همه چیز درباره ورزش بعد از عمل بینی

۵
(۱)

من به تازگی بینی مو عمل کرده ام، چه زمانی می توانم ورزش را شروع کنم؟ چه ورزشی بعد از عمل بینی مجاز است؟ کدام ورزش بعد از عمل بینی ممنوع است؟

در این مقاله از ویکی درمان، تصمیم داریم نکات مهم در خصوص ورزشهای بعد از عمل بینی، وزش های مجاز و غیرمجاز را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

بهترین زمان برای شروع ورزش بعد از عمل کی هست؟

اینکه چه زمانی بعد از عمل بینی می توانید ورزش را شروع کنید، به نوع جراحی و وضعیت سلامتی فرد بستگی دارد. اما در حالت کلی، ترمیم استخوان بینی تقریبا ۶ هفته زمان می برد. اما این بدان معنی نیست که شما بعد از ۶ هفته می توانید به فعالیت های قبلی خود برگردید؛ چرا که بینی شما تا چند ماه مستعد خونریزی است.

برای شروع ورزش، پیشنهاد می شود از ورزش های سبک شروع کنید تا به بدنتان فشار وارد نشود. شروع کردن ورزش های سنگین که نیاز به وارد کردن فشار زیاد است، دوره نقاهت و بهبودی شما را دچار اختلال میکند.

لیست انواع ورزش بعد از عمل بینی (مجاز و غیرمجاز)

پیاده روی سبک

فعالیت جسمانی خود را با پیاده روی سبک به مدت کوتاه آغاز کنید. پیاده روی نباید از نظر زمانی و شدت به مرز فعالیت هوازی برسد. تمام فعالیت های هوازی مانند پیاده روی تند، دویدن، دوچرخه سواری، ایروبیک موجب افزایش پمپاژ خون و خونریزی بینی خواهد شد. از طرفی شما برای ادامه فعالیت های هوازی، به تنفس بیشتری نیاز دارید، در نتیجه امکان این گونه فعالیت ها ممنوع است.

پیاده روی سبک بعد از عمل بینی بلامانع است

ورزش یوگا و پیلاتس

یکی از مراقبت های مهم بعد از عمل بینی این است که سر خودتان را به طرف پایین خم نکنید. ورزش یوگا و پیلاتس، جزو ورزش های سبکی است که می توانید یک ماه بعد از عمل بینی آن را انجام دهید. اما باید مراقب باشید که تمامی حرکاتی که یک فرد عادی در یوگا و پیلاتس انجام میدهد را نمیتوانید، انجام دهید. مثلا نمی توانید حرکاتی که موجب می شود، سرتان به پایین خم شود، ممنوع است.

تمرین های قدرتی مانند بدنسازی و فیتنس

بدنسازی و فیتنس جزو ورزشهای قدرتی است که برای انجام آن فرد باید فشار زیادی به خود وارد کند. برای شروع برنامه های بدنسازی خود، ابتدا با دمبل های سبک شروع کنید و زیر نظر پزشکتان به شدت و قدرت تمرین هایتان بیفزایید.

تمرینات شدتی و پرفشار مانند بدنسازی تا دو ماه بعد از عمل بینی ممنوع است.

تمرینات شنا

محیط استخر موجب بروز عفونت در محل جراحی می شود. پوست بینی شما نیاز به ۴ هفته زمان دارد تا ترمیم شود. یکی از مواردی که موقع شنا بعد از عمل بینی باید رعایت کنید، این است که مراقب باشید به صورتتان ضربه وارد نشود. استفاده از عینک شنا، می تواند به غضروف تازه عمل شده تان فشار وارد کند و آسیب بزند. شنا را می توانید ۲ ماه بعد از جراحی شروع کنید، اما شریجه زدن در آب و حرکاتی که ممکن است، به بینی ضربه وارد شود، ممنوع است.

نکات مهم هنگام فعالیت های ورزشی

  • در هفته های اول نباید سرتان به طرف پایین خم شود. در نتیجه تمام فعالیت های جسمانی که موجب می شود، سر به پایین خم شود ممنوع است. مانند حرکت دراز نشست.
  • یکی از مراقبت های مهم بعد از عمل بینی این است که، باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. در نتیجه بلند کردن دمبل های سنگین جزو فعالیت های ممنوعه بعد از عمل بینی است.
  • هنگام ورزش بدن خود را هیدراته نگه دارید و زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.
  • به بدنتان فشار وارد نکنید. بدنتان به تازگی یک عمل سنگین داشته است و برای برگشتن به زندگی عادی به استراحت بیشتری نیاز دارد.
  • قبل از شروع هر گونه فعالیت ورزشی، ابتدا با جراح بینی خود مشورت کنید.

نتیجه گیری

همه افراد دوست دارن بعد از عمل بینی به فعالیت های قبلی و روتین زندگی خود برگردند. اما بینی شما برای ترمیم دوباره به ۴ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد. شروع فعالیت های سنگین یا ورزش زودهنگام، می تواند دوره نقاهت و ریکاوری شما را طولانی تر کند. علاوه بر این، برخی از فعالیت ها موجب خونریزی بینی تان می شود. در این مقاله به ورزش های مجاز و غیر مجاز بعد از عمل بینی پرداختیم و گفتیم، بهتر است ماه های اول، فعالیت های جسمانی را سبک شروع کنید و به تدریج و زیر نظر پزشکتان به شدت و مدت آن بیفزایید.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *