banner
خدمات لاغری

عمل لاغری (معرفی جدیدترین متد لاغری در سال ۱۴۰۱)

امروزه در سراسر دنیا آمار بالای چاقی مسئله نگران‌ کننده‌ای به شمار می‌رود. از جمله در آمریکا تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهد یک سوم بزرگسالان چاق هستند. عمل لاغری از جمله روش‌هایی است که افراد از آن کمک می‌گیرند تا بتوانند به وزن متعادل و در مواردی وزن ایده‌آل خود برسند.

چاقی می‌تواند عامل بسیاری از بیماری‌ها از جمله دیابت نوع دو، سکته‌ قلبی و مغزی و حتی سرطان باشد. این بیماری بر روی زندگی فرد نیز تاثیر می‌گذارد و او را تبدیل به موجودی کم تحرک و افسرده می‌کند.

عمل لاغری با توجه به میزان نتیجه‌دهی آن مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. جراحی لاغری دارای انواع مختلفی است و پزشک متخصص با توجه به در نظر گرفتن شرایط بیمار یکی از این روش‌ها را تجویز می‌کند.

کاری که جراحی لاغری در انواع گوناگون انجام می‌دهد، کوچک کردن معده فرد چاق است. با این کار فرد خوراکی‌ها را با حجم کمتری می‌خورد که در نهایت باعث کاهش وزن او می‌شود. 

انواع عمل لاغری

انواع عمل لاغری که بسیاری از افراد با دارا بودن بیماری چاقی از آن استفاده می‌کنند عبارت‌اند از:

انواع جراحی لاغری

مقاله پیشنهادی: لیپوماتیک یا پیکر تراشی؟ شما کدامیک را برای لاغری انتخاب میکنید؟

ایمن‌ترین و جدیدترین متد جراحی لاغری

با گسترش علم پزشکی این جراحی دیگر مانند گذشته تهاجمی نیست و بسیار ایمن و کم‌خطر صورت می‌پذیرد. روش لاپاراسکوپی امروزه از جمله روش‌های جدید عمل لاغری به حساب می‌آید. در جراحی به کمک لاپاراسکوپ، برش‌های کوچکی بر روی شکم ایجاد می‌شود و سپس دستگاه‌ لاپاراسکوپ و ابزارهای جراحی دیگر از این شکاف‌ها وارد شکم می‌شوند و جراحی لاغری انجام می‌شود.

دوران نقاهت این نوع عمل لاغری کوتاه‌تر از جراحی باز است. همین‌طور دردسر کمتری نیز برای بیمار به وجود خواهد آورد. در ادامه نیز برخی از ایمن‌ترین جراحی‌های لاغری را معرفی می‌کنیم.

مقاله پیشنهادی: بهترین کلینیک ابدومینوپلاستی کجاست

عمل لاغری با روش اسلیو معده یا آستینی کردن معده

 در این روش حدود ۸۰ درصد از معده که قسمت تولیدکننده هورمون گرسنگی گرلین را نیز شامل می‌شود برداشته می‌شود. با این عمل جراحی معده شکل باریک و درازی پیدا می‌کند. در این جراحی لاغری نحوه کاهش وزن به این صورت است که با کوچک شدن حجم معده و همین‌طور کمتر شدن هورمون گرسنگی به مرور زمان شخص شروع به کاهش وزن می‌کند.

 بیمارانی که از روش اسلیو معده استفاده کرده‌اند حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد از وزن خود را طی دو سال از دست می‌دهند. همین طور ممکن است بیمار نگران افتادگی پوست پس از عمل لاغری باشد که در این نوع جراحی این اتفاق کمتر رخ خواهد داد. جای بخیه این روش به طول یک و نیم سانتیمتر است و به سرعت بهبود خواهد یافت.

جراحی لاغری با روش بالن معده

 این روش هیچ‌گونه برش و خونریزی ندارد و یک عمل لاغری غیرتهاجمی است. در این روش بالنی از سوی دهان وارد معده می‌شود و در آنجا با محلول سالین پر خواهد شد. این کار باعث می‌شود تا بیمار احساس گرسنگی کمتری داشته باشد. شخص تا زمانی که بالن در معده او قرار می‌گیرد، احساس درد نخواهد داشت و این وسیله برای او مزاحمتی ایجاد نخواهد کرد.  همین‌طور پس از گذشت چند ماه این بالن برداشته خواهد شد. میزان کاهش وزن تقریبی در این روش با گذشت ۶ ماه حدود ۱۰ درصد است.

عمل لاغری با روش حلقه معده

 در این روش یک بند یا حلقه به بخش فوقانی معده بسته شده و یک کیسه کوچک بالای حلقه قرارگرفته ایجاد می‌شود. این روش به کمک لاپاراسکوپی انجام می‌پذیرد و برش‌های کوچکی نیز بر روی شکم ایجاد می‌شود تا حلقه ها وارد معده شوند.

این حلقه‌ می‌تواند پس از گذشت مدتی از بدن فرد بیمار خارج شود و همین‌طور قابلیت تنظیم دارد. میزان کاهش وزن تقریبی در این روش عمل لاغری ۵۰ درصد طی دو سال گزارش شده است.

مقاله پیشنهادی: بهترین کلینیک لاغری در تهران کجاست؟

 عمل بای پس معده

عمل بای پس معده نیز یک جراحی کم تهاجمی به شمار می‌رود و به روش لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد. در این جراحی لاغری قسمتی از معده کنار گذاشته شده و بخشی از روده کوچک نیز بریده خواهد شد. در روش بای پس معده مسیر عبور غذا از روده نیز تغییر خواهد کرد. کاهش وزن تقریبی در این روش ۶۵ تا ۸۰ درصد طی ۱۸ ماه گزارش شده است زیرا با تغییر مسیر عبوری غذا از روده باعث می شود تا کالری و مواد غذایی کمتری جذب بدن شود. طول بخیه‌ها نیز حدود یک و نیم سانتیمتر است و با انجام مراقبت‌ها بهبود یافته و محو خواهد شد.

جدیدترین متد عمل لاغری

مقاله پیشنهادی: کاهش وزن و لاغری با ابدومینوپلاستی چگونه است؟

چه افرادی می‌توانند جراحی لاغری داشته باشند

افرادی که قصد انجام عمل لاغری دارند باید ابتدا شرایط مورد نیاز را بررسی کنند. یکی از این شرایط بررسی توده بدنی یا BMI است. اگر شاخص توده بدنی بالای ۴۰ درصد باشد عمل لاغری برای فرد گزینه مناسبی خواهد بود.

 اگر این مقدار بیشتر از ۳۵ باشد، ممکن است به یک سری شرایط برای انجام این جراحی نیاز داشته باشید. از سوی دیگر اگر علاوه بر چاقی به بیماری‌های دیگری نیز مانند دیابت، فشار خون، آرتروز مفاصل، کبد چرب، اختلالات تنفسی، مبتلا هستید میتوانید جراحی لاغری انجام دهید.

از سوی دیگر این جراحی نیاز به انجام یک سری ازمایشات و چکاپ توسط چند متخصص خواهد داشت. از جمله این متخصصان می‌توان به جراح قلب و عروق اشاره کرد که می‌بایست سلامت قلب شما را تایید کند. متخصص اعصاب و روان، دستگاه گوارش، ریه، از جمله متخصصان دیگری هستند. افرادی که این شرایط را داشته باشند کاندید مناسبی برای انجام این جراحی هستند. در غیر این صورت استفاده از هیچ یک از این روش‌ها برای افرادی که واجد شرایط نیستند توصیه نمی‌شود.

سخن آخر

افراد زیادی در سراسر دنیا از بیماری چاقی رنج می‌برند. این بیماری در زندگی روزمره افراد اختلالات فراوانی را به وجود خواهد اورد و همین‌طور از نظر سلامت روان نیز شخص را تهدید می‌کند. امروزه با گسترش علم پزشکی، روش‌های درمان چاقی نیز گسترش یافته‌اند. از جمله به کمک انواع عمل لاغری می‌توان در زمان کوتاهی از شر چاقی خلاص شد. همین‌طور بعضی از این روش‌‌ها بدون خونریزی و غیرتهاجمی هستند.

برای آشنایی با سایر روش های لاغری، توصیه می شود سایر مطالب موجو در سایت ویکی درمان را مطالعه کنید و با آگاهی کامل اقدام به هر کاری اعم از عمل‌های جراحی و یا رژیم درمانی کنید.

سوالات متداول در خصوص عمل لاغری

پس از چه مدتی بعد از عمل لاغری می توان ورزش کرد؟

بعد از انجام عمل می‌توانید در بیمارستان، در کنار استراحت کردن به صورت محدود پیاده روی انجام دهید. البته نه بیشتر. نکته مهم دیگر، آهسته حرکت کردن و اجتناب از تحرک زیاد است. تا یک ماه نباید ورزش سنگین انجام دهید.

ابتلا به دیابت موجب خطرناک بودن عمل می شود؟

بله امکان دارد. ولی این به معنی عدم انجام عمل لاغری برای کسانی که دیابت نوع دو دارند نیست. اگر دیابت نوع دو دارید پیش از عمل به تمام توصیه های جراح لاغری عمل کنید تا در شرایط عمل قرار بگیرید. تقریبا اغلب کسانی که دیابت دارند و عمل جراحی لاغری انجام میدهند بعد از عمل تا حدود زیادی دیابت‌شان بهبود پیدا میکند و حتی کاملا درمان میشود.

آیا بعد از عمل لاغری امکان بارداری وجود دارد؟

شما نه تنها میتوانید باردار شوید بلکه احتمال و شانس بارداری شما بعد از عمل لاغری به طرز چشمگیری افزایش پیدا میکند. برخی از متخصصان جراحی لاغری توصیه میکنند که باید به بدن اجازه داد تا کاملا بهبود پیدا کرده و به شرایط جدید عادت کند آنگاه اقدام به بارداری کرد. توصیه میشود که از ۱۲ تا ۱۸ ماه بعد از عمل لاغری این اقدام صورت گیرد.

آیا بعد از عمل لاغری، ممکن است دچار ریزش مو شویم؟

برخی بیماران ممکن است پس از عمل با ریزش مو مواجه شوند. و در کل ۳ تا ۶ ماه پس از عمل این اتفاق طبیعی است.

آیا رژیم غذایی خاصی قبل از عمل نیاز است؟

برای این منظور جراح لاغری از ۲ تا ۳ هفته پیش از عمل، به شما برنامه غذایی خاصی میدهد که باید آن را رعایت کنید. چرا باید این رژیم را رعایت کنید؟ به خاطر دو دلیل. اول کاهش اندازه کبد و دوم کاهش میزان چربی های بدن پیش از عمل. اگر رژیم به خوبی رعایت شود عمل شما ایمن‌تر خواهد بود.

۵/۵ - (۹ امتیاز)

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید