بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران – از نگاه بیماران (۱۴۰۲)❤️

رادیوتراپی یا پرتو درمانی چیست؟

یک روش درمانی برای بیماری های سرطانی است  که در آن از اشعه یونی استفاده میکنند تا سلول های سرطانی نابود و حجم تومور کاهش یابد. در این روش به طور مستقیم اشعه را به ناحیه ای از بدن میتابانند که تومور های موجود درآن ناحیه را تخریب کند. جرعه و نوع اشعه مورد استفاده در رادیوتراپی به نوع مرحله بیمار، ناحیه و حجم تومور بستگی دارد. معمولا همراه این روش، از سایر روش های درمانی مانند جراحی و شیمی درمانی نیز استفاده میکنند.

ما در این مقاله از ویکی درمان به این موضوع می پردازیم که رادیوتراپی و پرتو درمانی چیست و چگونه میتواند به بیماران سرطانی کمک کند. در آخر به معرفی بهترین متخصص رادیوتراپی می پردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انکولوژیست (متخصص رادیوتراپی) کیست و چه وظایفی دارد؟

انکولوژیست یا همان متخصص رادیوتراپی، به پزشکی میگویند که به وسیله رادیوتراپی و شیمی درمانی به بیماران مبتلا به سرطان کمک میکند. همچنین آنها طیفی از درمان های غیر جراحی را به کار میگیرند.

ویژگی های بهترین متخصص رادیوتراپی در تهران

 • نظم و دقت بالا
 • تخصص و تجربه کافی در زمینه رادیوتراپی یا پرتودرمانی
 • دارای اعتبار در میان دیگر پزشکان
 • در خصوص هزینه ویزیت منصف باشد
 • محفوظ نگه داشتن اطلاعات بیماران
 • با صبر و حوصله به معاینه بپردازد
 • برای وقت بیماران ارزش قائل شود

موارد فوق برخی از ویژگی های بهترین متخصص رادیوتراپی میباشند که در انتخاب متخصص، باید به آنها دقت کرد.

بهترین متخصص رادیوتراپی (انکولوژیست) در تهران

کاربردهای رادیوتراپی یا پرتودرمانی

رادیوتراپی یا پرتودرمانی برای سرطان های تعریف شده ای که به یک قسمت خاص محدود شده اند، کمک میکند. برخی از شکل های سرطان نیز مانند لنفوم یا لوسمی را میتوان با رادیوتراپی درمان کرد. همچنین رادیوتراپی برای درمان سرطان پروستات یا یک تومور حنجره میتواند به تنهایی مفید باشد.

مقاله پیشنهادی: سرطان پروستات چه علائمی دارد؟

بعد از عمل جراحی استئوماموگرافی، رادیوتراپی برای تقویت کنترل محلی و کاهش احتمال بازگشت سرطان ممکن است در ناحیه سینه استفاده شود. رادیوتراپی را میتوان به عنوان روش اولیه درمان در سرطان ریه استفاده کرد یا بعد از جراحی و شیمی درمانی به عنوان مکمل از آن استفاده کرد.

رادیوتراپی را در برخی بیماری ‌های غیرسرطانی نیز همچون بیماری ‌های عروقی، بیماری‌های التهابی مفصلی مانند آرتریت روماتوئید و درمان تغییرات ناشی از پیری پوست ممکن است به عنوان روش درمانی از آن استفاده شود.

مقاله پیشنهادی: بررسی علت سرطان سینه در زنان

هزینه رادیوتراپی در تهران در ۱۴۰۲

رادیوتراپی در تهران و هر منطقه دیگری با توجه به عوامل متعددی ممکن است هزینه متفاوتی دارد؛ یعنی می تواند در بیمارستان ها و مراکز مختلف هزینه آن فرق کند. عواملی که میتوانند در تعیین هزینه رادیوتراپی تاثیر بگذارند شامل این موارد میشوند:

نوع سرطان: نوع سرطانی که بیمار دارد، تأثیر زیادی در هزینه درمان دارد. هر نوع سرطان به دستگاه ‌ها و روش های مختلفی نیاز دارد که میتواند در هزینه تفاوت ایجاد کند.

تکنولوژی و تجهیزات: میزان فناوری مورد استفاده در مراکز رادیوتراپی و بیمارستان ها هم در هزینه تاثیر میگذارند. مراکزی که از تجهیزات جدیدتر و فناوری پیشرفته تری استفاده میکنند، معمولاً هزینه‌های بیشتری دریافت میکنند.

تعداد جلسات: تعداد جلسات رادیوتراپی لازم برای هر بیمار هم در هزینه تفاوت ایجاد میکند. تعداد جلسات هر چه  بیشتر باشد، هزینه بیشتر خواهد شد.

بیمارستان یا مرکز درمانی: هزینه رادیوتراپی بین بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مختل، فرق میکند. بیمارستان ‌های خصوصی معمولا هزینه‌ های بیشتری دریافت میکنند نسبت به بیمارستان ‌های دولتی یا مراکز درمانی غیرانتفاعی.

با توجه به این عوامل، نمیتوان هزینه دقیق رادیوتراپی در تهران را بدون این اطلاعات تعیین کرد. برای اینکه اطلاعات دقیق تر در مورد هزینه رادیوتراپی در تهران دریافت کنید، توصیه میکنیم با بیمارستان‌ ها و مراکز درمانی مختلفی تماس بگیرید یا به آنها مراجعه کنید تا از طریق مشاوره و ملاقات با متخصص رادیوتراپی، جزئیات بیشتری از هزینه و قیمت دریافت کنید.

عوارض رادیوتراپی چیست؟

رادیوتراپی با اینکه در بسیاری از مشکلات شیوه مفیدی برای درمان است اما عوارضی نیز دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره کردیم:

 • خستگی و بی حالی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • واکنش ها و تغییرات پوستی
 • درد در غدد لنفاوی
 • گلودرد
 • بی اشتهایی
 • عوارض جانبی دیررس
 • ریزش مو در زیر بغل
 • تورم ناحیه
 • حساسیت روی دنده ها
 • تغییر در شکل و رنگ پوست

رادیوتراپی یا پرتودرمانی چیست

آیا رادیوتراپی دردناک است؟

معمولا رادیوتراپی دردناک نیست، ولی ممکن است بعضی از بیماران در طول درمان تحریک شده و دچار عوارض رادیوتراپی که در بالا به آنها اشاره شد، شوند. این عوارض بعد از پایان درمان به طور کلی بهبود پیدا میکنند.

چه مدت طول میکشد تا اثرات رادیوتراپی مشخص شود؟

اثرات رادیوتراپی بسته به نوع سرطان، نحوه تحمل بدن و موقعیت درمانی، متفاوت میباشند. برخی از اثرات ممکن است در هفته‌ اول پس از شروع درمان مشاهده شوند، و برخی نیز ممکن است هفته ها طول بکشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *