درمان ریزش مو سکه ای

یکی از بیماری‌های رایجی که موجب ریزش موی سر می‌شود، بیماری آلوپسی (Alopecia) است که موهای سر درست به مانند سکه‌ای ریخته و قسمت‌هایی از سر خالی می‌شوند‌‌. موضوع دیگر این است که درمان ریزش مو سکه ای متفاوت است.

چنانچه دچار این نوع از بیماری آلوپسی شده‌اید توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید. در این مقاله روش درمان ریزش مو سکه ای را بررسی کرده و دلایل این بیماری را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

ریزش مو سکه ای چیست‌؟

نوعی بیماری خود ایمنی است که به موجب آن، عملکرد فولیکول‌های مو دچار اختلال شده و موهای سر یا بدن را اضافی شمرده و موجب ریزش آن‌ها می‌شود.

در گذشته افراد بر این باور بودند که این نوع از بیماری آلوپسی به دلیل وجود عفونت در بدن رخ می‌د‌هد، اما باید بگوییم این دلیل علمی نبوده و هنوز دلیل اصلی بروز این بیماری کشف نشده است.

لازم به ذکر است که هر ریزش مویی، سکه‌ای نیست. به عنوان مثال اگر حجم موهای شما به صورت یکنواخت کم شده و یا ریزش شما همراه با خارش، سوزش و تورم باشند، از نوع سکه‌ای نبوده و روش درمانی متفاوتی دارند.

علائم بیماری ریزش مو سکه ای چیست؟

هر بیماری برای خود علائم و نشانه‌هایی دارد که به محض مشاهده این علائم بهتر است هر چه زودتر برای درمان ریزش مو سکه ای اقدام کرد. برای اشاره به علائم این بیماری، باید بگوییم که هیچ گونه خارش، تورم و یا سوزشی به روی پوست سر خود احساس نخواهید کرد و یا حتی مثل رایج‌ترین نوع ریزش مو در حمام و به هنگام شانه زدن موهای خود با ریزش شدید مواجه نمی‌شوید.

این نوع آلوپسی، به گونه‌ای است که بخشی از سر شخص دچار طاسی در ابعاد سکه می‌شود و معمولا نقاطی از سرش به شکل دایره و بیضی کوچک و بزرگ خالی از مو می‌شود. در این موقع اگر برای درمان ریزش مو سکه ای اقدام نکنید ممکن است دچار طاسی کل سر شوید و دیگر بیماری قابل کنترل و درمان نباشد.

جالب است بدانید که این مورد تنها شامل موی سر نبوده و ممکن است برای قسمت‌هایی از بدن به مانند ریش‌، ابرو و غیره نیز رخ داده و شخص را درگیر بیماری کند.

علائم بیماری ریزش مو سکه ای چیست؟

اگر دچار آلوپسی سکه ای شده‌اید به هیچ عنوان نگران نباشید. زیرا این بیماری قابل کنترل بوده و با روش های مختلف درمان ریزش مو  مشکل شما طی ۳ تا ۶ ماه حل شده و در قسمت‌های طاس شده مو جوانه زده و رشد می‌کند. در شیوه درمان ریزش مو سکه ای تغذیه و تجویز درست دارو تاثیر بسیار زیادی در بهبود سلامتی بیمار دارد. از علائم آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رشد کردن موهای ریخته شده به صورت خود به خود.
 • ریزش مو در بخش‌های مختلفی از سر به صورت همزمان.
 • ریزش مو در فصل زمستان و ماه‌های سرد.
 • مشاهده چاله‌های کم عمق بر روی ناخن و قرمز شدن آن‌ها.
 • شکستگی مداوم ناخن‌ها.

داروهای مناسب برای درمان آلوپسی سکه ای

در اغلب موارد از داروهایی که دارای کورتون هستند، استفاده می‌کنند و یا به ناحیه طاس شدن به روی سر آمپول تریامسینولون تزریق می‌کنند. در برخی از مواقع نیز برای درمان ریزش مو سکه ای از تابش لیزر به منظور تحریک ریشه‌های مو استفاده می‌کنند.

علاوه بر موارد گفته شده برای درمان ریزش مو سکه ای در ابعاد بسیار کم و محدود از محلول ماینوکسیدیل نیز استفاده می‌کنند. به هنگام استفاده از این محلول در ابتدا موهای تازه رشد کرده نازک و به رنگ سفید هستند که به مرور زمان شکل طبیعی به خود می‌گیرند.

انواع روش‌های درمان ریزش مو سکه ای

برای درمان ریزش مو سکه ای سه روش وجود دارند که به شرح زیر هستند:

درمان آلوپسی سکه ای به روش شیمیایی

در این روش به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه می‌کنید و شخص پزشک با توجه به تشخیصی که می‌دهد برای این بیماری خود ایمنی دارو تجویز می‌کند. معمولا پزشکان برای این بیماری و درمان ریزش مو سکه ای ماینوکسیدیل، آنترالین و دیفن سیپرون تجویز می‌کنند.

انواع روش‌های درمان ریزش مو سکه ای

درمان به روش خانگی

روش‌های خانگی نیز در برخی مواقع برای درمان ریزش مو سکه ای موثر هستند‌، اما توصیه می‌کنیم برای درمان قطعی بیماری حتما به پزشک مراجعه کنید.

از جمله روش‌های درمان ریزش مو سکه ای خانگی به موارد زیر می‌توانیم اشاره کنیم:

 • استفاده از ژل سیر و کرم‌های دارای کروتون.
 • اسپری محلول دارای سیر.
 • ماساژ قسمت‌های طاس شده با آب پیاز.
 • استفاده از روغن چای، زیتون، بادام تلخ و جوجوبا در قسمت‌های طاس سر.
 • استفاده از خوراکی‌های مقوی و مغذی به ویژه چای سبز و جینسینگ.

درمان ریزش به کمک مکمل‌ها

با مصرف داروهای مکمل نیز می‌توانید برای درمان ریزش مو سکه ای اقدام کنید. از جمله با کیفیت‌ترین و بهترین‌ داروهایی که به عنوان مکمل برای درمان بیماری ریزش مو سکه ای می‌توانید استفاده کنید بیوتین و زینک است که ریزش موی شما را قطع کرده و بهبود می‌بخشد.

نکات مهم درباره آلوپسی سکه ای و درمان آن

 • همانطور که گفته شد، این نوع مریضی، تنها برای ریزش مو نبوده و ممکن است به هنگام بروز این بیماری شخص دچار اختلالاتی در رشد ناخن‌های خود شده و یا حتی بخش از موهای صورت و ریش او دچار ریزش سکه‌ای مو شوند.
 • در برخی مواقع نادر موجب طاس شدن شخص بیمار به صورت کلی می‌شود. به همین منظور توصیه می‌کنیم در این مواقع سریعاً برای درمان ریزش مو سکه ای اقدام کنید.
 • در دیگر مواقع، پس از طی دوره درمان ریزش مو سکه ای به صورت مجدد شخص دوباره دچار ریزش مو می‌شود و توصیه می‌کنیم در این شرایط با پزشک خود مشورت کنید.
 • همچنین این نوع مریضی هیچ گونه درد و علامتی به همراه ندارد و به همین سبب برخی از افراد این بیماری را جدی نمی‌گیرند و بر این تصور هستند که خود به خود درمان می‌شوند، در این شرایط حتما به پزشک مراجعه کنید.

جمع بندی و سخن پایانی

در این مقاله برایتان درباره انواع راه های درمان ریزش مو سکه ای و دلایل این بیماری صحبت کردیم. به هنگام بروز این بیماری با اقدام زود هنگام می‌توانید هرچه سریع‌تر برای درمان ریزش مو سکه ای اقدام کرده و روند درمان را پیش بگیرید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.