عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟

۰
(۰)

ابدومینوپلاستی، یکی از روش‌هایی است، که افراد با استفاده از آن می‌توانند به زیبایی و تناسب اندام خود اضافه کنند. این عمل در دو روش کلاسیک و پیشرفته اجرا می‌شود. این عمل در بسیاری از موارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال خانم‌هایی که به دلیل زایمان، پوست شکمشان شل شده است، به این عمل روی می‌آورند.

همچنین افرادی که به دلیل کاهش وزن شدید یا عمل بای پس معده دچار شلی و لاغری پوست شکم شده‌اند، تمایل به انجام این جراحی دارند. اما قبل از انجام هر عمل باید با عوارض و خطراتی که ممکن است به وجود آورد، آشنا شد. به همین دلیل در این مقاله به بررسی عوارض ابدومینوپلاستی و روش‌های کاهش این عوارض خواهیم پرداخت.

عوارض شایع ابدومینوپلاستی چیست؟

به طور کلی می‌توان عوارض ابدومینوپلاستی را به دو گروه عوارض شایع و نادر تقسیم کرد. عوارض شایع عموما کم خطرتر هستند و سریع بهبود پیدا می‌کنند و بیشتر دیده می‌شوند و عوارض نادر، خطر بیشتری به همراه دارند و درمان آن‌ها طولانی‌تر می‌شود.

درد و تورم

درد و تورم یکی از عوارضی است که بسته به وسعت جراحی، میزان آن متفاوت است. لازم به ذکر است، که معمولا درد مینی ابدومینوپلاستی، کمتر است و ابدومینوپلاستی با ترمیم عضله، درد متوسط تا شدیدی دارد. این عارضه ممکن است تا چند هفته و گاهی تا سه ماه ادامه داشته باشد. بعلاوه خستگی و ضعف تا مدتی در فرد وجود خواهد داشت.

عوارض شایع ابدومینوپلاستی

خونریزی و هماتوم

یکی دیگر از عوارض ابدومینوپلاستی، خونریزی است. اگر این خونریزی در لبه های زخم و خارج از بدن ایجاد شود، به دلیل اینکه به سرعت تشخیص داده می‌شود؛ قابل درمان است. ولی در مواردی خون زیر پوست تجمع می‌یابد، که عموما دیر تشخیص داده می‌شود و موجب ایجاد هماتوم می‌شود. بعد از تشخیص، هماتوم باید از بدن تخلیه شود. لازم به ذکر است در صورتی که هماتوم تشخیصی کوچک باشد، نیازی به تخلیه آن نیست.

عفونت زخم

عفونت زخم از جمله عوارض ابدومینوپلاستی نادر محسوب می‌شود. این عارضه از جمله مواردی است که در صورت تشخیص باید سریعا درمان شود. در غیر این صورت ممکن است کل پوست شکم را در برگیرد و گاهی بیمار را دچار نکروز و شوک عفونی کند و حتی منجر به مرگ او شود. این مورد از عوارض ابدومینوپلاستی، در صورت وقوع از روز سوم بعد از جراحی با تورم، قرمزی و درد در ناحیه بخیه خود را نشان می‌دهد.

لخته و آمبولی

از دیگر عوارض ابدومینوپلاستی می‌توان به آمبولی اشاره کرد. در این حالت لخته خون وارد جریان خون می‌شود و موجب بستن رگ‌های حیاتی مانند رگ‌های ریه می‌شود. این لخته عموما ابتدا در سیاهرگ پا تشکیل می‌شود و می‌تواند از جدار رگ وارد جریان خون شود. 

ترمیم ناکافی و باز شدن زخم 

از عوارض ابدومینوپلاستی که کمتر شایع است، ترمیم ناکافی زخم و باز شدن آن است. این عارضه به دلایل زیر رخ می‌دهد:

 1. کشیدگی بیش از حد پوست در ناحیه شکم، می‌تواند منجر به ایجاد این عارضه شود. این کار موجب کشیدگی بیش از حد رگ‌ها می‌شود و در نتیجه خون‌رسانی به ناحیه مورد نظر کاهش میابد.
 2. یکی دیگر از دلایل بروز این عارضه، مشکل دیابتی است، که به خوبی کنترل نشده باشد و منجر به اختلال در خونرسانی شود. 
 3. در برخی مواقع هم در افراد سیگاری، به دلیل تنگ شدن رگها در نتیجه مصرف نیکوتن، خون رسانی به پوست کم شده و موجب باز شدن زخم و نکروز پوست می‌شود.

روش‌های کاهش عوارض ابدومینوپلاستی

نکروز پوست

نکروز پوست به معنای نرسیدن خون به پوست سطح شکم است که در نتیجه آن قسمتی از پوست شکم از بین می‌رود. از نشانه‌های این مورد از عوارض ابدومینوپلاستی، تغییر رنگ ناحیه مبتلا و سیاه شدن آن است.

سروما

یکی دیگر از عوارض ابدومینوپلاستی، سروما است. به مایع زرد رنگی که عموما از روز هفتم پس از جراحی زیر پوست جمع می‌شود؛ سروما گفته می‌شود. این عارضه به دلیل نچسبیدن پوست شکم به عضله زیرین و به وجود آمدن فضای خالی زیر پوست ایجاد می‌شود.

کاهش حس پوست شکم

کاهش حس پوست شکم، یکی از عوارض ابدومینوپلاستی است که به طور موقتی ایجاد می‌شود. علت این موضوع ایجاد تورم در اعصاب ناحیه تحت عمل است. احتمال به وجود آمدن این عارضه، در صورت همزمان شدن لیپوساکشن با آن افزایش میابد. 

علاوه بر عوارضی که تا اینجا بررسی کردم، ممکن است از نظر زیبایی هم برای بیمار مشکلاتی به وجود آید. به عنوان مثال اسکار بدشکل، عدم تقارن، تغییر رنگ پوست از جمله عوارض ابدومینوپلاستی است، که با برگزیدن پزشکی با مهارت و تخصص بالا، میتوان از بروز آن جلوگیری کرد.

توصیه‌های مهم برای کاهش عوارض قبل از ابدومینوپلاستی

برای بهبود و کاهش عوارض ابدومینوپلاستی، دستورالعمل‌های بهترین دکتر ابدومینوپلاستی و مراقبت‌های لازم را جدی بگیرید. همچنین همانطور که گفته شد، انتخاب یک پزشک با تجربه و با اعتبار بالا می‌تواند در کاهش عوارض ابدومینوپلاستی تاثیرگذار باشد. 

قطعا در صورت انجام ابدومینوپلاستی باید انتظار زخم و اسکار روی پوست را داشت ولی با عمل به چند توصیه ‌می‌توان اثرات آن را کاهش داد.

همانقدر که اقدامات پس از عمل اهمیت دادن، کارهایی که قبل از جراحی انجام میدهید هم مهم است. بدیهی‌ترین موضوع در این زمینه انتخاب یک جراح با مهارت و تخصص بالاست. حتما قبل از عمل با جراح خود در مورد جای زخم صحبت کنید. او به شما میگوید که جای زخمتان قرار است، به چه شکل باشد.

نکته مهم برای پیشگیری از عوارض ابدومینوپلاستی، خودداری از مصرف سیگار است. شما باید از ۶ هفته قبل از جراحی سیگار کشیدن را کنار بگذارید. این موضوع کمک شایانی به کاهش عوارض ابدومینوپلاستی می‌کند.

بهبود کامل زخم تا یک سال به طول می‌انجامد و ممکن است شما بخواهید در این مدت از روش‌های دیگر برای از بین بردن آن استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم، برای انجام این کار تا یک سال بعد از ابدومینوپلاستی صبر کنید. 

شما می‌توانید برای از بین بردن این زخم‌ها بعد از یک سال از یک سری جراحی‌ها استفاده کنید. البته این جراحی‌ها می توانند به کاهش اندازه، روشن‌تر شدن رنگ زخم و بهبود بافت آن کمک کنند.

از جمله روش‌ها و جراحی‌ها برای از بین بردن این زخم‌ها، درمان و تزریق استروئیدی، درمان با لیزر و جراحی اسکار زخم اشاره کرد، که پزشک شما با توجه به شرایطتان به شما پیشنهاد می‌کند.

مراقبت‌های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

مراقبت‌های بعد از جراحی چیست؟

علاوه بر رعایت یک سری موارد قبل از انجام ابدومینوپلاستی، کارهایی است که باید بعد از انجام ابدومینوپلاستی انجام داد، تا عوارض به حداقل کاهش یابد. برخی از این مراقبت‌ها شامل موارد زیر است:

 1. سعی کنید در اسرع وقت بعد از جراحی، پیاده روی کنید تا از لخته شدن خون جلوگیری شود و تورم کاهش یابد.
 2. رژیم غذایی سالمی داشته باشید و از مایعات و میوه‌های تازه در رژیم غذایی خود استفاده کنید تا عوارض ابدومینوپلاستی به حداقل کاهش پیدا کند.
 3. حداقل تا ۶ هفته بعد از عمل از مصرف سیگار خودداری کنید، تا زخم شما زودتر بهبود یابد.
 4. از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید. حداقل تا ۶ هفته پس از جراحی از فعالیت‌های شدید کششی، خم شدن و کارهایی که به کمر شما فشار وارد می‌کند، جلوگیری کنید.
 5. تا سه هفته بعد از عمل از فعالیت جنسی خودداری کنید.
 6. از ویتامین E موضعی استفاده کنید. استفاده از ویتامین E می‌تواند در بهبود ظاهر بخش‌ها کمک کند. 
 7. استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید. این کار از تیره شدن جای زخم جلوگیری می‌کند.
 8. مراقب علائم عفونت باشید و هر روز جای زخم خود را تمیز کنید.
 9. در صورت بروز خونریزی بیش از حد، تورم، کبودی یا قرمزی که بهبود نمی‌یابد یا درد شدید حتما به پزشک خود مراجعه کرد.
 10. همچنین در صورت خروج مایع مایل به زرد یا سبز از محل برش یا ترشح نامطبوع و از دست دادن احساس، همچنین تب ۳۸ درجه حتما به پزشک مراجعه کنید. 

ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

کسانی که پس از زایمان و یا کاهش وزن زیاد از افتادگی و شل بودن پوست شکم رنج می برند.

عوارض ناشی از ابدومینوپلاستی کدام است؟

برخی از عوارض احتمالی جراحی شکم عبارتند از: هماتوم، عفونت، باز شدن قسمتی از زخم، اسکار یا جای زخم، لخته خون وریدی ساق پا

آیا پس از ابدومینوپلاستی امکان بارداری وجود دارد؟

بله ، جراحی زیبایی شکم منعی برای بارداری ندارد.

آیا این عمل مخصوص خانم ها است؟

خیر مناسب تمام افرادی است که دارای شکمی افتاده و شل می باشد.

آیا ابدومینوپلاستی مانع از حاملگی است؟

توصیه می شود که عمل ابدومینوپلاستی بعد از آخرین حاملگی صورت گیرد، زیرا بارداری بعد از این پروسه باعث افتاده شدن مجدد پوست شکم می شود.

آیا در ابدومینوپلاستی کاهش وزن رخ می دهد؟

این عمل برای کاهش وزن شدید صورت نمی گیرد، برای افرادی که چاقی موضعی و جزئی دارند گزینه ای مناسبی به حساب می آید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

نوشته های مشابه

۶ دیدگاه

  1. آمبولی در جراحی هایی که در ناحیه لگن و یا اندام تحتانی انجام می شود بیشتر اتفاق می افتد. اما امبولی در اثر ابدومنیوپلاستی جزء عوارضی است که با تخصص پزشک و مهارت او رخ نخواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *