چگونه باردار شویم؟ (روش های افزایش احتمال بارداری)

اگر برای بچه‌دار شدن آماده هستید چند قدم وجود دارد که برای افزایش شانس باردار شدن خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. با این همه در نظر داشته باشید که هیچ راه عادی برای بارداری وجود ندارد و هیچ دو نفری در این راه یکسان نیستند.

حدود ۸۵ درصد از زنان در اولین سال از تلاش خود حامله می‌شوند؛ اما برخی نیز ماه‌ها و سال‌ها درگیر امتحان روش‌های متفاوت باردارشدن هستند و با این همه موفق نمی‌شوند. عوامل زیادی وجود دارند که بر سرعت حاملگی تأثیر می‌گذارند مانند سن مادر و عادات سبک زندگی و… . در ادامه به انجام برخی کارها برای افزایش شانس حامله شدن اشاره خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

توقف کنترل بارداری

اگر قرص‌های ضدبارداری مصرف می‌کنید باید چند ماه قبل از شروع تلاش برای باردارشدن، مصرف آن‌ها را متوقف کنید و به جای آن از روش غیر هورمونی پیشگیری از بارداری استفاده کنید. این توصیه در مورد دیگر روش‌های کنترل بارداری هورمونی مانند حلقه‌های واژینال، چسب‌ها، دستگاه‌های داخل رحمی و ایمپلنت‌ها نیز صدق می‌کند. اگر تزریق واکسن ضد بارداری Depo-Provera را انجام می‌دهید باید حدود ۹ ماه قبل از شروع تلاش بچه‌دار شدن آن را متوقف کنید زیرا برای خروج اثرات آن از بدن چند ماه زمان نیاز است.

لازم به ذکر است در صورتی که مدت‌هاست از روش‌های کنترل بارداری استفاده می‌کنید ممکن است چند ماه طول بکشد تا چرخه بدن طبیعی شده و به طور منظم تخمک‌گذاری در بدن انجام شود و برای حاملگی آماده شوید. اما به یاد داشته باشید هنگامی که کنترل بارداری هورمونی را متوقف می‌کنید از نظر فنی ممکن است فورا حامله شوید. بنابراین اگر هنوز کاملاً برای بچه‌دار شدن آماده نیستید، با استفاده از روش دیگری مانند کاندوم پیشگیری از بارداری را انجام دهید.

کشف چرخه باردار شدن و زمان تخمک‌گذاری

فرض بر اینکه استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری را متوقف کرد‌ه‌اید، ممکن است از خود بپرسید که بهترین زمان برای اقدام به بچه‌دار شدن چه زمانی است؟ جواب اینکه روزهای منتهی به تخمک‌گذاری و درست پس از آن است بهترین زمان برای باردار شدن است. حتی اگر به دفعات رابطه جنسی داشته باشید اما به روزهای مهم در تخمک‌گذاری و باروری توجه نکنید تلاش شما بی فایده خواهد بود.

برخی از پزشکان استفاده از کیت‌های پیش‌بینی زمان تخمک گذاری (OPKs) را برای تشخیص این پروسه توصیه می‌کنند. این تست خانگی با تشخیص افزایش هورمون لوتئینیزه کننده (LH) در ادرار و واکنش به آن عمل می‌کند. افزایش این هورمون حدود ۳۶ تا ۴۸ ساعت قبل از تخمک‌گذاری رخ می‌دهد و این کیت به شما کمک می‌کند تا در زمانی که بیشترین امکان باروری را دارید رابطه جنسی داشته باشید. سایر روش‌ها برای ردیابی تخمک‌گذاری عبارتند از: نمودار دمای پایه بدن (BBT)، تست مخاط دهانه رحم و ردیابی چرخه قاعدگی.

رابطه جنسی قبل از تخمک گذاری

اگر قصد باردار شدن فوری دارید باید بدانید که داشتن رابطه جنسی قبل از تخمک‌گذاری، احتمال وجود اسپرم در اطراف تخمک را افزایش می‌دهد و اسپرم‌ها به محض خروج تخمک از تخمدان به استقبال آن می‌روند. در شرایط مناسب اسپرم‌ها می‌توانند تا پنج روز در دستگاه تناسلی زنده بمانند در حالیکه تخمک ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از رهاسازی ار بین می‌روند. اگر از OPK استفاده می‌کنید، بهتر است بلافاصله بعد از دریافت نتیجه مثبت، رابطه جنسی داشته باشید و چند روز آن را تکرار کنید.

اگر مخاط دهانه رحم را ردیابی می‌کنید زمان ایجاد رابطه جنسی برای حامله شدن دیدن مخاط به حالت سفیده تخم مرغ خام است. چنانچه تمایل کمتری به ردیابی دقیق علائم باروری دارید، می‌توانید به محض تمام شدن قاعدگی و چند بار در هفته (یک روز در میان) رابطه جنسی داشته باشید. (یک روز در میان حتی بهتر است). اگر پریود نامنظم دارید داشتن رابطه بعد از هربار اتمام قاعدگی بهترین راه حاملگی است.

چگونه باردار شویم

انجام برخی پوزیشن‌های خاص در رابطه جنسی

در رابطه با قرار گرفتن در برخی پوزیشن‌ها برای افزایش شانس حامله شدن مدارک معتبری وجود ندارد اما گاهی واقعا موثر هستند. به عنوان مثال بعد از رابطه جنسی به پشت دراز بکشید. از آنجایی که واژن به طور طبیعی به سمت پایین ایجاد شیب می‌کند، با دراز کشیدن به پشت پس از رابطه جنسی، اسپرم‌ها می‌توانند در  واژن بمانند و به سمت تخمک شنا کنند. گاهی بالا گرفتن پاها نیز ممکن است موثر باشد. بهتر قبل از خواب رابطه جنسی داشته باشید. برخی منابع می‌گویند که تعداد اسپرم‌ها در صبح به بالاترین حد خود می‌رسد اما در حقیقت هیچ زمان مناسبی از روز برای داشتن رابطه جنسی از نظر تعداد اسپرم وجود ندارد.

داشتن رابطه بدون استرس و لذت‌بخش

وقتی صحبت از ایجاد رابطه جنسی برای حامله شدن و راهکارهای بارداری سریع به میان می‌آید به توصیه برخی کارشناسان از مصرف روان‌کننده‌ها اجتناب کنید، اگرچه مدرکی برای این ادعا وجود ندارد. برخی از زوج‌ها ممکن است فکر کنند روغن به حرکت سریع‌تر اسپرم کمک می‌کند اما برخی از روان‌کننده‌ها ممکن است مانع بارداری شوند به دلیل اینکه بسیاری از فرمول‌ها تعادل pH واژن را تغییر داده و تحرک اسپرم‌ها را کم می‌کنند. توصیه می‌شود رابطه جنسی که به قصد بچه‌دار شدن انجام می‌شود تا حد امکان بدون استرس باشد بنابراین اگر این کارها رابطه را برای شما لذت‌بخش‌تر می‌کند از آن‌ها استفاده کنید.

انجام تست بارداری

اگر فکر می‌کنید سریع حامله می‌شوید می‌توانید تست بارداری انجام دهید. تست‌هایی که با عنوان نتیجه اولیه یا پاسخ زودهنگام در بازار وجود دارند و در تشخیص سطوح پایین‌ hCG چند روز قبل از قاعدگی، حساس‌تر هستند. البته ممکن است که آزمایش خیلی زود نتیجه منفی کاذب داشته باشد و در حالیکه شما حامله هستید جواب منفی نشان دهند.

در این موارد احتمالا بدن هنوز به اندازه کافی hCG تولید نکرده که توسط این تست تشخیص داده شود. چند روز پس از تاخیر در قاعدگی و تست مجدد نتایج دقیق‌تری خواهد داشت. هرچه زودتر بارداری شما تایید شود، زودتر می‌توانید به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کرده و مراقبت‌های این دوران حساس را شروع کنید. تست‌های بارداری خانگی یا بیبی چک به سطوح گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در ادرار واکنش نشان می‌دهند. این هورمون توسط جفت تولید می‌شود و در اوایل بارداری سطح آن در ادرار به سرعت بالا می‌رود.

مطلب پیشنهادی: روش های تست بارداری خانگی

تلاش دوباره

باید گفت که هیچ درمان جادویی برای حامله شدن سریع وجود ندارد. مدت زمان لازم برای باردار شدن به موارد زیادی بستگی دارد از جمله سن، سابقه سلامتی، نظم چرخه و سبک زندگی. در حالی که امکان حاملگی در اولین تلاش وجود دارد برخی افراد برای باردار شدن چندین بار این چرخه را طی می‌کنند. در واقع، تحقیقات نشان داده که بیش از نیمی از زوج‌هایی که برای بچه‌دار شدن تلاش می‌کنند به شش ماه زمان برای باردار شدن نیاز دارند و حدود ۸۵ درصد آنها ظرف مدت یک سال باردار می‌شوند.

پس اگر بازهم تست حاملگی شما مثبت نشد، ناامید نشوید. البته اکثر متخصصان توصیه می‌کنند که اگر زیر ۳۵ سال دارید (یا بعد از ۶ ماه اگر بالای ۳۵ سال دارید) و یکسال پس از تلاش باردار نشدید، حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. اگر زیاد نگران هستید یا می‌خواهید شانس باردار شدن خود را افزایش دهید بهتر است با یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی در مراکز بهداشت مشورت کنید.

افزایش احتمال بارداری

چگونه شانس حامله شدن را افزایش دهیم؟

اصولا اکثر زوج‌ها در صورت داشتن رابطه جنسی منظم و عدم استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری در طول یک سال زن حامله می‌شود. اما راه‌کارهایی نیز برای افزایش شانس باردار شدن وجود دارد.

 • داشتن رابطه جنسی منظم: داشتن رابطه جنسی مکرر بهترین روش برای باردار شدن است یعنی هر ۲ تا ۳ روز در طول ماه رابطه جنسی داشته باشید.
 • محتمل ترین زمان برای حامله شدن: اگر پیرامون زمان تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید به احتمال زیاد باردار می‌شوید. چنانچه سیکل شما ۲۸ روزه است تخمک‌گذاری معمولا ۱۴ روز قبل از قاعدگی بعدی شما اتفاق خواهد افتاد. تشخیص دقیق زمان تخمک‌گذاری گاهی دشوار است بنابراین بهترین توصیه این است که در این بازه چندین بار رابطه جنسی داشته باشید.
 • انجام تست سلامت: در صورت داشتن قصد بچه‌دار شدن بهتر است برای بررسی سلامت عمومی خود به پزشک مراجعه کنید. مهم است اگر هر گونه مشکل سلامتی دارید یا دارو مصرف می‌کنید به اطلاع پزشک برسانید. اگر زوجین در سلامت کامل باشند، احتمال بارداری بیشتر است. گاهی لازم است واکسن‌هایی که قبل از حاملگی لازم است تزریق شود.
 • مصرف اسید فولیک: هنگام تلاش برای باردار شدن مصرف اسید فولیک توصیه می‌شود، ۳ ماه قبل بارداری و در سه ماهه اول آن. دوز معمول در دوره تلاش برای بچه‌دار شدن ۴۰۰ میکروگرم است یعنی مصرف یک قرص در روز. اسید فولیک در جلوگیری از نقایص مادرزادی معروف به نقص لوله عصبی تاثیرگذار است.
 • حفظ وزن سالم: اضافه وزن یا کمبود وزن طبیعی باعث کاهش احتمال حاملگی می‌شود. به عنوان مثال گفته می‌شود مردانی که وزن طبیعی دارند اسپرم با کیفیت‌تری نیز تولید می‌کنند. شاخص توده بدنی (BMI) خود را اندازه‌گیری کنید. اگر بین ۲۰ تا ۲۵ باشد، وزن شما سالم است و چنانچه BMI شما بیش از ۳۰ باشد، بر توانایی شما در باردار شدن موثر است. اگر اضافه وزن دارید نیز کاهش ۵ درصد وزن بدن می‌تواند باروری شما را بهبود بخشد.
 • ترک سیگار: سیگار کشیدن می‌تواند شانس حاملگی را کاهش دهد. زنان سیگاری بیشتر در معرض ناباروری هستند و در صوت تصمیم به بچه‌دار شدن به زمان بیشتری نیاز دارند. سیگار کشیدن همچنین به اسپرم مرد نیز آسیب می‌رساند و البته سیگار کشیدن مادر برای جنین هم خطرناک است.
 • مصرف غذای سالم: خوردن غذاهای سالم به افراد در مدیریت وزن سالم کمک می‌کند. مصرف مقدار زیاد میوه، سبزیجات، پروتئین، غلات کامل و چربی‌های سالم بسیار مفید است.
 • داشتن فعالیت ورزشی: ورزش متوسط و منظم برای بدن و ذهن همه مفید است. بهتر است اگر قصد باردار شدن دارید از ورزش بسیار شدید خودداری کنید زیرا ممکن است احتمال حاملگی را کاهش دهد.
 • کاهش سطح استرس: استرس بر میل جنسی تأثیر می‌گذارد و این امر بدان معناست که در نهایت کمتر رابطه جنسی خواهید داشت. استرس زیاد بر تولید اسپرم نیز اثر دارد. هنگام تلاش برای حامله شدن، آرامش و اجتناب از استرس بسیار کمک کننده خواهد بود.
 • اجتناب از مصرف داروهای خاص: هر دارویی که مصرف می‌کنید، قانونی یا غیرقانونی بررسی کنید. داروهای غیرقانونی ممکن است شانس بارداری را کاهش دهند و در صورت باردار شدن نیز برای جنین خطرناک هستند. برخی دارهای مجاز نیز در کاهش احتمال حامله شدم موثرند. قبل از اقدام به بارداری، با پزشک عمومی یا داروساز در مورد هر دارو یا مکملی که مصرف می‌کنید مشورت کنید.
 • پیشگیری از عفونت‌های مقاربتی (STIs): بیماری‌های مقاربتی مانند کلامیدیا شانس حامله شدن شما را کم می‌کنند. اگر هنوز تصمیم به بچه‌دارشدن ندارید، رابطه جنسی ایمن داشته باشید و بهتر است از کاندوم استفاده کنید.

سخن پایانی

هیچ راهی برای تعیین زمان دقیق باردار شدن وجود ندارد زیرا عوامل زیادی در این باره نقش دارند. برخی افراد ممکن است بلافاصله حامله شوند در حالی که عده‌ای دیگر ممکن است به درمان‌ نیاز پیدا کنند. به طور کلی، اگر سن فرد بالاتر باشد یا عادت‌هایی در سبک زندگی داشته باشد که بر باروری تأثیر بگذارد (مانند سیگار کشیدن) یا داشتن شرایطی که باروری را مختل می‌کند، ممکن است زمان بیشتری برای این کار لازم باشد. بهرحال در صورتی که بچه‌دار شدن دارید راهکارهایی که در این مقاله ذکر شد به شما کمک خواهند کرد.

چگونه شانس باردار شدن خود را افزایش دهیم؟

هر ۲ الی ۳ روز بدون استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری رابطه جنسی داشته باشید و مطمئن شوید که اسپرم وارد واژن می‌شود همچنین در حوالی زمان تخمک‌گذاری رابطه جنسی داشته باشید.

چه سنی برای حامله شدن بهتر است؟

بهترین زمان برای باردار شدن از اواخر دهه ۲۰ تا اوایل ۳۰ سالگی است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.