نحوه مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان

عفونت دندان در اکثر افراد بسیار آزاردهنده و همراه با درد است که برای درمان آن معمولا از آنتی بیوتیک های متناسب با وضعیت فرد و آلرژی های او استفاده میشود. اگر علائم عفونت دندان را در خود مشاهده کردید، دو نوع از این آنتی بیوتیک های کارساز و خوب، مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان هستند که میتوانند به دردتان بخورند.

در این مقاله به این موضوع میپردازیم که عفونت دندان چگونه رخ میدهد و شیوه درمان آن با مصرف این داروهای آنتی بیوتیک به چه شکل است. اگر قصد دارید از مباحث این چنینی آگاه شوید و در زمان کمتر با کمترین عوارض، عفونت دندان خود را برطرف کنید، میتوانید تا پایان این مقاله را مطالعه کنید.

علت عفونت دندان چیست؟

عفونت دندان هنگانی رخ میدهد که باکتری های مضری به قسمت های داخلی دندان یا همان پالپ دندان وارد میشوند. این اختلال را به آبسه دندان نیز میشناسند. عوامل و علل زیادی میتوانند در ایجاد این عفونت نقش داشته باشند. اما از علت های اصلی این عفونت، پوسیدگی دندان یا حفره های دندانی هستند که درمان نشده اند. زیرا زمانی که حفره ها ایجا شوند، باکتری ها به راحتی و وارد آنها شده و به لایه های محافظ دندان نفوذ میکنند، درنتیجه به پالپ دندان رسیده و آبسه یا عفونت دندان ایجاد میشود.

داروهای مناسب برای درمان عفونت دندان

عفونت دندان یا همان آبسه، از طریق مصرف آنتی بیوتیک ها کنترل میشوند تا از گسترش آن جلوگیری و در نهایت درمان شود. آنتی بیوتیک هایی که برای این عفونت تجویز میشوند، بسته به شدت عفونت، وضعیت کلی فرد و آلرژی هایی که دارد، متفاوت میباشند. در ادامه تعدادی از آنتی بیوتیک ها و داروهای مناسب برای درمان هفونت دندان را آورده ایم:

  • آموکسی سیلین
  • مترونیدازول
  • پنی سیلین
  • کلیندامایسین
  • آگمنتین

از دارو هایی که در بالا به آنها اشاره شد میتوانید برای درمان عفونت دندان خود یا آبسه، استفاده کنید و اجازه تشدید را به این عفونت ندهید. اما توصیه میکنیم پیش از استفاده از این دارو ها به بهترین کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده و با دندانپزشک متخصص مشورت کنید تا پس از معاینه، به تجویز بهترین داروی مناسب عفونت دندان شما بپردازد.

داروهای مناسب برای درمان عفونت دندان کدامند
معرفی بهترین دارو ها برای درمان عفونت دندان

درمان عفونت دندان با آموکسی سیلین

یکی از آنتی بیوتیک های موجود که برای درمان عفونت های دندانی به ویژه آبسه دندان از آن استفاده میشود، آموکسی سیلین میباشد. این دارو عضوی از خانواده پنی سیلین ها میباشد و موجب جلوگیری از رشد و تکثیر باکتری های مسئول عفونت میشود. این دارو برای از بین بردن انواع زیادی از باکتری های موجود در حفره ها و پالپ دندان تاثیر زیادی دارد.

آموکسی سیلین باکتری های موجود در دندان را مورد هدف قرار داده و کمک میکند تا عفونت کنترل شود، التهاب کاهش یابد و عفونت بهبود پیدا کند. لازم به ذکر است توجه و دنبال کردن دستورات پزشک و دوز تجویز شده و همچنین کامل کردن دوره مصرف آنتی بیوتیک، از اهمیت بالایی برخوردار است.

درمان عفونت دندان با مترونیدازول

مترونیدازول نیز به عنوان یک نوع داروی آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های دندانی از قبیل آبسه که ناشی از حمله باکتری های گوناگون به پالپ دندان است، مورد استفاده قرار میگیرد و مناسب است. مترونیدازول در فرآیند سنتز باکتری ها اختلال ایجاد میکند و در مهار و ریشه کنی این باکتری ها بسیار موثر هستند.

رویکرد این دارو کمک میکند تا کنترل عفونت، کاهش التهاب و بهبود در ناحیه آسیب دیده صورت بگیرد. برای درمان سریع تر عفونت دندان نیاز است تا از تجویز و دستورات پزشک پیروی و دوز ذکر شده را مصرف کنید. همچنین مهم است تا دروه کامل مصرف آنتی بیوتیک را به پایان برسانید تا عفونت شما تماما درمان شود.

مقدار مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول برای درمان عفونت دندان
دوز مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول برای درمان عفونت دندان یا آبسه

نحوه مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول برای عفونت دندان

زمانی که داروی آنتی بیوتیک آموکسی سیلین برای درمان عفونت دندان شما تجویز شد، دوز مصرفی که تعیین میشود، به شدت عفونت و سابقه پزشکی شما بستگی دارد. به طور کلی توصیه معمول این است که این آنتی بیوتیک را سه بار در روز مصرف کنید که هر بار آن تقریبا ۵۰۰ میلی گرم آموکسی سیلین میباشد. همچنین مدت درمان این آنتی بیوتیک از ۷ تا ۱۰ روز میتواند باشد، مگر شرایط و وضعیت خاصی پیش بیاید.

برای مصرف مترونیدازول نیز دوز مصرفی و طول دوره مصرف به شدت عفونت و سابقه پزشکی بیمار بستگی دارد. اما چیزی که معمولا توصیه میشود این است که آنتی بیوتیک مترونیدازول را دو الی سه بار در طول ۲۴ ساعت مصرف کنید و هر دوز بسته به شرایط شما میتواند از ۲۵۰ گرم تا ۵۰۰ گرم باشد.

عوارض عدم درمان عفونت دندان

کم توجهی و عدم درمان عفونت دندان عوارض جدی به همراه دارد و سهل انگاری در این مورد به ضرر شما تمام میشود. عفونت و باکتری ها میتوانند گسترش پیدا کنند عوارض مختلفی را به وجود بیاورند. این عفونت میتواند موجب درد و ناراحتی شما شود و بر فعالیت های روزانه شما تاثیر بگذارد. میتواند از طریق ریشه دندان به بافت های اطرافش گسترش یابد و عوارض شدیدتر را به وجود بیاورد.

از دیگر عوارض احتمالی ناشی از عدم درمان عفونت دندان، میتوان به ایجاد یک پاکت چرک در محل عفونت اشاره کرد. هنگامی که این اتفاق رخ دهد اختلال آبسه برای دندان شما به وجود آمده و عوارضی چون تورم، درد و التهاب موضعی شدید را به همراه دارد.

عوارض دیگری که ممکن است رخ دهد این است که باکتری های موجود میتوانند به جریان خون وارد شده و موجب بروز بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و عروقی، عفونت های تنفسی یا تضعیف سیستم ایمنی شود.

اگر عفونت دندان را درمان نکنیم چه اتفاقی میفتد؟
اگر عفونت دندان را درمان نکنیم دچار چه عوارضی میشویم؟

جمع بندی

عفونت دندان علل زیادی دارد و هنگامی که رخ میدهد، در صورتی که به پزشک مراجعه کنید معمولا دارو های آنتی بیوتیک مانند آموکسی سیلین و مترونیدازول را به شما تجویز میکند. در این صورت پیروی از دستورالعمل ها و توصیه های پزشک در خصوص مصرف این داروها از اهمیت زیادی برخوردار است.

تکمیل دوره مصرف این دارو ها بسیار مهم است و برای درمان هر چه سریعتر عفونت دندان خود، حتما دوره مصرف را به پایان برسانید. در برخی موارد نیز شدت عفونت دندان شما کم است و میتوانید با روش های درمان سه سوته دندان درد خود را برطرف کنید.

سوالات متداول

برای درمان عفونت دندان قرص آموکسی سیلین ۵۰۰ را چند بار در روز بخوریم؟

دوز مصرفی مورد نیاز برای درمان عفونت دندان طبق شرایط فرد متغییر است اما به طور کلی استفاده از آموکسی سیلین ۵۰۰ و ۳ بار در روز مناسب است.

آیا مصرف آموکسی سیلین و مترونیدازول باهم مشکلی دارد؟

بهتر است در یک دوره کامل مصرف آنتی بیوتیک از یک نوع آن استفاده شود و حتما توجه داشته باشید طبق دوز توصیه شده مصرف کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *