چگونه کلاژن را افزایش دهیم؟ (روش های تقویت کلاژن سازی)

روش های افزایش کلاژن:

فهرست محتوا:

یکی از پروتئین های موجود در ساختار پوست که در جوان و سالم نگاه داشتن پوست تاثیر بسزایی دارد؛ کلاژن است. همچنان که سن افراد افزایش پیدا می کند؛ بدن آن ها در تولید کلاژن ناتوان تر می شود. این موضوع موجب کاهش استحکام پوست و افزایش چین و چروک پوستی می شود.

سوال مهمی که برای بسیاری از افراد پیش می آید؛ این است که چگونه کلاژن را افزایش دهیم؟ در پاسخ باید گفت که با استفاده از چندین روش طبیعی و غیرتهاجمی می توان سطح کلاژن پوست را افزایش داد. برای اطلاع از این روش ها، این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

افزایش کلاژن سازی از طریق رژیم غذایی

هر فردی می تواند برای افزایش سطح کلاژن پوست، برخی مواد غذایی را به رژیم غذایی خود اضافه کند. در ادامه به این مواد غذایی می پردازیم:

مقاله پیشنهادی: معرفی ۱۰تا از بهترین دکتر تغذیه در تهران

سبزیجات چلیپایی را به برنامه غذایی خود اضافه کنید

مصرف سبزیجات چلیپایی، نه تنها موجب تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن شما می شود؛ بلکه از ابتلا به بسیاری از بیماری ها نیز جلوگیری می کند. این سبزیجات شامل کلم بروکلی، کلم گل، کلم و جوانه بروکسل هستند. سبزیجات چلیپایی با دارا بودن مقادیر بالای آنتی اکسیدان و کلروفیل، کلاژن سازی را در پوست تحریک می کنند.

حبوبات بخورید

انواع حبوبات مانند نخود، انوع لوبیا و… دارای انواع آمینو اسید های ضروری برای ساخت کلاژن هستند. همچنین حبوبات منبع خوبی برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن می باشند.  علاوه بر این، مس موجود در حبوبات برای تولید کلاژن لازم است.

تاثیر حبوبات بر افزایش کلاژن

سویا و شیر سویا بخورید

یکی از راهکارها برای اینکه چگونه کلاژن را افزایش دهیم؛ خوردن سویا می باشد. دانه سویا و شیر سویا حاوی ماده ای به نام «جنیستئین» هستند. این ترکیب شیمیایی موجب افزایش توانایی بدن برای ترشح می شود و از طرفی با آنزیم‌هایی که خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری پوست را کاهش می دهند؛ مقابله می کند.

تخم مرغ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

تخم مرغ سرشار از پروتئین است و جا دادن این ماده مفید در رژیم غذایی، موجب برطرف شدن نیاز بدن به اکثر پروتئین ها خواهد شد. همچنین زرده تخم مرغ دارای مقادیر زیادی کلاژن است و به همین دلیل می تواند برای فرایند کلاژن سازی پوست بسیار مفید باشد. البته به یاد داشته باشید؛ که بیش از حد تخم مرغ مصرف نکنید. مصرف بیش از حد تخم مرغ می تواند بیماری‌های کبدی را به دنبال داشته باشد.

روزی ۸ لیوان آب بخورید

سلول های پوستی برای سلامت و داشتن عملکرد مناسب به آب کافی نیاز دارند. تولید کلاژن نیز از جمله فرایندهایی است که به آب نیاز دارد؛ توصیه می شود روزی ۸ لیوان آب بنوشید.

از مواد غذایی سرشار از ویتامین C استفاده کنید

از آن جایی که بدن انسان قادر به ساختن ویتامین C نیست و این ویتامین برای سلامت بدن و همچنین پوست بسیار حیاتی است؛ باید از طریق مواد غذایی سرشار از ویتامین C این ویتامین را تامین کرد. بدون این ویتامین، بدن در ساخت کلاژن با مشکل مواجه می شود. با مصرف غذاهایی مانند مرکبات، سبزیجات برگ سبز، پاپایا، توت فرنگی، گوجه فرنگی، کلم بروکلی و… می توان میزان این ویتامین را در بدن افزایش داد.

مصرف مکمل کلاژن

تقویت کلاژن ها از طریق مکمل های غذایی

گاهی اوقات نمی توان کلاژن مورد نیاز بدن را تنها از طریق رژیم غذایی تامین کرد؛ در چنین مواقعی می توان از مکمل های غذایی مانند مکمل کلاژن استفاده کرد. برخی از این مکمل ها به شرح زیر هستند:

روزانه یک مکمل کلاژن مصرف کنید

مکمل های کلاژن دارای کلاژن هیدرولیز شده هستند. این بدان معناست که در این مکمل ها مولکول کلاژن شکسته و تجزیه شده و جذب آن توسط بدن راحت تر صورت می گیرد. تحقیقات ثابت کرده است که مصرف مکمل های کلاژن به صورت روزانه موجب افزایش کشسانی پوست شده و خطوط ریز و درشت پوست را کاهش می دهد.

مکمل کلاژن ماهی را جدی بگیرید

مکمل های کلاژن ماهی سرشار از کلاژن نوع ۱ و ۳ می باشد. این نوع کلاژن ها برای تقویت پوست و ناخن عالی هستند. همچنین می توانند موجب افزایش خاصیت کشسانی پوست، درمان ورم روماتیسمی و سندروم روده تحریک پذیر شده و سلامت پوست و استخوان را تامین کنند.

مکمل های کلاژن مبنی بر تخم مرغ را امتحان کنید

مکمل های کلاژن مبنی بر تخم مرغ از جمله مکمل های کلاژن موثر موجود در بازار هستند؛ همان طور که پیش تر گفتیم؛ سفیده تخم مرغ دارای مقدار زیادی پروتئین است و می تواند با تامین اسید آمینه های ضروری برای ساخت کلاژن، کلاژن سازی را تحریک کند.

مکمل های ویتامین C مصرف کنید

برای ساخت کلاژن وجود ویتامین C الزامی است؛ با مصرف مکمل ویتامین C می توان نیاز بدن به این ویتامین را برطرف کرد.

کلاژن سازی با مصرف ویتامین c

مقاله پیشنهادی: معرفی ۱۰ تا از بهترین دکتر های پوست تهران

تقویت کلاژن سازی با مراقبت های پوستی

علاوه بر روش های ذکر شده، می توان با انجام برخی مراقبت های پوستی، ساخت کلاژن را تحریک کرد. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر پرداخت.

از ماساژ صورت استفاده کنید

آرامش بخشیدن به عضلات صورت از طریق ماساژ، موجب تحریک تولید کلاژن توسط پوست شده و از پیری پوست جلوگیری می کند.

از کرم های آنتی اکسیدان ویتامین C استفاده کنید

کرم های آنتی اکسیدان ویتامین C به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان با رادیکال های آزاد مقابله کرده و موجب افزایش سطح کلاژن پوست می شوند؛ در نتیجه پوستی شفاف و شاداب به شما می بخشند.

از محصولات مراقبت پوست حاوی پلی پپتید استفاده کنید

مصرف محصولات مراقبت پوست حاوی پلی پپتید موجب آسان تر شدن سنتز کلاژن شده و با این کار پوست را به ساختن کلاژن تحریک می کنند.

مقاله پیشنهادی: معرفی بهترین آبرسان های صورت

پوست صورت خود را لایه برداری کنید

استفاده از اسکراب و انواع کرم های لایه بردار، موجب حذف سلول های مرده از سطح پوست و بهبود گردش خون در پوست می شود و با افزایش خون رسانی به پوست، سطح کلاژن را افزایش می دهد.

مصرف سیگار و مواد مخدر کلاژن سازی را متوقف می کند

مصرف سیگار و سایر دخانیات، موجب کاهش مولکول ‌های نگهدارنده رطوبت در سلول های پوست می شود؛ این مولکول ها رطوبت مورد نیاز کلاژن و الاستین را تامین می کنند. همچنین دود سیگار موجب ضخیم شدن فیبرهای کلاژن شده و در نهایت کلاژن سازی متوقف می شود. برای اینکه بتوانید سطح کلاژن را افزایش دهید؛ از مصرف سیگار و سایر مواد مخدر دوری کنید.

مقاله پیشنهادی: بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران! (به راحتی اعتیاد خود را برای همیشه کنار بگذارید)

افزایش کلاژن با قطع سیگار و مواد مخدر

جمع بندی

کلاژن یکی از پروتئین های ضروری در بدن است که در حفظ سلامتی و شادابی پوست نقش مهمی ایفا می کند. با افزایش سن و برخی عوامل دیگر، سطح کلاژن پوست کاهش می یابد؛ در چنین مواقعی مهم است که بدانیم چگونه کلاژن را افزایش دهیم. در این مقاله با راهکارهای طبیعی و مراقبتی برای افزایش سطح کلاژن پوست آشنا شدیم؛ برای آگاهی از سایر روش های درمانی و کلینیکی افزایش کلاژن می توانید به پزشک مراجعه کنید.

چه غذاهایی برای افزایش کلاژن مفید هستند؟

مصرف سبزیجات چلیپایی نظیر کلم بروکلی، کلم گل، کلم و جوانه بروکسل، انواع حبوبات، مواد غذایی سرشار از پروتئین، سویا و شیر سویا، غذاهای حاوی ویتامین C، نوشیدن آب به میزان کافی و... می توانند به افزایش سطح کلاژن در بدن کمک کنند.

آیا مکمل های کلاژن، می توانند کلاژن مورد نیاز بدن را تامین کنند؟

بله، تحقیقات نشان داده است که مکمل های کلاژن به دلیل داشتن کلاژن هیدرولیز شده، موجب جذب آسان کلاژن توسط بدن شده و می توانند کلاژن مورد نیاز بدن را تامین کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *