در تبریز از کدام مراکز نهال گردو بخریم

۵
(۱)

استان آذربایجان شرقی به مرکزیت تبریز به دلیل رتبه دوم تولید گردو و باغاتی به مساحت ۱۵۲۰۵ هکتار دارای مراکز نهال گردو متعددی بوده و بسیاری از افراد با خرید نهال گردو در تبریز و پرورش آن به دنبال باغستان های بزرگ، پر بازده، پربار با سوددهی کلان هستند. به طور کلی در این استان ۱۰ درصد از گردوی کشور تولید شده که به طور میانگین ۲۳ هزار تن در سال است.

شهر تبریز به واسطه قرارگیری در دامنه کوه سهند و همچنین ارتفاعات متعدد دارای آب و هوای سردسیری واقع در شمال غرب کشور است. لذا می‌تواند بهترین منطقه برای نهال سرما دوست گردو باشد. اما در این اقلیم شدت سرما به میزانی است که باید رقم‌های مقاوم به سرمای بالا مورد کشت قرارگیرد. پس شناخت مراکز تولید معتبر و مجهز و خرید نهال لیبل‌دار و ضمانت شده از نظر مقاومت و باردهی می‌تواند باغات این بخش را از بسیاری از معضلات و چالش‌ها حفظ کند.

نهالستان برتر نهال مجهزترین مرکز تولید انواع نهال گردو در ایران واقع در شمال غرب کشور است که با متعادل‌ترین قیمت نهال گردو و بالاترین سطح کیفی و مرغوبیت نهال‌ها را با استانداردهای تولید نهال پرورش داده و تاییدیه‌های سلامت و کیفیت نهال را نیز از جهاد کشاورزی دریافت کرده است. باغداران می‌توانند به صورت اینترنتی بهترین نهال‌های ثروت آفرین را برای پرورش در شهر سردسیری تبریز انتخاب کنند.

بهترین زمان کاشت نهال گردو در تبریز

با در نظر گرفتن اینکه نهال سرما دوست گردو برای رفع دوره خواب خود به بسته به نوع رقم به ۳۰۰ الی ۱۵۰۰ ساعت سرمای زیر ۷ درجه نیازمند است لذا بهترین زمان کاشت نهال گردو در تبریز به توصیه کارشناسان، اوایل فصل پاییز و اواخر اسفند در مناطق سردسیری است. بسیاری از نهال‌های جوان در صورت کاشت در فصل زمستان می‌توانند دچار سرمازدگی و یخبندان و نابودی شوند.

لذا ماه‌های آبان و اسفند می‌توانند برای کاشت مناسب باشند. البته ناگفته نماند که شناخت زمان مناسب برای کاشت نهال در مناطق سردسیری از جمله نکات کلیدی است که می‌تواند مقاومت، باردهی و رشد نهال را نیز تحت تاثیر قرار دهد. پس اگر ملاحظه کردید که در مناطق سردسیری زمستان زودرسی از اواسط پاییز شروع شده و شرایط دمایی برای کاشت مناسب نیست می‌توانید کاشت نهال را به اواسط اسفند موکول کنید.

بسته به نوع رقم و منطقه کاشت باید هنگام خرید نهال یا کاشت آن از تخصص افراد آگاه بهره‌مند شده و این کاشت را به صورت اصولی و علمی انجام دهید. خاک بستر کاشت نهال از نظر زهکشی، میزان اسیدیته، قلیایی، آهک و شوری نیز مورد آنالیز قرار گرفته و کلیه این موارد متعادل سازی شود.

بهترین نهال گردو سردسیری در تبریز

شناخت موقعیت جغرافیایی، آب و هوایی و ارتفاع این بخش کمک می‌کند بتوانید بهترین نهال گردو سردسیری در تبریز را انتخاب و مورد کشت قرار دهید. شهر تبریز شهری واقع در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح آب‌های آزاد و در دامنه کوه‌های سهند و کپه چین است.

1fade787 95b1 4fbf 82da 1a9185635397

به طوری که کمینه دمایی آن تا منفی ۳۰ درجه نیز می‌رسد. لذا از نظر منابع طبیعی دارای ذخایر آبی بسیار مطلوب، زمین‌های حاصلخیز، مراتع پوشیده و جلگه‌ای و همچنین خاک آبرفتی و غنی است. کلیه این پارامترها باعث شده پرورش نهال گردو با کمک رقم‌های سردسیری بسیار سودده باشد. نهال گردوی سردسیری به دلیل دیرگل بودن و جوانه زنی از اواخر فروردین ماه از سرمای بهاره و همچنین یخبندان‌های اواخر زمستان در امان بوده، مقاومت خوبی به سرمازدگی و افت دما دارند.

نزدیکی به جنگل‌های ارسباران، رشته کوه‌های آرارات، سهند، پکه چین، موقعیت کوهستانی، آب و هوای سردسیری نهال‌های مانند چندلر، فرانکت، فرنور و ژنوتیپ پالیز و کاغذی می‌توانند بهترین نهال‌ها برای کاشت در تبریز باشند.

انواع نهال گردو در تبریز

از میان انواع نهال گردو در تبریز به جرات می‌توان گفت که رقم‌های معتدله و سردسیری می‌توانند با توجه به گستردگی مناطق این استان مورد کشت قرار بگیرند. با توجه به تولید ۱۰ درصدی گردو در استان آذربایجان شرقی می‌توان گفت که شهر عجب شیر با ۳۲۶۴ هکتار باغ گردو، مراغه ۲۳۶۰ هکتار، اسکو ۱۷۸۸ هکتار و آذرشهر با ۱۲۶۰ هکتار از جمله مهمترین مناطق تولید گردو در تبریز هستند.

  • گردوی ژنوتیپ پالیز: نهالی بسیار زود بازده، پربار، پیوندی، پایه کوتاه و دیرگل، مقاوم به سرما تا منفی ۳۰ درجه، مناسب برای مناطق کوهپایه‌ای و مرتفع تبریز جهت جلوگیری از سرمازدگی، باردهی تا ۱۶ تن در هکتار
  • نهال گردوی فرانکت: رقمی سردسیری و فرانسوی است که از ارتفاعات ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ متری قابلیت کاشت دارد. مقاومت خوبی به یخبندان و دمای پایین داشته و باردهی آن ۶ تن در هکتار است.
  • نهال گردوی فرنور: رقمی است که از ارتفاعات ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متری به دلیل دیرگل بودن و مقاومت فوق العاده به سرما می‌تواند مورد کشت قرار بگیرد. مقاوم به دمای منفی ۳۰ درجه، با باردهی ۷ تن
  • نهال گردوی چندلر: از جمله نهال‌های محبوب در مناطق معتدل تبریز بوده و تا ارتفاعات ۱۵۰۰ متری قابلیت کاشت دارد. باردهی آن ۶ تن در هکتار، دیرگل و با گردوهای درشت و مغزهای با کیفیت است.

فروش نهال گردو زودبازده

نهالستان مرکزی مهندس قاسمی از جمله مجموعه‌هایی است که فروش نهال گردو زودبازده در تبریز را با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت نهال گردو انجام می‌دهد. ارقام زودبازده از جمله مزایای متمایزی که نسبت به دیگر ارقام دارند این است که باردهی خود را از سال‌های اولیه رشد شروع می‌کنند. لذا علی رغم محدود بودن باردهی باغدار می‌تواند سرمایه اولیه صرف شده برای احداث باغ را با کمک این نهال‌های زود بازده به دست آورد.

این نهال‌ها در ۱ تا ۳ سال اولیه کاشت با هزینه‌های پایین باردهی خود را آغاز کرده در نتیجه تراز تجاری باغ نیز سریعتر ارتقاء پیدا می‌کند. در این نهالستان تخصصی و مجهز با کمک بذرهای وارداتی مرغوب و همچنین تخصص بالای مهندسین، نهال‌های پیوندی و اصلاح نژاد شده با خصوصیات بازدهی زود هنگام تولید و عرضه می‌شود. خرید چنین ارقامی جزو اولویت‌های سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بوده، زیرا در صورت در اختیار داشتن رقم‌های زود بازده، سالم و سازگار می‌توانند بالاترین گردوی پرمغز و با کیفیت سودده را از چنین ارقامی برداشت کنند.

نحوه خرید نهال گردو در تبریز

بهترین مراکز برای خرید نهال گردو در تبریز نهالستان‌های مطرح، با سابقه و مجوزدار از سوی سازمان جهاد کشاورزی است. خرید نهال از افراد و مراکز متفرقه هم می‌تواند کیفیت و مرغوبیت پایین را به دنبال داشته و هم تنوع ارقام آن کم و قیمت‌های آن با توجه به عدم ضمانت و پرورش نوین مناسب نباشد. لذا در نهالستان گردوی برتر نهال می‌توانید با تنوع ارقام نهال گردوی سردسیری، پربار، زود بازده را با گارانتی سلامت و کیفیت با متعادل‌ترین قیمت نهال گردوی مصوب جهاد کشاورزی دریافت کنید.

کافیست به سایت اینترنتی برتر نهال مراجعه کرده و با کمک پشتیبانان و کارشناسان این بخش و مشاوره‌های تخصصی بدون هزینه، انتخابی صحیح و سازگار را برای اقلیم سردسیری و حاصلخیز تبریز انجام دهید.

جمع‌بندی

با توجه به رتبه تبریز در تولید گردو و مساحت بالای باغستان‌های گردوی آن، خرید نهال گردو از مراکز شناخته شده و مطمئن می‌تواند منجر به داشتن نهال‌های سالم، مقاوم و پربار در جهت برداشت بیشترین محصولات سودآفرین شود. پیگیری اصول کاشت و رسیدگی به نهال با همراهی نهالستان‌های معتبر و تخصصی می‌تواند درصد خطا را کاهش و موفقیت باردهی و سلامت نهال‌ها را ارتقا دهد.

منبع: برتر نهال

/سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی ویکی درمان در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد./

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

نگار عظیمی

من سرپرست محتوای رسانه ویکی درمان هستم، ما در ویکی درمان در تلاشیم اطلاعات دقیق، کاربردی و هدفمند را در اختیار مردم ایران قرار دهیم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. من امسال از پالیز نهال نهال بادام خریدم و نیروهای خودشون هم اومدن کاشت کردن کلی هزینه برای باغم کردم انشالله که نتیجه خوبی بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *