بررسی سرطان و همچنین بیماری های رایج دهان و دندان کودکان

متخصص دندانپزشکی کودکان و خدماتی که آن ها را ارائه می دهند و در نتیجه منجر به افزایش سلامت دهان و دندان در کودکان در می شوند و پاسخ به سوالات رایج در زمینه دهان و دندان برای والدین و کودکان همواره، کلیه انسان ها از بدو تولد تا لحظه مرگ به دنبال تامین سلامت جسم و روح خود هستند و بدیهی است که کوچک ترین اختلالی در این امر، منجر به مشکلات فراوانی خواهد شد.

فراموش نکنید که سلامت دهان و دندان، نقش بسیار مهمی را در کیفیت زندگی کلیه افراد و به خصوص کودکان، ایفا می کند و به همین علت هم همگان درصدد حفظ و تضمین آن می باشند.

بدیهی است که کودکان بیشتر از سایر افراد در معرض پوسیدگی دندان، شکستن دندان و … قرار می گیرند و به همین جهت هم لازم است که به منظور رفع این مشکل، با متخصص دندانپزشکی کودکان، بیشتر آشنا شویم.

مطلب پیشنهادی ویکی درمان: علل سیاهی دندان کودکان چیست؟

متخصص دندانپزشکی کودکان کیست؟

متخصص دندانپزشکی کودکان کیست؟

از مهم ترین پزشکان در جامعه، می توان به دندان پزشکان کودک اشاره کرد؛ چرا که کودکان با رویش و جوانه زدن اولین دندان شیری، با آن ها سر و کار پیدا می کنند و بدیهی است که هر گونه سهل انگاری در این امر منجر به مشکلات فراوانی در طول زندگی آن ها؛ خواهد شد.

بنابراین لازم است که صبر و حوصله خود را در راستای یافتن یک متخصص خبره دندان پزشکی برای کودک خود، به کار بگیرید تا در آینده با حسرت و پشیمانی؛ مواجه نشوید.

۱) به طور خلاصه می توان گفت که یک دندان پزشک خبره کودک، باید صبر و حوصله بسیاری را در مسیر درمان کودکان، به خرج دهد و همچنین لازم است که والدین آن ها را هم در جهت رفع و پیش گیری از امراض دندان، به خوبی راهنمایی کند.

۲) گفتنی است که به منظور دسترسی به متخصصان خبره دندان پزشکی کودک، می توانید از دوستان و بستگان خود تحقیق و یا راهنمایی بگیرید و همچنین می توانید از طریق ابزار های پیشرفته اعم از گوگل، شبکه های اجتماعی و … با متخصصان ماهر، بیشتر آشنا شوید.

۳) فراموش نکنید که محیط دندان پزشکی برای کودکان، بسیار رعب آور و ترسناک است و به همین علت هم لازم است که به منظور کاهش استرس کودکان، از تجهیزات سرگرم کننده اعم از کتاب، اسباب بازی و … بهره برد.

۴) لازم است که والدین با رویش و جوانه زدن اولین دندان در کودکان، باید بدون فوت وقت و در اسرع وقت به متخصص دندانپزشکی کودکان؛ مراجعه کنند.

مطلب پیشنهادی ویکی درمان: پوسیدگی دندان شیری کودکان و روش های جلوگیری از پوسیدگی

رایج ترین بیماری های دهان و دندان در کودکان 

رایج ترین بیماری های دهان و دندان در کودکان

امروزه، اغلب والدین با بیماری های دهان و دندان در کودکان، دست و پنجه نرم می کنند و همواره دغدغه آن ها را دارند و به همین علت هم در ادامه قصد داریم تا به منظور رفع این نگرانی، به شرح برخی از بیماری های شایع دهان و دندان در کودکان؛ اشاره کنیم:

 • شکستگی دندان کودکان: شایان به ذکر است که اغلب کودکان از شیطنت و هیجان های بسیاری برخوردار هستند و به همین علت هم امکان دارد که در حین بازی کردن با عواملی از قبیل برخورد جسم سخت به دندان، زمین خوردن و … با شکستگی دندان مواجه شوند که در این راستا باید به سرعت به متخصص دندانپزشکی کودکان، مراجعه کنند.
 • ترک خوردن دندان در کودک: فراموش نکنید که برخی از عوامل اعم از جویدن غذا و یا خوراکی های سفت و سخت، دمای سرد یا گرم، کمبود ویتامین و … منجر به شکستگی دندان در کودکان؛ خواهد شد.
 • پوسیدگی دندان شیری: متاسفانه بسیاری از کودکان به مصرف مواد قندی و مضر از قبیل نوشابه، شکلات، آدامس و … علاقه بسیاری دارند و بدیهی است که مصرف این دسته از اقلام غذایی در صدمه به مینای دندان و همچنین تجمع پلاک بر روی دندان ها، بی تاثیر نخواهد بود و در ادامه با پوسیدگی دندان های شیری؛ مواجه خواهیم شد.
 • بیماری های عفونی دهان و دندان: کودکان به امراض عفونی بسیاری دچار می شوند و از رایج ترین آن ها هم می توان به تبخال اشاره کرد که متاسفانه سرعت انتشار آن هم بسیار بالا می باشد و لازم است که در صورت ابتلا به آن، به سرعت به متخصصان خبره دندانپزشکی کودکان؛ مراجعه نمایید.
 • سرطان دهان: فراموش نکنید که سرطان دهان، از جمله بیماری های شایع در کودکان محسوب می شود و اغلب اجزاء دهان از قبیل زبان، لوزه، دهان و حلق را هم تحت تاثیر قرار می دهد که در اغلب مواقع با علائمی مانند زخم دهان، خون ریزی در دهان، درد در دندان و…. به همراه می باشد.

مطلب پیشنهادی ویکی درمان : دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

ویژگی متخصصان خبره دندانپزشکی کودکان

ویژگی متخصص خبره دندانپزشکی کودکان

امروزه کمتر کسی پیدا می شود که در زمینه سلامت دهان و دندان کودک خود، سهل انگاری به خرج دهد و به همین علت هم در ادامه قصد داریم تا شما را با ویژگی های متخصصان ماهر در زمینه دندانپزشکی کودکان؛ بیشتر آشنا کنیم:

به طور خلاصه می توان گفت که این دسته از متخصصان، لازم است که ارتباط و تعامل نسبتا خوبی را با کودکان بر قرار کنند و نهایت صبر، دقت و حوصله را در این راستا به خرج دهند و با توضیحات مختصر و مفید سعی در کاهش و حتی رفع استرس کودکان، داشته باشند.

همچنین لازم است که والدین را به خوبی با مشکلات دهان و دندان کودکان، آشنا کنند و آن ها را در جهت کاهش احتمال ابتلا به آن و حتی درمان سریع تر؛ به خوبی راهنمایی کنند.

متخصص دندانپزشکی کودکان، چه نوع خدماتی را ارائه می دهند؟

بدیهی است که پیش از مراجعه به متخصص دندانپزشکی کودکان، لازم است که با برخی از خدمات آن ها به خوبی آشنا شوید تا بتوانید به منظور رفع مشکلات خود؛ از خدمات آن ها بهره ببرید، در ادامه به خدمات این دسته از پزشکان؛ می پردازیم.

 • معاینه و بررسی دقیق وضعیت دهان و دندان در کودکان
 • ارائه راهنمایی و مشاوره در جهت حفظ و بهبود سلامت دهان و دندان کودک
 • ترمیم حفره های دندان های شیری در حداقل زمان ممکن و به همراه بالاترین کیفیت
 • انجام روکش برای دندان های کودکانی که به دلایلی از قبیل جویدن اجسام سخت، زمین خوردن و … با شکستکی دندان مواجه شدند.
 • راهنمایی والدین کودک در جهت مسواک زدن صحیح برای کودکان
 • درمان مشکلات دهان و دندان اعم از امراض عفونی، سرطان دهان و دندان و … به همراه حداکثر کیفیت
 • بسیاری از کودکان با مشکلاتی اعم از رویش نا مرتب دندان در دهان و یا فاصله نا مناسب در دندان؛ مواجه هستند که متخصصان در این امر از درمان ارتودنسی؛ بهره می برند.
 • همواره همگان به دنبال دندان های سالم و البته تمیز هستند که خوشبختانه متخصصان به منظور فراهم کردن این امر از جرم گیری و فیشور سیلانت، برای کودکان استفاده می کنند.

جمع بندی

هدف ما در این مقاله این بود که شما را با متخصص دندانپزشکی کودکان، بیماری های رایج دهان و دندان در کودکان، خدمات متخصصان خبره دندان پزشکی و همچنین سوالات متدوال در این امر؛ بیشتر آشنا کنیم و شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر؛ می توانید به سایت ما مراجعه فرمایید.

سوالات متداول

۱. تغذیه مناسب برای سلامت دهان و دندان کودکان چیست؟

همواره به کودکان، توصیه می شود که از مواد قندی و نشاسته تا حد امکان، پرهیز کنند و مصرف سبزیجات را در اولویت زندگی خود قرار دهند تا پروتئین و ویتامین A، برای آن ها تامین شود.

۲. هر چند وقت یک بار، باید در جهت معاینه دندان های کودکان، اقدام کرد؟

به طور دقیق می توان گفت که هر ۶ ماه یک بار، باید به متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کرد.

مسواک مناسب برای کودکان، چه ویژگی هایی دارد؟ 

بدیهی است که مسواک مورد نظر باید کوچک و نرم باشد تا از بافت های لثه و دهان کودک محافظت کند.

رویش و جوانه زدن دندان های کودکان از چه سنی آغاز می شود؟

تحقیقات نشان داده است که رویش دندان های کودکان از ۶ ماهگی آغاز می شود و تا ۲ سالگی هم ادامه دارد و کودک، پس از پایان ۲ سالگی باید از حدود ۲۰ دندان، برخوردار باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *