مقایسه و تفاوت ایمپلنت دندان و بریج (مزایا و معایب هر کدام)

۰
(۰)

در مواجهه با جایگزینی دندان های از دست رفته، اغلب دو راه حل کلی وجود دارد که ایمپلنت دندان و بریج دندان میباشند. با اینکه هر دو این روش ها برای بازگشت زیبایی و عملکرد دندان موثر هستند، اما از لحاظ رویکرد، مزایای طولانی مدت و غیره متفاوت هستند. برای اینکه مناسب ترین روش درمانی را برای جایگزینی دندان از دست رفته انتخاب کنید، نیاز است تا تفاوت های بین این دو روش را بدانید. در این مقاله از ویکی درمان به مقایسه و تفاوت ایمپلنت دندان و بریج پرداخته میشود.

بریج دندان چیست و چگونه انجام میشود؟

بریج دندان به عنوان یکی از روش های ترمیم دندان یا کاشت دندان بدون ایمپلنت، با پر کردن فاصله بین دندان های باقی مانده انجام شده و به نوعی جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته می باشد. بریج دندان قابل جا به جایی نیست و پس از نصب به دندان های مجاور خود متصل میشود.

برای انجام بریج دندان، در ابتدا دندانپزشک یک معاینه کامل از سلامت دهان و دندان شما انجام میدهد و پس از آن دندان های مجاور،محلی که قرار است از بریج دندان استفاده شود، را برای متصل کردن بریج به آنها آماده سازی میکند. پس از آماده شدن دندان های پایه، قالب گیری برای ایجاد یک بریج دندان متناسب با دندان های شما صورت میگیرد.

در مدت زمانی که بریج دندان در آزمایشگاه دندانپزشکی برای شما ساخته شود، یک بریج موقت برای محافظت از دندان های پایه که آماده سازی شدند، برای راحت غذا خوردن و صحبت کردن، در دهان شما قرار داده میشود. در مرحله بعدی بریج موقت برداشته میشود و بریج دائمی جای گذاری شده تا احساس راحتی کنید و جای خالی دندان از دست رفته را حس نکنید.

بریج دندان چیست
بریج دندان چیست؟

ایمپلنت یا کاشت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان جایگزین بسیار موثر و دائمی برای دندان های از دست رفته میباشد و ساختار و عملکرد یک دندان طبیعی را دارد. ایمپلنت شامل یک ستون از جنس تیتانیوم که به شکل پیچ کوچکی است میشود و با جراحی در استخوان فک جای گذاری میشود که کار ریشه دندان را انجام میدهد. سپس روی آن روکش ایمپلنت قرار میگیرد که ظاهر دندان طبیعی را دارد.

برای کاشت دندان به روش ایمپلنت، در ابتدا بهترین متخصص ایمپلنت معاینه کاملی از وضعیت دندان های شما انجام میدهد و به احتمال زیاد در این مرحله عکس برداری از دندان های شما صورت میگیرد. در مرحله بعد به وسیله یک عمل جراحی کوچک، ایمپلنت دندان در استخوان فک شما و زیر لثه قرار میگیرد. در این مرحله معمولا از بی حسی موضعی برای راحتی شما استفاده میشود.

پس از انجام این مرحله طی گذشت چند هفته تا چند ماه ایمپلنت با استخوان های اطراف خود ترکیب میشود و پایه بادوام تر میشود؛ سپس یک رابط کوچکی به نام اباتمنت به ایمپلنت شما متصل میشود تا تاج دندان یا همان روکش ایمپلنت نیز به اباتمنت متصل شود. در مرحله آخر تاج دندان روی اباتمنت قرار میگیرد که با رنگ و اندازه دندان های طبیعی شما مطابقت دارد.

مقایسه و تفاوت ایمپلنت دندان و بریج

همانطور که گفته شد، ایمپلنت و بریج دندان هر دو روش های خوبی برای جایگزینی دندان های از دست رفته و تخریب شده میباشند. اما تفاوت زیادی بین این رو روش وجود دارد. در این بخش به بررسی تفاوت ها و مقایسه این دو روش دندانپزشکی میپردازیم:

  • ایمپلنت شامل جای گذاری پیچ کوچکی از جنس تیتانیوم در استخوان فک شما (به عنوان ریشه دندان) و اتصال تاج دندان مشابه دندان های طبیعی شما، روی پایه ایمپلنت میشود. در صورتی که در بریج دندان، یک یا چند دندان مصنوعی ساخته میشود که به دندان های طبیعی مجاور متصل میشوند. دندان های مجاور نیز پیش از اتصال با بریج، آماده سازی میشوند.
  • در ایمپلنت دندان نیازی به حمایت توسط دندان های مجاور وجود ندارد، به این معنی که دندان های دیگر بدون تفاوت باقی میماند و خطری آنها را تهدید نمیکند. اما در بریج دندان، دندان های مجاور را با برداشتن مینای آنها و قرار دادن روکشی روی آنها، آماده سازی شوند.
  • در ایمپلنت دندان، استخوان فک تحریک شده و به حفظ ساختار استخوان کمک میشود. این امر موجب میشود استخوانی که با از دست دادن دندان، تخریب میشود، محافظت شود و آسیبی نبیند. اما در بریج هیچگونه دخالتی به حفظ استخوان فک صورت نمیگیرد و امکان آن وجود دارد که روزی استخوان فک نیز آسیب ببیند.
  • ایمپلنت های دندان از نظر ظاهر، بسیار طبیعی بوده و جویدن راحت، صحبت کردن و لبخند زدن را امکان پذیر میکند. در صورتی که بریج دندان با اینکه میتواند ظاهر دندان های از دست رفته را ترمیم کند، ولی پایداری و عملکرد آنها به دندان های مجاور آن وابسته است.
  • در ایمپلنت دندان معمولا مراحل متعددی از قبیل جراحی، زمان بهبودی ایمپلنت در استخوان فک و قرار دادن تاج نیاز است انجام شود که با توجه به وضعیت هر فرد ممکن است چند ماه طول بکشد. اما بریج دندان زمان کمتری میبرد و در عرض چند هفته انجام میشود.
تفاوت ایمپلنت دندان و بریج
تفاوت های ایمپلنت دندان و بریج

ماندگاری کدام روش بیشتر است؟

ایمپلنت ها به خاطر اینکه مستقیم به استخوان فک متصل میشوند، ثبات بسیار خوبی دارند. فرآیند بهبودی ایمپلنت در استخوان این اجازه را میدهد که با استخوان ترکیب شده و پایه ای بسیار قوی را ایجاد کند. ایمپلنت های دندان با مراقبت های مناسب میتواند تا چند دهه یا یک عمر دوام داشته باشند.

از آن طرف بریج های دندان به دندان های مجاور خود متکی هستند و موفقیت و ثبات طولانی مدت آنها به سلامت و استحکام دندان های مجاور آن بستگی دارد. اگر نگهداری خوبی از آنها انجام دهید، حدود ۱۰ تا ۱۵ سال میتواند عمر داشته باشد.

هزینه ایمپلنت در مقایسه با هزینه بریج دندان ۱۴۰۲

هزینه ایمپلنت و قیمت بریج دندان به عوامل گوناگونی مانند؛ تعداد دندان های از دست رفته، محل دندان های از دست رفته، مواد مصرفی، پیچیدگی عمل و موقعیت جغرافیایی، بستگی دارد. اما به طور کلی ایمپلنت هزینه گران تری نسبت به بریج دندان دارد.

مقایسه هزینه ایمپلنت و قیمت بریج دندان
هزینه ایمپلنت دندان بیشتر است یا قیمت بریج دندان

جمع بندی

ایمپلنت و برج دندان به عنوان روشی برای جایگزینی دندان های از دست رفته میتوانند بسیار مفید باشند. این دو روش تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند؛ از این رو توصیه ما این است برای انتخاب روش مناسب با یک متخصص دندانپزشکی مشورت کرده تا مورد معاینه و بررسی متخصص دندانپزشکی قرار بگیرید تا از انتخاب بهترین روش متناسب خود، مطمئن شوید.

کاشت دندان بدون ایمپلنت چگونه است؟

برای کاشت دندان بدون از ایمپلنت، با اتصال یک پایه پلاستیکی که با لثه های شما همرنگ است، برای اتصال دندان های مصنوعی چارچوبی ایجاد میکند.

بریج دندان های جلو چگونه انجام میشود؟

در این روش از طریق قطعه فلزی که از دو طرف متصل به دندان مصنوعی است به دندان های مجاور متصل می شود. از این روش خاص اتصال، معمولا برای دندان های جلو استفاده می شود.

آیا بریج دندان خوب است؟

بله، بریج دندان یک درمان برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته است و مزایای خاص خود را دارد. اما این درمان برای افراد خاصی خوب است؛ چراکه برای انجام بریج دندان، دندان های مجاور مورد فشار قرا میگیرند و ممکن است دچار شکستگی و پوسیدگی قرار شوند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

حمید حیدری

حمید حیدری هستم دانشجوی رشته دندانپزشکی. شما را با جدیدترین مقالات منتشر شده در زمینه بهداشت دهان و دندان، بیمارهای دندان و.. آشنا می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *