درمان دیسک کمر با روش لیزر تراپی (لیزر درمانی)

۰
(۰)

کمردردها در صورت بروز در افراد می‌توانند فلج کننده و بسیار استرس زا باشند و تا حد زیادی روی فعالیت‌های روزانه افراد تاثیر بگذارند و آن را مختل کنند. معمولاً دو سوم افراد در طول زندگی خود دچار انواع کمر درد می‌شوند که نوع رایج آن دیسک کمر است. دیسک کمر زمانی اتفاق می‌افتد که پارگی باعث تورم دیسک و فشار به ریشه عصبی اطراف آن شود و در نتیجه باعث تحریک و درد ناحیه کمر می‌شود.

امروزه یکی از روش‌های رایج درمان این عارضه، لیزرتراپی دیسک کمر است. قطعاٌ درد دیسک کمر بسیار زیاد است و گاهی باعث ناتوانی در راه رفتن یا انجام هر گونه فعالیت روزانه در افراد می‌شود . در این مقاله ببا یکی از روش های درمان یعنی لیزر تراپی  آشنا خواهیم شد، پس چنانچه از دیسک کمر رنج می‌برید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید.

دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات انسان از یک سری مهره و دیسک تشکیل شده است که به شکل متناوب روی هم قرار گرافته‌اند. دیسک‌های ستون فقرات چند وظیفه مهم دارند که عبارتند از ایجاد فاصله مناسب بین مهره‌ها، ایجاد بالشتک برای جذب ضربه و ایجاد حرکت در ستون فقرات. دیسک از یک حلقه فیبری در اطراف، یک هسته و مواد ژله‌ای داخل  آن تشکیل شده است و چنانچه تحت فرد استرس یا ضربه قرار گیرد، حلقه فیبری شکسته شده و منجر به تغییر شکل دیسک می‌شود.

علائم شایع دیسک کمر شامل کمردرد، بی حسی، گزگز در ساختارهای ستون فقرات، ضعف عضلانی و درد سیاتیک است. همچنین سوزش زیاد در ستون فقرات احساس می‌شود و بر زندگی روزمره فرد تاثیر گذاشته و دامنه حرکتی او را محدود می‌کند. از بین درمان‌های رایج برای دیسک کمر، لیزرتراپی دیسک کمر امروزه بسیار مورد توجه مبتلایان قرار گرفته است.

درمان دیسک کمر با لیزر تراپی

لیزرتراپی دیسک کمر چیست؟

شواهد تحقیقاتی بسیاری نشان می‌دهند که لیزر کلاس IV به طور موثر دیسک کمر در ستون فقرات  را درمان کرده و درد و ناراحتی را تسکین می‌دهد. لیزرتراپی دیسک کمر باعث تسریع در روند بهبودی شده و یک روش درمانی غیرتهاجمی و بدون دارو است. به عنوان مثال، پس از گذراندن پنج تا ده جلسه لیزرتراپی دیسک کمر، فرد مبتلا می‌تواند به نتایج عالی دست پیدا کند.

لیزرتراپی دیسک کمر شامل عبور پرتوهای لیزر سطح پایین از ساختارهای ستون فقرات مانند دیسک‌های ستون فقرات کمر است. این طول موج‌های سطح پایین نور به اعماق سلول‌ها نفوذ کرده و میتوکندری‌ها را برای تولید انرژی بیشتر تحریک می‌کنند. در نتیجه ورود خون غنی از مواد مغذی به ناحیه آسیب دیده روند ترمیم دیسک کمر را سرعت می‌بخشد و آن را برطرف می‌کند.

لیزرتراپی دیسک کمر درمانی غیر تهاجمی برای کمردرد ارائه می‌دهد. مطالعات نیز نشان داده‌اند که داروهای مورد استفاده برای درمان دیسک کمر باعث افزایش خطر عوارض جانبی قلبی شده و ممکن است منجر به اعتیاد به داروهای مسکن شود.

لیزرتراپی دیسک کمر چگونه عمل می‌کند؟

لازم به ذکر است که نرمال سازی سلولی جنبه اصلی لیزر درمانی و همچنین لیزرتراپی دیسک کمر است و انرژی و مواد مغذی بیشتری را برای سلول‌های آسیب دیده تامین می‌کند، در نتیجه تورم و التهاب، بی حسی و درد ستون فقرات را کاهش می‌دهد. طول موج‌ها سلول‌های شما را تحریک کرده و واکنش‌های بیوشیمیایی را برای تسریع روند بهبودی تحریک می‌کنند. تحقیقات نشان داده است که فرکانس بسیار خاصی از نور با شدت کم در لیزرتراپی دیسک کمر استفاده می‌شود و به سلول‌ انرژی مورد نیاز برای بهبودی را ارائه می‌دهد.

در صورتی که سایر روش‌های درمانی برای دیسک کمر موثر واقع نشوند، پزشک لیزرتراپی دیسک کمر را تجویز خواهد کرد. مطالعات تصویربرداری نشان داده که پس از لیزرتراپی دیسک کمر، اندازه دیسک ممکن است کوچک شده، فشار روی ریشه عصبی کاهش یابد و در نتیجه درد و بی حسی از بین برود. همچنین لیزرتراپی دیسک کمر با تحریک سلول‌های درون بافت اطراف دیسک و کاهش التهاب آن‎‌‌ها باعث بهبودی می‌شود.

مزایای لیزرتراپی دیسک کمر

لیزرتراپی دیسک کمر یک روشی است که کمردرد را به سرعت تسکین می‌دهد. لیزر، انرژی نوری را به بدن می‌فرستد. انرژی توسط سلول‌ها جذب شده و باعث تسریع واکنش‌های طبیعی سلول می‌شود که این افزایش سرعت به بدن فرد کمک می‌کند چرخه التهابی طبیعی را خیلی سریعتر طی کند.

برخلاف سایر روش‌های تسکین کمردرد، لیزرتراپی دیسک کمر باعث کند کردن چرخه التهاب نمی‌شود. در درمان‌های معمولی مانند دارو، یخ، تحریک عضلانی، سونوگرافی و… سعی در تغییر چرخه طبیعی التهاب است که این امر اصلا اتفاق خوبی نیست زیرا وجود و روند طبیعی چرخه التهابی به سیستم ایمنی بدن سیگنال می‌دهد که در ناحیه مورد نظر به بهبودی نیاز است. بنابراین اگر آن سیگنال را به هر نحوی تغییر دهیم، ممکن است آسیبی داشته باشد که بسیار دیرتر بهبود یافته یا به طور کامل درمان نمی‌شوند.

درمان درد کمر با لیزر درمانی

میزان موفقیت لیزرتراپی دیسک کمر

لیزرتراپی دیسک کمر در بسیاری از مقالات تحقیقاتی روشی موثر برای کاهش درد و درمان دیسک کمر، همچنین افزایش عملکرد در بیماران است. در مورد آسیب دیسک کمر معمولا بیمار، التهاب و درد شدیدی را احساس می‌کند که این درد منجر به اسپاسم عضلانی ‌شده و بیمار برای یافتن موقعیت تسکین‌دهنده با مشکل مواجه می‌شود. لیزرتراپی دیسک کمر معمولا برای کاهش سریع درد و التهاب در بیماران دارای دیسک کمر استفاده می‌شود.

لیزرتراپی دیسک کمر شامل پر کردن دیسک ستون فقرات کمر با فوتون‌هایی است که به سلول‌ها انرژی داده و گردش خون را در ناحیه‌ای که باعث درد شده افزایش می‌دهند. هدف این روش این است که یکسری از پاسخ‌های درمانی را در ستون فقرات و ناحیه کمر برای کاهش التهاب و درد ایجاد کند.

پزشک پس از کاهش التهاب با استفاده از تکنیک آزادسازی فعال (ART) یا سوزن خشک نقطه ماشه، شروع به رهاسازی عضلات سفت می‌کند. این روش در نهایت منجر به بازگرداندن حرکت طبیعی مفصل با تکنیک‌های ملایم کایروپراکتیک و استفاده از تمرین‌های اصلاحی برای تقویت عضلات مرکزی کمر می‌شود. بررسی‌ها نشان داده که لیزرتراپی دیسک کمر به طور متوسط با ۷۰ درصد موفقیت همراه است. با این حال، درصد و میزان این موفقیت به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند نوع لیزر مورد استفاده، تجربه و مهارت متخصص بهداشت و وضعیت دیسک کمر فرد مبتلا. طبق برخی از مطالعات بیمارانی که تحت ۵-۱۰ جلسه لیزرتراپی دیسک کمر قرار گرفته‌اند، تا ۹۶.۲۰ درصد به موفقیت در بهبود دست یافته‌اند.

جمع بندی

لیزرتراپی دیسک کمر یک گزینه درمانی غیر تهاجمی، بدون دارو و بدون درد برای افراد مبتلا به دیسک کمر است. در این روش از نور یا فوتون‌های سطح پایین استفاده می‌شود که به پوست فرد مبتلا تابیده شده و به اعماق سلول‌های آسیب دیده در ستون فقرات او نفوذ می‌کنند. در نتیجه، باعث آغاز واکنش‌های بیوشیمیایی در سلول‌های فرد آسیب‌دیده می‌شوند تا روند بهبودی شروع شود.

سؤالات متداول

منظور از لیزرتراپی دیسک کمر چیست؟

در این روش طول موج‌های سطح پایین نور به اعماق سلول‌ها نفوذ کرده و میتوکندری‌ها را برای تولید انرژی بیشتر تحریک می‌کنند. در نتیجه ورود خون غنی از مواد مغذی به ناحیه آسیب دیده روند ترمیم دیسک کمر را سرعت می‌بخشد و آن را برطرف می‌کند.

آیا استفاده از لیزرتراپی دیسک کمر مفید است؟

بررسی ها نشان داده که لیزرتراپی دیسک کمر به طور متوسط با ۷۰ درصد موفقیت همراه است ، مثلا بیمارانی که تحت ۱۰-۵ جلسه لیزرتراپی دیسک کمر قرار گرفته اند تا ۹۶.۲۰ درصد به موفقیت در بهبود دست یافته اند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

ویدا جامی

ویدا جامی هستم. علاقه مند به حوزه تولید محتوا. سالها در زمینه ترجمه و تولید محتوا اطلاعات عمومی مشغول به فعالیت هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *