بهترین ویتامین‌ ها برای کودکان چیست؟ (مادران بخوانند)

بهترین ویتامین ها برای کودکان کدام اند؟ در این مقاله به بررسی بهترین ویتامین ها برای کودکان خواهیم پرداخت.

ایجاد عادات غذایی سالم از سنین پایین کار آسانی نیست. بی اشتهایی و میل طبیعی به تنقلات از جمله موارد تکراری شکایت پدران و مادران است. بهترین راه برای جلوگیری از این شرایط، مصرف مواد مورد نیاز و بهترین ویتامین ها برای کودکان است که اهمیت تنوع و کیفیت غذایی را در نظر گرفته است و در این میان، ویتامین‌ها ضروری هستند.

بدن انسان برای انجام صحیح عملکردهایی مانند تشکیل بافت، افزایش استحکام دندان‌ و استخوان‌ها و روند بهبودی به مقادیر کمی ویتامین نیاز دارد. اکثر ویتامین‌ها در بدن تشکیل نمی‌شوند، آنها باید به طور منظم با غذا، میوه‌ها و سبزیجات یا با ویتامین‌ها آماده تامین شوند. کمبود ویتامین‌ها می‌تواند بر رشد طبیعی کودکان تأثیر بگذارد زیرا بدن در حال رشد به ویتامین‌های بیشتری نیاز دارد. پس در این مقاله، به معرفی بهترین ویتامین ها برای کودکان می‌پردازیم.

بهترین ویتامین‌ها برای کودکان چیست؟

اگر کودکی کمبود ویتامین داشته باشد، انتخاب داروی مورد نیاز ممکن است دشوار باشد. امروزه داروخانه‌ها تعداد زیادی از ویتامین‌های کودکان را ارائه می‌دهند. فقط پزشک می‌تواند داروی مناسب را با در نظر گرفتن نیازهای بدن فرزندتان انتخاب کند. همچنین لازم است موارد منع مصرف و عوارض جانبی داروها را نیز در نظر گرفت.

پیشنهاد مطالعه: افزایش اشتها در کودکان

در ترکیب داروها، ویتامین‌ها می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند:

  • تک ویتامین: یعنی تنها حاوی یکی از ویتامین‌ها، مانند ویتامین‌های C، D، K و غیره است.
  • مولتی ویتامین: آماده‌سازی چندین ویتامین به طور همزمان.

بهترین ویتامین ها برای کودکان کدامند

راه‌های مختلفی برای آزادسازی ویتامین‌ها وجود دارد. آنها می‌توانند قرص‌ها، شربت‌ها و قرص‌های جوشان فوری باشند. مصرف ویتامین نباید در فصل همه‌گیری بیماری ویروسی، بلکه قبل از آن شروع شود. در تابستان بهتر است میوه‌ها و سبزیجات تازه را ترجیح دهید. استفاده طولانی مدت از بهترین ویتامین ها برای کودکان، هیچ سودی نخواهد داشت.

ویتامین‌های محلول در آب اضافی از طریق ادرار دفع می‌شود و ویتامین‌های محلول در چربی در بافت‌های بدن رسوب می‌کنند و می‌توانند اثرات سمی ایجاد کنند. هر یک از ویتامین‌ها عملکرد خاصی را در بدن انجام می‌دهند. بنابراین، کمبود هر یک از ویتامین‌ها منجر به علائم خاصی می‌شود. به عنوان مثال، کمبود ویتامین C می‌تواند با خونریزی لثه، لق شدن دندان‌ها و سرماخوردگی‌های همراه باشد، رنگ پریدگی پوست، زخم زبان، ضعف عمومی می‌تواند با کمبود ویتامین B12 ایجاد شود. با این حال، می‌توان با انجام تجزیه و تحلیل خون، دقیقاً تعیین کرد که کدام ویتامین در بدن کودک کم است.

تامین بهترین ویتامین ها برای کودکان، میتواند از بروز این مشکلات جلوگیری کند. ویتامین‌ها و مواد معدنی که از نیروهای محافظتی کودک حمایت می‌کنند عبارتند از:

ویتامین A

این ویتامین جزو یکی از بهترین ویتامین ها برای کودکان بوده و برای عملکرد بینایی و همچنین برای رشد سالم پوست و استخوان‌ها ضروری است. به وفور در شیر مادر و در غذاهایی مانند هویج، اسفناج، کدو تنبل، لبنیات و تخم مرغ یافت می شود. 

ویتامین C

مصرف کافی ویتامین C  نقش کلیدی در سیستم ایمنی، افزایش مقاومت در برابر شروع عفونت‌ها و کمک به روند بهبود دارد. ویتامین C علاوه بر شیر مادر در مرکباتی مانند لیمو، پرتقال، نارنگی، طالبی، هندوانه، توت فرنگی و کیوی به وفور یافت می‌شود. 

ویتامین D 

ویتامین D برای رشد و نمو استخوان‌ها و دندان‌های کودکان ضروری است. این ماده مغذی را می‌توان در گوشت، غذاهای دریایی مانند صدف و سایر مشتقات حیوانی مانند شیر، تخم مرغ، جگر و پنیر و همچنین قارچ‌ها یافت.

ویتامین K

این ترکیب نقش کلیدی در فرآیند انعقاد خون دارد، بنابراین کمبود آن باعث ایجاد مشکلاتی در ترمیم زخم‌ها می‌شود، این ترکیب را می‌توان در غذاهایی مانند آلو، لوبیا سویا، اسفناج، کاهوکلم بروکلی یافت.

ویتامین‌های B کمپلکس

همانطور که از نام آن پیداست، خانواده‌ای از ویتامین‌ها مانند B1، B2، B3، B5، B6 و B12 است. این شش ترکیب نقش مهمی در عملکرد صحیح سیستم عصبی، تنظیم و تولید انرژی بدن و همچنین تقویت سیستم ایمنی دارند. غذاهای غنی از ویتامین B عبارتند از ماهی، جگر، آووکادو، آجیل و سبزیجات با برگ سبز تیره.

عمچنین بخوانید: کم خونی در کودکان

نحوه خرید بهترین ویتامین‌ها برای کودکان

دانستن نحوه انتخاب بهترین ویتامین‌ ها برای کودکان می‌تواند مزایای بی شماری برای شما داشته باشد. مولتی ویتامین‌ها مکمل‌های غذایی هستند که همانطور که از نامشان پیداست، مجموعه‌ای از بهترین ویتامین‌ها برای کودکان را با هدف جبران کمبود ویتامین‌هایی که به تنهایی از طریق غذا به دست نمی‌آیند، گرد هم می‌آورند. هنگام انتخاب مکمل‌های مولتی ویتامین برای کودکان، توجه به دو نکته ضروری است:

  • نکته اول این که مواد مغذی موجود در یک مولتی ویتامین می‌توانند به اشکال و مقادیر متفاوتی باشند. بنابراین، بررسی غلظت محصول انتخابی قبل از مصرف مهم است.
  •  نکته دوم این است که همیشه مکمل‌هایی را ترجیح دهید که دارای ویتامین‌های فعال و آماده جذب هستند.

کمبود ویتامین در کودکان

سن مناسب برای مصرف بهترین ویتامین‌ها برای کودکان

مصرف بهترین ویتامین‌ ها برای کودکان و همچنین غذاهای حاوی ویتامین از دوران کودکی امکان پذیر است. با این حال، در این سن، کودک می‌تواند ویتامین‌ها را فقط به صورت قطره مصرف کند. برای هر سنی از کودک، دستورالعمل‌های ویتامین روزانه خاصی وجود دارد که باید رعایت شود. بنابراین، برای انتخاب دارو برای کودک خود، ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید.

نکته پایانی

برای رشد کودک، یک رژیم غذایی متعادل که شامل بهترین ویتامین ها برای کودکان و حاوی تمام مواد غذایی در هرم غذایی و بهترین ویتامین‌ ها برای کودکان باشد، کلید رشد سالم است. با این حال، ما می‌دانیم که این یک ماموریت تقریبا غیرممکن است که کودک را وادار کنیم تمام غذایی را که واقعاً نیاز دارد بخورد. به همین دلیل است که متخصصان اطفال، متخصصان تغذیه و والدین رژیم غذایی خود را با ویتامین‎ها و مواد معدنی در نظر می‌گیرند. بنابراین، مکمل‌های ویتامین برای کودکان ضروری است تا همه چیزهایی را که برای رشد قوی نیاز دارند، با انرژی و سلامتی فراوان به دست آورند.

کمبود بهترین ویتامین ها برای کودکان چه عوارضی را در پی دارد؟

کمبود بهترین ویتامین ها در کودکان عموما باعث مشکلات عدیده ای در بدن مانند ضعف، بیحالی و مشکلات جسمی خواهد شد.

آیا مولتی ویتامین ها جایگزین بهترین ویتامین ها برای کودکان می شود؟

سبزیجات و محصولات طبیعی منابع خوبی برای دریافت ویتامین ها هستند و مولتی ویتامین ها هیچگاه نمیتوانند جایگزین آنها شوند.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.