آیا لیزر موهای سفید امکان پذیر است؟

۵
(۱)

امروزه تکنولوژی در زمینه پوست، مو و زیبایی، پیشرفت بسیاری کرده است و تحولی شگرف در اغلب روش‌های درمانی به وجود آمده است. واضح‌ترین مثال این موضوع، از بین بردن موهای زائد است. موهای زائدی که سال‌ها زنان و مردان برای از بین بردن آن‌ها با روش‌های مختلف درگیر بودند، روش‌هایی که دائمی هم نبودند. اما در حال حاضر از بین بردن موهای زائد به روش تقریبا دائمی، در اغلب کلینیک‌های زیبایی و توسط انواع دستگاه‌های لیزر و الکترولیز انجام می‌شود.

لیزر موهای سفید هم یکی از مواردی است که اغلب افراد با آن درگیر هستند و می‌خواهند بدانند که آیا لیزر موهای سفید زائد و از بین بردن آن‌ها به کمک لیزر امکان‌پذیر است یا نه. در ادامه به شرح این موضوع می‌پردازیم که علل سفیدی موها چیست و آیا می‌توان از لیزر برای از بین بردن موهای سفید کمک گرفت یا خیر؟

مطلب پیشنهادی: بهترین مرکز لیزر در تهران کجاست؟

علت سفیدی موهای زائد چیست؟

قبل از پرداختن به مقوله لیزر موهای سفید درباره علت سفید شدن موها شرح می‌دهیم. سفید شدن مو از جمله تغییرات طبیعی است که با افزایش سن برای همه ما رخ می‌دهد. در واقع سفید شدن مو به دلیل کاهش رنگدانه‌ها یا ملانین‌های رنگی موهاست، زمانی که این رنگدانه‌ها از بین بروند، رنگ مو به سفید، خاکستری یا نقره‌ای تبدیل می‌شود. این تغییر رنگی اغلب تدریجی بوده و با گذشت زمان پیشرفت خواهد کرد.

عوامل مختلفی ممکن است باعث از بین رفتن ملانین‌ها و سفید شدن مو شوند، مانند عوامل ژنتیکی، عملکرد هورمون‌ها، عوامل محیطی و همچنین سبک زندگی. البته در مواردی برخی بیماری‌ها و عواملی که با سلامتی فرد در ارتباط هستند، نیز می‌توانند موجب سفید شدن موها شوند. تأثیرات سفید شدن موها ممکن است، فراتر از تغییر ظاهر باشد و در مواردی نشانگر اختلال در سلامتی و عدم تعادل در بدن است و باید دلایل آن بررسی شود.

علت سفید شدن موها چیست

آیا فقط سن در سفید شدن مو دخیل است؟

همانطور که اشاره کردیم، اصلی‌ترین دلیل سفید شدن موها بالا رفتن سن و از بین رفتن رنگدانه‌های مو است که پدیده‌ای کاملا طبیعی است و همه ما خواه ناخواه آن را تجربه خواهیم کرد. اما حتما با کسانی مواجه شده‌اید که در سنین جوانی یا میانسالی قرار دارند و همه موهای آن‌ها سفید یا خاکستری شده است. اینکه از چه سنی موها شروع به سفید شدن کنند، تا حد زیادی به وراثت و سبک زندگی افراد بستگی دارد. اما دلایل دیگری نیز باعث سفید شدن موها می‌شود که عبارتند از:

 • استرس داشتن به هر دلیلی می‌تواند باعث سفید شدن موها شود.
 • اختلال در عملکرد تیروئید که با اختلالات متابولیسم و توقف تولید رنگدانه ارتباط مستقیم دارد، در مواردی موجب سفیدی موها خواهد شد.
 • ویتامین ب در تولید و تقویت سلول‌های رنگدانه مو نقش دارد؛ لذا کمبود آن باعث سفید شدن مو می‌شود.
 • شرایط داشتن خواب نامناسب باعث افزایش تنش در ارگان‌های بدن و اختلال در عملکرد صحیح آن‌ها می‌شود. در نتیجه سلول‌های فولیکول مو نمی‌توانند طبق روند طبیعی خود ملانین تولید کنند و موها سفید خواهند شد.
 • در شرایط فشار خون بالا نیز دسترسی سلول‌ها به مواد مغذی درون خون با مشکل مواجه شده و منجر به اختلال در انجام فعالیت‌های حیاتی آن‌ها خواهد شد.
 • اختلالات هورمونی یکی از مهمترین دلایل سفید شدن موها قبل از پیری است.
 • افرادی که چاق هستند و اضافه وزن دارند، ممکن است زودتر موهایشان سفید شود.
 • اختلال در عملکرد غدد بدن مانند غده هیپوفیز می‌تواند در عملکرد رنگدانه‌های مو مشکل ایجاد کرده و منجر به سفیدی موها شود.
 • یکی از بیماری‌هایی که باعث سفید شدن زودرس مو می‌شود، بیماری پیسی است.
 • گاهی ممکن است در شرایط خاص یا ابتلا به برخی بیماری‌ها، تولید ملانین مختل ‌شود که به سفید شدن غیرطبیعی موها منجر خواهد شد.

مواردی که در بالا ذکر شد، اغلب قابل پیشگیری و درمان هستند و می‌توان با درمان آن‌ها مانع پیشروی سفید شدن موها شد. اما دلایلی مانند پیری، ژنتیک و بیماری‌های خود ایمنی که سفید شدن مو را در پی دارند، قابل پیشگیری و درمان نیستند.

آیا لیزر موهای زائد سفید امکان پذیر است؟

علیرغم پیشرفت‌های گسترده و قابل توجهی که در زمینه لیزر موهای زائد ایجاد شده و تکنولوژی‌های مدرن و عرضه دستگاه‌های بسیار پیشرفته، رفع کامل موهای زائد سفید به کمک دستگاه لیزر هنوز به طور کامل ممکن نیست و لیزر موهای سفید روشی است که بسیار کم و به ندرت انجام می‌شود. البته در مواردی در حال ظهور دستگاه‌های لیزر موهای سفید هستیم که باعث از بین بردن موهای سفید زائد می‌شوند، اما هنوز گسترده نیست. دلیل عدم عملکرد لیزر موهای سفید را در ادامه شرح می‌دهیم.

همانطور که اشاره کردیم، ملانین، رنگدانه پوست است باعث رنگ تارهای مو و سلول‌های پوست می‌شود. ملانین در سلول‌های پوست همه‌ افراد به یک مقدار نیست؛ لذا افرادی که ملانین بیشتری در سلول‌های بدن خود دارند، پوستی تیره‌تر داشته و رنگ موی آن‌ها نیز تیره‌تر خواهد بود. در مقابل کسانی که ملانین کمتری دارند، رنگ مو و پوست روشن‌تری خواهند داست. البته در مورد موهای زائد ممکن است رنگ مو در افراد دارای پوست روشن، تیره باشد مانند موهای زیر بغل و غیره.

بدیهی است که رنگ موها با بالا رفتن سن تغییر می‌کند و موهای صورت بیشتر زنان با افزایش سن بیشتر می‌شود و ملانین تولید شده نیز کمتر می شود؛ لذا موهای صورت مخصوصا در نواحی زیر چانه یا در مردان در مورد ریش‌ها، سفید می‌شوند. در مردان ممکن است، موهای زائد سفید روی گوش‌ها و ابروها رشد کنند. عملکرد دستگاه لیزر بر روی موهای زائد با ایجاد اختلال بر فلیکول مو و در نتیجه ملانین است. در موهای سفید که ملانین در ساختارشان وجود ندارد، در نتیجه استفاده از دستگاه لیزر برای لیزر موهای سفید اغلب موثر نخواهد بود.

روش های از بین بردن موهای زائد سفید در خانه

روش های خانگی برای از بین بردن مو‌های سفید

در مقابل عدم امکان لیزر موهای سفید می‌توان بسیاری از درمان‌های خانگی را برای رفع سفید شدن مو به کار برد که در ادامه آن‌ها را شرح خواهیم داد.

 • ترکیب پیاز و آبلیمو

یک ماده جایگزین برای لیزر موهای سفید، آب پیاز است. آب پیاز، آنزیمی دارد که هیدروژن پروکسید را خنثی می‌کند و لذا مانع سفید شدن موها می‌شود.  یک پیاز متوسط را پوست کنده و با میکسر له کنید سپس آب آن را گرفته و با آبلیمو ترکیب کنید. این محلول را هر شب روی موهای سر بمالید و صبح موها را بشویید.

 • روغن نارگیل و لیمو

جایگزین بعدی برای لیزر موهای سفید، روغن نارگیل است که تا حد زیادی مانع از سفید شدن مو می‌شود. مقداری روغن نارگیل و روغن لیمو را با یکدیگر ترکیب کنید، روی موها بمالید و به آرامی ماساژ دهید تا تمام مو آغشته به این ترکیب شود و حدود ۳۰ دقیقه بعد کاملاً موها را با آب بشویید. برای دستیابی به نتیجه بهتر، این معجون را ۳ الی ۴ بار در هفته به موها بمالید.

 • گیاه جینسینگ

گیاه جنسینگ دارای خواصی است که به یک جایگزین برای لیزر موهای سفید تبدیل شده است. برای این کار مقدار زیادی آب جینسینگ را برای تحریک گردش و تامین خون کافی جهت درمان زودرس سفید شدن مو، بنوشید.

 • برگ کاری

در این روش به جای لیزر موهای سفید، برگ گیاه کاری را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. به عنوان مثال آن را خشک و پودر کرده و به غذا اضافه کنید یا با روغن نارگیل مخلوط و با کمی آب بجوشانید و روی پوست سر بمالید و به آرامی ماساژ دهید. بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه موها را بشویید.

 • روغن بادام

بجای لیزر موهای سفید، هفته‌ای یک الی دو بار پوست سر را پس از شامپو کردن، با روغن بادام ماساژ دهید. این کار باعث کاهش موهای سفید و استحکام و بهبود کیفیت مو می‌شود.

 • برگ توت سفید

مقداری برگ توت را با آب جوشانده و با کمی روغن کنجد ترکیب کنید و هر روز همراه با این روغن موهای خود را شانه کنید تا نیازی به لیزر موهای سفید نداشته باشید.

 • گیاه مریم گلی

در حدود ۳۰ گرم از گیاه مریم گلی، ۳ عدد پیاز، ۳ تکه زنجبیل و ۳۰ گرم شکر را با سه کاسه آب مخلوط کرده و بجوشانید تا یک کاسه از آب باقی بماند. آن را صاف کنید و روزانه یک الی دو بار از آن بنوشید.

 • گندم و جو

یک مشت گندم و یک مشت جو را با هم در میکسر بریزید و سپس با کمی آب مخلوط کنید. خمیر حاصل را به صورت ماسک روی موی سر استفاده کنید.

 • انگور، روغن نارگیل و روغن بادام

چند حبه انگور را با ۲ قاشق غذاخوری روغن بادام و دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل، مخلوط و میکس کنید، هر شب روی سر مالیده و صبح موها را بشویید.

 • سیاه دانه و روغن زیتون

این ترکیب در درخشندگی موها، فعالیت فولیکول‌ها و رشد فولیکول‌های جدید و جلوگیری از سفید شدن موها اثر دارد و با انجام آن نیازی به لیزر موهای سفید نیست. برای تهیه این ماسک، دو قاشق غذاخوری روغن سیاه دانه و دو قاشق غذاخوری روغن زیتون را با هم ترکیب کرده، روی سر بمالید و بعد از ساعتی با آب گرم آن را بشویید.

جمع بندی و سوالات لیزر موی سفید

با مطالعه این مطلب دریافتیم که لیزر موهای سفید اغلب امکان پذیر نیست و هنوز به کمک دستگاه‌های موجود لیزر که موهای زائد را رفع می‌کنند، نمی‌توان لیزر موهای سفید را انجام داد. لذا می‌توان برای رفع موهای زائد سفید به عنوان مثال از الکترولیز یا سایر روش‌ها استفاده کرد. برای رفع موهای سفید سر نیز می‌توان بسیاری از درمان‌های خانگی را انجام داد و علاوه بر شادابی و درخشندگی موها به رفع سفیدی یا کاهش روند سفید شدن موها کمک کرد.

بهترین دستگاه برای لیزر موهای سفید کدام است؟

دستگاه لیزر الکساندرایت یکی از بهترین دستگاه‌های لیزر مو و در مواردی لیزر موهای سفید است.

بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد سفید چیست؟

الکترولیز موهای زائد سفید، متدی بسیار موثر و در اغلب موارد تنها راه دائمی از بین برنده موهای زائد سفید است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

سمیرا حسن آبادی

من متخصص سئو و بهینه سازی سایت هستم. جزو نفرات اول تیم ویکی درمان بوده ام و خوشحالم که توانسته ایم محتوای به روزی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همیشه برای بالا بردن کیفیت محتواها و خدمات ویکی درمان در تلاش خواهیم بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *