ختنه با حلقه

ختنه با حلقه یکی از روش های ختنه کردن پسران است. فرآیند ختنه کردن یک رسم بسیار قدیمی است که در طول تاریخ گسترش یافته و البته در توصیه های مذهبی نیز به عنوان یک عمل بسیار پسندیده از آن یاد می شود. ختنه کردن به روش های مختلفی انجام می‌شود که یکی از این روش های بسیار پرکاربرد و مناسب ختنه کردن با حلقه است. ختنه با حلقه یا رینگ پلاستیکی که در اصطلاح پزشکی به آن Plastibell می گویند، مدت بسیار زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرد و در بین ایرانیان نیز روشی محبوب به شمار می آید. در ادامه با ویکی درمان همراه باشید.

ختنه کردن چیست؟

ختنه کردن نوزادان پسر یکی از اعمالی است که در ابتدا دین یهود توصیه به انجام آن کرده است. در این دین ذکر شده که ختنه کردن نوزاد تا روز هشتم بعد از تولد صورت گیرد. با ظهور دین اسلام، مسلمانان نیز به انجام این کار توصیه شدند، اما زمان خاصی برای انجام آن معین نشده بود. اگرچه شروع این کار به دلایل مذهبی بود اما امروزه دلایل علمی این کار اثبات شده است.

روش ختنه با حلقه چیست؟

اصولا ختنه کردن با استفاده از روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد و یکی از پرکاربردترین و مناسب ترین آنها، ختنه با حلقه است. این روش به کمک یک حلقه یا رینگ پلاستیکی که در اصطلاح پزشکی به آن Plastibell می گویند، انجام می‌گیرد. استفاده از این روش سالهاست که مرسوم است و در بین ایرانیان نیز محبوب و پرطرفدار است.

مزیت مهم ختنه با حلقه کم خطر بودن آن در مقایسه با روش سنتی یا جراحی است. دوران نقاهت روش ختنه با حلقه در مقایسه با جراحی یا همان روش، کمتر است و مراقبت‌های کمتری هم مورد نیاز است. در این روش احتمال خونریزی و ابتلا به عفونت نیز بسیار پایین است، اما غیر ممکن نخواهد بود و در موارد معدودی این اتفاق می افتد.

ختنه با حلقه چگونه انجام می شود؟

در روش ختنه با حلقه ابتدا یک حلقه نسبتا تنگ را در بخش کلاهک آلت تناسلی نوزاد پسر قرار داده و سپس با استفاده از نخ آن را به خوبی محکم کرده و گره می‌زنند. با انجام این عمل خونرسانی به قسمت بالایی کلاهک آلت تناسلی نوزاد انجام نمی شود و در نتیجه بتدریج رنگ آن تیره خواهد شد. حدود ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا این حلقه جدا شده و بیفتد. لازم به ذکر است که روش ختنه با حلقه برای نوزادانی که آلت تناسلی آنها نقص شکلی دارد، مناسب نیست و ممکن است باعث بدشکلی آلت در آینده شود. 

چه مراقبت هایی بعد ختنه با حلقه لازم است؟

ختنه با حلقه

مراقبت ختنه با حلقه اهمیت زیادی دارد که در صورت عدم توجه به این موارد ممکن است ختنه برای نوزاد بیش از حد آزار دهنده باشد. در ادامه به ذکر این موارد می پردازیم:

 • در دوران نقاهت پوشک نوزاد را زودتر و بیشتر تعویض کنید و همچنین از بستن محکم آن اجتناب کنید.
 • اطراف آلت تناسلی نوزاد را با وازلین یا پماد تتراسایکلین چرب کنید، این کار باعث می شود که پوشک به آلت نچسبد.
 • به نوزاد در وعده های بیشتر شیر دهید تا ادرار زیاد شود و در نتیجه سوزش سر مجاری ادراری اتفاق نیفتد.
 • روزانه‌ محل ختنه را تمیز کنید و مراقب باشید با مدفوع آلوده نشود.
 • در صورت بی قراری نوزاد، از شیاف یا قطره‌ی استامینوفن استفاده کنید.
 • بهتر است تا بهبودی کامل محل ختنه، نوزاد را حمام نکنید و بدنش را با آب و اسفنج تمیز کنید. 
 • حتی الامکان از پوشاندن شلوار به پای نوزاد خودداری کنید و در صورت لزوم از شلوارهای گشاد استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: ختنه و معرفی ۱۰تا از بهترین دکتر ختنه تهران

بهترین زمان برای ختنه با حلقه چیست؟

زمان خاصی برای انجام این کار وجود ندارد اما در صورتی که نوزاد مشکل جسمانی خاصی نداشته باشد که مانع از انجام ختنه شود، هفته‌ی اول بعد تولد تا یک ماهگی مناسب ترین زمان برای انجام آن است. 

هرچقدر ختنه زودتر انجام شود برای نوزاد بهتر است زیرا با افزایش سن احساس درد، ترس و آگاهی نسبت به عمل می‌تواند برای او مشکل ساز شود. اصولا کودکان با بالاتر رفتن سن برای انجام ختنه همکاری نمی کنند و گاهی لازم است که آنها را بیهوش کنند. اما چنانچه در روزهای نخستین تولد این کار صورت گیرد، با یک بی حسی موضعی قابل انجام است. بیهوشی برای کودک نه تنها عوارض جسمانی به همراه خواهد داشت بلکه مشمول هزینه‌ی جراحی نیزمی‌شود.

علاوه بر این بهتر است ختنه قبل از اینکه کودک راه بیفتد و حرکت آنچنانی داشته باشد انجام شود، بدین طریق روند بهبودی سریعتر انجام می‌شود. اصولا هزینه ختنه با حلقه بستگی به شهر و کلینیکی دارد که در آن انجام می‌شود و ممکن است متفاوت باشد.

مشکلات و عوارض ختنه با حلقه

اصولا روش ختنه با حلقه در بیشتر موارد مشکل خاصی ایجاد نمی کند اما گاهی مانند تمام جراحی های دیگر ممکن است برخی عوارض را به همراه داشته باشد. از جمله عوارض ختنه با حلقه موارد زیر قابل توجه است:

 • گاهی اوقات ممکن است افتادن پوست آلت بیش از ده روز طول بکشد و یا افتادن پوست، ناقص انجام شود که نیاز به ترمیم بعدی خواهد داشت.
 • در برخی موارد دیده شد که بستن نخ به شیوه‌ی اشتباه باعث تشکیل توده‌ی خونی و ایجاد عفونت شده است.
 • در صورتی که پوست آلت قبل از پنج روز بیفتد نشان‌ می دهد که فشار زیادی از نخ به آلت وارد شده و این امر باعث ترمیم ناقص و خونریزی می‌شود.
 • در انتخاب مناسب اندازه‌ی حلقه باید دقت کرد زیرا اندازه نامناسب حلقه باعث قرار گرفتن آن در پشت سر آلت می‌شود و خون‌رسانی به بافت را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
 • گاهی در روش ختنه با حلقه پوست سر آلت به اندازه‌ی کافی بریده نمی‌شود و احتیاج به ختنه‌ی دوباره خواهد بود. 

ختنه با حلقه

سخن پایانی

خطرات و عوارض ختنه با حلقه بسیار معدود و انگشت شمار هستند. با این وجود با توجه به سن کودک و توصیه پزشک، بهترین روش را برای ختنه کردن او انتخاب کنید. همچنین نکات مراقبتی بعد از ختنه را رعایت کنید و در صورت امکان نوزاد را در روزهای ابتدایی تولد ختنه کنید تا هم برای او و هم برای خودتان انجام این عمل و طی کردن دوران نقاهت آن راحت‌تر باشد.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.