واکسن گارداسیل چیست؟

۵
(۱)

ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی یکی از انواع ویروس‌هاست که باعث بروز زگیل تناسلی در بدن می‌شود و به‌عنوان یک ویروس مقاربتی، ۲۰۰ ویروس مرتبط را در برمی‌گیرد که ۴۰ مورد از این ویروس‌ها از طریق رابطه جنسی مثل رابطه واژینال، رابطه دهانی و مقعدی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. ناگفته نماند که این ویروس‌ها از طریق تماس پوستی هم قابل‌انتقال هستند.

HPV بسیار شایع بوده و به دو دسته پرخطر و کم خطر تقسیم می‌شود. نوع پرخطر این ویروس در ۹۹ درصد موارد باعث بروز سرطان دهانه رحم در خانم‌ها خواهد شد.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی WHO در سال ۲۰۲۳، تقریبا بیش از نیمی از مردان و زنان فعال از لحاظ جنسی در دورانی از زندگی خود حداقل یکبار به ویروس HPV آلوده میشوند. دانشمندان این سازمان، برای جلوگیری از بروز بیماری های مقاربتی از جمله زگیل تناسلی، تزریق واکسن گارداسیل را برای افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، توصیه کرده اند.

HPV vaccines work best if administered prior to exposure to HPV. Therefore, to prevent cervical cancer WHO recommends vaccinating girls aged 9 to 14 years, when most have not started sexual activity. Some countries have started to vaccinate boys as the vaccination prevents HPV related cancers in males as well as.

واکسن گارداسیل برای چیست؟

آمپول گارداسیل، مانع از بروز بیماری های مقاربتی، که حتی کاندوم هم جلودار آن نیست، می شود. ویروس پاپیلومای انسانی در مواقع پرخطر باعث سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان سر و گردن یا سرطان ناحیه تناسلی می‌شود. تزریق به‌موقع واکسن گارداسیل به پیشگیری از بروز این بیماری‌ها کمک می‌کند؛ زیرا اکثر افراد آلوده به این ویروس، به‌دلیل اینکه این بیماری هیچ علائمی ندارد، از آن مطلع نخواهند شد. 

طبق اظهارات دانشمندان استرالیایی، در صورتی که واکسن گارداسیل در سنین نوجوانی تزریق شود؛ اثرگذاری بیشتری خواهد داشت. اگر هنوز شناختی از این واکسن ندارید، قبل از اقدام برای دریافت آن، حتما با بهترین دکتر زنان یا دکتر فوق تخصص پوست مشورت کنید.

واکسن گارداسیل چیست؟
واکسن گارداسیل چیست؟

انواع واکسن گارداسیل

از آنجایی که ویروس اچ پی وی از تنوع بالایی برخوردار است؛ انواع مختلف واکسن گارداسیل بر اساس اینکه هر کدام از واکسن ها بدن را در برابر کدام سویه محافظت می کنند، تولید شده اند.در حال حاضر در ایران، هم واکسن گارداسیل خارجی و هم گارداسیل ایرانی (واکسن پاپیلوگارد) در داروخانه ها وجود دارند. آخرین نسخه واکسن گارداسیل، در سال ۲۰۱۶ در آمریکا تولید و توزیع شده است. انواع واکسن گارداسیل عبارتند از:

 • ۹- Gardasil:

گارداسیل ۹ اواخر سال ۲۰۱۶، تنها در ایالات متحده تولید و توزیع شد. واکسن گارداسیل ۹ ظرفیتی از افراد در برابر ۹ سویه مختلف ویروس HPV (6، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸) محافظت می‌کند. بهترین واکسن گارداسیل برای مراقبت افراد در برابر این ویروس واکسن، واکسن گارداسیل ۹ ظرفیتی است.

 • واکسن گارداسیل معمولی: 

گارداسیل ۴ یا چهار ظرفیتی تنها بدن را دربرابر ۴ نوع از سویه های ویروس اچ پی وی محافظت می کند.

 • Cervarix:

نوع دیگر واکسن اچ پی وی، سرواریکس نام دارد و تنها علیه دو سویه ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV محافظت می کند. این دو سویه بیشترین ریسک بروز سرطان را دارند.

زمان مناسب برای تزریق واکسن گارداسیل چه زمانی است؟

در بعضی از کشورها بهترین زمان برای تزریق واکسن hpv را سن ۹ سالگی در نظر می گیرند. به‌طورکلی بنا بر نظر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، بهتر است واکسیناسیون برای دختران و پسران در سن ۱۲-۱۱ سالگی انجام شود، در غیر اینصورت پسران تا ۲۱ سالگی و دختران تا ۲۶ سالگی باید واکسینه شوند. در مورد مردان و پسران هم جنس باز هم، پزشکان توصیه می کنند، واکسیناسیون حداکثر تا سن ۲۶ انجام شود.

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین دکتر زگیل تناسلی

زمان مناسب برای تزریق واکسن گارداسیل
زمان مناسب برای تزریق واکسن گارداسیل

تزریق واکسن گارداسیل، به معنی معاف شدن فرد از غربالگری روتین کانسر سرویکس نیست، زیرا امکان آلودگی با سایر زیست گروه های HPV همچنان وجود دارد. در صورتی که واکسن زگیل تناسلی، بصورت کامل تزریق نشود و یا تزریق آن بعد از اولین رابطه جنسی انجام شود، متاسفانه تاثیر آن کاهش می یابد. پس بهتر است واکسن قبل از اولین رابطه جنسی تزریق شود. هرچند که در مواردی مشاهده شده است که واکسن برای زنانی که قبل از تزریق هم رابطه جنسی داشته اند، مفید بوده است.

نحوه تزریق واکسن گارداسیل چگونه است؟

این واکسن مانند سایر واکسن‌ها، واکسن زگیل تناسلی به حجم ۰.۵ میلی لیتر و از طریق عضله بازو تزریق می‌شود. مدت زمان مصونیت ناشی از واکسن hpv نامشخص بوده، ولی در مطالعات مختلف ۵ سال ذکر شده است. بر اساس نظر مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها، نوجوانان ۱۱ تا ۱۲ سال و بالای ۱۲ سال باید در فاصله زمانی ۶ماهه، ۲ دوز از این واکسن را دریافت کنند.

در سنین ۱۱ تا ۱۲ سالگی، ابتلا به عفونت زگیل تناسلی به راحتی و حتی در صورت داشتن تنها یک شریک جنسی هم امکان پذیر است. همچنین، پاسخ به واکسن گارداسیل در این سنین بهتر از سنین بالاتر است.

در فاصله سنی ۱۸ تا ۲۶ سال باید ۳ دوز از واکسن گارداسیل تزریق شود. بدین صورت که یک الی دو ماه پس از دوز اول، تزریق دوز دوم انجام می‌شود و بعد از گذشت ۶ ماه از دریافت دوز اول، دوز سوم در یافت خواهد شد. دوز اضافی (تقویت کننده) واکسن گارداسیل توصیه نمی شود. بعلاوه، تزریق این واکسن با واکسن های دیگر تداخلی ندارد.

چه افرادی باید واکسن گارداسیل را تزریق کنند؟

همانطور که ذکر کردیم واکسن گارداسیل به همه‌ی افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، توصیه می‌شود و بهتر است که اولین دوز، قبل از ۲۶ سالگی دریافت شود. اما تزریق این واکسن، به برخی گروه ها به طور جدی توصیه می‌شود. این افراد عبارت‌اند از:

 • افراد دارای رابطه حنسی پر خطر
 • داشتن بیش از یک شریک جنسی
 • افرادی که به واسطه‌ی شغل خود در معرض ابتلا به ویروس HPV هستند.
 • افراد مبتلا به زگیل تناسلی
 • افرادی که شریک جنسی آنها به زگیل تناسلی مبتلا شده‌است.
 • مردان و زنانی هم‌جنس‌باز

افراد ممنوعه برای تزریق واکسن گارداسیل

طبق تحقیقات انجام شده، تزریق گارداسیل برای یکسری افراد نیز هرگز توصیه نخواهد شد. مانند:

 • افرادی که تا به حال، واکنش آلرژیک به هر یک از انواع واکسن گارداسیل یا به دوز قبلی واکسن HPV داشته اند.
 • تزریق گارداسیل برای زنان باردار توصیه نمیشود. هرچند که مادران در حال شیر دهی، می توانند گارداسیل را تزریق کنند.
 • افراد مبتلا به سرماخوردگی متوسط یا شدید باید صبر کنند تا حالشان بهتر شود.

عوارض واکسن گارداسیل و راه‌های کاهش آن

واکسن زگیل می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی خفیف یا جدی نیز بشود. در لیست زیر، برخی از اصلی ترین عوارض واکسن گارداسیل که ممکن است رخ دهد را ذکر کرده ایم. این لیست شامل تمام عوارض جانبی احتمالی نمی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض گارداسیل ، توصیه می کنیم با پزشک خود صحبت کنید تا نکاتی را در مورد نحوه مقابله با هرگونه عوارض جانبی که ممکن است آزار دهنده باشد، به شما اطلاع دهند. شایع ترین عوارض گارداسیل می تواند شامل موارد زیر باشد:

عوارض جانبی واکسن HPV
·         تب·         درد شکمی
·         حالت تهوع·         سردرد
·         اسهال·         قرمزی و احساس درد در محل تزریق
·         سرگیجه و افت فشار بعد از تزریق·         احساس گرفتگی در ماهیچه

واکنش آلرژیک به واکسن اچ پی وی:

برخی ممکن است پس از مصرف گارداسیل، واکنش آلرژیک داشته باشند. علائم یک واکنش آلرژیک خفیف می تواند، شامل موارد زیر باشد:

 • بثورات پوستی
 • گرگرفتگی و خارش در سطح پوست شما
 • تورم زیر پوستی (در پلک، لب، دست یا پا)
 • تورم زبان، دهان یا گلو
 • تند نفس کشیدن
 • راش یا کهیر

واکسن پاپیلوگارد

واکسن پاپیلوگارد، در واقع واکسن ایرانی گارداسیل است که یک نوترکیب محسوب شده و در راستای پیشگیری از سرطان های ناشی از ابتلا به سویه های ۱۶ و ۱۸ ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) تولید شده است. پاپیلوگارد، اولین واکسن HPV در ایران است که در یک سرنگ از پیش پر شده در بازار عرضه می شود. این واکسن در هر دوز نیم سی سی از ازخطرناک ترین سویه های های ویروس پاپیلومای انسانی که عامل اصلی سرطان رحم هستند، شامل می شود.

قیمت واکسن پاپیلوگارد

قیمت واکسن پاپیلوگارد ایرانی نسبت به واکسن گارداسیل خارجی کم‌تر است و در حال حاضر حدود ۹۰۰ هزار تومان است که البته این قیمت می‌توانید با تغییر قیمت ارز، تغییر کند. بنابراین اگر به دنبال خرید واکسن پاپیلوگارد هستید، حتما در سریع‌ترین زمان ممکن آن را خریداری کنید تا هزینه کمتری پرداخت نمایید.

قیمت واکسن گارداسیل

طبق تعرفه مشخص، واکسن گارداسیل از داروخانه ها به صورت آزاد، قابل خریداری است. قیمت واکسن گارداسیل خارجی، متناسب با افزایش قیمت ارز متغیر بوده و ثابت نیست. باتوجه‌به بالا رفتن قیمت ارز، این واکسن نیز نسبت به قبل قیمت بالاتری دارد. از دیگر از عوامل تاثیرگذار روی قیمت واکسن، کشور تولید کننده آن است.

قیمت واکسن‌ hpv در بازار آزاد، دو الی سه برابر قیمت موجود در هلال‌احمر بوده که برای کسب اطلاع از قیمت واکسن گارداسیل، باید با بهترین دکتر اورولوژی یا متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. قطعاً واکسن های وارداتی و خارجی از واکسن های ساخت داخل گران تر هستند. اما فرد متقاضی می تواند واکسن ایرانی گارداسیل را با قیمت مناسب تری از هلال احمر تهیه کند.

در جدول زیر هزینه خرید گارداسیل به صورت حدودی در سال ۱۴۰۲ ذکر شده است:

نوع واکسن گارداسیل خارجیقیمت (تومان)
·       واکسن ۴ ظرفیتی·         ۳,۰۰۰,۰۰۰
·      واکسن گارداسیل ۹ ظرفیتی·         ۹,۰۰۰,۰۰۰
قیمت واکسن گارداسیل
قیمت واکسن گارداسیل

سؤالات متداول

قیمت واکسن گارداسیل خارجی ۲۰۲۳ چقدر است؟

قیمت واکسن گارداسیل ۹ و واکسن ۴ ظرفیتی به ترتیب ۹ و ۳ میلیون تومان می باشد.

واکسن گارداسیل برای چیست؟

واکسن گارداسیل یکی از واکسن‌های HPV محسوب می‌شود که در پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV و زگیل تناسلی موثر است.

عوارض گارداسیل ایرانی چیست؟

گارداسیل ایرانی نیز مانند واکسن گارداسیل خارجی دارای عوارضی می باشد؛ برخی از شایع ترین آنها عبارتند از:
سرگیجه، سردرد، درد مفاصل، تب و لرز، درد در گلو، بروز مشکل گوارشی مانند تهوع، خارش در محل تزریق، واکنش آلرژیک.

واکسن گارداسیل بزنم یا واکسن پاپیلوگارد؟

بر اساس مطالعات صورت گرفته، اثربخشی واکسن پاپیلوگارد و گارداسیل یکسان است. در کنار اثربخشی و کیفیت یکسان، قیمت واکسن ایرانی پایپلوگارد در مقایسه با واکسن های مشابه خارجی پایینتر میباشد.

جمع بندی

در این مقاله از رساله سلامتی ویکی درمان راجع به اینکه گارداسیل چیست، عوارض این واکسن و خرید گارداسیل صحبت کردیم. اغلب افراد تصور می‌کنند که آمپول گارداسیل خاصیت درمانی دارد؛ ولی این دیدگاه اشتباه بوده و فقط کاربرد این واکسن پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV است. توصیه سازمان بهداشت این است که قبل از برقراری اولین رابطه چنسی، نسبت به تزریق واکسن گارداسیل اقدام نمایید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

آمنه ابراهیمی

آمنه ابراهیمی هستم مترجم متون در زمینه سلامت پوست و مو و مسائل مربوط به زیبایی. حدود 5 سال در زمینه تولید محتوا به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی مشغول به فعالیت هستم. جدیدترین روش های زیبایی و درمانی که در سراسر دنیا منتشر می شود را با علاقه دنبال میکنم. آنها را ترجمه میکنم و در قالب محتواهای متنی درمیآورم و در اختیار شما عزیزان قرار میدهم. ممنون میشم محتواهای بنده را مطالعه کنید و نظرات خودتون را در قالب کامنت با من به اشتراک بزارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *