اگر آمپول عضلانی را اشتباهی در رگ بزنیم چه می شود؟

۳
(۲)

آمپول عضلانی ، از دهه ۶۰ میلادی، به یک آمپول رایج برای تزریق دارو به بیماران، تبدیل شده است. وقتی دارو، با این روش به بدن تزریق می شود ، به آرامی وارد گردش خون می شود و جذب می گردد ؛ در نتیجه بیمار، زودتر بهبود می یابد. به دلیل نتیجه سریع ، این روش بسیار محبوب است.

آمپول عضلانی به عضله ای پر از مویرگ تزریق می شود ، اگر به اشتباه به رگ زده شود ، عوارض ناخوشایندی خواهد داشت.

هنگامی که می خواهید در منزل این آمپول را تزریق کنید، حتما از افراد متخصص کمک بگیرید. سایت آنست درمان آماده ارائه خدمات درمان در منزل از جمله وصل سرم در منزل، سونوگرافی در منزل ، ویزیت پزشک در منزل و… است ، می‌توانید به سایت آنست درمان به آدرس honestdarman.com مراجعه کنید و درخواستتان را ثبت کنید یا با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

در ادامه با ما همراه باشید تا بدانیم اگر آمپول عضلانی را اشتباهی در رگ بزنیم چه می شود ، همچنین اطلاعات بیشتری درباره روش تزریق آمپول عضلانی ، کسب کنیم.

نمونه عارضه تزریق اشتباه

تزریق آمپول عضلانی چیست؟

تزریق آمپول عضلانی به یک تکنیک درمانی مدرن ، برای رساندن دارو یا واکسن به بدن بیمار، گفته می‌شود. تزریق عضلانی ، کاربردهای زیادی دارد و در مواقعی که دارو به شکل خوراکی در دسترس نباشد، نیز از این روش استفاده می شود.

همه ما این نوع آمپول را تجربه کرده ایم ، به طور مثال وقتی خواسته ایم آمپول پنی ‌سیلین یا واکسن بزنیم ، از روش عضلانی استفاده کرده‌ایم.

در این روش ، پرستار سوزن آمپول را وارد ماهیچه بازو یا قسمت فوقانی نشیمن‌گاه ، می کند و مایع دارو را به بدن تزریق می کند.

در این نوع تزریق ، انتخاب محل مناسب بدن برای انجام صحیح تزریق ، بسیار مهم است. پرستار یا پزشک با توجه به نوع دارو ، مقدار دارو ، سن بیمار و آناتومی بدن وی، مناسب ترین بخش بدن را برای تزریق انتخاب می کنند. به طور مثال برای تزریق عضلانی به نوزاد یا کودک معمولا عضله ران ، انتخاب می شود.

مناسب ترین نواحی بدن برای تزریق عضلانی

انتخاب محل مناسب تزریق ایمنی تزریق را بالا می‌برد و دارو به بهترین نحو ممکن عمل خواهد کرد. نواحی مختلفی در بدن وجود دارد که می توان بر آنها تزریق را انجام داد. مناسب ترین نقاط بدن برای تزریق عضلانی در بخش زیر آورده شده است.

ونتروگلوتئال یا لگن

بخش دلتوئید یا بازو

دورسوگلوتئال یا باسن

Vastus lateralis یا لگن

کاربردهای تزریق آمپول عضلانی

در بخش زیر مهمترین کاربردهای تزریق آمپول عضلانی آورده شده است:

 • تزریق اکثر واکسن‌ها
 • تزریق داروهای ام اس
 • تزریق داروهای هورمونی مانند مدروکسی پروژسترون و تستسترون
 • تزریق آنتی بیوتیک ها مانند پنی سیلین و استرپتومایسین
 • تزریق داروهای بیماری های خاصی مانند مولتیپل اسکلروزیس
 • تزریق کورتیکواستروئید برای درمان التهاب یا واکنش های آلرژیک
 • و …..

چرا در تزریق عضلانی اشتباه صورت می گیرد؟

اگرچه روش تزریق عضلانی ، روشی بسیار کم خطر است؛ اما سهل انگاری ، بی تجربگی یا عدم تخصص در تزریق عضلانی دارو ، می تواند خطر آفرین باشد.

اگر فردی که تزریق را انجام می دهد ، محل تزریق را اشتباه انتخاب کند ، تزریق نادرست خواهد بود. مهمترین علت تزریق اشتباه ، انتخاب ناحیه نامناسب بدن برای تزریق است.

همچنین اگر طول سوزن استاندارد نباشد، احتمال بروز خطر وجود دارد.

اگر می خواهید در منزل تزریق عضلانی را انجام دهید ، هرگز این کار را به یه فرد غیرمتخصص نسپارید. در هر نقطه ای از تهران که باشید ، می توانید از خدمات تزریق در منزل آنست درمان بهره بگیرید. تزریق درست و اصولی ، نه تنها خطری برای شما ایجاد نمی کند؛ بلکه روند بهبود شما را نیز سرعت می بخشد.

اگر آمپول عضلانی را اشتباهی در رگ بزنیم چه می شود؟

به سوال مهم این مقاله رسیدیم: تزریق عضلانی نادرست چه عوارضی خواهد داشت ؟ در صورتی که آمپول عضلانی به شکل نادرست تزریق شود و به جای عضله به رگ خونی و به شکل وریدی تزریق شود ، هر یک از موارد زیر ممکن است اتفاق بیفتد.

درد : اگر آمپول عضلانی به شکل نادرست تزریق شود ، ممکن است بیمار در ناحیه تزریق ، درد و ناراحتی زیاد احساس کند.

آبسه و عفونت : ممکن است ناحیه مورد نظر عفونت کند و برآمدگی یا جوش چرکی ایجاد شود.

• خونریزی : ممکن است رگ آسیب ببیند و فرد با خون ریزی مواجه شود. این نتیجه هماتوم نام دارد.

• ایجاد لخته : در صورتی که رگ آسیب ببیند احتمال ایجاد لخته وجود دارد ، اگر این لخته ، وارد گردش خون شود و به قلب نزدیک شود ، ممکن است جان بیمار در معرض خطر قرار گیرد.

• کاهش اثر دارو : در صورت تزریق اشتباه ، داروی تزریق شده ، نمی تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد ، در نتیجه بیمار بهبود پیدا نمی کند.

• عوارض سیستمیک : تزریق داروی عضلانی به رگ می توانید به سیستم بدن آسیب بزند و اندام های دیگر بدن را نیز با اختلال مواجه کند.

شوک آنافیلاکسی : داروی عضلانی ، با سرعت آهسته ای جذب بدن می شود ، در صورتی که داروی وریدی، جذب سریعی دارد. اگر دارو به اشتباه در رگ تزریق شود به سرعت جذب می گردد و ممکن است سیستم بدن واکنش شدیدی نشان دهد و دچار شوک آنافیلاکسی گردد.

اگر تزریق به عصب سیاتیک یا ناحیه نزدیک آن برخورد کند، بیمار درد شدیدی احساس خواهد کرد و یک آسیب عصبی را در پی خواهد داشت. در بدترین شرایط می تواند اندام فرد را برای همیشه فلج کند.

پس از تزریق نادرست عضلانی چه اقدامی انجام دهیم ؟

اگر پس از تزریق با درد مداوم یا تب شدید ، مواجه شدید، دچار خون ریزی شدید، در محل تزریق، داغی حس کردید. لازم است فورا پزشک یا کادر درمان متخصص را در جریان بگذارید و اگر در بیمارستان یا درمانگاه نیستید ، فوریت های پزشکی را در جریان بگذارید.

سهل انگاری در این مورد، می تواند جان شما را به خطر بیاندازد یا یک اندام شما را برای همیشه با مشکل مواجه کند. در بخش بعد راه هایی برای پیشگیری از تزریق اشتباه خواهیم آموخت.

چگونه از تزریق اشتباه آمپول عضلانی به رگ پیشگیری کنیم؟

 • فردی که تزریق را انجام می دهد حتما مناسب ترین نقطه بدن را با توجه به شرایط بیمار مانند سن ، وزن ، آناتومی بدن و… انتخاب کند.
 • اندازه صحیح سوزن را در نظر بگیرد و استانداردهای لازم سوزن و سرنگ ویژه تزریق عضلانی را جدی بگیرد.
 • حتما از لوازم استریل و ضدعفونی شده، استفاده کنید تا از عفونت های احتمالی پیشگیری شود.
 • بیمار باید در آرامش کامل قرار داشته باشد و از رفتارهای هراس‌گونه و نا به هنجار بپرهیزد تا کادر درمان تزریق را به خوبی انجام دهد.
 • از تکنیک های صحیح تزریق ، استفاده شود و بیمار در حالت مناسب برای تزریق قرار داشته باشد.
 • در مواقعی که تزریق به طور مکرر انجام می شود از نواحی دیگر بدن برای تزریق ، استفاده شود و حساسیت بیشتری صورت گیرد.
 • پرستار برای آنکه از تزریق عضلانی صحیح اطمینان حاصل کند ، هنگام کشیدن پیستون سرنگ به سوی خود آن را بررسی می کند ، اگر خون مشاهد کرد ، سریع آن را خارج کرده و محل تزریق را فشار می دهد تا خون متوقف شود و محل مورد نظر را نیز ضدعفونی می کند.

مهمترین نکته برای پیشگیری از تزریق نادرست این است که حتما از فرد متخصص بخواهید تزریق را برای شما انجام دهد.

اگر در شرایطی نیستید که به درمانگاه یا بیمارستان بروید یا به حضور در اینچنین مکان هایی تمایل ندارید. از خدمات تزریقات در منزل استفاده کنید. آنست درمان ، مرجعی معتمد برای انجام تزریقات در منزل است و از پزشکان و پرستاران باتجربه و حرفه ای استفاده می کند. تزریق خود را به آنست درمان بسپارید تا خیالتان از تزریق درست و اصولی آسوده باشد.

کلام آخر

بی دقتی در انجام تزریق عضلانی ، می تواند نتایج ناخوشایند و حتی مرگ باری در پی داشته باشد. با مطالعه این مطلب دانستیم که اشتباه در تزریق می تواند چه عوارضی در پی داشته باشد.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است؛ بنابراین نکات لازم را در انجام تزریق رعایت کنید. با استفاده از کادر درمان حرفه ای ، ایمنی خود را در برابر تزریق اشتباه حفظ می کنید.

یکی از مهمترین علل تزریق اشتباه عضلانی به رگ ، سپردن تزریق به فرد غیرحرفه ای است. هرگز سلامتی خود را در دست افراد غیر متخصص نسپارید.

آنست درمان با هدف ارتقای سلامت خانواده ، فرآیند درمان شما را آسان می کند تا در محیط آرامش بخش خانه خود ، معالجه شوید و سلامتی ارزشمند خود را مجددا به دست آورید.

سلامتی ثروت بزرگ و بسیار گرانبهای شما است، از این ثروت بیش از دارایی های دیگر خود مراقبت کنید.

/سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی ویکی درمان در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد./

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۳ / ۵. تعداد رای: ۲

هنوز رای ثبت نشده است.

نگار عظیمی

من سرپرست محتوای رسانه ویکی درمان هستم، ما در ویکی درمان در تلاشیم اطلاعات دقیق، کاربردی و هدفمند را در اختیار مردم ایران قرار دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *