بهترین سن برای تزریق چربی برای انواع اندام های بدن چه سنی است؟

۳.۵
(۲)

بهترین سن برای تزریق چربی کدام است؟ امروزه افراد زیادی چه مرد و چه زن در هر سنی به دنبال روش‌های جوانسازی پوست و به تاخیر انداختن بروز علائم پیری در بدن خود هستند. راه‌های مختلفی مانند انواع تزریق بوتاکس و ژل، مزوتراپی، هایفو و… .

در این میان یکی از موارد پرطرفدار بین مردم تزریق چربی است. این روش به دلیل طبیعی بودن ماده مورد استفاده (چربی مناطقی از بدن فرد) بسیار مورد استقبال قرار گرفته است؛ اما موارد زیادی است که در این زمینه باید به آن توجه کرد.

یکی از مهمترین آن‎ها در نظر گرفتن بهترین سن برای تزریق چربی است، زیرا اگر در سن نامناسب این تزریق انجام شود ممکن است نتیجه دلخواه را بدست ندهد. در این مقاله در زمینه بهترین سن برای تزریق چربی صحبت می‌کنیم. اگر قصد تزریق چربی دارید و در این مورد سوال دارید با ویکی درمان همراه باشید.

تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی که به عنوان انتقال چربی نیز شناخته می‌شود، عبارت است از برداشتن چربی از نواحی خاصی از بدن مانند شکم، پهلو، ران و پشت و استفاده از آن برای حجم دادن به مناطقی که به مرور زمان گود شده و چین و چروک افتاده‌اند مانند مانند سینه ها و باسن. البته بهتر است حتما از بهترین سن برای تزریق چربی آگاهی کامل داشته باشید تا بهترین نتیجه را نیز بگیرید.

این عمل بسته به تعداد مناطقی که فرد تمایل به تزریق چربی دارد اصولاً بین سی دقیقه تا یک ساعت و نیم طول می کشد. عمل تزریق چربی معمول با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پزشک به وسیله لیپوساکشن چربی ناحیه‌ای از بدن شما را که ممکن است شکم، پهلو، پشت یا ران شما باشد، برمی‌دارد. این چربی قبل از تزریق به ناحیه مورد نظر، پردازش و خالص می‌شود.

در ادامه از طریق یک سوراخ کوچک در اطراف ناحیه مورد نظر و با استفاده از کانول های بسیار نازک، تزریق انجام می شود. این تزریق در چند مرحله تکرار می شود تا بهترین دکتر تزریق چربی از توزیع یکنواخت و ماندگاری بیشتر چربی اطمینان یابد.

بهترین سن برای تزریق چربی چه زمانی است؟

با توجه به تحقیقات کمترین سن برای تزریق چربی، سن بلوغ است یعنی زمانی که فرد از نظر جسمی به بلوغ کامل رسیده باشد. بدین معنا که فرم صورت و هیکل او شکل گرفته باشد و تغییری از این پس نکند. می‌دانیم که تغییرات مربوط به دوران رشد در همه اشخاص در یک سن مشخص بروز نمی‌کند. به طور کلی بعد از سن ۱۸ سالگی این تغییرات بسیار کند و آهسته صورت می‌گیرند. اغلب پزشکان به همین دلیل برای شروع اولیه تزریق چربی ۱۸ سال مناسب می‌دانند. آن‌ها توصیه می‌کنند که در سنین کمتر از این به هیچ وجه تزریق چربی انجام نشود متقاضیان این عمل بهترین سن برای تزریق چربی را در نظر بگیرند.

بنا به نظر پزشکان بالاترین سن پیشنهادی برای انجام تزریق چربی ۷۰ سال است. زیرا از این سن به بعد پوست تا حد زیادی شل شده و افتادگی پیدا می‌کند و حجم چربی موجود در بدن نیز کاهش یافته و منبع چربی تزریقی در دسترس نخواهد بود و امکان ترمیم و اثر گذاری این عمل نیز بسیار پایین است.  شاید در برخی موارد نادر به توصیه و صلاحدید پزشک در بالاتر از سن ۷۰ سالگی نیز تزریق چربی انجام شود اما نباید توقع نتیجه و بازدهی خوب داشت.

بهترین سن برای تزریق چربی به اندام‌های بدن

مشکلات تزریق چربی در سن نامناسب

در نظر گرفتن بهترین سن تزریق چربی قبل از انجام این کار بسیار مهم است. تزریق چربی در سن زیر ۱۸ سال، ممکن است با مشکلاتی روبرو شود. تزریق چربی در سن رشد روی رشد بدن تاثیر نامطلوب گذاشته و دوام تزریق را کوتاه می‌کند. در سن زیر ۱۸ سال فرد هنوز به بلوغ کامل نرسیده و در نتیجه انجام تزریق چربی باعث ایجاد خطر و عوارضی در بدن می‌شود.

در افراد بالای ۷۰ سال نیز بهتر است عمل تزریق چربی انجام نشود، زیرا بخش‌هایی از بدن که به عنوان منبع چربی برای تزریق استفاده می‌شوند مانند افراد جوان قابل ترمیم نیستند و ممکن است به شکل تو خالی و فرو رفته باقی بمانند. گاهی نیز به دلیل کم بودن حجم چربی در بدن آن‌ها ممکن است نتیجه مطلوب و مورد انتظار از تزریق بدست نیاید. بنابراین عوارض ناشی از تزریق چربی در افراد بالای ۷۰ سال سن بسیار بیشتر از افراد دیگر است. به طور کلی بهترین سن برای تزریق چربی بین ۱۸ تا ۷۰ سال پیشنهاد می‌شود.

بهترین سن برای تزریق چربی به اندام‌های بدن

بهترین سن برای تزریق چربی به اندام‎‌های مختلف بدن متفاوت است. زیرا بخش‌های مختلف بدن در سنین متفاوت به رشد کامل می‌رسند و اگر تزریق چربی به آن‌ها در زمان درست انجام نشود، فرد به نتیجه دلخواه نخواهد رسید. در ادامه به بهترین سن برای تزریق چربی به برخی قسمت‌های بدن اشاره می‌کنیم.

بهترین سن برای تزریق چربی به سینه

سن مناسب برای انجام عمل تزریق چربی به سینه، ۱۸ سال در نظر گرفته می‌شود. روش تزریق چربی به سینه برای افزایش حجم این اندام نسبت به دیگر روش‌های این منظور دارای کمترین عوارض و بیشترین ماندگاری است. در مقایسه عمل قرار دادن پروتز در سینه ممکن است مشکلاتی به همراه داشته باشد مثلا پروتز پاره یا جابجا شود، اما تزریق چربی به سینه این عوارض را نخواهد داشت. در مواردی که سینه‌ها دارای تقارن مناسب نیستند، عمل تزریق چربی توصیه می‌شود. به طور کلی بهترین سن برای تزریق چربی به سینه‌ها در زنان بین ۱۸ تا ۷۰ سالگی است.

بهترین سن برای تزریق چربی به باسن

بهترین سن برای تزریق چربی به باسن

این روزها تزریق چربی به باسن در بین خانوم‌ها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. بنا به توصیه پزشکان این عمل باید زمانی انجام شود که روند رشد و بلوغ پایان یافته و فرم بدنی افراد تثبیت شده است یا اینکه فرد قصد کاهش یا افزایش وزن خود را نداشته باشد. با در نظر گرفتن تمام این موارد بهترین سن برای تزریق چربی به باسن بین ۲۰ تا ۶۵ سالگی ذکر می‌شود.

بهترین سن برای تزریق چربی به صورت

اصولا افرادی که صورت لاغری دارند یا عدم تقارن و فرورفتگی در صورت خود دارند داوطلبان تزریق چربی به صورت هستند. در باور عموم جوان‌سازی صورت باعث افزایش اعتماد به نفس افراد شده و چهره‌ای بشاش و سرحال را برای شخص ایجاد می‌کنند. در تزریق چربی به صورت نیز از چربی بدن فرد استفاده می‌شود. می‌دانیم که با افزایش سن ذخایر چربی صورت کاهش یافته و صورت لاغر می ‌شود که این حالت اغلب در سنین بالای ۳۰ سال مشاهده می‌شود.

بنابراین بهترین سن برای تزریق چربی به صورت بین ۳۰ تا ۷۰ سالگی است. البته چنانچه فردی کمتر از سی سال سن داشته باشد و تمایل و نیاز به انجام این تزریق داشته باشد بلامانع است.  اما برای تزریق چربی به صورت داشتن حداقل سن بالای ۲۰ سال الزامی است.

بهترین سن برای تزریق چربی به دست

تزریق چربی به دست اصولا برای افراد مسن انجام می شود که تمایل دارند چین و چروک ایجاد شده در دست‌ها را برطرف کنند. زیرا با افزایش سن چربی‌های دست کاهش یافته و این ناحیه دچار چین و چروک می‌شود. بهترین سن برای تزریق چربی به دست ها بین ۴۰ تا ۷۰ پیشنهاد می‌شود.

بهترین سن برای تزریق چربی به ساق پا

مانند سایر موارد حداقل سنی که فرد برای انجام تزریق چربی به پا باید داشته باشد، ۲۰ سال است. اصولا افرادی که تمایل به انجام این عمل دارند دارای ساق پای لاغر یا با فرم نامناسب هستند. در انجام این عمل نیز از چربی‌های ران، شکم و باسن استفاده می‌شود و بهترین سن برای تزریق چربی به پا بین ۲۰ تا ۷۰ سال است.

سخن پایانی

برای انجام عمل تزریق چربی به بخش‌های مختلف بدن باید حتما سن فرد را در نظر گرفت تا بهترین نتیجه را مشاهده کرد. تزریق چربی در سنین زیر ۱۸ سال و بالای ۷۰ سال توصیه نمی‌شود. زیرا تزریق چربی زیر سن بلوغ باعث اختلال در عملکرد رشد و نیز بی اثر بودن تزریق خواهد شد. تزریق چربی بالای ۷۰ سال نیز مناسب نیست زیرا قدرت نگهداری چربی تزریق شده کمتر است و تاثیر آن نیز کاهش می‌یابد. تزریق چربی به بدن، یکی از حساس ترین اقدامات برای جوانسازی پوست به شمار می آید و غالبا می تواند دارای عوارض خطرناکی باشد. برای انجام این روش پیشنهادی می کنیم به بهترین کلینیک زیبایی مراجعه کنید تا خیالتان از بابت خدماتی که دریافت میکنید راحت باشد.

پزشکان و متخصصان شرایط مختلفی را برای ایجاد نتیجه رضایت بخش از تزریق چربی در نظر می‌گیرند، اما در شرایط یکسان و زمانی که فقط سن فرد ملاک باشد بهترین سن برای تزریق چربی به بدن را بین ۲۰ تا ۴۵ سال می‌دانند. زیرا در این محدوده سنی شرایط مناسب بدنی فراهم بوده و یک تزریق عالی هم برای جوان‌سازی پوست و هم برای حجم دهی اندام‌ها می‌توان انجام داد.

آیا با افزایش سن، فاصله بین جلسات تزریق چربی افزایش می‌یابد؟

فاصله بین جلسات تزریق چربی به بدن به ماندگاری نتیجه آن بستگی دارد. می‌دانیم که با افزایش سن خاصیت کشسانی پوست کاهش می‌یابد و افتاده‌تر می‌شود در نتیجه ماندگاری نتایج کمتر است و در مدت کمتری نیاز به تمدید تزریق است.

آیا سن فرد در عوارض تزریق چربی اثر دارد؟

نکته مهم در میزان عوارض تزریق چربی، توانایی بدن فرد در ترمیم و بهبود زخم‌ها و مقابله با عوارض است. با افزایش سن، قدرت بدن در برابر عوارض مختلف کاهش یافته و بنابراین مدت زمان بیشتری برای از بین رفتن این عوارض نیاز است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۳.۵ / ۵. تعداد رای: ۲

هنوز رای ثبت نشده است.

احمد ملکی

احمد ملکی هستم. دانشجوی پزشکی. نویسنده و مترجم مطالب در حوزه جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *