لیزر درمانی زانو چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

۰
(۰)

لیزر درمانی یک راه حل جایگزین برای برخی از روش هایی همچون تزریق ژل به زانو برای دردهاست به ویژه دردهایی که اغلب در زانو بروز می‌کنند. تحقیقات در مورد لیزر درمانی مقدماتی است و اکثر شرکت‌های بیمه هنوز آن را در مرحله آزمایشی می‌دانند. با این حال، برخی مطالعات نشان داده که لیزر می‌تواند درد زانو را کاهش دهد.

لیزر درمانی با عناوین لیزر درمانی سرد، لیزر درمانی کلاس III یا لیزر درمانی سطح پایین (LLLT) نیز معرفی می‌شود. روش لیزر درمانی نسبتاً جدید است و محققان هنوز نمی‌دانند که آیا در طولانی مدت این روش خطراتی دارد یا نه و در بیشتر مطالعات اثرات کوتاه مدت آن بررسی شده‌اند. بنابراین ممکن است لیزر درمانی زانو، عوارض جانبی طولانی مدتی را ایجاد کند که البته هنوز ثابت نشده است. در ادامه با روش لیزر درمانی زانو آشنا خواهیم شد.

لیزر درمانی چیست؟

لیزر درمانی نوعی درمان غیرتهاجمی است که سال‌هاست برای کمک به درمان برخی بیماری‌ها و شرایط مختلف استفاده می‌شود. نور لیزر با ایجاد جریان الکتریکی در سلول‌ها با بافت تعامل کرده و باعث تحریک التیام، تسکین درد و افزایش جریان خون می‌شود.

این روش به تسکین علائم استئوآرتریت، سندرم تونل کارپال، کمردرد مزمن و آسیب‌های دیگر کمک می‌کند. لیزر درمانی برای کاهش التهاب و تسریع زمان بهبودی پس از عمل جراحی و کمک به مراقبت از زخم‌ها نیز موثر شناخته شده است. لیزر درمانی نباید با جراحی لیزری اشتباه گرفته شود، روشی کاملا متفاوت که از لیزر (لیزرر گرم) برای برش بافت‌ها در طول انواع جراحی استفاده می‌کند.

لیزر درمانی با کمک لیزر سرد انرژی نورانی را به پوست بیمار می‌تاباند تا درد و التهاب را در اعماق بخشی از بدن، مانند زانو، کاهش دهد. لیزر درمانی سرد برای اولین بار در دهه ۱۹۶۰ توسعه یافت که به آن لیزر درمانی سطح پایین (LLLT)، لیزر درمانی نرم، یا درمان نورزیومدولاسیون (PBMT) نیز گفته می‌شود.

درمان درد زانو با لیزر تراپی

لیزر درمانی زانو چیست؟

بسیاری از افراد به علل مختلف، دچار زانو درد می‌شوند و بنابراین ترس از زانو درد مانع از انجام فعالیت‌های روزانه و ورزش کردن آن‌ها می‌شود. امروزه مشخص شده که لیزر درمانی زانو به سرعت درد آن را تسکین داده و به بیمار این امکان را می‌دهد تا در طول شب راحت بخوابد. یا در روز فعالیت‌‌ عادی و ورزش خود را انجام دهد. پس اگر دچار زانو درد هستید، توصیه می‌شود لیزر تراپی زانو را امتحان کنید.

لیزر درمانی زانو با استفاده از یک پرتو نور سطح پایین که به پوست نفوذ می‌کند، بافت‌های عمیق را هدف قرار داده و با خواص ضد التهابی باعث تسکین درد زانو می‌شود. می‌توان از آن برای هر قسمت از بدن غیر زانو مانند شانه، گردن، پشت، حتی انگشتان دست و پا استفاده کرد. لیزر درمانی همچنین ممکن است در کاهش تورم و کبودی پوست و کاهش ظاهر بافت اسکار نیز  موثر باشد.

نحوه عملکرد لیزر درمانی زانو

لیزر درمانی سطح پایین (LLLT) بر خلاف لیزر سطح بالا است که پوست را بریده یا می‌سوزاند. لیزر درمانی زانو، انرژی نوری را به پوست شما می‌تاباند و یک پالس نوری ۳۰ ثانیه‌ای را به زانو می‌فرستد. این پالس انرژی نورانی به عمق مفصل زانو نفوذ کرده و باعث ایجاد تغییرات شیمیایی می‌شود که به بهبود و رشد مجدد سلول‌ها و بافت‌های آسیب دیده منجر خواهد شد.

در طول جلسه لیزر تراپی زانو، لیزر ناحیه آسیب را هدف قرار می‌دهد و نور بدون ایجاد ناراحتی به آن ناحیه نفوذ می‌کند. انرژی نورانی توسط بدن جذب شده و بلافاصله برای مبارزه با التهاب، سرکوب درد و بهبودی سریع مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای رسیدن به نتیجه دلخواه به بیش از یک جلسه لیزر درمانی زانو نیاز خواهید داشت و پزشک شما مشخص می‌کند که چند جلسه برای لیزر درمانی زانو مورد نیاز است.

مزایای لیزر درمانی زانو

مزایای لیزر درمانی زانو

لیزر درمانی زانو نشان داده که این روش درد زانو از خفیف تا متوسط را تسکین داده و حساسیت به فشار و انعطاف پذیری مفصل زانو را نیز بهبود می‌بخشد. از دیگر مزایای لیزر درمانی زانو درد عبارتند از:

  • باز کردن رگ‌های خونی و کاهش تورم.
  • کمک به سیستم ایمنی بدن و تولید مواد شیمیایی بیشتر برای بهبود بافت آسیب دیده.
  • ساخت بیشتر بافت همبند در زانو.
  • تحریک هورمون اندورفین و کاهش درد زانو.
  •  غیر تهاجمی بودن لیزر درمانی زانو و عدم سوختگی پوست.
  • عدم عوارض جانبی لیزر تراپی زانو.
مطلب پیشنهادی: در مورد خواص پای مرغ برای زانو بیشتر بخوانید

معایب لیزر درمانی زانو چیست؟

نتایج حاصل از لیزر درمانی زانو می تواند متفاوت باشد و بسته به علت درد زانو و دستگاه و دوز مورد استفاده در لیزر تراپی زانو ممکن است نتایج متفاوتی در افراد مشاهده شود. برخی از پزشکان در مورد لیزر درمانی زانو تردید دارند و ممکن است آن را توصیه نکنند. در گذشته، مشخص نبود که چگونه نور بافت‌های آسیب دیده را تغییر می‌دهد و بسیاری از پزشکان احساس می‌کردند که درمان با لیزر سرد امکان‌پذیر نیست.

اما امروزه طبق تحقیقات جدید ثابت شده که لیزر درمانی درد زانو را تسکین می‌دهد و بنابراین پزشکان زیادی از آن حمایت می‌کنند. تنظیم دستگاه لیزر باید بسیار دقیق باشد. برای اینکه لیزر درمانی زانو موثر باشد پزشک یا تکنسین باید دوز نور، شدت، فرکانس، موقعیت و طول درمان را تنظیم کند. اگر هر یک از اینها بدرستی انجام نشود ممکن است نتیجه مطلوب بدست نیاید.

بهتر است لیزر تراپی زانو با تجویز پزشک صورت گیرد. بنابراین از خرید دستگاه و استفاده بدون نظر پزشک خودداری کنید. این ابزار ممکن است بی‌خطر باشد اما برای استفاده صحیح از آن باید آموزش‌های لازم را ببینید و گرنه درد شما را کاهش نخواهد داد.

هزینه این روش اغلب زیاد است و یک جلسه درمانی می‌تواند تا چند صد هزار تومان هزینه داشته باشد. بنابراین در صورت نیاز به انجام جلسات متعدد هزینه زیادی باید پرداخت کنید و اکثر شرکت‌های بیمه نیز لیزر تراپی زانو را پوشش نمی‌دهند.  نور لیزر برای چشم خطرناک است پس در طول لیزر درمانی زانو از قرار دادن چشم در معرض نور لیزر خودداری کنید و برای محافظت از چشمان خود از عینک مخصوص استفاده کنید.

اگر هر کدام از موارد زیر را دارید لیزر درمانی زانو را انجام ندهید:

  • صرع، زیرا نور پالسی لیزر می‌تواند تشنج را تحریک کند.
  • سرطان در ناحیه تحت درمان با لیزر مانند سرطان پوست.
  • بارداری، زیرا پزشکان هنوز نمی‌دانند لیزر چه تاثیری بر جنین خواهد داشت.

عملکرد لیزر درمانی زانو

آیا لیزر درمانی زانو بی خطر و موثر است؟

در سال‌های اخیر محققان استفاده از لیزر درمانی زانو را به عنوان روشی موثر و ایمن برای تسکین زانو درد موثر می‌دانند و معتقدند که بیماران می‌توانند با لیزر درمانی بهبود در مدیریت و عملکرد درد را تجربه کنند و هیچ عارضه جانبی عمده‌ای نیز برای آن گزارش نشده است.

زانو درد ممکن است ناشی از عوامل مختلفی باشد که آرتروز یکی از این علت‌هاست. بیماران مبتلا به استئوآرتریت می‌دانند که این معضل یک بیماری غیرقابل درمان است و برای مدیریت آن تنها باید داروهای مسکن مصرف کرد. لیزر درمانی زانو روشی است که اکنون برای تسکین درد این بیماران در دسترس و قابل استفاده است.

بسیاری از انواع دیگر درد زانو نیز از طریق لیزر تراپی زانو قابل درمان هستند. استفاده از این روش برای مدیریت درد و التهاب در بیمار بسیار آسان‌تر است و نتایج پایداری نیز ایجاد می‌کند.

جمع بندی و سوالات رایج

اگر به دنبال یک درمان سریع و موثر برای تسکین درد زانو هستید، انجام لیزر درمانی زانو را به شما توصیه می‌کنیم. لیزر درمانی برای زانو توسط یک دستگاه پزشکی و حتی در منزل براحتی قابل انجام است.  ثابت شده است که در این روش نور کم، باعث کاهش التهاب با تحریک جریان خون می‌شود. پس آن را امتحان کنید و از نتیجه مطلوب آن لذت ببرید.

منظور از لیزر درمانی زانو چیست؟

این روش با استفاده از یک پرتو نور سطح پایین که به پوست نفوذ می‌کند، بافت‌های عمیق را هدف قرار داده و با خواص ضد التهابی باعث تسکین درد زانو می‌شود.

آیا می توان لیزر درمانی زانو را در خانه انجام داد؟

بله امکان انجام این روش در هر مکانی وجود دارد و محدود به مطب یا مکان مشخصی نیست اما لازم است فرد آموزش لازم برای کار با دستگاه را دیده باشد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

ویدا جامی

ویدا جامی هستم. علاقه مند به حوزه تولید محتوا. سالها در زمینه ترجمه و تولید محتوا اطلاعات عمومی مشغول به فعالیت هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *