banner

درمان تاول سوختگی با راهکارهای موثر خانگی

سوختگی و به دنبال آن اقدام به درمان تاول سوختگی یکی از ناخوشایندترین لحظات برای بسیاری از افراد محسوب می‌شود. در ادامه به ترمیم سوختگی و روش های آن اشاره میکنیم. همه ما حتی برای یکبار هم که شده دچار سوختگی شده‌ایم. حال برخی از ما سوختگی‌های سطحی را تجربه کرده‌ایم که فقط لایه رویی پوست یا همان اپیدرم را سوزانده و تخریب کرده‌ایم و نیازی به درمان تاول سوختگی نداشته‌ایم.

نشانه سوختن سطحی پوست قرمز شدن، متورم شدن بسیار جزئی و احساس درد است که معمولاً طی ۲۴ ساعت اول از بین می‌روند. اما سوختگی‌ها تنها به نوع اول ختم نمی‌شوند. بسته به میزان سوختگی و آسیبی که به پوست و لایه‌های آن وارد می‌شود، ممکن است نوع سوختگی عمیق‌تر باشد که در آن درمان تاول سوختگی ضروری است.

انواع مختلف سوختگی‌ها

سوختگی‌ها از نظر درجات به سه نوع درجه ۱ تا ۴ تقسیم‌بندی می‌شوند. سوختگی نوع اول درجه ۱ بوده و بدون هیچ اقدامی هم خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند. نوع سوم هم ازآنجایی‌که تمام لایه‌های پوست را تخریب می‌کند و به بافت‌ها هم می‌رسد بسیار خطرناک و عفونت‌زاست. این نوع سوختگی به‌هیچ‌عنوان با درمان خانگی بهبود پیدا نمی‌کند و نیاز به مراجعه به پزشک برای درمان تاول سوختگی دارد. بدتر از آن سوختگی درجه ۴ است که بسیار عمیق است و به تاندون و حتی استخوان هم می‌رسد.

اما سوختگی درجه ۲ حد وسط این دو سوختگی قرار دارد که در آن علاوه بر اپیدرم، درم پوست هم آسیب می‌بیند و باید اقدام به درمان تاول سوختگی کرد. علائم این سوختگی شامل این موارد می‌شوند: قرمز و لکه لکه شدن پوست، بروز درد به مراتب بیشتر از سوختگی درجه ۱ و ایجاد تورم که در نهایت به تاول تبدیل خواهد شد. در ادامه قصد داریم راهکارهایی را در اختیار شما قرار دهیم که منجر به درمان تاول سوختگی در خانه می‌شوند.

تعریف تاول سوختگی

تاول سوختگی یک لایه نازک از پوست است که در اثر سوختن متورم و پر از مایعات شده است. همه ما بروز تاول‌ها پس از سوختگی را ناخوشایند می‌دانیم، اما برخلاف تصور ما این نشانه می‌تواند منجر به جلوگیری از بروز عفونت و عوارض پس از آن شود؛ بنابراین پس از مشاهده این نشانه باید هر چه سریع‌تر به درمان تاول سوختگی اقدام کنیم.

به عبارت ساده‌تر تاول پوستی یک پوشش سطحی از پوست است که در ناحیه سوخته ایجاد می‌شود تا از بروز عفونت در بدن جلوگیری کند. تاول‌ها می‌توانند در اثر سوختگی با درجات مختلف ایجاد شوند و افراد معمولاً تا درمان کامل از دست‌کاری آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

در بسیاری از مواقع نیاز است که از طریق مراجعه به پزشک اقدام به درمان تاول سوختگی کنیم. اما در سوختگی سطحی‌تر هم می‌توان با راهکارهای خانگی این مشکل را برطرف کرد. در هنگام بروز سوختگی اگر چندان عمیق نیست و گرما به سطح های عمیق‌تر پوست نرسیده باشد، می‌توانید با چند اقدام اولیه از بروز تاول جلوگیری کنید.

درمان-تاول-سوختگی-ترکیده-شده

کمک‌های اولیه قبل از درمان تاول سوختگی

قبل از اینکه نیاز باشد اقدام به درمان تاول سوختگی کنیم، می‌توانیم با انجام چند حرکت ساده تا حدودی از بروز این آثار ناخوشایند جلوگیری کنیم. اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه شدید می‌توانید با انجام کمک‌های اولیه از بروز درد زیاد و عوارض بعد سوختگی جلوگیری کنید.

انجام دادن کمک‌های اولیه قبل از ایجاد تاول می‌تواند تاول‌های بزرگ را به نمونه‌های کوچک تبدیل کند یا به کل از بروز آن پیشگیری کند.

 • قبل از شروع به درمان تاول سوختگی و هنگام مشاهده آثار اولیه سوختگی، می‌توانید محل سوختگی را حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با آب خنک شستشو دهید.
 • محل سوختگی را پس از شستشو با یک پارچه تمیز یا دستمال کاغذی بدون پرز خشک کنید.

در نهایت می‌توانید محل سوختگی را پانسمان کنید. توجه داشته باشید که هر نوع سوختگی می‌تواند عفونت‌زا باشد، پس حتماً از باند و پانسمان استریل و آکبند استفاده کنید.

اقدامات ممنوع 

با رعایت موارد بالا در محل سوختگی‌های سطحی معمولاً تاول بروز پیدا نمی‌کند و به‌تبع آن نیازی به درمان تاول سوختگی نیست. اما هنگام سوختگی نباید یک سری اقدامات را انجام داد که متاسفانه به شکل گسترده‌ای هم توسط افراد مشاهده می‌شود. اقدامات سرخود این‌چنینی نه‌تنها کمکی به بهبود سوختگی نمی‌کنند، بلکه ممکن است اوضاع را وخیم‌تر هم بکنند. از جمله این کارها موارد زیر هستند.

 • استفاده از پارچه‌های پشمی یا پرزدار به علت چسبیدن به محل سوختگی توصیه نمی‌شود.
 • برای اینکه نیازی به درمان تاول سوختگی نداشته باشید، باید از قرار دادن روغن، کره و هر ماده غذایی روی محل سوختگی خودداری کنید. این کارها با به دام انداختن حرارت در محل سوختگی می‌تواند اوضاع را از آنچه هست، بدتر کند.
 • قرار دادن یخ در محل سوختگی به دلیل کم کردن روند جریان خون اصلاً توصیه نمی‌شود.

درمان تاول سوختگی در خانه

اگر میزان سوختگی شما در حدی نیست که وخیم به نظر برسد، شاید بتوان با چند راهکار خانگی اقدام به درمان آن کرد.

 1. پاک‌سازی سوختگی با آب و یک صابون غیر معطر
 2. خشک کردن جای سوختگی و عدم پاره کردن پوشش روی تاول
 3. استفاده از پماد مخصوص برای درمان تاول سوختگی
 4. استفاده از آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از بروز عفونت
 5. از باند استریل نچسب برای پوشش دادن محل سوختگی استفاده کنید.
 6. هر روز دو بار سطح سوختگی را با کرم مخصوص بپوشانید و باند را تعویض کنید.
 7. برای رفع درد ناشی از سوختگی و درمان تاول سوختگی می‌توانید از یک مسکن بدون نسخه پزشک استفاده کنید. بروفن یا استامینوفن از جمله این داروهای ضد درد هستند.
 8. هنگامی‌که لایه سطحی تاول از بین رفت و مایعات آن خارج شدند، باید سطح آن را با یک پماد آنتی‌بیوتیک بپوشانید. قبل از زدن کرم، محل سوختگی را با یک پارچه تمیز کنید. در نهایت بانداژ دوباره انجام دهید.

درمان-تاول-سوختگی-با-عسل

در چه موارد سوختگی باید به پزشک مراجعه کرد؟

سوختگی‌های خفیف معمولاً با یک درمان خانگی برطرف می‌شوند. این مورد حتی درباره درمان تاول سوختگی در خانه هم امکان‌پذیر است. اما برای گروه‌های حساس مثل نوزادان یا افراد مسن حتماً برای درمان به پزشک مراجعه کنید. موارد زیر از جمله موارد سوختگی خطرناک هستند که نیاز به زنگ زدن به مرکز فوریت‌های پزشکی دارند:

 1. سوختگی ناشی از مواد شیمیایی، سم‌ها یا بخارات این مواد
 2. سوختگی ناشی از برق‌گرفتگی
 3. عدم درمان تاول سوختگی در خانه به دلیل عمیق بودن درجه سوختگی
 4. از دست دادن سطح هوشیاری پس از سوختن
 5. سوختگی در سر و صورت، ناحیه تناسلی، مفصل زانو یا نقاط حساس

جمع‌بندی

در این مطلب راهکارهای درمان تاول سوختگی در خانه را بیان کردیم. توجه داشته باشید که برخی از سوختگی‌های درجه ۲ ممکن است عمیق و خطرناک باشند. در این صورت از دست‌کاری خودسرانه آن‌ها خودداری کنید و به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا عدم درمان آن‌ها می‌تواند باعث ورود باکتری‌ها به محل سوختگی و عفونت کردن آن شود. برخی سوختگی‌ها ممکن است باعث تغییر رنگ پوست شوند. برای رفع این مشکل تنها راهکارهای پزشکی موثر خواهد بود. شاید یک کرم ترمیم‌کننده بتواند مشکل را برطرف کند.

برای اینکه به‌راحتی اقدام به درمان تاول سوختگی خود کنید، راهکارهای ذکر شده در این مطلب را به‌خوبی و مرحله‌به‌مرحله طی کنید. سوختگی اگرچه ناخوشایند است ولی در اکثر اوقات عوارض ناشی از آن با اقدامات اولیه خانگی قابل برطرف شدن هستند.

سوالات متداول

برای رفع لکه های قهوه ای روی پوست بر اثر استفاده از لیزر چه کار باید بکنیم؟

اگر لکه های قهوه ای بر اثر استفاده از لیزر ایجاد شده باشند معمولاً دیر بهبود پیدا می کنند.

چگونه می توان سوختگی زبان را با درمان های خانگی التیام بخشید؟

سوختگی زبان معمولاً با رعایت بهداشت دهان و غرغره کردن دهان با سرم نمکی درمان می شود.

آیا استفاده از لیزر برای رفع عوارض ناشی از سوختگی در سنین کودکی ضرر دارد؟

اگر نوع لیزر به درستی و تحت نظر پزشک انتخاب شود، استفاده از آن برای رفع عوارض ناشی از سوختگی در سنین کودکی مجاز است.

۴.۲/۵ - (۶ امتیاز)

نوشته های مشابه

۸ دیدگاه

 1. سلام،پوست من چند روز پیش با آتیش سوخت و زرشکی رنگ شده بود و زیرش آب جمع شده بود اما درد نمیکرد،تقریبا دو روز پیش تاول ترکید و هیچ ترشحی نداره اما وقتی مرطوب میشه درد میگیره، راه حلی هست که زودتر خشک و ترمیم بشه؟و این که آیا بهتره پانسمان شه یا روش باز باشه؟

  1. با سلام
   برای سوختگی های خیلی محدود و کم مشکلی نیست که مراجعه نکنید ولی اگر احساس کردید که نیاز به مراجعه به بیمارستان دارید به هیچ عنوان درزغ نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *