banner

دندانپزشکی کودک و بهترین دندانپزشک کودکان

سلامت دندان، یکی از موارد مهمی است، که هم در سلامت بدن و هم در داشتن ظاهری زیبا و افزایش اعتماد به نفس تاثیرگذار است. رسیدگی به دندان‌ها، از جمله مواردی است، که باید از دوران کودکی به آن توجه ویژه‌ای داشت. اگر در سنین کودکی به سلامت دندان‌ها، توجه نشود، در بزرگسالی مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد. اینجاست که دندانپزشکی کودک و اطفال اهمیت می‌یابد.

با توجه به ضرورت پیشگیری از خرابی دندان‌ها و ایجاد مشکل در بزرگسالی و همچنین با توجه به حساسیت بالای دندان کودکان، درمان و رسیدگی به دندان‌های شیری به اندازه رسیدگی به دندان‌های اصلی و یا حتی بیشتر از آن اهمیت دارد. 

زمان مناسب برای مراجعه متخصص دندانپزشکی کودک

مراقبت و رسیدگی به دندان‌ها، از زمان رویش اولین دندان شیری آغاز می‌شود و ادامه پیدا می‌کند. اما اگر بخواهیم در مورد زمان مراجعه به دندانپزشکی کودکان صحبت کنیم، باید بگوییم که عموما کودکانی که برای معالجه و درمان به دندانپزشک مراجعه می‌کنند؛ در محدوده سنی ۳ تا ۱۲ سال قرار دارند. 

این محدوده‌ای که گفته شد، زمانی است که عموما افراد به دندانپزشک کودک مراجعه می‌کنند؛ ولی به طور کلی امکان ویزیت دندانپزشک از زمان رویش اولین دندان کودک در یک سالگی امکان‌پذیر است و اینکار به کودک و اولیای او در آگاهی از مراقبت‌های لازم برای دندان و مشکلات احتمالی دندان کودک آگاه می‌کند.

همچنین اولیای محترم، می‌توانید برای اطلاعات بیشتر دندانپزشک زیبایی و ایمپلنت دندان را مطالعه کنید.

درمان های دندانپزشکی کودک (اطفال) چیست؟

دندانپزشکی کودک، طیف گسترده‌ای از خدمات را ارائه می‌دهد. از موارد مراقبتی و پیشگیری تا درمان‌های تخصصی دندان کودکان مانند ارتودنسی ، از خدماتی است که از طریق دندانپزشکی کودک، ارائه می‌شود. در ادامه به بررسی انواع خدماتی که به کودکان در این زمینه ارائه می‌شود، خواهیم پرداخت.

ویژگی های بیمارستان مخصوص دندانپزشکی کودک

ویژگی های بیمارستان مخصوص دندانپزشکی کودک

تاکید اولیه دندانپزشکان برای کودکان، پیشگیری از خرابی و آسیب دیدن دندان‌هاست و همانطور که گفته شد، برای دندانپزشکی کودکان اصل بر جلوگیری از خرابی دندان‌هاست. در نتیجه، اولین خدمتی که از طریق دندانپزشکی کودکان ارائه می‌شود؛ آموزش‌های پیشگیرانه است. این آموزش‌ها نه تنها برای کودکان، بلکه برای والدین آنها ارائه می‌شود و نقش مهمی در جلوگیری از خرابی دندان‌ها دارد. 

رعایت نکاتی که دندانپزشک، در این مرحله به کودک و والدین می‌گوید، می‌تواند در به وجود آمدن عادت‌های سالم در دوران رشد و در نتیجه داشتن دندان‌هایی سالم و زیبا در نوجوانی و بزرگسالی نقش بسزایی داشته باشد.

  • تشخیص و پیشگیری 

از آنجا که تمیز و پاکیزه نگه داشتن دندان‌ها در کودکان دشوارتر است؛ امکان پوسیدگی دندان‌ها و خرابی آنها بسیار زیاد است. به همین دلیل وقتی به دندانپزشکی کودکان مراجعه می‌کنید، اولین کاری که پزشک انجام می‌دهد، این است که بعد از ویزیت، در صورت خرابی دندان، آن را تشخیص می‌دهد و راه حل مناسب برای آن را انجام می‌دهد. بعلاوه پزشک مشکلاتی که ممکن است بیمار در آینده به آن دچار شود را شناسایی کرده و راه حل مناسب برای آن را ارائه می‌دهد.

  • درمان های تخصصی

پس از مراجعه به دندانپزشکی کودک، معاینه دندان‌های کودک و تشخیص مشکلات دندان، دندانپزشک، درمان تخصصی برای حل مشکل مورد نظر ارائه می‌دهد. در اینجا چند نمونه از درمان‌های پزشکان را با هم بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: جراحی لثه

  • ترمیم دندان‌های شیری و دائمی

ممکن است، دندان‌های کودک به دلایل مختلف دچار پوسیدگی، شکستگی و مشکلاتی از این دست شده باشد و نیاز به پر کردن و ترمیم داشته باشد. شاید با خود بگویید، وقتی این دندان‌ها دائمی نیستند، چه نیازی به پر کردن آن استف ولی باید گفت وجود درد یا عفونت یا خالی بودن دندان شیری کودکان سبب امتناع آنها از غذا خوردن می‌شود و یا نجویده غذا خوردن باعث ایجاد دل درد می‌شود. در نتیجه غذا به صورت کامل جذب نشده و باعث اختلال در رشد و ضعیف شدن کودک می‌شود.

بهترین دندانپزشک کودک در تهران

  • فلوراید تراپی (فلوراید درمانی) 

یکی دیگر از درمان‌های تخصصی دندانپزشکی کودک، فلوراید درمانی است. در این روش، از عنصری به نام فلوراید استفاده می‌شود. فلوراید ماده‌ای است، که در صورت قرار دادن آن در معرض مینای دندان، مواد از دست رفته در طول زمان را جایگزین می‌کند و از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند. این درمان به نحوی یک روش پیشگیری از پوسیدگی و خرابی دندان‌ها محسوب می‌شود، که بسیاری از پزشکان، آن را انجام می‌دهند.

  • فیشور سیلانت (شیار پوش)

این روش نیز برای افزایش مقاومت و پیشگیری از پوسیدگی دندان استفاده می‌شود. این کار به خصوص در شیارهای دندان‌ها که احتمال پوسیدگی آن ها بیشتر است اجرا می‌شود.

  • ارتودنسی پیشگیری (فضا نگهدار)

در بسیاری موارد که دندان شیری کودکان، زودتر از موعد از دست می‌رود یا کشیده می‌شود، ممکن است فاصله بین دو دندان سبب شود، دندان‌ها به سمت یکدیگر حرکت کنند. برای پیشگیری از کج شدن دندان‌ها در اثر این مشکل، پزشکان روش درمانی ارتودنسی را برای آن انجام می‌دهند.

  • روکش دندان شیری

در صورتی‌که پوسیدگی دندان شیری، به حدی شدید باشد، که دیگر نتوان با پر کردن، مشکل آن را برطرف کرد؛ روکش مخصوص فلزی برای دندان ساخته می‌شود و بر روی دندان چسبانده می‌شود. لازم به ذکر است که این روکش، هنگام افتادن دندان شیری، همراه آن از دهان خارج می‌شود.

لیستی از بهترین دکتر دندانپزشکی کودک

دکتر

آدرس

شماره تماس

دکتر نیوشا بابوی نژاد

تهران، سعادت آباد، میدان فرهنگ، سرو شرقی، بعد از بیمارستان پارسیان، پلاک ۲۷، طبقه سوم، واحد ۷

۰۲۱-۲۲۳۶۹۳۹۰

دکتر فاطمه کدخدائی

تهران، خیابان ملاصدرا، نرسیده به اتوبان چمران، رو به روی دانشگاه بقیه الله، ساختمان پزشکان سحر، پلاک ۲۰۷، طبقه پنجم، واحد ۱۷

۰۲۱-۸۸۰۴۲۶۸۶

دکتر فاطمه معظمی

تهران، خیابان دولت، خیابان کاوه شمالی، پلاک ۱۷، ساختمان کیمیا، طبقه سوم، واحد ۱۸

۰۲۱-۲۲۵۴۸۱۱۰ 

۰۲۱-۲۲۷۹۹۴۶۴

۰۹۱۲۴۸۸۵۴۱۸

دکتر صدیقه مظفر

تهران، ضلع جنوبی میدان هفت حوض، ابتدای رضوان غربی، روبروی مرکز خرید سون سنتر، ساختمان پزشکان رضوان، طبقه چهارم، واحد ۹

۰۲۱-۷۷۹۳۴۴۷۰

دکتر لیلا کرایه چیان

تهران، ما بین میدان رسالت و چهارراه سرسبز، پلاک ۶۸۶، طبقه دوم، واحد ۳

۰۲۱-۷۷۱۳۵۲۶۹

دکتر سمیه کاملی

تهران، پاسداران نبش دشتستان پنجم، ساختمان ١۴٨، طبقه پنجم

۰۲۱-۲۲۸۵۳۶۷۳

دکتر الهام حاتم زاده

تهران، بالاتر از مترو شریعتی، ابتدای خیابان ظفر، ساختمان سبز، طبقه دوم، واحد ۷

۰۲۱-۲۲۲۵۰۶۷۸

دکتر زینب حسینیان

تهران، چهارراه پاسداران، ابتدای خیابان دولت، روبروی بانک سامان، طبقه فوقانی داروخانه تابش، طبقه۴، واحد ۱۸

۰۲۱-۲۲۵۷۶۳۶۴

 دکتر پریسا عارف

تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل صدر، کوچه داد، پلاک ۱۹، طبقه سوم، واحد ۱۲
 

۰۲۱-۲۲۶۸۳۶۷۹

دکتر منیره توحید رهبری

تهران، فلکه دوم صادقیه، پشت بیمارستان ابن سینا، خیابان اعتمادیان، ساختمان پزشکان فدک، پلاک ۲۸، واحد۱۵

۰۲۱-۴۴۹۷۶۶۸۰

جمع بندی

در این مقاله از ویکی درمان سعی شد، به طور کامل به نکات و درمان‌هایی که برای دندانپزشکی کودک وجود دارد پرداخته شود. اگر سوالی در این زمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول از دندانپزشک کودک

زمان رویش دندان های کودکان از چه زمانی می‌باشد؟

تعداد دندان‌ها به طور طبیعی در هر فردی ۳۲ عدد می‌باشد. در نوزادان از سن ۶ ماهگی، دندان‌های شیری رشد کرده و در سن ۵/۲ سالگی رشد آن متوقف می‌شود. شروع لق شدن دندان‌ها از سن ۵/۵ الی ۱۲ سالگی می‌باشد. تعداد دندان‌هایی که شیری می‌باشد، ۲۰ عدد است و در صورت افتادن دندان‌های شیری ۲ الی ۶ ماه زمان می‌برد تا دندان‌های دائمی جای دندان‌های افتاده را بگیرند.

تکنیک‌های جلوگیری از پوسیدگی دندان چیست؟

زمانی که والدین کودک خود را برای معاینه به دندانپزشکی کودکان می‌برند، پس از معاینه بهترین متخصص دندانپزشکی کودک برای جلوگیری از بروز پوسیدگی دندان از تکنیک‌هایی همچون فلوراید‌تراپی، فیشورسیلانت و ارتودنسی پیشگیری استفاده می‌کند.

چه موقع از خمیر دندان‌های فلوراید دار به کودکانمان بدهیم ؟

خوردن فلوراید و خمیردندان‌هایی که فلوراید دارند، میتواند بسیار مضر باشد. برا همین ابتدا باید دندان‌های کودکانتان را با خمیردندان مخصوص کودک تمیز کند. هنگامی که کودک توانست خمیردندان را در دهانش نگه دارد و آن را به بیرون بریزد، میتوان از خمیردندان‌های حاوی فلوراید به او داد.

مسواک مناسب کودکان چه مشخصاتی دارد؟

والدین باید با رویش اولین دندان کودک اقدام به تمیز کردن آن‌ها کنند، در ابتدا برای تمیز کردن دندان‌ها از گاز استریل یا یک دستمال نرم استفاده نمایند پس از آن برای مسواک زدن، مسواکی را تهیه کنند که نرم باشد و باعث آسیب بافت لثه نشود و سر آن متناسب با اندازه دهان کودک باشد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

  1. سلام وقت بخیر
    من یه دختر ۴ ساله دارم که دندونای جلوش پوسیده شده و فکر می کنم به عصب رسیده باشه چون درد داره. میخواستم بدونم دندونای شیری رو میشه عصب کشی کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *