عمل بای پس معده، روشی تضمینی لاغری (+معرفی دکتر)

۰
(۰)

یکی از روش هایی که برای کاهش وزن از آن استفاده می شود، عمل بای پس معده می باشد. این نوع عمل با تغییراتی که در سیستم گوارشی به وجود می آورد، باعث می شود تا میزان مصرف غذا در فرد کاهش یابد.

به طور کلی از عمل بای پس معده برای لاغری و کاهش وزن استفاده می شود. البته ناگفته نماند که هر یک از عمل های جراحی، دارای ریسک های خاص خود می باشند و همیشه باید انتخاب آخر باشند. در صورتی که گرفتن رژیم غذایی و یا ورزش در فرد نتیجه ندهد، بهتر است از این عمل استفاده کند.

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین کلینیک لاغری در تهران

عمل بای پس معده چیست؟

عمل بای پس معده یا همان gastric bypass surgery یکی از انواع جراحی های لاغری می باشد که به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. لاپاراسکوپی یک نوع جراحی است که در آن با استفاده از یک لوله نازک و چراغ دار و دارای چراغ، داخل شکم را برش می زنند تا بتوانند اندام ها داخلی را مشاهده کنند. معمولا از این روش برای پیدا کردن مشکلاتی مانند عفونت، کیست و غیره، استفاده می شود.

عمل بای پس معده چرا انجام می‌شود؟

این عمل لاغری برای افرادی که دچار چاقی بیش از حد هستند؛ به عنوان یکی از موثرترین روش‌ها برای درمان چاقی، شناخته می شود. این میزان چاقی بر اساس شاخص BMI مشخص می شود . اگر فردی دارای عدد ۴۰ و یا بیشتر از آن باشد، دارای چاقی مفرط می باشد.

دلیل استفاده از عمل بای پس چیست؟

همانطور که ذکر شد، افرادی که دارای چاقی مفرط می باشند، ابتلا به انواع بیماریها در آن ها افزایش می باشد. عمل بای پس معده با درمان چاقی ، می‌تواند از مبتلا شدن به بیماری های جلوگیری کند.

 • سکته مغزی.
 • دیابت.
 • انواع بیماری های قلبی.
 • فشارخون.
 • و انواع مشکلات مربوط به معده.

بهترین کاندیداها برای عمل بای پس معده

عمل معده بای پس و یا حتی انواع دیگری از جراحی های لاغری، برای افرادی تاثیرگذار می باشند که به طور کلی ۳ عامل در آن ها وجود داشته باشد. از جمله این موارد عبارت است از:

 • همانطور که ذکر شد، شاخص ‌‌BMI بیشتر از ۴۰ باشد.
 • فرد دارای مشکلات جسمانی نظیر دیابت و یا فشار خون باشد.

البته به این نکته باید دقت شود که، به دلیل اینکه صرفا فرد دارای چاقی است، دلیل مناسبی برای انجام عمل بای پس معده نمی باشد. برای اینکه مشخص شود که آیا فرد نیاز به عمل بای پس معده دارد یا خیر، باید مراحل پزشکی خاصی را توسط دکتر مربوطه خود طی کند.

معرفی ۱۰ تا از بهترین دکتر بای پس معده در تهران

لوگو مخدوم

دکتر امیر مخدوم

بورد تخصصی جراحی لاپاروسکوپی پیشرفته از دانشگاه تهران، جراحی اسلیو / بای پس معده.

امتیاز
۵/۵

اطلاعات تماس با دکتر امیر مخدوم

شماره همراه :

وبسایت :

آدرس :

تهران، میدان هفت تیر، خیابان شهید لطفی، پلاک ۹، واحد ۸، طبقه ۸.

شبکه‌های اجتماعی :

دکتر امیر مخدوم، بورد تخصصی جراحی، لاپاروسکوپی پیشرفته از دانشگاه تهران، درمان چاقی، جراحی اسلیو معده، عمل بای پس معده، جراحی زیبایی شکم و سینه. با بیش از ۷ سال تجربه موفق در جراحی چاقی.

کلینیک زیبایی انیل

دکتر...

متخصص جراحی لاغری، اسلیو و بای پس معده

امتیاز
۵/۵

اطلاعات تماس با دکتر ...

تلفن :

شماره همراه :

وبسایت :

آدرس :

شبکه‌های اجتماعی :

برای درج آگهی در لیست فوق با ما تماس بگیرید.

مراحل عمل بای پس معده

ابتدا با ایجاد برش، معده را به دو قسمت تقسیم بندی می کنند. این برش دور تا دور معده صورت می پذیرد و پس از آن پزشک توسط منگنه اقدام به بسته کردن آن دو بخش می کند. در حال حاضر فرد دارای ۲ معده است که یکی به دوازدهه متصل است. ولی در این روش، یکی از معده های بریده شده را از سیستم گوارشی بدن حذف می شود.

سپس، نوبت به آن می رسد تا معده کوچک تر به روده وصل شود. در این اقدام روده بریده می شود و قسمت آزاد آن به معده کوچک برای وارد شدن غذا، متصل می گردد.

در حال حاضر یک سر روده به معده و سر دیگر آن به دوازدهه متصل است، در پایان نوبت به آن می رسد که دوازدهه نیز به معده متصل گردد تا فرآیند جذب مواد مغذی توسط آنزیم های گوارشی شکل بگیرد.

نحوه انجام عمل بای پس معده

مزایا و معایب عمل بای پس معده

از جمله مزایایی که عمل بای پس معده می تواند داشته باشد، عبارت است از:

 • در ۱ سال بعد از عمل، فرد قادر خواهد بود تا ۷۰ درصد از وزن بدن خود را کم کند.
 • به دلیل اینکه در عمل باید پس معده، حجم معده کمتر می شود، میزان غذای مصرفی نیز کاهش پیدا می کند.
 • در صورتی که فرد دارای دیابت نوع ۲ باشد، به فرآیند بهبودی این بیماری کمک می کند و در بعضی شرایط می تواند آن را به طور کامل از بین ببرد.
 • این عمل، یک جراحی قابل برگشت می باشد.
 • مقدار برگشتن وزن از دست داده شده بسیار کم است.
 • و موارد دیگر.

اما عمل بای پس معده ممکن است یک سری معایبی نیز در بر داشته باشد، از جمله این موارد عبارت است از:

 • حالت تهوع از شایع ترین این موارد می باشد که با توجه به رژیم غذایی که پزشک در اختیار شما قرار می دهد، می توانید این مورد را رفع کنید.
 • کم آبی. افراد معمولا پس از عمل دچار dehydration می شوند. برای حل این مشکل فرد می بایست در روز به مقدار ۲ لیتر آب مصرف کند.
 • یکی از دیگر از رایج ترین نوع مشکلات پس از عمل، بوجود آمدن زخم هایی در حاشیه معده می باشد. برای حل این مشکل نیز می توانید با استفاده از رژیم غذایی مناسب، ترک مصرف کردن دخانیات و استفاده از داروهای NSAID و ویتامینی مثل نوروبیون، اقدام به برطرف کردن آن کنید.
 • عمل بای پس معده نسبت به اسلیو معده، از عوارض بیشتری برخوردار است.
 • همچنین می تواند در دراز مدت باعث کمبود ویتامین B12، آهن و کلسیم شود.
 • و موارد دیگر.

انواع عمل های لاغری کدامند؟

۱- عمل بای پس معده که به طور مفصل درباره آن صحبت کردیم.

۲- عمل بای پس معده به طریق بلیو پانکراتیک.

یکی دیگر از روش های عمل بای پس معده می باشد که، مقداری پیچیده تر است و در آن تقریبا به میزان ۸۰ درصد معده برداشته می شود. به دلیل اینکه مقداری غذای مصرفی پس از این جراحی، به مقدار بسیار بالایی کاهش می باشد و احتمال سوء تغذیه نیز بیشتر می شود، معمولا برای افرادی که BMI بیشتر از ۵۰ دارند، مناسب است.

از عوارض آن می توان به مواردی نظیر: عفونت، کاهش قند خون، مشکلات تنفسی و غیره اشاره کرد.

۳- عمل اسلیو یا همان گاسترکتومی

یکی از جدیدترین روش های لاغری و کاهش وزن می باشد. روش انجام آن مانند قسمت اول در عمل بای پس معده به روش بلیو پانکراتیک می باشد. همانطور که در این مقاله ذکر شد بین روش اسلیو و عمل بای پس معده تفاوت هایی وجود دارد .ولی به طور کلی عوارض جراحی اسلیو از عمل بای پس معده بیشتر می باشد.

۴- جراحی پلیکاسیون

در این عمل برای کم کردن حجم معده، آن را بر روی هم به شکل دامن پلیسه می زنند. برای اینکه مشخص شود که کدام نوع از عمل های لاغری برای چه فردی مناسب است، بهتر است با پزشک متخصص در این زمینه محشور شود.

جمع بندی

با توجه به نکات گفته شده در ارتباط با عمل بای پس معده و دیگر جراحی های لاغری، با توجه به عوارض و خطراتی که هرکدام از آن ها ممکن است داشته باشند، بهتری است توسط یک پزشک با تجربه و متخصص صورت بپذیرد.

سوالات متداول در خصوص عمل بای پس معده

مزیت عمل جراحی بای پس معده چیست؟

افرادی که به دیابت مبتلا هستند و چاقی مفرط دارند می توانند با انجام عمل جراحی بای پس امیدوار باشند که سطح قند خون آنها تنظیم می شود. و یا افرادی که به چربی مبتلا هستند می توانند امیدوار باشند که با انجام این عمل جراحی مشکل آنها حل می شود، همچنین این عمل جراحی برای افرادی که به فشار خون و یا دیابت مبتلا هستند توصیه می شود تا با انجام این غم بود درمان چاقی مفرط بتوانند سلامت خود را به دست بیاورند.

مراقبت های قبل از عمل جراحی بای پس چیست؟

از توصیه های بسیار مهمی که پزشک ها متخصص دارند این است که باید قبل از عمل رژیم غذایی مخصوص را رعایت کرد. همچنین به افرادی که به دخانیات اعتیاد دارند توصیه می شود تا مدتی قبل از عمل از مصرف مواد دخانی مانند سیگار بپرهیزند. همچنین لازم است بیماری که در بیمارستان بستری می شود قبل از این که عمل جراحی را انجام می دهند رژیم غذایی مایع داشته باشد و تا ساعتی قبل از عمل مواد غذای مضر نشود

آیا باید قبل از عمل ورزش را شروع کنم؟

اگر بتوانید مقدار کمی وزن قبل از عمل کم کنید به آسان تر شدن عمل جراحی کمک بسیاری کرده اید.

آیا بعد از عمل جراحی لاغری، مو ریزش پیدا میکند؟

بله برخی بیماران ممکن است پس از عمل با ریزش مو مواجه شوند. و در کل ۳ تا ۶ ماه پس از عمل این اتفاق طبیعی است. ریزش مو در این افزاد به دلیل استرس فیزیکی ناشی از جراحی و تغییرات وزنی سریع رخ میدهد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

  1. سلام دوست عزیز ویکی درمان
   پیشنهاد میکنیم برای جلوگیری از هرگونه عوارض احتمالی، حدالامکان تا یک هفته مایعات مصرف کنید و در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.

  2. سلام من عمل بای پس رو تقریبا ۲ سال پیش انجام دادم
   وزنم خیلی نیومد پایین حتی الان داره برمیگرده
   میتونم دوباره عمل رو انجام بدم یا راه حلی داره
   ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *