک پا یا وازلین استفاده نمایید.

There’s a lot to get excited about for the fall season, but as we transition into autumn and the weather changes, the way our skin reacts to the new temperatures changes too. “

برای اطلاعات بیشتر درباره مراقبت از پوست در فصل پاییز، می‌توانید به سایت realsimple مراجعه کنید تا در این باره اطلاعات بیشتری به دست آورید.

روتین مناسب در فصل پاییز

همانطور که پیشتر گفته شد، مراقبت از پوست در فصل پاییز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. داشتن یک روتین مناسب برای مراقبت از پوست در فصل پاییز، از پوست شما در برابر آسیب‌هایی که به واسطه تغییرات آب و هوایی ممکن است به آن وارد شود، محافظت می‌کند. برای داشتن یک روتین مراقبت از پوست در فصل پاییز باید به شیوه زیر عمل کنید:

 استفاده از مرطوب کننده را فراموش نکنید.

در فصل پاییز، نیاز پوست به تامین رطوبت بیشتر از هر فصل دیگری است. یک پوست خشک دچار عارضه‌هایی نظیر خشکی و خارش می‌شود و مستعد بروز علائم پیری و چین و چروک خواهد شد. پس استفاده از مرطوب کننده را فراموش نکنید. بهتر است مرطوب کننده‌هایی استفاده کنید که حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی باشند.

 از روغن صورت استفاده کنید.

برای تامین رطوبت و چربی مفید پوست، می‌توانید از ماساژ پوست به وسیله روغن صورت استفاده کنید. می‌توانید این کار را با روغن‌های داروخانه‌ای و طبیعی انجام دهید. روغن‌هایی نظیر روغن درخت چای، روغن نارگیل، روغن بنفشه و غیره برای روغن تراپی پوست مفید هستند. این روغن‌ها با دارا بودن آنتی اکسیدان موجب بهبود بخشیدن به ظاهر پوست نیز می‌شوند.

هنگام خارج شدن از منزل از ضد آفتاب استفاده کنید.

همان طور که پیشتر گفته شد، استفاده از ضد آفتاب فقط مختص فصل تابستان نیست و یکی از اصول مراقبت از پوست در پاییز استفاده از ضد آفتاب پیش از خارج شدن از منزل است. عصرهای پاییزی نسبت به عصرهای تابستانی تاریک‌تر هستند؛ اما هنوز هم باید از ضد آفتاب استفاده کنید. حتی استفاده از ضد آفتاب با اس پی اف مناسب در روزهای ابری نیز مهم است.

لایه برداری کنید.

توصیه ما این است که هفته‌ای یک بار پوست خود را با استفاده از اسکراب یا کرم‌های لایه بردار، لایه برداری کنید. این کار موجب پاکسازی پوست شده و درخشندگی پوست شما را افزایش می‌دهد.

روتین پوستی در فصل پاییز

 به اندازه کافی بخوابید.

ممکن است تعجب کنید که خواب یکی از اصول مهم مراقبت از پوست در فصل پاییز است. متخصصان پوست عقیده دارند در هنگام خواب عمیق، بازسازی پوست بهتر انجام می‌شود؛ همچنین هورمون کورتیزول که موجب تولید چربی در سطح پوست است، در هنگام خوابیدن کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین بهتر است به اندازه کافی بخوابید تا از پوستی شاداب و درخشان برخوردار شوید؛ اما در این کار زیاده‌ روی نکنید.

استفاده درست از محصولات مراقبت پوستی را فراموش نکنید.

تمام محصولاتی که برای مراقبت از پوست در فصل پاییز ذکر شد، نظیر مرطوب کننده، روغن صورت و ضد آفتاب حائز اهمیت هستند؛ اما باید بدانید به نحو درست از این محصولات استفاده کنید. توصیه می‌شود پس از مصرف هر کدام، اجازه جذب آن محصول به پوست را بدهید و سپس از محصول بعدی استفاده کنید.

براش‌ها و پدهای آرایشی را تمیز کنید.

 تمیز کردن براش‌ها و پدها فقط مختص فصل پاییز نیست و باید در کل سال لوازم آرایشی که با پوست شما در تماس هستند را بشویید و به خوبی تمیز کنید تا باکتری های موجود بر روی این ابزارها به پوست شما منتقل نشوند. سعی کنید هر هفته براش‌های خود را بشویید.

به اندازه کافی آب بنوشید.

نوشیدن آب به اندازه کافی، یکی دیگر از مراحل مراقبت پوستی در فصل پاییز است. از آنجایی که در فصل پاییز نسبت به تابستان کمتر عرق می‌کنید و تشنه می‌شوید؛ ممکن است تصور کنید که کمتر به نوشیدن آب نیاز دارید. این تصور درست نیست و شما باید برای داشتن پوستی شاداب در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید. نوشیدن آب، موجب افزایش انعطاف پذیری پوست شده و به کاهش چین و چروک‌ها کمک می‌کند. 

جمع بندی

در فصل پاییز به دلیل تغییرات آب و هوایی و تلاطم بیشتر هوا، پوست نیز دچار تغییراتی طبیعی می شود. یکی از این تغییرات ایجاد خشکی و به دنبال خارش و حساس شدن پوست می‌باشد. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پوست در فصل‌های سرد، لازم است که یک روتین مراقبت از پوست در فصل پاییز داشته باشید.

در این مقاله به کلیه نکات و اقداماتی که در رابطه با مراقبت از پوست در فصل پاییز باید انجام دهید، پرداخته شده است. با انجام درست اقدامات مراقبت پوستی در فصل پاییز، می‌توانید این فصل زیبا را بدون نگرانی از بابت آسیب‌ها و مشکلات پوستی سپری کنید. 

چگونه در فصل پاییز از پوست خود مراقبت کنیم؟

در فصل پاییز، پوست انسان خشک و کم آب میشود؛ بنابراین یکی از اقدامات اساسی، تامین رطوبت پوست و استفاده از آبرسان مناسب نوع پوست است؛ همچنین استفاده از روغن‌های طبیعی و ماساژ پوست با آن، استفاده از ضد آفتاب، نوشیدن آب کافی، داشتن خواب عمیق و مفید، لایه برداری ملایم پوست و... از جمله روش‌های مراقبت از پوست در پاییز هستند.

ضد آفتاب مناسب فصل پاییز کدام است؟

در فصل پاییز، آفتاب به همان شدت فصل تابستان نمی‌تابد؛ اما همچنان باید برای محافظت از پوست خود در برابر اشعه خورشید، از ضد آفتابی با اس پی اف مناسب استفاده کنید. حداقل اس پی اف ضد آفتابی که برای پاییز مورد استفاده قرار می‌دهید، باید ۳۰ باشد؛ همچنین باید ضد آفتابی را انتخاب کنید که با نوع پوست شما هماهنگ است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

آمنه ابراهیمی

آمنه ابراهیمی هستم مترجم متون در زمینه سلامت پوست و مو و مسائل مربوط به زیبایی. حدود 5 سال در زمینه تولید محتوا به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی مشغول به فعالیت هستم. جدیدترین روش های زیبایی و درمانی که در سراسر دنیا منتشر می شود را با علاقه دنبال میکنم. آنها را ترجمه میکنم و در قالب محتواهای متنی درمیآورم و در اختیار شما عزیزان قرار میدهم. ممنون میشم محتواهای بنده را مطالعه کنید و نظرات خودتون را در قالب کامنت با من به اشتراک بزارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *