عمل اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده که به نام اسلیو گاسترکتومی نیز شناخته می‌شود، یک روش ساده و ایده آل برای کسانی است که به دنبال کاهش وزن هستند. در این مقاله از ویکی درمان می‌خواهیم در رابطه با عمل اسلیو به گفتگو بپردازیم و مزایا و معایب آن را موردبررسی قرار دهیم.

تاریخچه عمل اسلیو

در ۱ ژانویه ۲۰۱۰، سازمان United Healthcare جراحی اسلیو معده را به لیست جراحی‌های تحت پوشش خود برای کاهش وزن اضافه کرد. در طول دو سال بعد، تقریباً این‌گونه عمل جراحی در ایالات‌متحده رایج شد. از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ جراحی اسلیو معده به سریع‌ترین روند رشد جراحی چاقی در دنیا تبدیل شد و هم‌اکنون یک نوع عمل جراحی رایج برای کاهش وزن به‌حساب می‌آید.

عمل اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده یا اسلیو گاسترکتومی جراحی برای کاهش وزن است که شامل برداشتن قسمت بزرگی از معده است. پس از جراحی، فرد پس از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری می‌کند. این جراحی همچنین باعث می‌شود افراد کمتر احساس گرسنگی کنند، زیرا معده کوچک‌تر سطوح پایین‌تری از هورمونی به نام گرلین را تولید می‌کند که باعث گرسنگی می‌شود.

تفاوت بین جراحی اسلیو معده و بای پس معده چیست؟

تفاوت بین جراحی اسلیو معده و بای پس معده چیست؟

  • عمل اسلیو معده: یک قسمت از معده برداشته می‌شود. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یک لوله کوچک با استفاده از معده باقی‌مانده ایجاد می‌کند و آن را به روده متصل می‌کند. این باعث کاهش هورمون‌های اشتهاآور می‌شود و منجر به کاهش اشتها و مقاومت بهتر به انسولین می‌شود.
  • عمل بای پس معده: در این جراحی، یک کیسه به‌عنوان معده جدید فرد عمل می‌کند. لوله‌ای کیسه را به وسط روده کوچک متصل می‌کند و معده اصلی را دور می‌زند. این روش باعث کاهش اشتها و افزایش سیری می‌شود

چه زمانی عمل اسلیو لازم است؟

جراحی اسلیو معده نوعی جراحی چاقی است که به آن جراحی کاهش وزن نیز می‌گویند. گاهی اوقات برای افرادی که بسیار چاق هستند یا مشکلات سلامتی ناشی از چاقی دارند، این عمل توصیه می‌شود. شما باید اول راه‌های کم‌خطرتر دیگر را امتحان کنید، بعد به فکر عمل اسلیو معده باشید.

اولین قدم معمولاً این است که تغییراتی را در میزان مصرف غذا و فعالیت و ورزش روزانه خود ایجاد کنید. همچنین داروهایی وجود دارند که می‌توانند به کاهش وزن افراد کمک کنند. جراحی معمولاً تنها پس از آزمایش این گزینه‌های دیگر انجام می‌شود.

کاهش وزن پس از جراحی اسلیو معده می‌تواند به کاهش مشکلات دیابت نوع ۲، آسم و فشارخون کمک کند و به بهبود سلامت قلب کمک کند.

بهترین و جدیدترین متد جراحی شکم برای عمل لاغری

نحوه آماده شدن برای عمل اسلیو معده؟

مراحل انجام عمل اسلیو معدهاگر قصد جراحی دارید، احتمالاً به آزمایش‌های مختلفی نیاز دارید تا مطمئن شوید که جراحی اسلیو معده برای شما مناسب است.

پزشک در مورد هرگونه تغییری که باید در داروها و رژیم غذایی خود در هفته‌ها یا روزهای قبل از جراحی ایجاد کنید، به شما توصیه‌های لازم را سفارش می‌کند. همچنین شب قبل از جراحی نباید هیچ‌گونه ماده غذایی و مایعی را مصرف کنید.

در حین جراحی اسلیو معده چه اتفاقی می‌افتد؟

این نوع جراحی معده برای کاهش وزن با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود. جراح از یک دستگاه منگنه برای ایجاد یک لوله کوچک یا “آستین” در معده استفاده می‌کند و سپس بقیه معده را خارج می‌کند. پس از جراحی، معده فقط یک‌پنجم آنچه را که قبلاً جای داشت، نگه می‌دارد.

از عمل اسلیو چه‌کارهایی باید انجام دهیم؟

پس از عمل اسلیو معده ابتدا با غذاهای مایع خوردن را شروع کنید. در طی چند هفته پس از عمل، شما به غذای پوره شده و سپس به غذای جامد نیاز خواهید داشت. وعده‌های غذایی شما بسیار کوچک‌تر خواهد بود و ممکن است مجبور شوید به دلیل کوچک بودن شکمتان ممکن است از صرف نوشیدنی در هنگام غذا خوردن خودداری کنید.

پس از جراحی چاقی برای کاهش وزن و حفظ آن باید تغییرات قابل‌توجهی در سبک زندگی ایجاد کنید. به‌عنوان‌مثال، توصیه‌های تغذیه‌ای از یک متخصص تغذیه در مورد چگونگی تغییر عادات غذایی برای حفظ سلامتی در حین کاهش وزن را باید دریافت کنید. وعده‌های غذایی شما بسیار کمتر از قبل خواهد بود، شما همچنین مجبور خواهید بود و می‌توانید میزان فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.

آیا جراحی اسلیو معده بی‌خطر است؟

اسلیو معده

بله وقتی توسط یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی و یک متخصص حرفه‌ای انجام شود، جراحی اسلیو معده بی‌خطر است. یک تحقیقی در سطح دنیا نشان داد که میزان مرگ‌ومیر جراحی ناشی از چاقی کم است (شامل اسلیو هم می‌شود) و در سطوحی مشابه با انواع دیگر جراحی‌های رایج قرار دارد. اگر در مورد عمل اسلیو معده یا به‌طورکلی جراحی کاهش وزن سؤال یا نگرانی دارید، با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید تا شمارا برای این کار قانع کنند.

اسلیو معده چه عوارضی می‌تواند داشته باشد

این عمل جراحی، معمولاً یک روش ایمن و کم‌خطر است. گاهی اوقات ممکن است افراد دچار خونریزی یا نشت مایعات از معده شوند. همچنین آستین ممکن است به‌مرورزمان منبسط شود و باعث شود مقداری از وزن ازدست‌رفته را دوباره به دست آورید.

عوارض حاد آن‌هایی هستند که در مدت کوتاهی پس از جراحی رخ می‌دهند. آن‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • خون‌ریزی
  • درد
  • لخته شدن خون
  • نشت آناستوموز

این عوارض طولانی‌مدت هستند. این بدان معنی است که آن‌ها ممکن است تا شش ماه پس از جراحی باقی بمانند. همچنین ممکن است تا شش ماه پس از جراحی ظاهر شوند.

آیا کارهایی هست که بعد از جراحی اسلیو معده نتوانید انجام دهید؟

پس از جراحی اسلیو معده، احتمالاً نمی‌توانید مواد الکلی بنوشید. همچنین باید از استعمال دخانیات، چه قبل و چه بعد از عمل، اجتناب شود. همچنین باید از مواد قندی و غذاهای حاوی مقدار زیادی مواد حاوی نشاسته اجتناب شود. یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا یک متخصص تغذیه دستورالعمل‌ها و توصیه‌های لازم را در مورد چگونگی رفتار خوراکی و عادات دیگر را احتمالاً برای شما توضیح خواهد داد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.