چگونه بینی گرفتگی (کیپ شدن بینی) را پاک کنیم؟

یکی از مشکلات متداول که می تواند در اثر بیماری‌ های مختلف، شرایط و عوامل محیطی ایجاد شود، گرفتگی بینی یا کیپ شدن آن است. در بیشتر موارد، این مشکل با گذشت زمان حل می شود؛ اما در مواردی نیز ممکن است طولانی و آزاردهنده شود. با ما همراه باشید تا در مورد اینکه چگونه بینی گرفتگی را پاک کنیم؟ اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم.

راهکارها با نتیجه سریع رفع گرفتگی بینی

گرفتگی بینی موجب سخت شدن تنفس از راه بینی شده و می تواند موجب آزار فرد شود. به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال یافتن پاسخی برای این سوال هستند که چگونه بینی گرفتگی را پاک کنیم؟ خوشبختانه برخی راهکارها برای درمان گرفتگی بینی وجود دارند. بعضی از این روش ها، به عنوان راهکارهای سریع شناخته می شوند؛ در ادامه هر کدام از این راهکارها با نتیجه سریع رفع گرفتگی بینی را مورد بررسی قرار می دهیم.

دوش آب گرم بگیرید

چگونه بینی گرفتگی را پاک کنیم؟ یک دوش آب گرم برای رفع گرفتگی بینی بسیار عالی عمل می کند. می توان روزانه ۲ بار به مدت ده دقیقه، دوش آب گرم گرفت یا از سونا استفاده کرد. هنگامی که دوش آب گرم می گیرید؛ بخار گرم موجب افزایش رطوبت بینی شده و مخاط را نرم کرده، به تخلیه آن کمک می کند.

از اسپری بینی استفاده کنید

در بسیاری از مواقع کیپ شدن بینی به دلیل حساسیت های فصلی است؛ در چنین مواردی می‌توانید از نوعی اسپری بینی استفاده کنید. در ترکیب برخی از اسپری های بینی، روغن نعناع، اکالیپتوس و منتول وجود دارد که این مواد موجب باز شدن راه تنفس می شوند. همچنین کلرید سدیم و کلرید پتاسیم موجود در این اسپری ها، از ایجاد عفونت و فعالیت باکتری‌ های بیماری زا، جلوگیری می کنند.

مطلب پیشنهادی : پولیپ بینی راهکارها با نتیجه سریع رفع گرفتگی بینی

کمپرس گرم روی بینی یا پیشانی خود قرار دهیدبا قرار دادن یک کمپرس گرم بر روی بینی یا پیشانی خود می توانید راه خوبی برای اینکه چگونه بینی گرفتگی را پاک کنیم؟ بیابید. پیشنهاد ما این است که چند بار در روز از کمپرس گرم برای رفع کیپ شدن بینی استفاده کنید. می توانید یک حوله را گرم و مرطوب کرده؛ زیر چشمها قرار داده و کمی فشار دهید. این فشار آرام کمپرس گرم، با جابجایی استخوان های صورت، تخلیه سینوس ها را آسان تر می کند.

با نظر پزشک از داروهای ضد احتقان استفاده کنید

برخی داروها وجود دارند که مصرف آن ها، موجب کاهش تورم مجرای بینی، کاهش گرفتگی و فشار سینوسی می شود. این داروهای ضداحتقان به صورت اسپری بینی و قرص در داروخانه ها عرضه می شوند. به یاد داشته باشید که هنگام مصرف، دستورالعمل های پزشک را دنبال کرده و بدون مشورت پزشک، بیشتر از یک هفته از این داروها استفاده نکنید.

پیشگیری از گرفتگی بینی با تغییر سبک زندگی

برای اینکه بدانیم چگونه بینی گرفتگی را پاک کنیم؟ بهترین راه تغییر سبک زندگی از طریق مصرف مایعات، رژیم غذایی سالم، دوری از عوامل تحریک کننده و… می باشد؛ این نوع روش ها طبیعی بوده و عوارض مصرف دارو را ندارند؛ در ادامه به بررسی این راهکارها پرداخته ایم.

بینی خود را به آرامی باد کنید

یکی از اشتباهاتی که اغلب مردم در هنگام گرفتگی بینی انجام می دهند؛ این است که با مدام فین کردن یا بالا کشیدن مخاط، سعی در بهبود وضعیت بینی خود دارند؛ در حالی که می توانید برای رفع گرفتگی بینی، بینی خود را به آرامی باد کنید؛ این روش مشکل گرفتگی را حل کرده و مانع از بالا رفتن مخاط بینی می شود.

بدنتان را هیدراته نگه دارید

نوشیدن زیاد مایعات می تواند پاسخ خوبی برای سوال چگونه بینی گرفتگی را پاک کنیم؟ باشد. این کار موجب رقیق شدن مخاط بینی شده و با تخلیه مخاط به رفع انسداد سینوس ها کمک می کند.

هنگام استراحت سر خود را بالا نگه دارید

توجه داشته باشید که در هنگام استراحت بالا نگه داشتن سر، به رفع گرفتگی بینی کمک کرده و تنفس را راحت تر می کند؛ برای این کار چند بالش زیر سر خود قرار دهید.

پیشگیری از گرفتگی بینی با تغییر سبک زندگی

از عوامل تحریک کننده دوری کنید

تحقیقات نشان داده است که سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار گرفتگی بینی را تشدید کند، دود سیگار به عنوان یک عامل تحریک کننده موجب افزایش التهاب اعصاب بینی می شود. این امر تولید مخاط را افزایش داده و باعث گرفتگی بینی می شود. همچنین در صورتی که به آلرژی های فصلی مبتلا هستید، با بسته نگه داشتن در و پنجره در فصل بهار می توانید از آلرژن ها که از دیگر عوامل تحریک کننده هستند؛ دوری کنید.

درمان گرفتگی بینی نوزادان و کودکان

یکی از مشکلات افرادی که نوزاد یا کودکی در منزل خود دارند؛ گرفتگی بینی نوزاد یا کودک می باشد. اینکه در این مواقع چگونه بینی گرفتگی را پاک کنیم؟ یک دغدغه رایج برای والدین به شمار می رود. در ادامه به برخی از روش ‌هایی که به رفع گرفتگی بینی نوزاد کمک می‌کند؛ می پردازیم.

استفاده از قطره های سالین برای شل شدن مخاط بینی

استفاده از قطره سالین موجب نرم شدن مخاط بینی کودک می شود؛ این یکی از ساده ترین روش ها برای رفع گرفتگی بینی است. مرطوب کردن بینی نوزاد با قطره سالین به تخلیه سینوس ها کمک می کند و تنفس را برای کودک آسان تر می سازد. قطره سالین بدون نیاز به نسخه پزشک، در داروخانه ها به فروش می‌رسد و در تمام داروخانه ها وجود دارد. پس از تهیه قطره، دو یا سه قطره در هر سوراخ بینی نوزاد یا کودک بچکانید؛ اندکی مکث کنید و سپس بینی را تخلیه و پاک کنید.

درمان بینی گرفتگی نوزادان و کودکان

خارج کردن مخاط بینی برای نفس کشیدن راحت کودک

پس از نرم کردن مخاط که می توانید با استفاده از آب نمک یا قطره سالین انجام دهید؛ باید مخاط بینی کودک را تخلیه کنید. برای این کار می توانید از نوعی دستگاه مکش که در داروخانه ها موجود است؛ استفاده کنید.

استفاده از بخور خنک و مرطوب کننده در داخل اتاق کودک

یکی از دلایل خشکی خشکی بینی نوزاد، می تواند خشکی هوای محیط باشد. به همین دلیل لازم است یک دستگاه بخور تهیه کنید تا این بخور خنک هوای داخل اتاق نگهداری کودک را مرطوب کند.

هنگام خواب سر نوزاد را بالا نگه دارید

بالا نگه داشتن سر نوزاد در هنگام خواب می تواند باعث آسان تر شدن تنفس نوزاد شده و به رفع گرفتگی بینی او کمک کند. برای این کار می توانید یک حوله زیر بالش او قرار دهید.

سوالات متداول

برای رفع گرفتگی بینی در منزل چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

بالا نگه داشتن سر در زمان استراحت، استفاده از اسپری های بینی که در داروخانه ها موجود است، استفاده از دوش آب گرم، قرار دادن کمپرس گرم بر روی بینی، نوشیدن مایعات فراوان، استفاده از دستگاه بخور و دوری از عوامل تحریک کننده از جمله راهکارهایی هستند که می توانند به رفع گرفتگی بینی کمک کنند.

چه عواملی گرفتگی را تشدید می کنند؟

برخی عوامل محرک موجب تشدید گرفتگی بینی می شوند. برای مثال دود سیگار به عنوان یک عامل تحریک کننده، موجب التهاب عصب بینی شده و گرفتگی بینی را تشدید می کند. همچنین قرار گرفتن در معرض گرده گیاهان یا سایر عوامل حساسیت زا در افراد مبتلا به آلرژی، می تواند گرفتگی را تشدید کند.

جمع بندی

گرفتگی بینی یکی از مشکلات متداولی است که تمام ما در طول زندگی، حداقل یک بار با آن مواجه شده ایم. در این مقاله راهکارهایی برای اینکه چگونه بینی گرفتگی را پاک کنیم؟ ارائه دادیم؛ با استفاده از این راهکارها می توانید در منزل و به راحتی گرفتگی بینی را رفع کنید. توجه داشته باشید در صورت طولانی شدن یا تشدید مشکل به پزشک مراجعه کنید.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *