تزریق بوتاکس برای درمان میگرن (درمان قطعی میگرن)

۰
(۰)

تزریق بوتاکس میگرن یکی از شیوه‌های رایج امروزی برای مقابله با دردهای میگرن است. همه ما درباره تزریق بوتاکس، به‌نوعی، شنیده‌ایم، احتمالاً بیشتر ما فکر می‌کنیم که تزریق ژل و بوتاکس فقط برای عمل‌های زیبایی است. اما بوتاکس میگرن برای بسیاری از افرادی که از بیماری‌های مزمن پزشکی رنج می‌برند نیز موجب تسکین شده است. در سال ۲۰۱۰، بوتاکس برای استفاده در میگرن مزمن تأیید شد و بسیاری از بیماران موفقیت خود را در استفاده از بوتاکس میگرن گزارش دادند. 

اگر در شما میگرن تشخیص‌ داده‌شده و اغلب سردردهای میگرنی دارید، ممکن است از خود بپرسید که آیا می‌توانید برای معالجه از میگرن بوتاکس استفاده کنید؟ اگر شما این علائم یا بیماری‌های زیر داشته باشید، به شما توصیه می‌شود. اگر شما:

 • سابقه سردردهای میگرنی.
 • سردرد (از جمله نوع تنش) در بیشتر روزها (۱۵ یا بیشتر) از ماه که ۸ مورد از آنها میگرن است.
 • هر ماه ۱۴ روز یا کمتر سردرد بگیرید.
 • انواع دیگر سردرد مانند خوشه داشته باشید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک سم نور و توکسین است، سمی است که توسط باکتری به نام Clostridium botulinums ساخته می‌شود. اگر آن را در غذای خراب بخورید، می‌تواند یک واکنش کشنده به نام بوتولیسم ایجاد کند؛ زیرا باعث انسداد سیگنال‌های اعصاب می‌شود و عضلات را فلج می‌کند. اما اگر مراقبت های بعد از بوتاکس رعایت شود بی خطر است. زیرا سم در معده شما هضم نمی‌شود و مقدار مصرف آن بسیار کمتر از مقداری است که در غذای خراب دریافت می‌کنید.

پزشکان دریافته اند که تزریق بوتاکس می‌تواند به رفع چین و چروک پوست کمک کند؛ زیرا باعث شل شدن عضلات صورت می‌شود. همچنین به افرادی که دچار تیک و اسپاسم هستند به دلیل بیماری عصبی مانند فلج مغزی کمک می‌کند. هنگامی‌که افرادی که سردرد میگرنی داشتند از بوتاکس برای درمان چین‌وچروک خود استفاده می‌کردند، این افراد به پزشکان خود گفتند که سردرد آن‌ها بهتر شده است؛ بنابراین پزشکان شروع به مطالعه آن به‌عنوان درمان درد میگرن کردند. از همین رو بوتاکس میگرن رایج شد. 

بوتاکس نوعی سم بوتولینوم است، یک نوروتوکسین تولید شده توسط باکتری‌ها که باعث بوتولیسم می‌شود. هنگامی‌که سم بوتولینوم بوتاکس خالص می‌شود و در دوزهای کمی در مناطق خاص از بدن استفاده می‌شود، به طور موقت برای مدت ۳ ماه انقباضات عضلانی را کاهش می‌دهد.

آیا بوتاکس برای سردردهای میگرنی مؤثر است؟

در مطالعه روی بزرگسالانی که دچار سردردهای میگرنی مزمن می‌شوند، تزریق بوتاکس یا بوتاکس میگرن دردهای میگرنی و حتی انواع دیگر سردرد را کاهش می‌دهد.  در تحقیقی دیگر، تقریباً نیمی از افرادی که دو بار از تزریق بوتاکس میگرن استفاده کردند، گزارش کردند که تعداد روزهای سردرد هر ماه آنها به نصف کاهش‌یافته است. پس از پنج دوره درمان، این میزان به حدود ۷۰٪ از افراد افزایش یافت.

پزشکان فکر می‌کنند بوتاکس برای سردردهای میگرنی کار می‌کند؛ زیرا باعث مسدود شدن مواد شیمیایی به نام انتقال‌دهنده‌های عصبی می‌شود که سیگنال‌های درد را از مغز شما حمل می‌کنند. بوتاکس در آن مسیر مانند سد راه است. این مواد شیمیایی را قبل از رسیدن به انتهای عصب اطراف سروگردن شما متوقف می‌کند.

آیا بوتاکس برای سردردهای میگرنی مؤثر است

درمان میگرن با بوتاکس

هر ۱۲ هفته یک‌بار چندین تزریق بوتاکس میگرن در اطراف سروگردن خواهید گرفت تا سردردهای میگرنی را کم‌رنگ یا پیشگیری کند. در کل ممکن است به ۳۰ تا ۴۰ جلسه نیاز داشته باشید و در هر طرف سرخود به تعداد مساوی این کار را در مناطق موردنظر انجام می‌دهید.  اگر در یک نقطه خاص میگرن درد دارید، ممکن است به تزریق‌های بوتاکس بیشتری در آنجا نیاز داشته باشید. شما می‌توانید نتایج را ۲ تا ۳ هفته پس از اولین درمان مشاهده کنید. این نوع درمان بوتاکس را فقط باید از بهترین دکتر بوتاکس دریافت کنید. تزریق بوتاکس میگرن با تزریق بوتاکس زیبایی و جوانسازی پوست فرق دارد. 

بوتاکس میگرن چگونه عمل می‌کند؟

بوتاکس در اطراف رشته‌های درد تزریق می‌شود که در سردرد نقش دارند. بوتاکس در انتهای محل تزریق به انتهای عصب وارد می‌شود و جلوی انتشار مواد شیمیایی دخیل در انتقال درد را می‌گیرد. این از فعال‌شدن شبکه‌های درد در مغز جلوگیری می‌کند. بوتاکس میگرن قبل از شروع سردردهای میگرنی جلوگیری می‌کند اما برای کارساز شدن زمان می‌برد. افزایش بازدهی با افزایش تعداد دوره‌های درمانی. یک درمان به مدت ۱۰-۱۲ هفته طول می‌کشد و بیماران گزارش دادند که با دو درمان بوتاکس تعداد روزهای سردرد تقریباً ۵۰٪ کاهش می‌یابد.

چه نوع سردردی به بوتاکس میگرن پاسخ می‌دهد؟

بوتاکس میگرن فقط برای میگرن مزمن مورد تأیید FDA است، این به معنای سردرد در ۱۵ روز یا بیشتر در ماه است. هرچه سردردها بیشتر باشد، بیمار با بوتاکس بهتر عمل می‌کند. بوتاکس برای بیمارانی که کمتر از ۱۵ روز در ماه سردرد دارند، توصیه نمی‌شود. FDA استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن مزمن در بزرگسالانی که سن آنها ۱۸ سال یا بیشتر است را تأیید می‌کند. ممکن است که شرکت های بیمه بوتاکس میگرن را شامل تعرفه های خود حساب نکنند. این بدان معناست که پزشک می‌تواند آن را تجویز کند، اما ممکن است شرکت‌های بیمه هزینه آن را پرداخت نکنند. البته بستگی دارد و شما باید آن ها را قانع به پرداخت هزینه کنید.

اثرات جانبی بوتاکس میگرن

عوارض جانبی بوتاکس میگرن

گردن درد و سردرد رایج‌ترین عوارض جانبی در افرادی است که دچار سردردهای میگرنی مزمن شده و از بوتاکس میگرن استفاده می‌کنند. اما این عوارض خیلی کم گزارش شده است، اما شما می‌توانید یک واکنش آلرژیک به بوتاکس داشته باشید. نشانه‌های این می‌تواند کهیر، تنگی نفس، یا تورم در قسمت پایین ساق پا باشد. اگرچه مورد تأیید شده‌ای وجود ندارد که بوتاکس به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد، اما ممکن است عوارض نیز داشته باشد. برچسب دارو شامل این هشدار است.

سایر عوارض جانبی بوتاکس برای میگرن:

 • افتادگی پلک‌ها
 • درد در محل تزریق
 • درد و ضعف عضلانی
 • گرفتگی عضله
 • ازدست‌دادن حرکات صورت
 • حساسیت‌های پوستی
 • خارش
 • عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

سوالات متداول

تزریق بوتاکس میگرن چقدر زمان می برد؟

این کار به صورت سرپایی و در عرض ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام می شود.

مدت زمان تاثیر بوتاکس میگرن چقدر است؟

بوتاکس میگرن هم ۳ تا ۶ ماه اثرش باقی می ماند بستگی به نوع پوست و درد دارد.

آیا برای تزریق بوتاکس میگرن باید اجازه پزشک مغز و اعصاب گرفته شود؟

بله باید آزمایشات کامل انجام شود و توسط پزشک بررسی شود.

عوارض بوتاکس میگرن چیست؟

تنگی نفس کهیر تورم کبودی احساس موقتی ضعف

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

آمنه ابراهیمی

آمنه ابراهیمی هستم مترجم متون در زمینه سلامت پوست و مو و مسائل مربوط به زیبایی. حدود 5 سال در زمینه تولید محتوا به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی مشغول به فعالیت هستم. جدیدترین روش های زیبایی و درمانی که در سراسر دنیا منتشر می شود را با علاقه دنبال میکنم. آنها را ترجمه میکنم و در قالب محتواهای متنی درمیآورم و در اختیار شما عزیزان قرار میدهم. ممنون میشم محتواهای بنده را مطالعه کنید و نظرات خودتون را در قالب کامنت با من به اشتراک بزارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *