چگونه رشد موهای زائد را متوقف کنیم؟ (+ توصیه های کاربردی و موثر)

یکی از مشکلات آزاردهنده و حتی گاهی خجالت آور برای بسیاری از افراد، مشکل موهای زائد می باشد. اما چگونه رشد موهای زائد را متوقف کنیم؟ در این مقاله راهکارهایی موثر برای توقف رشد موهای زائد ارائه خواهیم داد؛ با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

موهای زائد چیست؟

به موهای ناخواسته که در قسمت های مختلف بدن می رویند و اغلب دارای ضخامت زیاد و رنگ تیره هستند؛ موی زائد گفته می شود. این موها در برخی از نواحی بدن، نظیر صورت، دست ها، پاها، اطراف ناف، روی سینه، ناحیه شرمگاهی و بسیاری دیگر از نقاط بدن دیده می شوند.

شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که چگونه رشد موهای زائد را متوقف کنیم؟ با استفاده از راهکارهایی می توان رشد موهای زائد را متوقف کرده و مشکل موهای زائد را به طور موقت یا دائمی رفع نمود. برخی از این روش ها طبیعی بوده و برخی نیز باید در کلینیک و زیر نظر پزشک انجام شوند. از جمله این راهکارها می توان به موارد زیر پرداخت.

استفاده از روش های طبیعی

چگونه رشد موهای زائد را متوقف کنیم؟ با کمی تغییر در سبک زندگی خود! پیش از اینکه به سراغ روش های کلینیکی مانند استفاده از دستگاه لیزر بروید؛ بهتر است ابتدا از راهکارهای طبیعی استفاده کنید. این راهکارها به شرح زیر است:

کاهش مصرف داروهای هورمونی با نظر پزشک

اکثر مشکلات پرمویی در زنان ناشی از اختلالات هورمونی می باشد. در واقع افزایش سطح هورمون ‌های مردانه در بدن زنان، باعث افزایش تعداد و ضخامت موهای زاند می شود. بنابراین چنان چه داروهای هورمونی مصرف می کنید؛ می توان با کاهش مصرف این داروها تحت نظر پزشک، مشکل موهای زائد را تا حد زیادی برطرف نمود.

مصرف دمنوش نعناع برای کاهش میزان سطح تستوسترون

هورمون مردانه یا تستوسترون یکی از علل اصلی ایجاد موهای زائد است. تحقیقات نشان داده است؛ نوشیدن چای نعناع  با کاهش سطح تستوسترون در خون، موجب  کنترل رشد موهای زائد خواهد شد. همچنین چای نعناع باعث افزایش هورمون های زنانه می شود؛ این امر نیز به کاهش موهای زائد بدن کمک می کند. توصیه می شود برای رفع موهای زائد دو بار در روز چای نعناع بنوشید.

موهای زائد

اگر دارای اضافه وزن هستید، وزن خود را کاهش دهید

شاید تعجب کنید اما افزایش وزن می تواند به مشکل پرمویی دامن بزند. افزایش سطح هورمون آندروژن در اثر اضافه وزن، موجب افزایش موهای زائد بدن می شود. بنابراین می توان با رعایت یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم، به کاهش وزن و در نتیجه کاهش رشد موهای زائد کمک کرد.

مقاله پیشنهادی: چگونه لاغر شویم؟ (روش‌های لاغر شدن سالم)

رژیم غذایی با هدف کاهش مصرف گوشت قرمز

می توان با داشتن یک رژیم غذایی پر از سبزیجات و میوه های تازه و کاهش مصرف گوشت قرمز، به این سوال که چگونه رشد موهای زائد را متوقف کنیم؟ پاسخی موثر داد. تحقیقات نشان می دهد، کاهش مصرف گوشت قرمز در رژیم غذایی، باعث پایین آمدن سطح تستوسترون خون می شود و این امر به کاهش رشد موهای زائد کمک می کند.

مقاله پیشنهادی: معرفی بهترین دکتر تغذیه

استفاده از روش های کلینیکی

شاید این پرسش برای شما پیش آمده باشد که برای همیشه چگونه رشد موهای زائد را متوقف کنیم؟ علاوه بر روش های طبیعی که پیش تر به آن پرداختیم؛ برخی روش های کلینیکی نیز برای کاهش رشد موهای زائد وجود دارند. با انجام برخی از این روش ها می توانید برای همیشه از شر موهای زائد خلاص شوید. در ادامه به این روش ها می پردازیم.

استفاده از لیزر موهای زائد

اشعه لیزر از دسته پرتوهای نوری پر انرژی تشکیل شده است که دارای طول موج یکسانی هستند. این پرتوها می‌توانند با گذشتن از پوست، به قسمت های عمیق تر آن نفوذ کرده و با رسیدن به ریشه مو، فولیکول‌ مو را تخریب کنند. از جمله لیزرهای رایج برای رفع موهای زائد می توان لیزر الکساندریت، اندیاگ و لیزر دایود را نام برد. هرکدام از این نوع دستگاه های لیزر ویژگی های مخصوص به خود را دارند.

مقاله پیشنهادی: بهترین مرکز لیزر در تهران

استفاده از بهترین دستگاه لیزر موهای زائد

استفاده از بهترین دستگاه لیزر برای اینکه چگونه رشد موهای زائد را متوقف کنیم؟ بسیار مهم است. با توجه به نوع پوست و موی شما، پزشک دستگاه لیزری را که برای شما مناسب است، در نظر می گیرد. از جمله لیزرهای با کیفیت و تاثیرگذار می توان به دستگاه های  ICE Platina Plus وICE Platinum  اشاره کرد. این دستگاه ها از ۳ طول موج انحصاری برخوردارند و سرعت کار بالایی دارند.

همچنین دستگاه لیزر الکساندرایت نیز از دیگر لیزرهای باکیفیت می باشد که از طول موج قابل تنظیمی برخوردار است و دارای کمترین میزان آسیب رسانی به پوست می باشد.

لیزر موهای زائد

موهای زائد خود را شیو کنید

قبل از انجام لیزر، لازم است که موهای زائد بدن خود را شیو کنید. شیو کردن موجب می شود که تنها کمی از مو و رنگدانه آن بر روی پوست باقی بماند؛ این امر باعث رسیدن انرژی لیزر بیشتری به فولیکول مو شده و درمان موثرتر واقع می شود. اما هنگامی که مراجعه کننده شیو نکند، به دلیل برخورد اشعه با قسمت بیرونی مو پوست می سوزد و فرد دچار سوختگی یا زخم می شود. همچنین شیو نکردن ممکن است باعث افزایش احساس درد شود؛ بنابراین توصیه می شود که ۲۴ ساعت قبل از انجام لیزر موهای زائد خود را شیو کنید.

جلسات لیزر موهای زائد را کامل کنید

توجه داشته باشید که موهای زائد بدن با یک جلسه لیزر رفع نمی شوند و شما به کامل کردن دوره درمان نیاز دارید. به همین دلیل باید طبق زمان بندی دقیق و منظمی که پزشک برای شما مشخص کرده؛ برای لیزر اقدام کنید. بسته به میزان ناحیه درمان و نوع موهای بدن هر فرد، اکثر افراد نیاز به ۵ الی ۱۰ جلسه لیزر دارند تا به نتیجه رضایت بخش رسیده و کلیه موهای زائد از بین بروند.

لیزر موهای زائد

آیا می توان با استفاده از روش های خانگی و طبیعی موهای زائد را رفع کرد؟

بله، از آن جایی که در بسیاری از مواقع، به هم ریختن تعادل هورمون ها موجب افزایش موهای زائد مخصوصا در خانم ها می شوند؛ برخی از راهکارها مانند کاهش مصرف داروهای هورمونی، کاهش وزن، کاهش مصرف گوشت قرمز، نوشیدن چای نعناع و... موجب پایین آمدن سطح هورمون های مردانه در خون شده و رفع موهای زائد را به دنبال دارد.

بهترین روش برای رفع دائمی موهای زائد چیست؟

استفاده از لیزر یکی از راه های از بین بردن موهای زائد به صورت دائمی می باشد. پرتو لیزر با عبور از پوست به فولیکول مو نفوذ کرده و ریشه مو را می سوزاند. برای اینکه تمام موها به صورت دائمی از بین برود؛ نیاز به تکمیل دوره درمان و جلسات لیزر وجود دارد.

جمع بندی

موهای زائد و ناخواسته در بدن، برای بسیاری از افراد مخصوصا خانم ها ناخوشایند هستند؛ به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال روش هایی برای رفع این مشکل هستند. در این مقاله با انواع راهکارها برای اینکه چگونه رشد موهای زائد را متوقف کنیم؟ آشنا شدیم.

برخی از این راهکارها طبیعی بوده و به سادگی در منزل قابل انجام است و برخی از روش ها نیاز به مراجعه به کلینیک های درمانی دارد و باید تحت نظر پزشک انجام شود. به یاد داشته باشید در هنگام استفاده از لیزر، به کلینیک های معتبر و مجهز به دستگاه های پیشرفته مراجعه کنید؛ تا دچار عوارض ناخواسته بعدی نشوید.

منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *