عمل جراحی پروتز سینه – عمل زیبایی پستان بانوان

پروتز سینه یک جراحی برای افزایش سایز سینه است که شامل قرار دادن پروتز در زیر بافت سینه و یا عضلات سینه است. جراحی پروتز سینه یک جراحی درمانی و زیبایی به حساب می آید و خانم های زیادی در سراسر جهان برای انجام آن کاندید می شوند.

اگر قصد انجام این عمل جراحی را دارید، باید قبل از انجام آن به خوبی تحقیق کنید و در مورد فرایند درمان، خطرات احتمالی، عوارض و مراقبت های بعدی آن اطلاعات کاملی داشته باشید. در این مقاله ما اطلاعات کاملی از جراحی پروتز سینه ارائه داده ایم. با ما همراه باشید. 

انواع پروتز سینه

انواع پروتز سینه را بر اساس نوع استفاده و بر اساس جنس تقسیم بندی می کنند.

پروتز سینه بر اساس نوع استفاده به دو دسته دائم و متحرک دسته بندی می شود. پروتز متحرک به پروتزهایی گفته می شود که به طور موقت در لباس و کاپ سوتین قرار می گیرد و در مواقع خاصی مانند مهمانی ، عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد. جنس این پروتزها معمولا از جنس اسفنج نرم است. پروتز سینه دائم به آن دست از پروتزهایی گفته می شود که با عمل جراحی درون بافت سینه قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم در مورد پروتز سینه دائم به مطالعه بپردازیم. پروتز سینه بر اساس جنس تقسیم بندی دیگری دارد:

انواع پروتز سینه
روش های مختلف پروتز سینه

پروتز سینه سالین (آب نمک)

این پروتز از سیلیکون ساخته شده است و داخل آن با آب نمک استریل (سالین) پر شده است. در بعضی موارد ابتدا سیلیکون را داخل سینه می گذارند و بعد آب نمک را به آن تزریق می کنند و به حجم دلخواه دست پیدا می کنند. در موارد دیگر پروتز از قبل آماده است و آب نمک استریل در آن وجود دارد.

مزایا و معایب پروتز سینه سالین

 1. ایجاد برش کمتری
 2. هزینه معقول تر (هزینه پروتز سینه در ۱۴۰۲)
 3. در صورت خالی شدن، این محلول مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند.
 4. پروتز سینه آب نمکی ممکن است نسبت به نوع سیلیکونی آن خیلی طبیعی به نظر نرسد.
 5. احتمال خالی شدن خود به خودی بیشتر است.

پروتز سینه سیلیکونی

از این نوع پروتز استفاده بیشتری می شود. داخل این نوع پروتز با استفاده از ژل سیلیکون پر شده است و حالت طبیعی تری به سینه می دهند. این نوع پروتز در دو حالت گرد و قطره اشکی وجود دارد، حالت گرد فرمی نیمکره دارد و فرم قطره اشکی ظاهری شبیه به سینه طبیعی دارد و برای افرادی که می خواهند بعد از عمل سینه آنها به شکل طبیعی باشد استفاده می شود.

مزایا و معایب پروتز سینه سیلیکونی

 1. فرم طبیعی تری در سینه ایجاد می کند.
 2. احتمال خالی شدن خود به خودی آن کمتر است
 3. هزینه بیشتری دارد.
 4. برش بیشتری روی پوست باید ایجاد کرد.
افرادی که به پروتز سینه نیاز دارند
کاندید های عمل جراحی پروتز سینه

چه افرادی به دنبال جراحی پروتز سینه هستند؟

 • این جراحی برای خانم هایی که به دنبال درمان سرطان سینه، بافت سینه خود را از دست داده اند.
 • خانم هایی که به صورت مادرزادی دچار عدم تقارن سینه هستند
 • مادرانی که بعد از دوران بارداری و شیردهی حجم سینه خود را از دست داده اند.
 • خانم های ورزشکاری که به دنبال پایین آوردن چربی بدن خود سینه هایشان کوچک می شود.
 • خانم هایی که به طور ژنتیکی سینه های کوچکی دارند.
 • خانم هایی که از شکل و فرم سینه خود رضایت ندارند.

جراحی پروتز سینه چگونه انجام میشود؟

برای انجام عمل پروتز سینه و کاشت پروتز سیلیکونی باید برشی بر روی پوست ایجاد شود. این برش به روش های مختلفی زده می شود که به تکنیک جراح و حجم پروتز انتخابی و شرایط بیمار بستگی دارد. روش های ایجاد برش عبارتند از :

 1. برش در زیر هاله نوک سینه: این روش برای سینه هایی که افتادگی دارند و علاوه بر رفع افتادگی خواستار افزایش حجم نیز هستند انجام می شود.
 2. برش در زیر سینه: این روش بهترین روش و پر استفاده ترین می باشد زیرا هم جای بخیه در زیر سینه قرار می گیرد و هم اینکه دسترسی به بافت سینه و جای گذاری پروتز راحت تر است.
 3. برش در زیر بغل: در این روش برشی بر روی سینه زده نمی شود ولی ممکن است پروتز به خوبی جای نگیرد و جابجا شود.
 4. برس از ناف: این روش به ندرت و در شرایطی خاصی انجام می شود.

انتخاب هر کدام از این روش ها به تشخیص و تخصص جراح بستگی دارد. به جراح خود و تخصص او اعتماد کنید.

بعد از ایجاد برش نوبت به کار گذاشتن پروتز در سینه می شود. نحوه جایگذاری پروتز به فرم اولیه سینه بیمار و شرایط او بستگی دارد که یا در زیر پوست و بافت نرم سینه و یا در زیر عضلات سینه قرار می گیرد.

  در افرادی که سینه کوچکی دارند، پروتز زیر عضلات سینه کار گذاشته می شود زیرا اگر زیر پوست کار گذاشته شود ممکن است لبه های پروتز از زیر پوست دیده شود و ظاهر ناخوشایندی ایجاد کند. البته گاهی با تزریق چربی فرم سینه را بعد از جایگذاری پروتز اصلاح می کنند.

در خانم هایی که سینه های بزرگی دارند و به دلیل افتادگی سینه های آنها دفرمه شده است، جراح می تواند پروتز را زیر پوست و بافت نرم سینه قرار دهد. البته همه این موارد در هنگام معایناتی که پزشک قبل از انجام جراحی انجام می دهد مشخص می شود و به تشخیص جراح بستگی دارد.

عمر پروتز سینه
مدت زمان ماندگاری پروتز سینه

زمان ماندگاری پروتز سینه چقدر است؟

همه پروتز های سینه عمر مفیدی دارند و بعد از آن باید تعویض شود. البته میزان ماندگاری پروتز سینه ارتباط مستقیمی با زمانی که شرکت سازنده آن اعلام می کند دارد. علاوه بر آن ساختار و آناتومی بدن و نوع برخورد سیستم داخلی بدن با پروتز به عنوان یک جسم خارجی عامل بسیار مهمی در تعیین میزان ماندگاری پروتز دارد.

توصیه پزشکان به همه کسانی که عمل پروتز سینه انجام داده اند این است که هر سال برای مانیتورینگ و چکاپ به بهترین جراح پروتز سینه مراجعه کنند.

طبق گفته سازمان غذا و داروی آمریکا FDA همه کسانی که جراحی پروتز سینه انجام داده اند باید این واقعیت را بپذیرند که روزی عمر پروتز آنها به پایان می رسد و نیاز به جراحی های بعدی پیدا می کنند.

عوارض انجام پروتز سینه

به گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا FDA به دنبال انجام پروتز سینه ممکن است عوارضی در افراد بروز کند. البته احتمال بروز این عوارض زیر یک درصد است. برای درمان هر یک از این عوارض ممکن است به درمان های غیر جراحی یا جراحی های اضافی نیاز باشد و باید هرگونه عارضه و را با پزشک خود در میان بگذارید.

در زیر برخی از این عوارض را بیان کرده ایم:

 • نشت محلول آب شور (نمکی) از پروتز سینه سالین، اغلب به دلیل نشت دریچه موجود در آن و یا پارگی پروتز سینه و بریدگی پوسته ایمپلنت رخ می دهد.
 • هماتوم به مجموع خون هایی که در خارج از رگ خونی باشد گفته می شود. در نزدیکی محل جراحی ممکن است هماتوم باعث تورم، کبودی و درد شود. هماتوم ها معمولاً به زودی پس از جراحی اتفاق می افتند و بدن ممکن است هماتوم های کوچک را جذب کند، اما در مواردی که هماتوم بزرگ باشد نیاز به بررسی توسط پزشک دارد و ممکن است به مداخله پزشکی مانند تخلیه از طریق جراحی نیاز باشد.
 • عفونت ، از جمله سندرم شوک سمی (Toxic shock syndrome)، هنگامی اتفاق می افتد که زخم ها به میکروارگانیسم ها مانند باکتری ها یا قارچ ها آلوده شوند. بیشتر عفونت های ناشی از جراحی در طی چند روز تا یک هفته ظاهر می شوند. اگر عفونت به آنتی بیوتیک ها پاسخ ندهد، ممکن است نیاز به برداشتن ایمپلنت باشد.
 • ایمپلنت از محل اصلی خود حرکت کند یا تغییر مکان دهد. این امر می تواند در حین جراحی یا بعد از آن اتفاق بیفتد. تغییر مکان می تواند توسط عواملی مانند جاذبه ، ضربه یا انقباض کپسول ایجاد شود.
 • چین و چروک در ایمپلنت که از طریق پوست قابل احساس و مشاهده است و ظاهر نا خوشایندی به سینه می دهد.
 • عدم تقارن سینه ها از نظر اندازه، شکل و ناهمواری در سطح پستان
 • تغییر شکل نوک سینه که ممکن است موقتی باشد و یا شاید هم دائم باشد.
 • تغییر شکل دیوار قفسه سینه یا دنده زیرین 
 • ایجاد لخته خون که ممکن است مشکلات قلبی و ریوی به همراه داشته باشد.
 • تاخیر در بهبود برش جراحی و به جا ماندن اسکار آن
 • عفونت بدن که با علائم قرمزی، تورم، تب، درد و یا از دست دادن عملکرد نشان داده می شود.
 • مشکل در شیردهی
عوارض پروتز سینه
معایب و خطرات پروتز سینه

پروتز سینه در دوران شیردهی

بعد از پروتز سینه چه پروتز زیر عضله قرار گیرد و چه در بافت سینه، بافت طبیعی سینه و مجاری و غدد شیری سر جای خودشان باقی می مانند و به طور نرمال مشکلی در شیردهی نباید به وجود بیاید. اما گاهی در روشی از جراحی که از طریق برش در دور هاله سینه انجام می شود ممکن است بعضی از مجرای شیری آسیب ببیند و این مورد بر روی شیردهی اثر منفی منفی بگذارد.

به همین دلیل بیشتر جراحان روشی که برش در زیر سینه ایجاد می شود را ترجیح می دهند. با توجه به مطالب بالا بهتر است بعد از دوران شیردهی و زمانی که دیگر قصد بچه دار شدن ندارید، پروتز سینه را انجام دهید.

اقدامات قبل از پروتز سینه

شما باید از دو یا سه هفته قبل از عمل یک سری اقداماتی برای آمادگی خود انجام دهید. این اقدامات عبارتند از:

 • آزمایشات و ماموگرافی که پزشک برایتان تجویز می کند را انجام دهید.
 • اگر داروی خاصی مصرف می کنید حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • از مصرف آسپرین و بعضی از داروهای ضد التهاب خودداری کنید زیرا باعث افزایش خونریزی می شود.
 • از استعمال سیگار، نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر خودداری کنید.
 • برای تقویت بدن خودتان برنامه غذایی مناسبی ترتیب ببینید.
 • به فردی برای پرستاری از خودتان اطلاع دهید که در روز عمل و تا دو هفته بعد از عمل در کنارتان باشد.
مراقبت های پیش از پروتز سینه
اقدامات مهم قبل از پروتز سینه

مراقبت های بعد از پروتز سینه

 • تا دو هفته بعد از عمل فقط به پشت بخوابید.
 • آنتی بیوتیک هایی که پزشک برایتان تجویز کرده است را به طور منظم و سر ساعت مصرف کنید.
 • اگر احساس درد داشتید از مسکن هایی که پزشک برایتان تجویز کرده است استفاده کنید.
 • بخیه های معمولا جذبی هستند و دو هفته بعد از عمل جذب می شود بعد از آن می توانید از کرم های ترمیمی استفاده کنید. اگر بخیه های جذبی نیستند حدود ده روز بعد پزشک بخیه ها را می کشد.
 • بعد از عمل برای شما سوتین طبی تجویز می شود، شما باید تا دو ماه بعد از عمل حتی هنگام خواب سوتین طبی ببندید.
 • تا دو هفته اول جراحی از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید، تحرک کم و معمولی بلامانع است و حتی برای بهبود سریع تر توصیه می شود. ولی اگر حرکتی برایتان دردناک است آن را متوقف کنید.
 • تا یک ماه بعد از عمل از استعمال دخانیات و الکل خودداری کیند.
 • دو هفته بعد از عمل می توانید به آرامی سینه خود را ماساژ دهید. ماساژ برای کم شدن ورم و کبودی های بسیار موثر است.
 • اگر نشانه ای از عفونت، تب، لرز، تنگی نفس، قرمزی و تورم در محل جراحی دیدید سریعا با پزشک خود در میان بگذارید.

سؤالات متداول

تفاوت لیفت سینه با پروتز سینه چیست؟

لیفت سینه برای بالاکشیدن سینه و برطرف کردن افتادگی سینه است، اما پروتز سینه برای حجم‌دهی به سینه و رفع عدم تقارن سینه است. از پروتز سینه برای رفع افتادگی‌های کم استفاده می‌شود، اما روتز برای افتادگی حاد کارآیی ندارد.

ماستوپکسی چیست؟

زمانی که لیفت سینه و پروتز سینه همزمان انجام شود، به این جراحی ماستوپکسی می‌گویند. در ماستوپکسی ابتدا پوست اضافه اطراف پستان را برمی‌دارند و سینه‌ها را بالا می‌کشند. این مرحله لیفت سینه است که باعث می شود، سینه‌ها سفت و گرد شوند. در مرحله‌ی بعد، پروتز را در موضع موردنظر قرار می‌دهند. ماستوپکسی برای کسانی مناسب است که همزمان، خواهان تغییر فرم و رفع افتادگی سینه باشند.

۵/۵ - (۵ امتیاز)

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. خیر. جراحی پروتز سینه مانع از شیر دهی نمی شود اما توصیه می کنیم پروتز سینه در زیر دیواره عضلانی قفسه سینه جایگذاری شود تا مشکلی برای شیر دادن به نوزاد در آینده پیش نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *