درمان زگیل تناسلی + ۶ روش درمان hpv

۵
(۱)

درمان زگیل تناسلی چگونه است؟ آیا درمان قطعی برای آن وجود دارد؟ قبل از این موارد باید بگوییم، زگیل تناسلی یک زائده نرم و گوشتی است که در نواحی تناسلی یا اطراف مقعد ظاهر می‌شود. این زگیل‌ها ناشی از عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند.

اچ پی وی یکی از شایع‌ترین عفونت‌های مقاربتی است، بنابراین داشتن اطلاعات درباره آن ضروری میباشد. در این مقاله علائم، علل و راه‌های درمان زگیل تناسلی را مرور می‌کنیم، با ویکی درمان همراه باشید.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست و چه علائمی دارد؟

برای خیلی از افراد این سوال پیش می‌آید که زگیل تناسلی چیست و چه علائمی دارد؟ باید بگوییم زگیل تناسلی، زائده ای نرم می‌باشد که در نواحی تناسلی ظاهر می‌شود و می‌تواند باعث درد، ترشح، عفونت، ناراحتی و خارش شود. این عفونت مقاربتی، ممکن است ناشی از برخی سویه‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) باشد.

زگیل تناسلی ممکن است پس از چند هفته یا چند ماه ظاهر شود و معمولاً در نواحی آلت تناسلی، کیسه بیضه، کشاله ران، داخل یا اطراف مقعد در مردان و در داخل واژن یا مقعد، قسمت خارجی واژن یا مقعد، روی دهانه رحم و در برخی موارد روی لب، دهان، زبان یا گلو در خانم‌ها ظاهر می‌شود.

علاوه بر ظاهری بودن، زگیل‌های تناسلی می‌توانند علائمی مانند ترشحات غیر طبیعی، خارش، خونریزی و سوزش را نیز ایجاد کنند. در صورت بزرگ شدن یا منتشر شدن، می‌توانند مشکلات و درد زیادی را به همراه داشته باشند. سویه‌های پرخطر این ویروس ممکن است در طولانی مدت منجر به سرطان شود. مراجعه به پزشک برای درمان یا کنترل زگیل تناسلی ضروری می‌باشد.

مطلب پیشنهادی: زگیل تناسلی مردان

زگیل تناسلی (HPV) به چه علت ایجاد می شود؟

علت‌های بسیاری جهت ایجاد زگیل تناسلی وجود دارد، که بیشترین علت آن، عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. از حدود ۳۰ تا ۴۰ سویه‌ی HPV، تنها تعداد کمی از آن‌ها باعث ظهور زگیل تناسلی می‌شوند. این ویروس به طور شدید واگیردار بوده و عفونت مقاربتی تلقی می‌گردد.

بیشتر افرادی که فعالیت جنسی دارند، ممکن است در دوره‌ای از زندگی خود به HPV مبتلا ‌شوند. با این حال، بسیاری از موارد HPV به زگیل تناسلی منجر نمی‌شود و در بیشتر موارد، ویروس به طور خودبخود بهبود می‌یابد. زگیل‌های تناسلی معمولاً ناشی از سویه‌های خاصی از HPV هستند که با سایر نواحی بدن متفاوتند.

هر فردی که فعالیت جنسی داشته باشد در معرض خطر ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارد، اما این افراد بیشتر در معرض این ویروس قرار دارند:

 • افراد زیر ۳۰ سال که از لحاظ جنسی فعال هستند.
 • افراد سیگاری
 • افرادی با سیستم ایمنی ضعیف یا بیماری زمینه ای
 • افرادی که مادرشان زمان زایمان مبتلا به HPV بوده باشد.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

روش‌های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد اما باید این مورد را یادآوری کنیم که این روش‌های درمان برای مردان و زنان تفاوت چندانی ندارند و با توجه به اندازه و محل دقیق زگیل‌ها یکی از درمان‌های مد نظر را انتخاب نموده و آن را انجام دهید. هدف از درمان، کنترل نمودن علائم بیماری ها و جلوگیری از انتقال آنها میباشد. در ادامه به انواع درمان‌ها میپردازیم.

روش درمان زگیل تناسلی ( HPV )

در روش‌ درمان زگیل تناسلی ( HPV ) باید این نکته را در نظر داشته باشید که امکان دارد زگیل تناسلی به طور طبیعی از بین برود اما ویروس HPV همچنان در سلول‌های پوستی باقی می‌ماند، بنابراین فرد ممکن است دوباره به زگیل مبتلا شود. برای جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران، کنترل علائم ضروری است.

درمان موضعی زگیل تناسلی می‌تواند ظاهر آن‌ها را بهبود بخشد و درد را کنترل کند، اما باید توجه داشت که زگیل تناسلی هرگز به طور کامل از بین نمی‌رود و علاج قطعی ندارد.

 • پزشکان معمولاً داروهایی مانند ایمیکویمود، پودوفیلین و پودوفیلوکس، و تری‌کلرواستیک اسید را برای درمان موضعی زگیل تناسلی تجویز می‌کنند.
 • در صورت عدم جوابدهی، جراحی برای برداشتن زگیل‌ها ممکن است لازم باشد، که می‌تواند شامل الکتروکوتر، کرایوسرجری، لیزردرمانی، بریدن زگیل‌ها و تزریق داروی اینترفرون باشد.

درمان زگیل تناسلی با پماد ایمیکویمود

درمان زگیل تناسلی با پماد

جهت درمان زگیل تناسلی با پماد میتوان به استفاده از کرم‌ها، ژل‌ها و پمادها، کرایوتراپی یا فریز کردن زگیل، عمل جراحی با لیزر و درمان با اسیدها اشاره نمود. برخی از موارد درمانی شامل کرم ایمیکویمود (Imiquimod)، ژل پودوفیلیکس و پماد سین کاتچین ها هستند.

کرم ایمیکویمود با افزایش سیستم ایمنی بدن، به مدت ۱۶ هفته و حدود ۳ بار در هفته استفاده می‌شود. ژل پودوفیلیکس و پماد سین کاتچین ها نیز برای از بین بردن زگیل تناسلی استفاده می‌شوند.

برای درمان موثرتر، منطقه مورد درمان باید قبل از استفاده از کرم یا پماد خشک شده و از تماس جنسی در طول درمان بهتر است اجتناب شود. همچنین، استفاده از ژل پودوفیلیکس در مناطق گسترده توصیه نمی‌شود و استفاده نادرست از آن ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. پماد سین کاتچین‌ها نیز از عصاره چای سبز ساخته شده و برای درمان زگیل تناسلی استفاده می‌شود.

فریز کردن زگیل تناسلی
کرایوتراپی با نیتروژن مایع

درمان قطعی زگیل تناسلی با کرایو تراپی

درمان قطعی زگیل تناسلی با کرایو تراپی امکان پذیر است. در واقع کرایوتراپی (فریز کردن زگیل تناسلی با نیتروژن مایع) با استفاده از یک اپلیکاتور پنبه‌ای یا پروب کرایو، زگیل‌ها را به مدت ۱۰-۲۰ ثانیه فریز می‌کند.

اگر زگیل‌ها بزرگ یا تعداد آن‌ها زیاد باشد، پزشک ممکن است قبل از انجام کرایوتراپی، ناحیه مورد نظر را بی‌حس کند. این روش به عنوان راهکاری سریع و موثر برای درمان زگیل تناسلی شناخته می‌شود و برخی از مزایای کرایوتراپی عبارتند از:

 • نیاز به چند جلسه درمانی نیست.
 • منجر به پخش شدن زگیل‌ها در ناحیه‌های دیگر نمی‌شود.
 • حداقل آسیب به پوست را ایجاد می‌کند.
 • با درد و تحریک کمتری همراه است.
 • به دلیل مزایای این روش، در مراکز درمانی به عنوان روش درمان اولیه استفاده می‌شود.

درمان قطعی زگیل تناسلی با کرایو تراپی

درمان زگیل تناسلی با عمل جراحی

درمان زگیل تناسلی با عمل جراحی میتواند در یک جلسه انجام گیرد و سبب گردد تا تمامی زگیل‌های شما را از بین ببرد. پس از اعمال بی‌حسی موضعی، پزشک می‌تواند با استفاده از روش‌های مختلفی زگیل‌های شما را بردارد.

این روش‌ها شامل:

 • برش زگیل با قیچی
 • کنار زدن زگیل با تیغه تیز (برداشت با تیغه)
 • حذف زگیل با استفاده از لیزر (کورتاژ با لیزر)
 • سوزاندن زگیل با کاتر الکترونیکی

در اکثر موارد، نیازی به بخیه پس از جراحی نخواهید داشت. این روش جراحی می‌تواند به عنوان یک راهکار قابل اعتماد برای برداشتن زگیل‌های تناسلی مورد استفاده قرار بگیرد.

درمان HPV با اسید

درمان( HPV ) زگیل تناسلی با استفاده از اسیدها، یکی از روش‌های موثر است. برخی اسیدها، مانند تریکلرواستیک اسید (TCA)، به عنوان ماده‌ای تخریبی عمل می‌کنند و روی زگیل‌ها اعمال می‌شود تا باعث از بین رفتن آن‌ها شود.

فرایند درمان با TCA اغلب در چند جلسه انجام می‌شود. در هر جلسه، مقدار کمی اسید بر روی زگیل‌ها می‌ریزند و منتظر می‌مانند تا آن‌ها خشک شوند. این فرایند تکرار می‌شود تا زگیل‌ها به طور کامل از بین بروند. پس از انجام این درمان، ممکن است زگیل‌ها تا چند هفته بعد از جلسات اولیه بهبود یابند. مهم است که این درمان توسط یک پزشک متخصص انجام شود.

درمان HPV با اسید

درمان خانگی زگیل تناسلی

در درمان خانگی زگیل تناسلی در زنان، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که در طب سنتی پیشنهاد می‌شوند. این روش‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مالیدن مخلوطی از تخم کرچک و عسل بر روی زگیل‌ها
 • شستن ناحیه مبتلا به زگیل با سرکه سیب به صورت روزانه
 • استفاده از کرم ورگان، یک فرآورده دارویی گیاهی از برگ چای سبز
 • استفاده از زردچوبه برای محافظت از DNA سلول ها در برابر ویروس زگیل تناسلی
 • استفاده از مخلوطی از سیاه دانه کوبیده شده و سرکه بر روی زگیل‌ها
 • استفاده از روغن پونه کوهی به عنوان درمان طبیعی برای ویروس HPV
 • مالیدن روغن ویتامین E و قرار دادن سیر له شده بر روی زگیل‌ها
 • چسباندن چسب نواری بر روی زگیل‌ها به مدت ۶ روز

درمان خانگی زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی با سوزاندن یا الکتروکوتر

درمان زگیل تناسلی با سوزاندن یا الکتروکوتر بدین صورت است که در این روش پزشک با استفاده از جریان الکتریکی جهت گرم کردن و از بین بردن بافت‌های غیرطبیعی روی پوست استفاده کرده. این روش بیشتر برای زائده‌های گوشتی انجام میشود و در صورت انجام این روش حتما از پزشک متخصص خود کمک بگیرید.

جمع بندی

گزینه‌های درمانی مختلفی برای HPV وجود دارد. برداشتن زگیل با جراحی می‌تواند به طور موثر زگیل تناسلی را در یک جلسه از بین ببرد، در حالی که سرما درمانی زگیل‌ها را با استفاده از نیتروژن مایع منجمد می‌کند.

درمان با اسیدها، مانند TCA یا پودوفیلین، می‌تواند به صورت موضعی برای از بین بردن زگیل‌ها اعمال شود. علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است داروهای خانگی مانند عسل، سرکه یا عصاره های گیاهی را انتخاب کنند.

بهترین دکتر زگیل تناسلی با بررسی میزان گستردگی زگیل، نوع کم خطر یا پرخطر و نمونه بافت سلول های مجاور، بهترین روش درمانی را پیشنهاد می‌دهد. امیدوارم درمان زگیل تناسلی برایتان مفید باشد.

سوالات متداول

درمان HPV چقدر موثر است؟

اثربخشی درمان HPV بسته به روش مورد استفاده متفاوت است. روش های جراحی، کرایوتراپی، درمان های مبتنی بر اسید و داروهای ضد ویروسی می توانند به طور موثر زگیل های قابل مشاهده را از بین ببرند و خطر انتقال را کاهش دهند. با این حال، این درمان ها ممکن است عفونت زمینه ای HPV را به طور کامل از بین نبرند.

آیا HPV به طور کامل قابل درمان است؟

در حالی که عفونت های HPV قابل مدیریت و درمان هستند، هیچ درمان شناخته شده ای برای این ویروس وجود ندارد. درمان بر حذف زگیل، کاهش علائم و جلوگیری از گسترش ویروس متمرکز است. غربالگری منظم، واکسیناسیون و انجام رابطه جنسی ایمن می تواند به مدیریت خطرات مرتبط با HPV کمک کند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

آمنه ابراهیمی

آمنه ابراهیمی هستم مترجم متون در زمینه سلامت پوست و مو و مسائل مربوط به زیبایی. حدود 5 سال در زمینه تولید محتوا به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی مشغول به فعالیت هستم. جدیدترین روش های زیبایی و درمانی که در سراسر دنیا منتشر می شود را با علاقه دنبال میکنم. آنها را ترجمه میکنم و در قالب محتواهای متنی درمیآورم و در اختیار شما عزیزان قرار میدهم. ممنون میشم محتواهای بنده را مطالعه کنید و نظرات خودتون را در قالب کامنت با من به اشتراک بزارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *