تزریق ژل (کاربردها + مراقبت ها)

۰
(۰)

بسیاری از مشکلات و مسائلی که به دلیل افزایش سن یا دیگر موارد تاثیرگذار بر زیبایی، ایجاد می‌شوند؛ به دلیل کاهش حجم اتفاق می‌افتد. تزریق ژل و بوتاکس راهی است که برای اصلاح این موارد و افزایش زیبایی از آن استفاده می‌شود؛ با تزریق ژل و بوتاکس پیری خود را به تعویق بی اندازید

تزریق ژل دقیقا روشی است که می‌توان با استفاده از آن حجم از دست رفته را جبران کرد و زیبایی و جوانی را به پوست بازگرداند. از تزریق ژل برای افزایش حجم لب، لیفت ابرو و رفع گودی صورت استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی روش ها، مراحل و ویژگی های مورد توجه در تزریق ژل خواهیم پرداخت.

کاربردهای تزریق ژل چیست؟

تزریق ژل راه حلی برای پر کردن و رفع چین و چروک صورت شناخته می‌‌شود. اما این تنها یکی از مزایا و کاربردهای این روش است. اکثر کاربردهای این روش توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا یا FDA مشخص شده است. کاربردهای عمده تزریق ژل شامل حجم دهی، رفع چین و چروک، جوانسازی و افزایش زیبایی بینی است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

تزریق ژل چیست؟

تزریق ژل به بدن

دیگر مواردی که از تزریق ژل برای آن استفاده می‌شود؛ تزریق ژل به بدن برای حجم دهی به آن است. از این روش برای فرم دهی به بدن و زیبایی فرم بدن استفاده می‌شود. به عنوان مثال برای حجم دهی به باسن استفاده می‌شود. در طی این درمان می‌توان به نواحی مختلفی از باسن تزریق کرد.

همچنین از تزریق فیلر و ژل برای جوانسازی دست ها هم استفاده می‌شود. باید گفت از این روش می‌توان برای جوانسازی پوست بدن هم استفاده کرد. این کار را می‌توان برای پشت دست در بدن استفاده کرد.

تزریق ژل لب

یکی از متداول ترین راه‌ها برای افزایش حجم لب، تزریق ژل به لب است. به دلیل اینکه ترکیبات ژل، شامل یک ماده طبیعی به نام اسید هیالورونیک است که در بدن یافت می‌شود؛ تزریق ژل به لب نتایج مطلوبی در پی دارد. از مزایای تزریق فیلر و ژل به لب این است که در این روش حجم لب‌ها قابل کنترل است. علت این امر این است که مقدار ژل تزریقی به راحتی قابل کنترل است و در نتیجه پزشک شما تسلط بیشتری بر میزان تزریق و حجم لب خواهد داشت.

به علاوه برجستگی‌هایی که ممکن است در اثر تزریق ایجاد شود، به راحتی قابل حل است. همچنین در مقایسه با سایر روش‌های پرکننده لب، کبودی و تورم کمتری ایجاد می‌شود.

تزریق ژل به بینی

این روزها از تزریق فیلر و ژل برای اصلاح فرم بینی، بدون نیاز به جراحی استفاده می‌شود. حالت‌ دهی به بینی، یکی از کاربردهای جالب تزریق فیلر است. به دلیل اینکه، این روش بدون جراحی صورت میگیرد و تاثیر بسیار خوبی بر حالت بینی دارد؛ طرفداران بسیاری پیدا کرده است. 

تزریق ژل به صورت

کاهش حجم صورت، یکی از اثرات افزایش سن است که اکثر افراد به دنبال راهی برای مقابله با آن هستند. کاهش حجم صورت را می‌توان در لب‌ها، گونه‌ها و پلک‌ها مشاهده کرد. 

یکی از بهترین روش ها برای جبران حجم از دست رفته صورت، تزریق ژل است. از تزریق فیلر به صورت برای از بین بردن سیاهی و گودی زیر چشم، رفع افتادگی پوست استفاده می‌شود. همچنین از تزریق ژل برای صورت، جهت رفع چروک‌هایی مانند خط پیشانی، خط خنده، خط اخم و … استفاده می‌شود.

تزریق ژل لب

تزریق ژل در ناحیه زیر چشم  

با تزریق ژل، چروکی که زیر چشم قرار دارد و باعث می‌شود که چشم‌ها ظاهر خوبی نداشته باشند و همیشه خسته به نظر برسند، برطرف می‌شود و چشم‌ها زیباتر به نظر می‌رسد.

مراحل تزریق ژل

زمانی که تصمیم به تزریق ژل می‌گیرید، اولین مرحله مراجعه به پزشک متخصص و دریافت مشاوره از او است. 

در صورتی که تمامی شرایط برای تزریق فیلر را داشتید؛ پزشک معالج ناحیه مد نظر را با کرم بی حس کننده، بی حس می‌کند و با استفاده از سوزنی بسیار نازک از سوزن‌های معمولی تزریق ژل صورت می‌گیرد. مدت زمان لازم برای تزریق، بسته به شرایط متقاضی بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه متفاوت است. 

انواع برند‌های ژل صورت

 • ژل ژوویدرم: این نوع ژل از هیالورونیک اسید تولید می‌شود و چین و چروک‌های پوست را به طور موقتی رفع می‌کند؛ اما باعث می‌شود که پوست مرطوب و جوان بماند.
 • ژل صورت رستیلن: ژل صورت رستیلن نیز از اسید هیالورونیک تولید می‌شود که حجیم سازی پوست را از طریق تزریق‌های کوچک انجام می‌دهد و باعث می‌شود که چین و چروکی که اطراف چشم و دهان قرار دارد،  برطرف شود.
 • ژل صورت ریوانس: این نوع ژل مانند ژل‌های دیگر است، با این تفاوت که برای چین و چروک‌هایی که کمی عمیق هستند در اطراف بینی و دور لب کاربرد دارد. 
 • ژل صورت اسکالپترا: ماده سازنده این ژل، اسید پلی لاکتیک مصنوعی است و اولین فیلری است که سازمان غذا و داروی آمریکا،  آن را تایید کرده است و برای کسانی که دچار بیماری اچ آی وی هستند و صورت آن‌ها به دلیل این بیماری از بین رفته و گود افتاده بسیار مناسب است و صورت آن‌ها را حجیم می‌کند. 
 • ژل صورت رادیس: دوام این ژل زیاد است و باعث حجیم شدن نواحی که تزریق ژل انجام شده است،  می‌شود. 
 • ژل رووفیل: از جنس هیالورونیک اسید است. استفاده از ژلی که هیالورونیک اسید را در ترکیبات خود داشته باشد، ریسک حداقل کمتری و نتایج مفید بیشتری را برای شما دارد. رسیدن به ظاهری طبیعی، دیدن سریع تاثیر پس از تزریق و ماندگاری تقریبا بالا، از مهم ترین ویژگی های ژل رووفیل است.
 • ژل مزوژل: لکه‌های پوستی را از بین می‌برد، موجب از بین رفتن سلولیت‌های پوستی می‌شود، این ماده موجب از بین رفتن غبغب می‌شود، خاصیت ارتجاعی پوست و گردن را افزایش داده و خطوط موجود در آن را از بین می‌برد.
 • ژل پروفایلو: این ماده می‌تواند تا شش هزار برابر جرمش، آب در خود ذخیره کند. یکی از قسمت‌هایی از بدن ما که از این ماده بهره می‌برد، زجاجیه چشم است که ۹۸ درصد آن را آب و ۲ درصد باقی‌مانده را نیز هیالورونیک اسید تشکیل داده است.

چه کسانی نمی‌توانند تزریق ژل انجام دهند؟ 

افرادی که در دسته‌بندی زیر قرار دارند نمی‌توانند تزریق ژل انجام دهند:

 • خانم‌هایی که باردار هستند یا بچه شیر می‌دهند.
 • افرادی که بیماری خود ایمنی مانند روماتیسم، سندروم نفروتیک و.. دارند.
 • کسانی که به دیابت مبتلا هستند.

مراقبت های قبل از تزریق فیلر و ژل

 • دو هفته قبل از این که اقدام به تزریق ژل کنید، از مصرف داروهایی مانند آسپرین، ژلوفن، ایبوپروفن و…. که باعث خون‌ریزی می‌شوند خودداری کنید.
 • پزشک خود را از تمامی داروهایی که مصرف می‌کنید و یا بیماری هایی که دارید مطلع کنید.
 • در روز تزریق از کرم و یا لوازم آرایشی دیگر استفاده نکنید.

تزریق ژل صورت

مراقبت‌‌ های بعد از تزریق فیلر و ژل

یک الی دو روز پس از تزریق ژل از مصرف شکر، کافئین، الکل و غذاهای تند خودداری کنید و در این زمان سیگار نکشید در غیر این صورت پوست شما دچار تورم می‌شود.

نکته: ماندگاری تزریق ژل دائمی نیست و معمولا ماندگاری تزریق ژل بین شش ماه تا یکسال است.

عوارض احتمالی تزریق فیلر و ژل

برخی از افراد پس از تزریق ژل ممکن است دچار تورم و یا کبودی شوند که جای نگرانی ندارد و پس از گذشت چند ساعت تا چند روز این تورم و کبودی به طور کامل رفع می‌شود.

سوالات متداول در خصوص تزریق ژل

چه مدت پس از تزریق ژل می‌توان از رژ لب استفاده کرد؟

برای اینکه احتمال عفونت لب‌ها وجود دارد، بهتر است تا هفت روز بعد از تزریق ژل از هیچ ماده‌ای بر روی لب‌ها استفاده نشود.

تا چند روز پس از تزریق فیلر و ژل می‌توان از لوازم آرایشی استفاده کرد؟

پس از گذشت بیست و چهار ساعت از تزریق می‌توان، هر نوع وسیله آرایشی را استفاده کرد.

بهترین سن برای تزریق ژل صورت چه سنی است؟

معمولا افرادی که در دوره میان‌سالی قرار دارند و روی پوست صورت آن‌ها چین و چروک زیادی ایجاد شده است به دنبال تزریق ژل هستند اما به طور متوسط رده سنی چهل سال تا پنجاه و چهار سال، طرفداران اصلی این روش زیبایی هستند.

ماندگاری تزریق ژل چقدر است؟

ماندگاری ژل‌ها به نوع آن ها بستگی دارد و معمولا ماندگاری آن‌ها بین شش ماه تا دوسال است.

آیا تزریق ژل عوارض جانبی عمده ای دارد؟

تزریق ژل به لب بسیار ایمن است و تنها عارضه‌ای که دارد حساسیت بعد از تزریق است که توسط پزشک می توان حساسیت پوستی را تست کرد.

دوران استراحت پس از تزریق ژل چه مدت است؟

تزریق ژل سرپایی انجام می‌شود و نیاز به استراحت خاصی ندارد

چه زمانی می توان نتیجه تزریق را مشاهده نمود؟

نتیجه تزریق بلافاصله بعد از تزریق ژل قابل مشاهده است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

آمنه ابراهیمی

آمنه ابراهیمی هستم مترجم متون در زمینه سلامت پوست و مو و مسائل مربوط به زیبایی. حدود 5 سال در زمینه تولید محتوا به صورت تخصصی در زمینه پوست، مو و زیبایی مشغول به فعالیت هستم. جدیدترین روش های زیبایی و درمانی که در سراسر دنیا منتشر می شود را با علاقه دنبال میکنم. آنها را ترجمه میکنم و در قالب محتواهای متنی درمیآورم و در اختیار شما عزیزان قرار میدهم. ممنون میشم محتواهای بنده را مطالعه کنید و نظرات خودتون را در قالب کامنت با من به اشتراک بزارید.

نوشته های مشابه

۷ دیدگاه

 1. سلام من ۵ روز پیش به گونه هام ژل تزریق کردم فردا اون روز صورتم و زیر چشمم ورم داشت این چند روزم صبحا که از خواب بیدار میشدم ورم داشت تا یکی دو ساعت بهتر میشد اما امروز صبح ک بیدار شدم زیر چشم راستم خیلی ورم کرده اون یکی هم ورم داره اما نه زیاد مثل هر روزهه امروز میخوام برم پیش دکترم اما خیلی نگرانم ممکنه ابسه یا عفونت باشه یا طبیعیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *