تمیز کردن اسباب بازی کودک

تمیز کردن اسباب بازی کودک ها دغدغه اصلی مادران است و همیشه به دنبال راهی برای حل این مشکل هستند. کودکان به دلیل بدن حساسی که دارند همیشه در معرض آلودگی قرار می گیرند و به دلیل کنجکاوی بیش از اندازه ای که برای تجربه کردن همه چیز دارند به هر اشیایی دست می زنند پس مهمترین دغدغه والدین آن ها تمیز کردن اسباب بازی کودک ها از هر آلودگی هست.

آلودگی ها باعث بیماری ها و اختلالات جدی در سیستم ایمنی و تنفسی کودکان است. کودک برای درک محیط و دنیای بیرون خود از لمس و حس کردن از طریق چشایی اقدام می کند. او امکان دارد اول وسیله ای را لمس و بعد به سمت دهان خود ببرد در نتیجه اسباب بازی کودکان که نزدیک ترین وسیله آن ها هستند باید عاری از آلودگی باشد، پس والدین به دنبال انواع روش برای تمیز کردن اسباب بازی کودک خود می گردند.

روش های تمیز کردن اسباب بازی کودکان

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین دکتر نوزادان در تهران

تمیز کردن اسباب بازی کودک به طور کل دو روش دارد، یکی تمیز کردن به صورت فیزیکی که به معنای شست و شو با مواد شوینده مثل: صابون، مایع شست و شو و دیگر روش آن ضد عفونی کردن است. تمیز کردن اسباب بازی کودک سوالاتی را به وجود می آورد به دلیل اینکه هر اسباب بازی جنس خاص و مدل شست و شوی خاص خودش را دارد.

اغلب مادران برای تمیز کردن اسباب بازی کودک از محلول های دارای کلرین یا سفید کننده ها استفاده می کنند. برای استفاده از این روش ابتدا باید محلول را رقیق کنید (یک چهارم فنجان در ۳.۵ لیتر آب حل کنید) زمانی که شما محلول را رقیق می کنید از خطرات آن برای کودکان کم می شود و اگر کلرین بخار شود دیگر سمی نمی باشد و خطری ندارد.

تمیز کردن اسباب بازی چوبی و پلاستیکی

بهترین روش برای اسباب بازی های چوبی و پلاستیکی شست و شوی آن ها مانند ظروف است. به این صورت که سینک را پر از آب داغ کنید و آن ها را بشویید. همچنین برای تمیز کردن اسباب بازی کودک می توان سینک را بست و آب و کف با صابون یا هر مواد شوینده مورد نظر درست کنید و با مسواک یا دست اسباب بازی ها را بشویید. پس از شست و شو آن ها را با پارچه خشک کنید و برای اطمینان بار دیگر آبکشی کنید.

می توانید پس از خشک شدن الکل به اسباب بازی ها اسپری کنید و بگذارید خشک شود. همچنین برای تمیز کردن اسباب بازی کودک که از جنس پلاستیک هستند می توانید از ماشین ظرفشویی استفاده کنید. این روش باری اسباب بازی هایی مثل لگو، جغجغه و بعضی از اسباب بازی هایی که در حمام استفاده می شود مورد استفاده است.

شست و شو اسباب بازی پلاستیکی

به این صورت که اسباب بازی های کوچک را در طبقات مخصوص قاشق ها و چنگال ها می گذارید. ماشین ظرفشویی کمک به جلوگیری از قارچ در طول زمان بر اسباب بازی ها می کند. برای تمیز کردن اسباب بازی کودک که از جنس پلاستیک سفت هستند را در درون پلاستیک مشبک و بعد در ماشین ظرفشویی قرار بدهید.

شستو شوی اسباب بازی های چوبی اغلب دردسر بیشتری دارد چون وقتی در آب قرار گرفتن خراب می شوند. برای تمیز کردن اسباب بازی کودک که از جنس چوب هست، بهتر است آنها را با پارچه ای تمیز و بدون پرز بپوشانید و در مخلوط آب و کف و یا سرکه و آب رقیق بشویید. اغلب مادران برای شست و شوی اسباب بازی های چوبی، آن ها را با آب گرم و صابون می شویند و بعد از آن با محلول ضدعفونی کننده تمیز می کنند و در انتها در هوای آزاد قرار می دهند تا کاملاَ خشک شوند.

تمیز کردن اسباب بازی های پارچه ای و پولیشی

معمولاَ اسباب بازی های پارچه ای کودکان دارای برچسب طرز شست و شو بر روی جعبه یا خودشان هستند. شست و شوی این اسباب بازی ها در ماشین لباسشویی با دمای آب متوسط مشکلی ایجاد نمی کند. برای تمیز کردن اسباب بازی کودک که از جنس پولیش باشد بهتر است به طور کامل در ماشین لباسشویی و یا شست و شو با دست آبکشی شود تا در درونشان مواد شوینده و ضد عفونی کننده باقی نماند.

اگر قصد دارید تمیز کردن اسباب بازی کودک را با دست انجام بدهید یکی از بهترین محلول های پاک کننده و ضد عفونی کننده محلول آب گرم و جوش شیرین است. این محلول را بر روی سطح اسباب بازی ها به خوبی بزنید و سپس به صورت کامل آبکشی نمایید و سپس بگذارید خشک شود.

تمیز کردن اسباب بازی چوبی

اسباب بازی ها باید به صورت کامل خشک شوند؛ نم داشتن اسباب بازی ها محل خوبی برای رشد قارچ و باکتری ها است. محلول جوش شیرین و سرکه یکی از قوی ترین محلول ها برای تمیز کردن اسباب بازی کودک است. روش انجام ان این است که از این دو یک محلول خمیری شکل در می آورید و با مسواک یا برس بر روی اسباب بازی مورد نظر می زنید و بعد گذشت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه آن را به صورت کامل شست و شو دهید.

تمیز کردن اسباب بازی های حمامی

حمام محلی است مرطوب و تاریک که بسیار جای مناسبی برای رشد باکتری، میکروب، قارچ و کپک است؛ پس اسباب بازی هایی که در حمام قرار دارند خیلی بیشتر در معرض باکتری و قارچ هستند.

اسباب بازی های حمامی برای بهتر کردن محیط و پرت کردن حواس کودک استفاده می شود پس بیشتر با دست و دهان کودک در ارتباط است. بسیاری از افراد فکر می کنند چون این اسباب بازی ها در حمام قرار دارند و دائما با آب در تماس هستند پس نیازی به شست و شو ندارند که این تفکر کاملاَ غلط است و این اسباب بازی ها خیلی بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند. مدت زمان فاصله برای تمیز کردن اسباب بازی کودک در حمام هفته ای یکبار است.

محلول سرکه و آب یکی از قویترین محلول هایی است که می توان برای جلوگیری از قارچ و کپک استفاده کرد؛ دلیل آن اسید موجود در سرکه است که تمامی آلودگی ها را از بین می برد.

تمیز کردن اسباب بازی کودک در حمام

کلام آخر

کودکان برای درک و یادگیری با دنیای بیرون خود رابطه ای دوستانه و کنجکاوانه دارند آنها برای شناختن چیزی اول از طریق لمس کردن اقدام می کنند و در نهایت از دهانشون برای چشیدن مزه هر چیزی. بهتر است برای کمک به این درک زیبا محیط و وسایل اطراف آن هارا تمیز و بدور از آلودگی نگه داریم و برای شست و شوی هر چیزی از طریقه گفته شده استفاده کنیم تا بتوانیم به راحتی تمیز کردن اسباب بازی کودک را انجام بدیم.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.