بارداری خارج از رحم (علائم هشدار دهنده + درمان)

از زمان تا لقاح تا بارداری مراحل مختلفی صورت می‌گیرد. در یکی از مراحل تخمک بارور شده و به رحم می‌رود تا به آن بچسبد اما در بارداری خارج از رحم تخمک بارور می‌شود ولی به رحم نمی‌چسبد. در واقع به جای چسبیدن به این قسمت به لوله فالوپ، حفره شکم یا دهانه رحم می‌چسبد. در این صورت هم آزمایش بارداری مثبت در می‌آید اما تخمک بارور شده در جای درستی قرار ندارد.

در صورت که این وضعیت رخ دهد، شرایط اورژانسی برای خانم‌های باردار پیش می‌آید. درمان به موقع و سریع، خطرات ناشی از بارداری خارج از رحم را به حداقل می‌رساند. در این مقاله از ویکی درمان به بررسی علائم این نوع بارداری و روش‌های درمان آن می‌پردازیم.

علائم بارداری خارج از رحم

ممکن است در ابتدا بارداری علائمی را مشاهده نکنید، اما با همین حالت طبیعی زنان بسیاری دچار بارداری خارج از رحم می‌شوند. همه زنان بارداری که بارداری خارج از رحم دارند دچار علائم اولیه بارداری مثل: پریود نشدن، حساسیت سینه‌ها و حالت تهوع می‌شوند. اگر تست بارداری انجام دهند، نتیجه مثبت خواهد بود. با این حال، بارداری خارج از رحم نمی‌تواند به طور طبیعی ادامه یابد. 

همانطور که تخمک بارور شده در مکان نامناسبی رشد می‌کند، علائم و نشانه‌های بیشتری را در ادامه متوجه خواهید شد.

هشدار زود هنگام بارداری خارج از رحم

اغلب، اولین علائم هشدار دهنده این نوع بارداری، خونریزی واژینال و درد لگن است. اگر خونریزی از لوله فالوپ باشد، ممکن است درد شانه یا تمایل به مدفوع داشته باشید. علائم خاص شما به محل لخته شدن خون و تحریک عصبی بستگی دارد.

علائم اورژانسی

اگر یک تخمک بارور شده در لوله فالوپ به رشد خود ادامه دهد، می‌تواند باعث پارگی لوله رحم شود. همچنین احتمال خونریزی شدید در داخل شکم وجود دارد. از علائم این پدیده خطرناک می‌توان به سبکی شدید سر، غش و شوک اشاره کرد.

درمان بارداری خارج از رحم

این مرحله برای مادر امن نیست و نوزاد باید هر چه سریع ‌تر از رحم مادر خارج شود. گزینه‌های درمانی ای که برای این مشکل در نظر گرفته می‌شود با توجه به میزان پیشرفت و محل رشد جنین متفاوت خواهد بود.

مطلب پیشنهادی: مشاوره با بهترین دکتر زنان در تهران

درمان حاملگی خارج از رحم

درمان دارویی

در صورتی که پزشک تشخیص به موقع بدهد و آزمایشات مناسب را انجام دهید با درمان دارویی رشد سلولی جنین متوقف می‌شود و عوارض زیر را به همراه دارد:

  • خونریزی شدید
  • گرفتگی شدید عضلات

عمل جراحی

بسیاری از پزشکان خارج کردن جنین بدون جراحی و ترمیم هر گونه آسیب داخلی را توصیه می‌کنند که به آن لاپاراتومی می‌گویند. اگر لوله رحم به دلیل بارداری خارج از رحم آسیب دیده باشد، پزشک ممکن است نیاز به برداشتن لوله فالوپ در حین جراحی داشته باشد.

مقاله پیشنهادی: زایمان در آب چیست؟

چگونه از بارداری خارج رحم جلوگیری کنیم؟

پیشگیری از بسیاری از بارداری‌های خارج از رحم امکان پذیر نیست، اما در افراد مبتلا به بیماری التهابی لگن (PID) قابل پیشگیری است. این به این دلیل است که کلامیدیا به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می‌شود. اما بسیاری از زنان مبتلا به عفونت کلامیدیا هیچ علامتی ندارند و به دلیل بی اطلاعی از عفونت درمان نمی‌شوند. همچنین ترک سیگار خطر بارداری خارج از رحم را به شدت کاهش می‌دهد.

 بعد از بارداری خارج از رحم تا چه مدت باردار نشویم؟

هرچه این نوع بارداری زودتر تشخیص داده شود و درمان شود، آسیب کمتری به لوله‌های فالوپ وارد می شود و احتمال تولد نوزاد سالم در بارداری آینده بیشتر می شود. حتی اگر یکی از لوله‌های شما برداشته شود، باز هم می توانید بدون کمک روش‌های باروری باردار شوید، مشروط بر اینکه لوله رحم شما در وضعیت طبیعی قرار داشته باشد. اما اگر اولین بارداری خارج از رحم شما به دلیل آسیب به لوله فالوپ (دلیل عفونت یا بسته شدن لوله فالوپ) باشد، به احتمال زیاد لوله رحم دیگر نیز آسیب دیده است.

سوالات متداول

عوارض جانبی بارداری خارج از رحم چیست؟

خونریزی شدید واژینال، پاره شدن لوله رحم و مرگ مادر

چرا بارداری در خارج رحم رخ می دهد؟

به علت بسته بودن دیواره رحم و عدم عبور تخمک به رحم، بارداری خارج از رحم رخ می دهد. این بسته بودن رحم بدلیل جراحی ها، عفونت ها و یا زخم هایی است که در رحم ایجاد شده است.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *