نوروبیون (فواید آمپول نوربیون)

فواید نوروبیون و موارد مصرف نوروبیون

۰
(۰)

نوروبین نام دارویی است که حاوی دوزهای بالای ۳ ویتامین نوروتروپیک B1، B6 و B12 است. این ویتامین ها در متابولیسم سیستم عصبی مرکزی و سیستم عصبی محیطی نقش اساسی دارند. سازندگان این داروی تقویتی اعلام می کنند که نوروبیون می تواند به بهبود عملکرد عصبی کمک کند.

مکمل های ویتامین B کمپلکس، از جمله محصولات نوروبیون، می توانند به درمان یا پیشگیری از کمبود برخی مواد مغذی کمک کنند. اما قبل از مصرف هر مکملی با پزشک مشورت کنید، زیرا ممکن است با داروی دیگری که شما احتمالا مصرف می کنید، تداخل داشته باشد یا برای شرایط سلامتی شما مناسب نباشد. در این مقاله از ویکی درمان به فواید، عوارض و خطرات احتمالی مصرف نوروبیون می پردازیم.

نوروبیون چیست؟

نوروبیون دارویی است شامل ۳ نوع ویتامین B1، B6 و B12. این ویتامین ها به عنوان ویتامین های نوروتروپیک با کاربردهای زیر شناخته می شوند:

 • ویتامین B1: نقش بسیار مهمی در متابولیسم دارد. 
 • ویتامین B6: قادر به حمایت از تسکین درد عصبی است.
 • ویتامین B12: یک جزء ضروری در تولید سلول های خونی و جلوگیری از تحلیل رفتن سیستم عصبی. 

نوروبیون چیست؟

نوروبیون به دو صورت قرص و آمپول برای تزریق تهیه می شود:

قرص های روکش دار با قند نوروبیون: گرد، سفید، ۲ وجهی محدب، هر قرص حاوی ۱۰۰ میلی گرم ویتامین B1، ۲۰۰ میلی گرم ویتامین B6 و ۲۰۰ میکروگرم ویتامین B12 است. آمپول نوروبیون برای تزریق، هر لوله حاوی ۱۰۰ میلی گرم ویتامین B1، ۱۰۰ میلی گرم ویتامین B6 و ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین B12 است.

ویتامین های B گروهی از ویتامین های محلول در آب هستند که به طور طبیعی در انواع غذاهای مختلف وجود دارند. محلول در آب به این معنی است که وقتی بدن شما آنچه را که می تواند از یک ویتامین استفاده کند جذب کرد، بقیه را از طریق ادرار دفع می کند. مکمل های حاوی این گروه از ویتامین های B گاهی اوقات ویتامین های B کمپلکس نامیده می شوند. ویتامین‌های B کمپلکس در برندها و تولیدکنندگان بسیاری در دسترس هستند.

ویتامین های موجود در محصولات نوروبیون 

در مجموع هشت ویتامین B وجود دارد و هر کدام در اطمینان از عملکرد صحیح سلول های بدن  از جمله سلول های عصبی، پوست و مغز نقش دارند. نوروبیون مکملی است که حاوی ترکیبی از سه ویتامین B است: ویتامین B1 یا تیامین،  ویتامین B6 یا پیریدوکسین و ویتامین B12. هر قرص نوروبیون معمولی حاوی:

 • ۱۰۰ میلی گرم (میلی گرم) ویتامین B1
 • ۲۰۰ میلی گرم ویتامین B6
 • ۲۰۰ میکروگرم (mcg) ویتامین B12

برخی از اشکال عمومی نوروبیون وجود دارد که ممکن است حاوی مواد فعال مشابه باشند.

ویتامین های موجود در محصولات نوروبیون 

موارد مصرف نوروبیون 

مزیت اصلی مصرف نوروبیون یا ترکیبات مشابه ویتامین B، پیشگیری یا درمان کمبود خفیف ویتامین B است. ویتامین های B نقش مهمی در بسیاری از عملکردها در بدن بازی می کنند. آنها از یک سیستم عصبی سالم حمایت می کنند، به ایجاد گلبول های قرمز خون کمک می کنند و به متابولیسم و ​​استفاده از برخی مواد مغذی برای مثال کمک می کنند. کمبود ویتامین B به دلیل دریافت نکردن ویتامین های کافی از رژیم غذایی یا مشکل جذب آنها توسط بدن است. کمبود ویتامین B می تواند علائم مختلفی ایجاد کند، مانند:

 • خستگی عمومی و ضعف
 • کم خونی
 • کاهش وزن یا مشکل در افزایش وزن
 • علائم آسیب عصبی، مانند سوزن سوزن شدن یا درد بی حسی در دست ها و پاها
 • عملکرد ضعیف سیستم ایمنی بدن
 • افسردگی
 • مشکلات مربوط به اندام های مختلف مانند کبد، کلیه یا پوست

مکمل های ویتامین B، مانند ویتامین های موجود در نوروبیون، ممکن است به جلوگیری از کمبودی که می تواند باعث این مشکلات شود، کمک کند. با کمک به جلوگیری از کمبود ویتامین B، نوروبیون می تواند به سلامت کلی کمک کند. اگر فردی مشکوک به کمبود ویتامین باشد، باید برای تشخیص آن به پزشک مراجعه کند. پزشک می تواند آزمایش خون را برای بررسی کمبودها انجام دهد و درمان ها و مکمل های مناسب را توصیه کند.

مطلب پیشنهادی: از عوارض کمبود ویتامین ب در کودکان چه میدانید؟

عوارض جانبی مصرف نوروبیون

عوارض جانبی مصرف نوروبیون

مصرف نوروبیون به طور کلی زمانی ایمن است که فرد دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کند. در برخی موارد، دوزهای ویتامین B می تواند رنگ ادرار را زرد روشن کند. این اثر موقتی و بی ضرر است. مصرف بیش از حد محصول ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند، مانند:

 • ادرار بیش از حد
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • آسیب عصبی

واکنش های آلرژیک نیز از عوارض جانبی نادر مکمل های ویتامین B است. هر فردی که در حین مصرف نوروبیون علائم واکنش آلرژیک را تجربه می کند باید فوراً به پزشک مراجعه کند. برخی از این علائم عبارتند از: بثورات پوستی، مشکل در تنفس و تورم در صورت یا دهان.

خطرات مصرف نوروبیون

استفاده از ویتامین های گروه B برای اکثر افراد به طور کلی بی خطر است. ویتامین ها در آب حل می شوند و در بافت ها تجمع نمی یابند. این بدان معناست که بدن به راحتی می تواند ویتامین های اضافی موجود در ادرار را حذف کند. به همین دلیل، ویتامین های B عموماً غیرسمی هستند و خطر ایجاد آسیب بسیار کمی دارند. با این حال، مصرف دوز بسیار بالای آنها می تواند خطرناک باشد و عوارض جانبی ایجاد کند.

قبل از شروع هر مکمل جدید با پزشک صحبت کنید. این امر به ویژه برای افرادی که به طور مداوم دارو مصرف می کنند و افرادی که مشکلات اندام های داخلی مانند بیماری کلیوی دارند بسیار مهم است. ویتامین های B به طور کلی خطر تداخل با داروها را کاهش می دهند، اگرچه برخی مکمل ها می توانند باعث تداخل شوند.

چه کسانی باید نوروبیون مصرف کنند؟

نوروبین

مزیت اصلی نوروبیون این است که می تواند از کمبود ویتامین B جلوگیری کند. بسیاری از افراد به اندازه کافی هر ویتامین B را از طریق رژیم غذایی خود دریافت می کنند، اما برخی از گروه ها بیشتر از سایرین در معرض خطر کمبودهای خاص هستند. افرادی که در معرض خطر بیشتر کمبود ویتامین B هستند عبارتند از:

 • زنان باردار
 • افراد بالای ۵۰ سال 
 • افرادی که از رژیم های غذایی محدود و بدون محصولات حیوانی مانند رژیم های گیاهخواری استفاده می کنند.
 • استفاده از داروهایی که سطح ویتامین B را در بدن کاهش می دهند.
 • افرادی که جراحی بای پس معده داشته اند.

این افراد ممکن است برای محافظت در برابر کمبود ویتامین B، نوروبیون مصرف کنند. در حالی که مصرف نوروبیون ممکن است به پیشگیری از کمبود ویتامین B یا درمان یک کمبود خفیف کمک کند، ممکن است در برخی موارد کافی نباشد. کمبود شدید ویتامین B ممکن است نیاز به دوزهای بسیار بالاتری داشته باشد که تحت نظر پزشک تجویز می شود.

هرکسی که مشکوک به کمبود ویتامین B است باید برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کند. برخی از افراد مکمل های ویتامین B مانند نوروبیون را برای جلوگیری از سایر بیماری ها از جمله مشکلات عصبی مصرف می کنند. ویتامین‌های B برای بسیاری از عملکردهای مهم بدن ضروری هستند، اما اگر فردی ویتامین‌های کافی را از رژیم غذایی خود دریافت کند، معمولاً نیازی به مصرف این مکمل‌ها نخواهد داشت.

سخن پایانی

محصولات نوروبیون ترکیبی از سه ویتامین B هستند. آنها می توانند به پیشگیری از کمبود ویتامین B1، B6 و B12 در افرادی که در معرض خطر هستند کمک کنند و ممکن است بتوانند کمبودهای خفیف را درمان کنند. افرادی که قصد اضافه کردن ویتامین های B به برنامه روزانه خود را دارند باید از قبل با پزشک مشورت کنند. نوروبیون به طور کلی یک مکمل بی خطر و راهی ساده برای دریافت برخی ویتامین های گروه B است.

سوالات متداول

آیا نوروبیون برای پیشگیری از سرماخوردگی موثر است؟

به طور کلی از نوروبیون برای تقویت سیستم ایمنی استفاده می کنند.

آمپول نوروبیون برای افزایش وزن موثر است؟

خیر، تاثیری در افزایش وزن ندارد.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

سمیرا حسن آبادی

من متخصص سئو و بهینه سازی سایت هستم. جزو نفرات اول تیم ویکی درمان بوده ام و خوشحالم که توانسته ایم محتوای به روزی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همیشه برای بالا بردن کیفیت محتواها و خدمات ویکی درمان در تلاش خواهیم بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *